HÁZIREND

(Módosított kivonat 2009)

 

Szeretettel és tisztelettel köszöntjük a Csodakút Óvodánkban. Az elkövetkező években közös lesz az örömünk és a felelősségünk a gyermekük nevelése során. Ezért szeretnénk, ha kapcsolatunk a közös bizalomra és tiszteletre épülne, melyben valódi partnerek lehetnénk. Ahhoz, hogy ez az együttműködés eredményes és jól működő legyen, engedjék meg, hogy figyelmükbe ajánljuk az óvoda életét meghatározó fontosabb szokásokat, szabályokat. Bízunk benne, hogy segít az eligazodásban, a megértésben, a szülői jogok és kötelességek megismerésében.

 

 

1. Általános információk az óvodáról

 

Az óvoda neve:

Csodakút Óvoda

Címe:

1211 Budapest, II. Rákóczi Ferenc u. 110.

Telefon/Fax:

06/1/427-0708

 

E-mail:

ovoda@rakocziuovi.t-online.hu

Az óvoda fenntartója:

Budapest XXI. Ker. Csepel Önkormányzata

Szent Imre tér 10.

Az óvoda vezetője:

Holubné Dér Ilona

Fogadóóra: kedd 16-17 óráig

(előzetes egyeztetés alapján)

Vezető helyettese:

Szücsné Gál Etelka óvodapedagógus

Fogadóóra: előzetes egyeztetés szerint

Gyermekvédelmi felelőse:

Finc Edina óvodapedagógus

Óvodatitkára:

Szőke Valéria

Elérhetősége naponta: 8-16-óráig

Logopédusa, telefonszáma:

Gergics Mária 06 1 278-2177

Pszichológusa, telefonszáma:

Reinhardt Melinda 06 1  278-0124

Gyermekorvos neve, telefonszáma:

Gyermek fogorvos neve, telefonszáma:

Dr. Altorjai Péter 06 1 427-5191

Dr.- Mizsei Edit   06 1 276-7772

Hivatalok:

Nevelési Tanácsadó

1211 Bp. Kiss J. alt. út 10-12.   06 1 278-0124

Családsegítő Szolgálat:

1211 Bp. Kiss J. alt. út 54.  06 1 425-2408

Csepeli Gyermekjóléti Központ

1211 Bp. Táncsics M. út 69.   06 1 278-0810

 

 

 

 2. Tájékoztató az intézmény nyitva tartásáról

A nevelési év: Minden év szeptember 1-jétől, következő év augusztus 31-ig tart.

A téli, nyári zárás időpontja: Az óvoda üzemeltetése a fenntartó által meghatározott nyári zárva tartás alatt, és a Karácsony és Új év közötti időszakban szünetel. A nyári zárva tartásról legkésőbb az adott év február 15-ig a szülők faliújságán, a téli zárásról, és a kerületben kijelölt ügyeletes óvoda működéséről, nevéről, címéről a novemberi ebédbefizetéskor hirdetmény formájában tájékoztatjuk a szülőket.

A nevelésnélküli napok: Intézményünk évente 5 nevelés nélküli munkanapot vehet igénybe, amelyet a nevelőtestületünk minőségbiztosítással kapcsolatos feladatok ellátására, nevelési értekezletek, szakmai továbbképzések szervezésére használ fel.

Az ügyeletek megszervezésének rendje záráskor, ill. nevelésnélküli napokon: A szülők a nyári zárás előtt 30 nappal csoportos felmérőlapon jelezhetik a gyermek elhelyezésére vonatkozó igényüket. A fogadó óvoda minden évben a Tátika Óvoda, címe: 1211 Budapest, Kiss János altábornagy u. 52. (Tel: 278-2126)

A szülőket a nevelés nélküli napok konkrét időpontjáról a szeptemberi szülői értekezleten szóban, majd írásban adott dátum előtt két héttel a szülői faliújságon értesítjük. Ezen napokra ügyeletet kérő gyermekek számára, összevont csoportban, vagy szükség esetén másik óvodában biztosítjuk az óvodai ellátást.

Az óvoda napi nyitvatartási ideje: 12 óra, reggel 6 órától - este 18 óráig tart.

