A Meadows jelentés

Római Klub

A Római Klub megbízásából, az 1970-es évek elején készült el a Meadows-féle világmodell. Létrehozói vezető tudósok, szakemberek (Gábor Dénes is tagja volt), akik a világ népességét, a nyersanyagkészleteket, az egy főre jutó élelmiszerkészleteket és ipari termelést, valamint a környezet szennyezettség fokát vizsgálták. Különböző feltételek és folyamatok alapul vételével több különböző, a jövőben lehetségesen bekövetkező világmodellt alkottak meg.
Meadows modell 1. változata: a 70-es évek fejlődési tendenciáinak alapján

"A növekedés határai" tanulmánycím arra a végkövetkeztetésre utal, hogy egy esetleges fejlődési krízis csak úgy kerülhető el, ha az emberiség lélekszámát, termelő és fogyasztó tevékenységét mielőbb korlátozza. A Meadows-modell, változatai és az azokat követő kutatások bizonyították, hogy az emberiség előtt még mindig nyitva állnak megoldási lehetőségek annak ellenére, hogy félő volt, az elmúlt húsz év társadalmi fejlődési folyamatában nem történtek olyan jellegű változások, melyek a globális válság elkerülését lehetővé tennék.

population     népesség
est. Population without collapse     számított népesség hanyatlás nélkül
est. Population with collapse     számított népesség hanyatlással
pollution     környezetszennyezés
food     élelmiszer
world oil production     világ olajtermelése
natural resources     természeti erőforrások
life expectancy     élet kilátások (esélyek)


A helyzet jelenlegi állása szerint több természeti erőforrás felhasználása és nehezen bomló káros anyagok környezetbe bocsátása már túllépte a megengedhető határokat. Ha ezen anyagok emissziója és az energia-felhasználás a jövőben nem fog lényegesen csökkenni, az elkövetkező néhány évtizedben ellenőrizhetetlen visszaesés következik be az élelmiszertermelésben, az energiakészletekben és az ipari termelésben. Következésképp a világ népessége is lényegesen csökkenni fog, miközben az életszínvonal is egyre szerényebb lesz.

Mindez esetleg elkerülhető, ha a legrövidebb időn belül átfogóan újraértelmeződik a politikai gyakorlat és azok a módszerek, melyek elősegítik a népességszám, valamint a fogyasztás csökkenését. Ugyanakkor növelni kell az energia-felhasználás és az anyagi erőforrások hasznosításának hatékonyságát. Az expanzionális problémamegoldásnak véget kell vetni, és az emberek gondolkodásába alapszinten bele kell "vésni" a környezet védelmének, az élet tiszteletének etikáját. Világos, hogy egyelőre van elég pénz, energia, nyersanyag és emberi képesség a kitűzött célok megvalósítására, ám az is nyilvánvaló, hogy nem egy máról-holnapra kivitelezhető "vállalkozásról" van szó.

Egyetlen megoldás létezik, amellyel elkerülhető a teljes összeomlás: "Az újonnan kidolgozott technológiák és új intézmények lehetővé teszik, hogy a természeti erőforrásokkal kíméletesebben bánjunk, a környezetbe kijuttatott szennyező anyagok mennyiségét csökkentsük."