Nemzetközi Űrállomás
Főoldal
Műszerek
Csillagda
Cikkek
Galéria
Linkek
Kapcsolat
   

CURRENT MOON

Vendégkönyv
 
Nemzetközi Űrállomás


A Nemzetközi űrállomás (angolul: International Space Station, rövídítése: ISS) a világ egyik legnagyobb és legdrágább eszköze. A megépítésében 16 ország vesz részt: USA, Oroszország, Kanada, Japán, Brazília és az ESA 11 tagállama.
A kezdetek:

-1984-ben kezdődött a Freedom-program

- az USA, Nyugat-Európa, Japán, Kanada vettek részt a programban
- az űrállomás 4 modulból és egy szabadon repülő egységből állt volna a tervek szerint
- a '90-es évek elején anyagi okok miatt felfüggesztették a programot
-1993-ban Oroszország bekapcsolódik a tervezésbe
- megkezdődik az orosz gyártmányú modulok tervezése
- amerikai űrhajósokat képeznek a MIR űrállomáson
- az űrállomás pályahajlását Bajkonurhoz igazítják
Az építés:
1 A/R

1998 november 20-án a kazahsztáni Bajkonurból emelkedett a magasba egy Proton rakétával az első Zarya névre kersztelt modul. Ez egy kiszolgáló modul melyet raktározásra, áramellátásra és pálya emelésre használnak. Ehhez az egységhez kapcsolódik a Zvezda nevű lakóegység és a PMA-1 adapteren keresztül a Unity nevű összekötő modul.
2 A

1998 december 4-én az amerikai Endeavour űrsikló az STS-88 küldetés keretében emelkedett a magasba emelkedett, rakterében a Unity nevű összekötő modult és a PMA-1 és PMA-2 csatlakozó adaptert szállította az űrbe. December 8.-án a Unity-t és a Zarya-t összekapcsolták és ezzel létre jött a Nemzetközi Űrállomás
1 R

2 év késéssel 2000 július 12-én egy proton rakétára szerelve indult útnak a Zvezda nevű orosz lakó modul. A Zarya-hoz 13 nappal az indítás után július 25.-én kapcsolódott hozzá
3 A

2000 októberében a Discovery űrrepülőgép az űrállomáshoz szállította az űrállomás helyzetét beállító 4 giroszkópot tartó Z1 szerkezeti elemet valamint a PMA-3 adaptert.
5 A

2001 február elején az Atlantis űrsikló az STS-98 küldetés folyamán jutatta fel a űrállomásra a Destiny nevű amerikai kutató modult. Ebben a modulban kaptak helyet az űrállomás amerikai legénységét ellátó kutató állomások és lakó részek valamint erre a modulra helyezték el az S0 rácselemet
4 A

2000 decemberében az Endeavour űrsikló a P6 rácselemet jutatta el az űrállomsához mely 2 napelem párt és a tartó szerkezetüket tartalmazza. Ideiglenesen a Z1 tetejére illesztették és egészen 2007 októberéig itt volt mikor is a végleges helyére elyezték át.
5 A.1

2001 márciusában a Discovery űrsikló elletmányt vitt az űrállomásra és az űrállomás második legénységét szállította oda illetve az első legénységet vissza a Földre. Első repülése az olasz építésű Leonardo MPLM-nek
6 A

2001 áprilisában az STS-100 keretében az Endeavour űrsikló ellátmányt valamint a Candarm2 nevű robotkart jutattal el az űrállomásra. Ezután ez a robotkar fontos szerepet tölt be az űrállomsá építésében és karbantartásában.
7 A

2001 júliusában az Atlantis űrsikló a Quest légzsilipet juttatja az űrállomásra amely onnantól kezdve az amaerikai űrséták fontos kezdőpontja. A légzsilipet a Unity oldalára csatlakoztatták.
7 A.1

2001 augusztusában a Discovery űrsikló ellátmányt és tudományos felszerelést szállít az ISS-re. Valamint a második állandó személyzetet lecseréli a harmadikra csapatra.
4 R

2001 szeptember 15-én indították Bajkonurból egy Szojuz rakétával  majd 16.-án rákapcsolódott a Zvezda modul Föld felé néző csatlakozási pontjára. Szojuz és Progressz űrhajók dokkolására szolgál valamint az orosz Orlan űrruhákkal ezen a modulon keresztül hajtanak végre űrsétákat.
UF 1

2001 decemberében az Endeavour űrsikló ellátmányt szállít az űrállomásra valamint a 3. és 4. állandó személyzetet cseréli.
8 A

2002 áprilisában az Atlantis rakterében jutott az űrállomásra a S0 rácselem mely a Destiny modul tetejére került. Ez az elem a központi része az űrállomás rácselemeinek.
UF 2

Az Endeavour űrsikló újabb ellátmányt szállít az űrállomásra és az MBS kanadai szerkezetet a robotkar mozgatására a rácsszerkezeten.
9 A