A reggeli és délutáni ügyelet rendje: Reggel 6 órától - 7 óráig, délután 16. 30 órától 18 óráig a csoportok összevontan működnek. Ettől eltérő időpontot-technikai okok miatt- az óvoda vezetője határozhat meg.

A gyerek óvodában tartózkodásának maximális ideje: A közoktatási törvény 24.§(4) pontjának értelmében napi 10 óránál hosszabb nem lehet.

 

3. Az óvodai elhelyezés, igénybe vétel

Feltételei:

 

Felvétel, átvétel szabályai: A felvétel és átvétel jelentkezés alapján, a gyermek és a szülő személyes megjelenésével történik. A felvételről az óvodavezető dönt. Az óvodai felvétel elbírálásáról a szülőt értesítjük. Felvételi kérelmet férőhely hiányában utasítunk el. Amennyiben az óvodába jelentkezők száma meghaladja a felvehető gyermekek számát, az óvodavezető bizottságot hoz létre, amely dönt a felvételekről. A felvételnél előnyt élveznek a körzetesek, akiknek a nagyobb testvére ide jár, s azon gyermekek, akik a velünk szomszédos Karácsony Sándor utcai bölcsődéből kérnek elhelyezést. Az óvodába felvett gyermekek csoportba való beosztásáról az óvodavezető dönt, a szülők és az óvodapedagógusok véleményének figyelembevételével.

A jelentkező gyermekek fogadása az óvodai nevelési évben folyamatos.

Óvodánk működési (felvételi) körzete: a fenntartó által engedélyezett régióból jelölt körzethatár.

A beiratkozáskor bemutatásra kerülnek a szülő és a gyermek személyazonosságát és lakhelyét igazoló dokumentumok, valamint a gyermek születési anyakönyvi kivonata, TAJ kártyája.

 

Az óvodába járási kötelezettség:

A Közoktatási Törvény értelmében a gyermek az 5. életévétől tanköteles korú, ezért számára napi 4 óra időtartamra kötelező az óvodába járás. Ezen gyermekek 7 napon túli igazolatlan hiányzása esetén az óvodavezető köteles a szülőt kétszer felszólítani, sikertelen intézkedés esetén a jegyzőt értesíteni.

 

Megszűnik az óvodai elhelyezés, ha:

·         az óvoda jogutód nélkül megszűnik,

·         a gyermeket másik óvoda átvette, az átvétel napján,

·         a gyermek iskolás lesz,

·         a szülő írásban kéri a jogviszony megszüntetését,

·         étkezési fizetési hátralék van,

·         10 napot meghaladó igazolatlan hiányzás esetén, ha óvodánk a szülőt legalább kettő alkalommal írásban figyelmeztette az igazolatlan mulasztás következményeire.

Ez alól kivétel az a gyermek, aki hátrányos helyzetű, akit a gyámhatóság intézkedésére vett fel az óvoda.

 

A gyerekek távolmaradásával kapcsolatos szabályok

Az óvodai távolmaradás lehetséges esetei: betegség, utazás, más egyéb előre nem látható okok. A távolmaradás kérelmezése, engedélyezése: egészséges gyermek két hétnél hosszabb hiányzásának engedélyét az óvoda vezetőjétől írásban kérjék. Egyéb esetben kérjük a szülőket, hogy a gyermek távol maradását és annak okát minden esetben jelezzék az óvodának személyesen vagy telefonon aznap vagy előzetesen. A távolmaradás igazolása: betegségkor orvosi igazolás, 1-3 napos bejelentett távollét esetén írásbeli szülői igazolás az arra kialakított óvodai formanyomtatványon, vagy óvodavezetői engedély (2 hétnél hosszabb időtartamra).

 

4. A gyermekek, szülők jogai, kötelességei az óvodában (Közoktatási törvény 10. §)

A gyerekek joga, hogy:

·        Egészséges, biztonságos környezetben, életkorának megfelelő napirendben (játékidő, levegőztetés, pihenőidő, étkezés, testmozgás) nevelkedjen, biztonsága érdekében óvodában tartózkodása teljes idejében pedagógus felügyelete alatt álljon.

