A pH-val (hidrogénsúly) mérik a víz savasságát, lúgosságát. A 7-es érték jelenti a semlegességet: ezen érték alatt a víz savas, felette lúgos. Az hogy egy vizet savasnak minősítenek, nem jelenti azt, hogy veszélyes savakat tartalmaz. A patakokban az erdei folyókban a víz tele van savas anyagokkal, huminsavakkal, amelyek a növények lebomlásából (humusz) erednek. A huminsavtartalmat fel lehet ismerni a víz borostyánkő színéről. Általában a vízi élet 5 és 9 pH között lehetséges. Ezek a szélsőséges értékek ritkák az akváriumban, ahol a pH 6 és 8 között van. (Awex véleménye: Volt már rá példa, hogy a diszkoszok ikrázása után az ikrák nem fejlődtek ki, ezért pH módosításokkal próbáltam sikeressé tenni az ikrázást. A siker 4.3 pH-nál jelentkezett!!) A víz típusától függően a leggyakoribb a 6,5-7,5 pH érték. Természetesen a diszkoszhalakra más értékek vonatkoznak. Az akvarisztikában savas vízről beszélünk, ha az érték 6 és 6,8 között van. Lúgosról, ha 7,2 és 8 között van.
Úgy tartják, hogy a víz 6,8 és 7,2 között semleges. A pH változásai elsődlegesen biológiai folyamatoknak tudható be. Éjszaka az élőlények által termelt szén-dioxid savasítja a vizet, és a pH enyhén csökken. Amikor nappal a növények felveszik a szén-dioxidot, a pH érték ismét felemelkedik. Ezek a finom változások teljesen normálisak, csak a nagyobb eltérések okozhatnak problémát. A pH jó indikátorként működik az akváriumban, így ezt az értéket rendszeresen kell mérni. A színes indikátoroknak köszönhetően, amelyhez vízmintát adunk, összehasonlítjuk az elért színt a színskálával, amelyet az indikátorral együtt vásároltunk. Ezen kívül léteznek még elektromos pH mérő műszerek is, amik drágábbak, de sokkal pontosabb értékeket kapunk, nem csak viszonyított színeket, értékeket Az indikátorok meglehetősen nagy hibával mérnek, de természetesen használhatóak.
Sok tényező alakítja a víz pH értékét. Pl.: a vízben oldott szén-dioxid összege, de a víz a keménységének van különös jelentosége. Ezt nevezik "puffer" pH-nak. A puffer pH szorosan összefügg a víz keménységével. Ha valaha megpróbáltál alacsonyabb pH-t beállítani egy akváriumban, valószínűleg valamilyen oldatot, savat (sósav, foszforsav) használtál, de hamar felfedezted, hogy "ugrál" a pH egy nap alatt elég nagy intervallumok között. Itt láthattad a víz puffer-tehetségét a keménységgel egyenes arányban. Az Amazonasban a pH-t amelyekből a diszkoszhal származik, nagy összetételben találhatóak humin savak és sók, amik fenntartják a víz kémiáját. Sók nélkül, igazán lágy vizet elő lehet állítani, de lehetséges (sőt biztos) hogy a pH gyorsan esni fog és alacsonyabb lesz, mint 4.5. A pH esést elkerülendő némi ásványi sókkal kell a vizet "terhelni", tekintve a diszkoszhalak életben tartására! Ezért az okért és másokért a már idézett amazonasi vízhez hasonlót előállítani nagyon nehéz, de próbálgatásokkal, finom mértékű csökkentésekkel elérhető a jó hatás.

A pH érték beállítása:
A rendelkezésre álló víznek a pH-értéke nem mindig felel meg a kiválasztott halak igényeinek. Ráadásul, amikor egy akvárium már működik, a pH-érték növekedhet és csökkenhet is. Egyes, az akvarisztikai szaküzletekben kapható termékekkel beállítható a pH, de léteznek más módosító eszközök is.

Ha a pH túl magas:
-csökkenteni lehet az értékét savasabb víz hozzáadásával
-korlátozni kell a víz áramoltatását. Így a szén-dioxid lassabban távozik el, és a maradék savasítja a vizet. Azonban ezzel óvatosan kell eljárni, mert a víz áramoltatásának csökkentése redukálja az oxigéntartalmat is.
-Az akvárium vizét tőzegen kell megszűrni, amely felszabadítja a savakat.