2002 októberében érkezett az űrállomáshoz az S1 rácsszerkezeti rész mely az űrállomás hűtését szolgáló 3 radiátort tartalmazza.
11 A

2002 novemberében, másfél hónappal az S1 után a P1 rácselem is az űrállomársa került és ugyan azt a funkciót tölti be mint az S1.
LF 1

A Columbia katasztrófája óta az első űrrepűlőgépes küldetés. Ellátmányt és új giroszkópókat szállít a Discovery az űrállomásra.
ULF 1.1

2006 júliusában újabb ellátmányt szállít a Discovery az ISS-re valamint egy új személyzet tagot.
12 A

2006 októberében újabb nap elemek kerültek az ISS-re. a P3/P4 rácselem 2 napelem szárnyat és az őket a Nap irányába forgató mechanizmust tartalmazza.
12 A.1

2006 decemberében helyére került a P5 rácselem mely a P4 és a P6 szerkezetei közt biztosítja a megfelelő távolságot. E küldetés kereteiben a P6 egyik napelemszárnyát összehajtották.
13 A

2007 júniusában került a helyére a 2 napelem szárnyat hordozó S3/S4 rácselem
13 A.1

2007 Augusztusában az Endeavour űrsikló az S5 távtartó rácselemet illetve újabb ellátmányt szállított az űrállomás legénységének.
10 A

2007 októberében a Discovery űrsikló a Harmony nevű összekötő modult jutatta el az űrállomásra. A Destiny laboratóriumhoz csatlakozik, és ehhez a modulhoz kapcsolják később a Columbus európai és a Kibo japán kutató modult, valamint a PMA-2 adapeteren keresztül itt dokkolnak az űrsiklók is.
1 E

2008 februárjában az Atlantis űrrepülőgép az ESA álltal gyártott Colombus kutató modult szállítja az űrállomáshoz.
1 J/A

2008 márciusában az Endeavour űrrepülőgép a japán Kibo laboratórium első részét (
ELM-PS) szállítja az űrállomáshoz amely ideigelenesen a Harmony modul felső részére kerül. Valamint a kanadai gyártmányű robotkarnak egy újabb részét jutattja az űrállomáshoz.
1 J

2008 május végén Discovery rakterében jutott el az űrállomáshoz a japán kutató modul a Kibo következő darabja amelyben a kísérleteket folytatnak. Ehhez a részhez kapcsolták végül a 3 hónappal korábban feljutatott raktár részt (ELM-PS). Valamint a modulhoz tartozó robotkart is.
ULF 2

2008 novemberében az Endeavour űrsikló a Leonardo modulban új berendezéseket szállít az űrállomásra amely segítségével az állandó 3 főről 6 főre növekszik az űrállomás legénységének száma.
15 A

2009 márciusában az STS-119 küldetésben a Discovery űrsikló eljutatta az űrállomáshoz az S6 rácselemet amely 2 napelemszárnyat és  az őket forgató mechanizmust tartalmazta, ezzel a rácsszerkezet teljesen kész lett.
2 J/A

2009 júliusában indult útjára az Endeavour űrsikló mely a japán Kibo modul utolsó részét egy külső platformot illetve az ICC külső tároló egységet jutatta el az űrállomáshoz.
17 A

2009 augusztusában a Discovery űrsikló személyzetének ellátmány szállítása és egy az űrállomás hűtését segítő ammónia tartály cserélye volt a feladata.
5 R

2009 novemberében egy Progressz űrhajóval érkezett az űrállomáshoz a Poiszk dokkoló- és zsilip modul. A Zvezda modul felső csatlakozó helyére illesztették.
ULF 3

2009 novemberében az Atlnatis űrsikló az űrállomásra szállította az ELC-1 és az ELC-2 segíségével az űrállomás működéséhez szükséges tartalék alkatrészeket melyek tartalmaztak 2 giroszkópot, 2 nitrogén tartályt, 2 szivattyút, 1 ammóniatartályt, a robotkar és a robotkar sín rendszerének az alkatrészeit valamint egy nagynyomású gáztartályt.
20 A

2010 februárjában az Endeavour űrsikló a Tranquility összekötő modult és a Cupola nevű kilátó pontot jutatta el az űrállomásra. A Tranquility modulhoz lett csatlakoztatva még a PMA-3 adapter is.
19 A

2010 áprilisában a Discovery űrrepülőgép újabb ellátmányt és eszközöket szállított az űrállomásra. A küldetés ideje alatt kicseréltek egy elromlott ammonia tartályt is
ULF 4

2010 májusában az Atlantis űrsikló az orosz Rassvet kutató modult jutatta el az űrállomáshoz mely egyben egy dokkoló modul és egy légzsilip is űrsétákhoz.
ULF 5

2011 februárjában a Discovery űrsikló az állandó modullá alakított Leonardo raktár modult szállította az űrállomáshoz.
 
 
Copyright ©2011 Albireo csillagda
mortage rates credit report debt consolidation loan free credit reports interest rates loan calculator