·         Emberi méltóságát, személyiségi jogait, nemzeti és etnikai hovatartozását, nemzeti önazonosságát mindenki tartsa tiszteletben, ne érje közvetlen, vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés, megalázó büntetés, testi fenyítés, zaklatás, fizikai és lelki erőszak (ide
tartozik az étel erőltetése, az étel-a levegőzés megvonása is).

·        Az óvodánk Helyi Nevelési Programja alapján képességének, érdeklődésének, adottságának, szükségletének megfelelő nevelésben, valamint állapotának, személyes adottságainak megfelelő megkülönböztetett ellátásban részesüljön, életkorától függetlenül a pedagógiai szakszolgálat intézményeiben segítséget kérjen és kapjon.

·         Az óvodai és a fenntartói feladatellátás keretébe tartozó ingyenes szolgáltatásokat térítésmentesen vegye igénybe, családja anyagi helyzetétől függően ingyenes vagy kedvezményes étkezésben, a feltételek fennállása esetén óvodáztatási támogatásban részesüljön.

·         A gyermek joga és egyben kötelessége az óvodánkban, hogy cselekvési szabadságát ne korlátozzák, de a jogának gyakorlása közben nem akadályozhatja viselkedésével más gyermek fejlődéséhez való jogát, nem veszélyeztetheti saját, társai, az óvoda alkalmazottainak egészségét, testi épségét.

·         Joga, hogy az óvoda eszközeit ingyenesen és rendeltetésszerűen használja, kötelessége, hogy életkorának és fejlettségének megfelelően saját környezete és az általa használt játékok, eszközök rendbe tartásában részt vegyen.

 

A szülők jogai, kötelességei hogy:

·         Gyermekének szabadon választhasson óvodát. Megismerje az óvoda nevelési és minőségirányítási programját, szervezeti és működési szabályzatát, házirendjét és tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról.

·         Beiratkozáskor a házirendet betekintés céljából átvegye, átolvassa.

·         Saját gyermeke fejlődéséről nevelőjétől rendszeresen részletes és érdemi tájékoztatást, gyermeke neveléséhez tanácsot, segítséget kapjon. Gyermeke további fejlődéséhez írásos fejlesztési javaslatot kérjen az iskolába lépést megelőző 3, illetve az iskola megkezdését követő 6 hónapon belül.

·         A szülő írásbeli javaslatát az óvodavezető, szülői közösség, nevelőtestület megvizsgálja, és arra a megkeresésétől számított 30 napon belül, legkésőbb a 30. napot követő első ülésen érdemi választ kapjon.

·         Részt vegyen a kezdeményezéseken az intézmény vezetője és a pedagógus hozzájárulásával.

·         Kezdeményezze szülői szervezet létrehozását és közreműködjön annak tevékenységében. Személyesen vagy képviselői útján vegyen részt, érdekeit érintő döntések meghozatalában.

·         A szülő kötelessége, hogy gondoskodjon gyermeke testi, érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről. Indokolt esetben szakszolgálathoz segítségért forduljon.

·         Biztosítsa gyermeke óvodai nevelésben való részvételét. Segítse elő gyermeke közösségbe történő beilleszkedését, az óvodánk rendjének, a közösségi élet magatartási szabályainak elsajátítását.

·         A gyermeke érdekében az óvodában folyó pedagógiai munka kialakításában, annak gyakorlatában, mint partnerünk aktívan vegyen részt, segítse elő közös nevelési céljaink megvalósítását. Probléma, konfliktus, ellentét esetén mindenképpen az érintettel tisztázza azt. Megtegye a szükséges intézkedéseket gyermeke jogainak érvényesítése érdekében.

·         Tiszteletben tartsa az óvoda vezetői, pedagógusai, alkalmazottai emberi méltóságát és jogait.

·         A Szülői Szervezet joga, hogy meghatározhatja a térítéses szolgáltatások maximális összegét a Ktv. 114.§ (4) szerint, amelyet a nevelési-oktatási intézmény által szervezett térítéses programok (kulturális, művészeti, sport, kirándulás, stb.) megvalósításánál nem lehet túllépni.

