További Csütörtökiek Kis Magyarországról

 

Miskolci Csütörtökiek

 

A korabeli sajtócikkek alapján Miskolcon élt a XX. század első felében Csütörtöki Sándor feleségével, Mezei Erzsébettel.

Származásuk egyelőre ismeretlen számomra.

A Miskolczi Napló 1912. november 28-i 271. számában, valamint ugyanaznap az Ellenzék 137. számában a kihirdetett házasulandók között, a Miskolczi Napló 1912. december 19-i 289. számában, valamint az Ellenzék 1912. december 21-i 147. számában a december 8-tól 15-ig-megkötött házasságok listájában szerepel Csütörtöki Sándor és Mezei Erzsébet.

 

 

Csütörtöki Sándorné Mezei Erzsébet 1926 nyarán villámcsapás következtében súlyosan megsérült, de a balesetet túlélte.

 

A Magyar jövő 1926. július 17-ei 159. számában az alábbiak szerint számolt be a szerencsétlenségről:

Két halottat követelt pénteken az abnormis időjárás

Miskolc, Julius 16

Pénteken délután tragikus körülmények között vált áldozatává az abnormis időjárásnak két viruló fiatal leány. Az egyik haláleset a Martin-telepen történt, ahol a Gelb- féle telek mögött aratott Viszlay András egész házanépével és több napszámosnővel. A kánikulái forróságra délután 3 óra tájban hirtelen erőteljes és tipikus nyári zivatar keletkezett sűrű mennydörgéssel és villámcsapással.

Az aratólányok a közelgő vihar elöl a szomszédos téglagyár falai közé menekültek, Viszlay András 16 éves Etelka leánya pedig haza szaladt szüleinek a szántóföldhöz közel, a Gutenberg-utcában lévő lakására édesatyja felső kabátjáért. Mikor visszafelé tartott a leány a dűllön az aratók felé, már zuhogott a zápor. Majd hirtelen egy hatalmas mennydörgés reszkettette meg a levegőt, a kővetkező pillanatban pedig holtan terűlt el a földön Viszlay Etelka.

A menykő belecsapott a szerencsétlen leányba, összeégette a fejét, nyakát, mellét és nyomban megölte.

A szerencsétlen leányt egy arató- asszony Csütörtöki Sándorné követte nyomon mintegy öt lépésnyire. A villámcsapás szele Csütörtökinét is érte, még pedig oly erővel, hogy eszméletlenül terűlt el a földön. Egy óra múlva találtak rá az aratók a két villámsújtotta nőre, akik az út szélén feküdtek élettelenül egymás mellett. A halálos villámcsapásról nyomban értesítették a rendőrséget, ahonnan Buchalla Sindor dr. rendőrkapitány és Fodor Imre dr. tisztiorvos szálltak ki a helyszínre. A rendőri bizottság Viszlay Etelkánál már csak a beállott halált tudta konstatálni, Csütörtökiné ellenben élt, csupán eszméletét vesztette el. Őt a mentők az Erzsébet-kórházba szállították, ahol estefelé visszanyerte eszméletét. Buchalla rendőrkapitány ekkor kihallgatta Csütörtökinét, aki azonban csak annyit tudott mondani, hogy egy ülést érzett a fején, amitől eszméletét vesztette. Egyébre nem emlékezett. Csütörtökiné állapota súlyos, de nem életveszélyes.

 

 

1927-ben Csütörtöki Sándor házhelyet kapott Miskolc határában.

 

A Magyar jövő 1927. június 19-ei 137. számában olvasható az alábbi cikk:

Kik kaptak Miskolcon házhelyet?

Miskolc, június 18

Eddig 504 jelentkezőnek nevét közöltük, akik Miskolcon és Diósgyőrben házhelyet kaptak. A miskolci határban, a tiszai pályaudvar, majd a Csabai-kapu környékén a következők jutottak házhelyhez.

Vőneky Mihály és neje ingatlanából: Tóth Ferenc, Móré Lajos, Rados Mihály, Csütörtöki Sándor, Schidl Ferenc, Pintér István, Balázs János, Szabó István, Szatmári Gyula, Vilmányi Kis József, Rémiás András, Batka István, Tóth János, Kancsuka János, Jámbor József, Bartha György, Lang János, Blaskó József, Egresi Gábor, Sztupkai Mihály, Rácz Mihály, Simon János, Ciprus Mihály, Bajai Bertalan, Dobrosi Barna, Kovák Gyula, Varga János, Daubek Gyula, Póczik Miklós, Tóth Béla, Marcsák Károly, Sándor János, Urbán Dezső, Páricsi Lajos, Béki Lajos, Horváth István, Bodnár József, Baraksó István, Biró Imre, Veres Mihály, Maler Nándorné, Derecskey Lajos. Összesen 42-en.

 

 

Csütörtöki Sándor valamikor 1927-1941 között halt meg, Mezei Erzsébet 1941-ben.

 

A Magyar Élet 1941. október 10-ei 231. számában a halálozások listájában szerepel özvegy Csütörtöki Sándorné született Mezei Erzsébet 49 éves, Sík utca 11-beli lakos.

 

 

 

 

 

Leírás: D:\Dokumentumok\papa_szülinap\képek ábrák mellékletek\könyv\gyongyosiek.emfGyöngyös:

Egyelőre ismeretlen a Gyöngyösön élő Csütörtöki család pontos származása.

A legkorábbról ismert ős Csütörtöki Miklós, akinek fia, Csütörtöki Vilmos Nagybarátin (ma Győrújbarát.) született 1927-ben, s 1992-ben hunyt el Nyírbátorban.

Az ő fia szintén Vilmos, 1959-ben született Nyírbátorban.

Feltehetően az ő rokona, talán testvére lehet az a Csütörtöki Zsuzsanna, aki 1970-ben érettségizett a nyírbátori Báthory István Gimnázium C. osztályában.

Ifj. Vilmos gyermekei:

1.)    Csütörtöki Gábor (született Budapesten 1980 05. 28-án), 2009-ben az Amerikai Egyesült Államokban tanul és dolgozik. Gábor és Csintalan Beáta gyermeke Csütörtöki Damian Gábor Floridában született 2010. szeptember. 10.-én.

2.)    Csütörtöki Bianka, aki 1989-ben született Gyöngyösön.