Ha a pH túl alacsony:
-lúgosabb, általában kemény víz hozzáadásával lehet növelni a pH-értéket
-meg lehet növelni a víz áramoltatását, mivel ez elősegíti a vízben oldott szén-dioxid eltávozását és megnöveli a pH-t
-meg lehet szűrni a vizet egy meszes anyagon keresztül: sziklán, vagy apró darabokra tört kagylókon, csigákon. Ebben az esetben is növekszik a keménység.

Miért akarunk akváriumunkba alacsony pH-t fenntartani? Minden diszkoszhal élethelyén alacsony a víz pH értéke. A víz, amelyben élnek savas, és jó puffer-tehetséggel bír, ami furcsa, mivel alig található benne ásványi tartalom, tehát a keménysége alacsony. A vízelőkészítés folyamán ezeket valami úton, módon pótolnunk kell. A hobbyakvaristának törekednie kell arra, hogy a pH 6.0 illetve 6.5 legyen, tehát savas. Ez az első lépés. A pH-t többféle módon lehet még a gyakorlatban csökkenteni.

A legegyszerűbb a tőzegen szűrt víz effektus. Ez azt jelenti, hogy tőzegen kell átáramoltatni a vizet, mely egy idő után csökkenti a pH értéket. Időnként ellenőrizni kell, mert a tőzeg kimerül.

Hátránya:
hogy barnás-sárgára festi a vizet, olyan színű lesz, mint a nem rendesen kiáztatott tea!

Előnye:
eltávolít némi karbonátkeménységet.Hogyan helyezzük a tőzeget az akváriumba?
Rakjuk harisnyába a tőzeget. Nedvesítsük be, és ez által eltávolítjuk belőle azon részeket, amelyek átférnek a harisnyán. Helyezzük bele a szűrőbe (külső, illetve belső szűrőbe.). Legyünk bizonyosak, hogy a tőzeg nem tartalmaz valamilyen trágyát, illetve vegyszereket. A pH teszt felszerelés meghatározza, hogy milyen hosszú a tőzeg hatásos időtartama. Például, ha képes voltál csökkenteni a pH-t 6.5-re és ez szép lassan visszapufferelődik (felfelé kúszik), akkor a tőzeg kimerülőben van. Alacsonyabb pH-ban a halak jobban érzik magukat, jobban előjön a színük, és nem utolsó sorban jobban fejlődnek. Sokan elkövetik a hibát, és normális kezeletlen csapvízben tartják a diszkoszhalakat, ami azt eredményezi, hogy nem nőnek rendesen a halak, kicsik, fejletlenek maradnak.
Egy tenyésztő által kitalált szóval: BONZAI DISZKOSZT TARTANAK (nevelnek). Rossz, ha a pH értéke az akváriumban 5.0 vagy alacsonyabb? Nem igazán. Egy pH beállítás inkább 4.5 és 5.5 közé essen. Ha tenyésztéssel próbálkozunk, akkor ez kifejezetten ajánlott.

Két nagyon fontos ok miatt:

  • Különböző baktériumok nem tudnak fejlődni ilyen alacsony pH értéknél.
  • Ha vannak ammónia nyomok az akváriumban, az ammónium formájában lesz jelen, ami alapvetően nem annyira ártalmas, mint az ammónia.

Ha csapvizet szeretnénk savassá tenni, azt tőzeggel nem nagyon lehet, ezért be kell szereznünk foszforsavat, vagy sósavat. Ezekkel nagyon "okosan", óvatosan kell bánni, mert ha rosszul adagoljuk, nem kezdhetjük elölről a dolgot, hacsak nem áll rendelkezésünkre korlátlan mennyiségű ozmó, illetve lágyított víz. Adagolásakor, mindenképp forgassuk valami motorral a vizet, mert nagyon sokáig tart mjg tökéletesen elvegyül a sav a vizzel, és ebből kifolyólag, lehet, hogy túl savazzuk a vizet, vagy épp ellenkezőleg, magas pH értékű vizünk lesz.