 

5. A gyermekekre vonatkozó védő-óvó előírások, egyéb szabályok

A gyerekek átadása, átvétele: A gyermekért akkor vállalunk felelősséget, ha a szülő személyesen átadja az óvodapedagógusnak, távozáskor, pedig pedagógustól veszi át gyermekét. Nevelő tevékenységünk eredményessége érdekében kérjük, hogy a gyermeket naponta legkésőbb 830-ig hozzák be az óvodába, kivéve abban az esetben, ha a torna-foglalkozás 8 órakor kezdődik. Az engedéllyel később érkezők az óvodai életbe úgy kapcsolódjanak be, hogy a megkezdett napirendi tevékenységeket ne zavarják.

A gyermekek kiadása, átvétele: A gyermeket hazamenetelkor a szülőnek, a szülő által írásban megbízott személynek, és 14 év feletti testvérnek adhatjuk ki. A szülők délután 18 óráig  folyamatosan vihetik haza gyermeküket. Kérjük az időpont pontos betartását, mert rendszeres késés esetén (háromszori írásbeli óvodavezetői felszólítás után), a gyermeket helyettes szülőnél helyezzük el. A gyermeket csak a felelőssége teljes tudatában lévő családtagnak adhatjuk át, ha ezzel ellentmondó tényeket tapasztalunk, értesítjük a szülő által írásban jelölt további személy(eke)t, ha ez sikertelen, helyettes szülőnél helyezzük el.

A gyerekek öltözéke az óvodában: A gyermekek óvodai ruházata kényelmes, praktikus, célszerű, saját jelével ellátott legyen. A csoportszobai tartózkodáshoz: jól szellőző lábbeli, az udvari játékhoz: szabadidőruha, váltó cipő, a tornához: tornacipő, lányoknak tornadressz, fiúknak rövidnadrág, pamut póló, a pihenéshez: pizsama biztosítását kérjük. Minden gyermeknek saját jelével ellátott vállfára akasztható zsákot kérünk, amelybe 1-2 váltás alsónemű, pót zokni, harisnyanadrág és az udvari játszóruha kerüljön. A hazavitelhez szükséges ruhadarabokat az ajtós szekrényben tárolják. A cipős rekeszben az udvari cipőt, benti cipőt helyezzék el. A gazdátlan ruhadarabokat kosarakban gyűjtjük.

Óvodai ünnepeinken ünnepi ruha (alkalomhoz illő, vagy ünneplő ruha: fehér felső és sötét alj) szükséges, amelyről időben tájékoztatást adunk.

Beteg gyermek az óvodában: Az óvodába csak egészséges gyermek hozható. Az óvodában megbetegedő, lázas gyermek lázcsillapítását megkezdjük, szüleit, az észlelést követően értesítjük. A mielőbbi orvosi ellátás érdekében kérjük a közösségből való hazavitelét. Betegség után csak orvosi igazolással fogadjuk be ismét az óvodába. Fertőző betegség esetén (rubeola, bárányhimlő, skarlát, májgyulladás, fejtetű) a szülőknek azonnali bejelentési kötelezettsége van az óvoda felé, hogy a megfelelő intézkedéseket megtehessük. (Fertőtlenítő takarítás végzése, jelzés az ANTSZ és a többi szülő felé.) Gyógyszer adagolását a többi gyermek egészségvédelme érdekében nem vállalunk. Kivételt képeznek azon beteg gyermekek, akik rendszeres gyógykezelés alatt állnak. Ilyen esetekben orvosi javaslat és az óvónőkkel történő egyeztetés, és megfelelő tájékoztatás szükséges.

Baleset megelőzés az óvodában: Óvodánkban minden felnőtt (dolgozók, szülők, vendégek) általános feladata a gyermekek testi épségének megóvása. A gyermekek az épületben és azon kívül is csak felnőtt felügyelettel tartózkodhatnak. A folyosókon, az egyéb helyiségekben, normál tempóban közlekedjenek, óvják egymás testi épségét. Az udvari mászókákat, hintákat, csúszdát és más egyéb kültéri játékokat óvónői felügyelet mellett, rendeltetésszerűen használják. Séták, kirándulások alkalmával a gyermeklétszámhoz igazított felnőtt kísérőről - szülők bevonásával - az óvónők gondoskodnak. Az óvoda épületében az iskolás testvérek körültekintően közlekedjenek, mozgásos játékeszközzel (görkorcsolyával, gördeszkával, rollerrel, kerékpárral, stb.) az épületbe bejönni tilos. A három évesnél fiatalabb testvérek csak a folyosói öltözőben tartózkodhatnak, kérjük, gondoskodjanak állandó felügyeletükről. Gyermekbaleset esetén a szülőt azonnal értesítjük. Kisebb sérülésnél a gyermeket elsősegélyben részesítjük, ha szükséges orvost hívunk, vagy ha a sérült szállítható állapotban van, szakrendelésen láttatjuk el. Baleset esetén a szülőnek a legrövidebb időn belül jelentkeznie kell gyermekéért. Az ingyenes balesetbiztosítás leigazolását, valamint a baleseti jegyzőkönyv készítését az óvoda vezetője megbízottja által hivatalból intézi.

