Delfinek

A delfinek eredete:  A delfinek csontváza sok tekintetben hasonlít a ma élő, szárazföldi emlősállatokra. A delfinek csontvázában is megtalálhatók a koponyacsontok, a 7 nyakcsigolya, valamint a többi csigolya, a melső végtagok váza és a medenceöv csökevényes elemei. Mindez már azt sejteti, hogy a delfinek ősei a szárazföldön élhettek. De vajon a feltevés bitonyítható-e ???

Őseik egykor kifejezetten szárazföldi emlősök voltak, és valószínűleg azért másztak a tengerbe, mert ott többféle és kiadósabb táplálékot találtak, mint a szárazföldön. Persze a vízi életmódra való áttérés sok-sok millió év alatt történt. Az áramvonalas "halalak" kialakulásához, a végtagok úszólapáttá való modosulásához idő, sokidő kellett.A delfinek ősei négylábú emlősök voltak. A vízi életmódra való áttérés az eocén korban -50-35 millió évvel ezelőtt- zajlott le .

Észak- és Nyugat-Afrika, Észak-Amerika és Új-Zéland egyes területein sikerült megtalálni és azonosítani a 45 millió évvel ezelőtt élt "ősbálnák", "ősdelfinek" egyedeit, amelyek már tökéletesen alkalmazkodtak a vízi életmódhoz.

Alak és mozgás:   
   
A delfinek teste tökéletesen alkakmazkodott a vízi életmódhoz. Ezek az állatok a szárazföldön ma már teljesen tehetetlenek, mozgásképtelenek.
Testfelépítés:

Az ugrás:
Gyakori mozgásformának számít az ugrás. A legtöbbször nagy sebességgek és lendülettel, ferde irányban hagyja el a kissé ívelt test a vizet. 6-15 m-es ugrás után úszás, majd újból ugrás következik. Az ugrások négy változatát különböztetjül meg:
Sebesség és mélység:
A közepes nagyságú fajok átlagos úszási sebessége 20-40km/h, a nagyobbra növők -rövid távon- elérhetik a 80km/h-t.
A delfinek zöme a 20-25 m mélységet keresi fel. A viszonylag vastag bőr alatt -egyes fajokon 50-70 cm- zsírszövet van, amely nagyszerűen megakadályozza a hideg tengervízben a meleg test lehülését.


Delfinek fajtáiDelfinek gyógyító ereje   Teszt