„ ... nem azé, aki akarja,
sem nem azé, aki fut,
hanem a könyörülő Istené.”
(Róm 9, 16)

DEBRECENI REFORMÁTUS KOLLÉGIUM

DÓCZY GIMNÁZIUMA

4024 Debrecen, Kossuth utca 35.

 

 

A gimnázium épülete

 

DÍSZTEREM, DÓCZY-GALÉRIA, KÖNYVTÁR, TORNATEREM,
TÁNCTEREM, INFORMATIKAI SZAKTANTERMEK, TERMÉSZETTUDOMÁNYI MŰHELYEK

 

A Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziuma – Szabó Magda Kossuth-díjas írónő hajdani, patinás iskolája – 2000 szeptemberétől megújult formában várja a diákokat. Ahogyan a külső megújulás sem változtatott az épület stílusán, körvonalain és külső megjelenésén, úgy az alapvető nevelési-oktatási elvekben is hűek kívánunk maradni a legendás Dóczi Leánynevelő Intézet célkitűzéseihez.

 

 

A mai Dóczy épületét 1914-ben tervezte Nagy Károly műegyetemi tanár. Az építkezés egy jó évtized múltán fejeződött be a Kossuth utca 35-37. szám alatt fekvő telken. Az épület neoromán stílusához késő eklektikus, magyaros-szecessziós formaelemek társulnak.

 

„A háromemeletes iskolaépület hangsúlyos, két timpanonnal díszített sarokrizalitjához kapcsolódik a középszárny kétötöde. A mûkõlábazat felett mintás, formagazdag téglaarchitektúra keretezi a nyílásokat és formálja a díszítõ övpárkányokat. A második emelet felett futó hangsúlyos párkány, és a timpanonok egyaránt mûkõbõl készültek. A bejárat bélletes kapuzata (felületén ornamensdíszítéssel) vörös mûkõbõl készült. A középszárny földszintjén támpilléres nyílássorolás fut végig.” (Gellér Ferenc – Vadász György: Debrecen műemléki katasztere, 1982)

 

A Dóczyt 1952-ben államosították, és 48 éven át a Kossuth Lajos Tudományegyetem Gyakorlógimnáziuma működött benne.

(A http://www.klte-gyakorlo.sulinet.hu/nemzetkozi/bega/iskolak.htm webhelyen további debreceni iskolaépületekről is olvashatunk.)

 

Az épület a kárpótlási folyamatok során került vissza a református egyház tulajdonába, és az eredeti elképzelésekhez képest két év késéssel, 2000-ben a Református Kollégium Gimnáziumának 6 évfolyamos tagozata kapott benne otthont. Az átalakítási, felújítási munkálatok 2001 nyarán értek véget, s 2001 szeptemberétől dolgozhatunk a megújult épületben, 2002. szeptember 1-jétől önálló intézményként.

 

Szakemberek egész sora – mások között sok jó nevű építész és vállalkozó – dolgozott azon, hogy az épület megújulhasson. A felújítás anyagi alapja a mai „Kis Kossuth” helyén állt Dóczi Internátus telkéért kapott kárpótlási összeg, valamint a Magyar Köztársaság Kormányától a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumán keresztül kapott 127 millió forintos céltámogatás volt. Ezt a Tiszántúli Református Egyházkerület a saját forrásaiból egészítette ki. 2001 júliusára fejeződött be a felújítás. Az épületben van ebédlő, büfé, egy 200 személy befogadására alkalmas Díszterem – egyben az új Dóczy Galéria. A galériát a 2004. évi Matula-napokon avattuk fel Égerházi Imre festőművész alkotásainak kiállításával. A galériát az ő páratlan közösségteremtő művészetszervezői tevékenységének szellemében működtetjük. Helyet kaptak az épületben a természetkutatás szaktantermei is: biológiai, fizikai és kémiai előadók, laboratóriumok, informatikai műhelyek.

 

Az alagsorban táncterem, konditerem található. A könyvtárat, a tornatermet és a gyors internettel felszerelt informatikai szaktantermeket a diákok szabadidős tevékenységek céljára is igénybe vehetik. A Dóczy épületéhez nagyméretű sportudvar tartozik, amely nemcsak a testnevelésórákat, hanem a diákok és tanárok szabadidős sporttevékenységét is nagymértékben segíti.

 

 

Vissza a főoldalra

Vissza