Behozható és az óvodai bejáráshoz nem szükséges dolgok megtiltása, korlátozása Ktv. 40. § (8), feltételei és a bejelentés szabályai: óvodás gyermekeink fejlődésüket segítő eszközöket hozhatnak be, amely csoport szinten mindenkor a gyermek és az óvónő közötti megegyezés tárgyát képezi. Általános szabályzóink: Zsákban tárolandók és a csoportba az óvónő engedélyével vihető be: (pl. otthoni játék, képeskönyv, CD lemez, kazetta, stb.). A csoportszobában helyezhetik el az alváshoz szükséges személyes tárgyakat (szőrme állatka, kispárna, kendő stb.). Az udvaron használatos játékeszközöket (kerékpárt, rollert, gördeszkát, szánkót) adott csoport teraszán helyezzék el. Ezeket a tárgyakat is célszerű jellel ellátni és minden esetben az óvónőt tájékoztatni. A gyermekek testi épségének megőrzése érdekében a gyermekek ne hozzanak be hegyes, éles, szúrós tárgyakat. Arany ékszerek közül kizárólag a fülbevaló viselése megengedett óvodánkban. A behozott tárgyakért, azok elvesztéséért, esetlegesen vele okozott balesetért felelősséget nem vállalunk.

Élelmezésbiztonsági előírások az óvodában: Az óvoda konyhájába érvényes egészségügyi könyvvel csak az óvoda dolgozói léphetnek be. Tálaló konyhánk a HACCP biztonsági előírás szerint működik, melyet az ÁNTSZ rendszeresen ellenőriz. ÁNTSZ rendelet alapján házilag készített ételek, italok behozatala nem megengedett. Születésnapi tortát számlával igazoltan, megbízható helyről szerezzék be. Magukkal hozott ételek, italok folyosón történő fogyasztását mellőzzék, mert az így elfogyasztott ételek nem felelnek meg sem az óvodai higiéniai előírásoknak, sem a kulturált étkezés szabályainak, s a többi gyermekkel szemben sem etikus. Kérjük, hogy a gyermekek öltöző szekrényében élelmiszert ne tároljanak.

Egészségügyi felügyelet és ellátás az óvodában: Óvodánkban rendszeres (heti) egészségügyi felügyelet működik, havonta egy alkalommal orvosi vizsgálatot szervezünk. Minden gyermek -nevelési évenként - egy alkalommal fogászati és belgyógyászati, ezen kívül a nagycsoportosok látás és hallás vizsgálaton vesznek részt. A kötelező orvosi vizsgálat az óvoda orvossal

egyeztetett időpontban, az óvodában zajlik. Az esetleges további vizsgálatok beutalóit az óvodapedagógusok továbbítják a szülőknek. A gyermek szakrendelésre való elvitele, a vizsgálat elvégzéséről szóló dokumentum óvodába történő leadása a szülő feladata.

 

Gyermekvédelem az óvodában: Óvodánkban a családok, a gyermekek, a szülők segítése érdekében kijelölt óvodapedagógus látja el a gyermekvédelmi feladatokat. Személyéről, elérhetőségéről a szőlői faliújságon tájékozódhatnak. A fogadóórák egyeztetéssel vehetők igénybe. Szívesen vesszük, ha a felmerülő problémáikkal az óvoda pedagógusához, gyermekvédelmi felelőséhez, az óvoda vezetőjéhez fordulnak. Segítséget kaphatnak még, a nevelési problémáik megoldásához: az óvoda pszichológustól, Nevelési Tanácsadótól, a szociális és egyéb problémáik intézéséhez: a Családsegítő Szolgálattól, Gyermekjóléti Szolgálattól, Gyámhivataltól.

Helyiségek használata az óvodában: Az óvoda helyiségeit rendeltetésüknek és a nevelési célnak megfelelően kell használni. Csoportszobában szülő csak az engedélyezett alkalmakkor tartózkodhat: beszoktatás időtartamában, nyílt nevelési napon, szülői értekezleten, anyák napján, ballagáskor, gyermeknapi rendezvényen, ünnepséggel, egyes programokkal kapcsolatos teendők ellátásakor, klubszerű beszélgetéseken, nyitott közös programokon. A gyermekek egészségvédelme érdekében a napi élet során a csoport szobába az utcai cipő levételével léphet be szülő. A logopédus által szervezett fogadó órák a logopédiai szobában, a pszichológus által szervezett a könyvtár szobában zajlanak. Vezetői hozzájárulással az előteret könyvárusításra, karácsonyi vásárra használhatják a szervezők. A hivatalos ügyek intézése az óvodatitkári és az vezetői szobában történik. Az óvodánk rendjének, tisztaságának megőrzéséért minden szülő és óvodai dolgozó felelős. A dohányzás az óvoda egész területén tiltott. Alkohol és drog fogyasztása az intézményben és közvetlen környezetében tilos.

Az épület bejáratának zárva tartása: Az óvoda bejáratát reggel 9 és délután 15 óra között zárva tartjuk. Napközben csengetésre nyitunk ajtót.

A Fakultatív hit - és vallásoktatás idejének, helyének meghatározása

Óvodánkban szülői igényre ingyenes hit és vallásoktatás szerveződhet. Jelentkezni minden nevelési év szeptemberében, a vezető által kiadott jelentkezési lapon lehet, amit továbbítunk az érintett egyházközségnek. Az oktatás megszervezéséhez a szülői fórumnak egyeztetési joga van. Az oktatást az egyház képviseletében a hitoktató végzi. A foglalkozásokra a nevelési időn túl, 16 -17 óra között áll módunkban csoportszobai helyiséget biztosítani.

 

6. Egyéb speciális, az intézményre vonatkozó előírás szabályai

Óvodánkban szülői kérésre, kórházi zárójelentés és orvosi javallat csatolása ellenében,

a JUNIOR által biztosítjuk a speciális étrendű, ételallergiás gyermekek ellátását. Mentálhigiénés egészségnevelő helyi nevelési programunk szerint évente (a Mentálhigiénés Világnaphoz kapcsolódón) mentálhigiénés, egészségvédő napokat, programokat szervezünk óvodás gyermekeink és szüleik számára.

Óvodánk hagyománya szerint - minden korosztályban - az alábbi ünnepek-ünnepélyek rendszerét szervezzük: Őszi ünnepkör (szüret, Márton-nap, lámpagyújtás napja), Téli ünnepkör (advent, mikulás, Luca-nap, karácsony, vízkereszt, farsang), Tavaszi ünnepkör (március 15, húsvét, anyák napja, gyermeknap, pünkösd, ballagás, a gyermekek születésnapja.

Óvodánkban a Ktv. 59.§.(5) alapján, a gyerekek nagyobb csoportján a különböző korcsoportokat értjük: kiscsoportosok, középső csoportosok, nagy és vegyes csoportosok.

Az óvoda heti rendje:

A tanulás-megismerés folyamata, a képesség fejlesztő tevékenységek szerevezése az óvodai nevelés országos alapprogramja, s a Helyi Nevelési Programunk szerint zajlik.

A külső világ tevékeny megismerése - benne a matematika -, vers-mese, ének-zene, tánc, rajzolás, mintázás, kézimunka és a testnevelés foglalkozás.

A 3-4 éveseknek: Kötötten szerveződik heti egy alkalommal a mozgás, ének-zene, énekes játékok foglalkozás. Kötetlenül, heti egy alkalommal: a környezet tevékeny megismerése, rajzolás, mintázás, kézimunka, vers, mese.

A 4-5 éveseknek: Kötötten, heti egy alkalommal mozgás, ének-zene, énekes játékok foglalkozás. Kötetlenül, heti egy alkalommal a környezet tevékeny megismerése, vers, mese, rajzolás, mintázás, kézimunka.

A 6-7 éveseknek: Kötötten, heti két alkalommal mozgás, heti egyszer ének-zene, énekes játékok foglalkozás. Kötetlenül, heti egy alkalommal a környezet tevékeny megismerése- benne matematika, vers, mese heti 2-3 alkalommal, rajzolás, mintázás, kézimunka heti 1 alkalommal.

A délelőtt folyamán zajlanak a logopédiai foglalkozások és a pszichológiai megfigyelések, orvosi szűrő vizsgálatok is.

 

A gyermekek értékelésének rendje

A gyermekek egyéni fejlődési ütemét az óvónők az óvodáskor teljes időszakában mérik és rögzítik. Intézményünkben korosztályonként eltérőn, a következő iskolakészültségi mérések zajlanak az Intézményi Minőségirányítási Programban szabályozottak szerint: mozgásfejlettség, szociometriai (közösségi kapcsolat) vizsgálat, Preffer, Sindelar (ismeretek, tájékozottság, tanulási képességek) mérés, GMP teszt – beszédértés vizsgálat.

A nevelést segítő szakemberek is (pszichológus, logopédus) tanév elején felmérést készítenek a nagycsoportos korú gyermekek készségeiről. A mérési eredményeket a gyermek személyiséglapján tükrözzük. A tapasztalatok eredményeiről a szülőket fogadóórán, egyéni beszélgetés keretében tájékoztatjuk. Amennyiben a gyermek beiskolázásához szakértői vélemény szükséges Nevelési Tanácsadóba, Tanulási Képességet Vizsgáló Intézetbe illetve Beszédvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság, Gyógypedagógiai Szolgáltató Központjába küldjük. Iskolai beíratáshoz az óvoda szakvéleményt ad ki, amelyet a szülő az iskolai beiratkozáskor a körzetes iskolába ad le.

A tanköteles korú gyermek a szülő kérésére, a Nevelési Tanácsadó vagy a Szakértői és Rehabilitációs Bizottság szakvéleménye alapján /Ktv. 24.§(5)/ további 1 évre óvodai nevelésben vehet részt, legfeljebb 8 éves koráig, ha az óvoda nevelőtestülete azzal egyet ért.

 

A beiskolázás rendje

Tankötelessé válik az a gyermek aki: adott naptári évben május 31.-ig a 6. életévét betölti. Szülői kérésre tankötelessé válhat az a gyermek, aki adott év december 31.-ig betölti a 6. életévét. Iskolai életre alkalmas az a gyermek, aki testileg, lelkileg, szociálisan érett.

Kapcsolattartás, nyitott szülői fórumaink: szülői értekezletek, nyílt napok, játszódélutánok, közös rendezvények, fogadóóra, az óvónővel vagy az óvodavezetővel történő rövid esetenkénti megbeszélések, szülői szervezet ülései, szülők faliújsága.

A tájékoztatás formái, módjai intézményünkben: Az aktuális programokról, óvodai eseményekről a csoportok faliújságán adunk részletes és naprakész tájékoztatást. A csoport egészét érintő nevelési kérdésekben a szülői értekezleteken áll módjukban tájékozódni. Egyéni kérdéseikkel az óvónő figyelmét a csoportban - néhány másodpercnél hosszabb időre - ne vonják el, mert az óvónő teljes figyelmére szükség van, hogy a rábízott gyermekeket maradéktalanul elláthassa. Kérjük, hogy fogadóóra keretében kérjenek bővebb felvilágosítást.

Szolgáltatások szervezése:

Óvodánkban a gyermekek nevelése, a pszichológus, logopédus segítségének igénybe vétele ingyenes alapellátás.

Egyéb, szülői térítés ellenében a szülők kérésére, kezdeményezésére, felelősségére, a gyermekeknek szolgáltatásokat indíthatunk, amennyiben annak létszáma, tartalma összeegyeztethető a gyermekek életkori szabályaival, intézményünk feltételeivel, Helyi Nevelési Programunkkal. A szervezendő új szolgáltatásokról a nevelőtestület dönt, a Szülői Szervezet javaslatának figyelembe vételével. Szervezésük szabadidőben, életkorhoz kötötten, a szolgáltatástól függően történik.

7. A szülőket terhelő fizetési kötelezettségek

Óvodai étkezés befizetésének és visszafizetésének szabályai: Az óvodai nevelés ingyenes, de a szülők a gyermekük által igénybe vett étkezésért az óvoda fenntartója által mindenkor meghatározott szabályok szerint térítési díjat fizetnek. Az étkezési térítési díjat havonta, minden hó 10.-ig bezárólag, keddi napokon 6-12 óráig, készpénzben, az óvodatitkárnál szükséges befizetni. A befizetés mindig a következő hónapra vonatkozik. A befizetés időpontjáról a szülőket külön faliújságon tájékoztatjuk a befizetés előtt egy héttel. A gyermek hiányzását akkor tudjuk jóváírni a beírást követő naptól, ha a szülők beírásukkal és aláírásukkal jelzik a lemondás időtartamát, az arra rendszeresített füzetben. A lemondást lehetőleg személyesen, naponta 8.30.-ig érvényesíthetik. Az időben lemondott étkezési napokat összesítjük, melyeket a további befizetéskor jóváírunk. A lemondási kötelezettség az ingyenességre, kedvezményekre jogosult szülőkre különösen vonatkozik. A szülőknek gondoskodnia kell arról, hogy a tájékoztatásban megjelölt napon, gyermeke térítési díját - hiányzás esetén is - befizesse.

 

Kedvezmények, hozzájárulások:

Normatív; A gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló, többször módosított 1997. évi XXXI. Tv. 148.§(5) bekezdése alapján az érintetteket normatív támogatásban részesülnek az alábbiak szerint: a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülők ingyenesek, a térítési díj 100%-át, három-vagy többgyermekes családoknál gyermekenként az intézményi térítési díj 50 %-át, tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek után a térítési díj 50 %-át biztosítjuk, az orvosi igazolás ellenében.

Szociális; Kedvezményben részesíthető az a gyermek, aki Budapest-Csepel Önkormányzata, mint fenntartó által működtetett nevelési-oktatási intézménybe jár, és a család rászorultsági alapon kérelmezi. Igénylő lapot az óvodatitkártól, gyermekvédelmi felelőstől, vagy az önkormányzat ügyfélszolgálati irodájától szerezhetnek be. A kedvezmények elbírálásáról az óvodavezetés dönt, írásban értesíti a szülőt. Neveléshez rendkívüli vagy rendszeres segélyt vehetnek igénybe. Az igénylő laphoz az önkormányzat ügyfélszolgálati irodán juthatnak. Az igénylést az óvoda véleményezi, elbírálásáról az önkormányzat gyámügyi irodája dönt.

Önköltséges szolgáltatások befizetése: A szülő által igényelt, térítés ellenében szervezett szolgáltatásokra a faliújságon jelzett napokon és módon lehet befizetni.

 

8. A Házirend nyilvánosságával kapcsolatos szabályok

A Házirend nyilvánosságra hozatala az év eleji első szülői értekezleten történik, majd a szabad megtekintés folyamatos biztosítása céljából minden csoport faliújságán elhelyezésre kerül. Kérésre, előzetes időpont egyeztetés alapján tájékoztatást az óvoda vezetője vagy helyettese ad.

A házirend megsértése esetén: személyesen, vagy megbízott által írásbeli panasszal lehet élni.

A közérdekű bejelentésekről, javaslatokról és panaszokról szóló 1997. évi I. törvény és a 11/1997 (III. 30.) Mt. rendelet alapján írásbeli panaszt az intézményvezetőhöz lehet benyújtani.

A közoktatási törvény 83 § (2) bekezdése alapján törvényességi kérelmet lehet benyújtani a fenntartó képviselőjéhez. Felül bírálati kérelmet lehet benyújtani a nevelőtestület tagjaiból álló legalább 3 tagú bizottsághoz.

 

A házirendbe foglaltak betartása kötelező a gyerekekre, szülőkre, hozzátartozókra, és az óvoda minden dolgozójára egyaránt.

 

Budapest, 2010. 09.01.

 

Holubné Dér Ilona óvodavezető