Lyra Gyűrűs-köd - M57

Adatok a kép készítéséről:

Távcső: 200/1000 Newton reflektor
Fényképezőgép: Canon eos 1200D (átalakított)
Érzékenység: ISO 800
Szűrő: IDAS-LPS2
Exp. idő: 38x9 perc

Fényképezőgép 2: mono eos 350D
Érzékenység: ISO 1600
Szűrő: H-alpha filter
Exp. idő: 33x15 perc

Feldolgozás: Deep Sky Stacker, Photoshop


A Gyűrűs-köd (M57, NGC 6720) az egyik leghíresebb planetáris köd. Charles Messier fedezte fel 1779. január 31-én üstökös keresés közben. Be is került a katalógusába 57-es sorszámmal (M57). Mivel a megjelénese hasonlított egy halvány bolygó korongjához, ezért William Herschel planetáris ködnek nevezte el. A központi csillag létezésére akkor derült fény, amikor 1886. szeptember 1-jén  Gothard Jenő herényi magán csillagvizsgálójának 26 cm átmérőjű tükrös távcsövén keresztül egy 30 perces expozíciós idejű fényképet készített a ködről, amelyen jól látszott a központi csillag.
A köd könnyen megtalálható a Lyra (Lant) csillagképben. A Beta Lyrae (Sheliak) és a Gamma Lyrae (Sulafat) között, nagyjából félúton helyezkedik el. Kis távcsövekben kicsiny halvány korongként jelenik meg a látómezőben. Közepes távcsövekkel már szépen lehet látni a planetáris gyűrű alakját, a központi csillag (14 magnitúdó) megpillantásához legalább 40 cm átmérőjű távcső kell. Megfigyelésére a nyári hónapok a legalkalmasabbak, ekkor van a legmagasabban a horizont felett.
Az M57 2300 fényév távolságban helyezkedik el tőlünk. Látszó mérete 1 ívperc átmérőjű, amely a valóságban 1,3 fényév átmérőnek felel meg.
1935-ben JC Duncan fedezte fel a köd külső halvány héjait a hosszú expozíciójú képeken. Így a héjakkal együtt, az M57 kiterjedése meghaladja a 3,5 ívpercet. A fenti Ha szűrővel kombinált képen szépen kivehetők a halvány belső héjak.
A köd 6000-8000 évvel ezelőtt jött létre, amikor egy a Naphoz hasonló csillag már a haldokló vörös óriás állapot utolsó fázisába került. Ekkor a csillag a külsö gázburkát lefújta magáról, miközben egy apró nagyon sűrű fehér törpe maradt visza, melynek átmérője nagyjából a Föld méretével megegyező. A visszamaradt csillag tömege 0,61-0,62 naptömeg, a felszíni hőmérséklete igen magas 125 000 K - 20-szorosa a Napénak. Ez a magas hőmérsékletű csillag ultraibolya sugárzása felelős a ledobott gázburok ionizálásáért.

Adatok a kép készítéséről:

Távcső: 200/1000 Newton reflektor
Fényképezőgép: Canon eos 1200D (átalakított)
Érzékenység: ISO 800
Szűrő: IDAS-LPS2
Exp. idő: 38x9 perc

Feldolgozás: Deep Sky Stacker, Photoshop


A második kép csak a látható fényben készült, így látnánk, ha elég fényes lenne a planetáris köd. Szépen látható a központi csillag, és körülötte a fénylésre gerjesztett gázok. A különböző színek különböző ionizált gázokra utalnak. A köd központjában a sötét kékes-zöldes szín az ionizált hélium, a belső gyűrű ciánkék színe az ionizált hidrogén és az ionizált oxigén fénye, a külső gyűrű vöröses színéért az ionizált nitrogén és az ionizált kén a felelős.
Ha az ionizált gázok által kisugárzott hullámhosszú szűrőkkel fényképezünk, akkor a planetárisban elhelyezkedő gázok elhelyezkedését szépen fel lehet térképezni, s ebből a felépítésére is lehet következtetni.
A videó a Lyra csillagkép földi nézetével kezdődik és egy gyors utazással közelítünk az M57-re, melyet a Hubble készített. A kisfilm a Gyűrűs-köd 3-D felépítésével végződik, amely bemutatja a köd szerkezetét (a video angol nyelvű)

A KISFILM INDÍTÁSA

A Gyűrűs-köd felett a képen látható egy küllős spirál galaxis ez az Ic 1296. A látszó mérete 1'x0,8' ami a 230 millió fényéves távolságban 75000x55000 fényévnek felel meg. A galaxist Edward Emerson Barnard fedezte fel 1893. október 2-án . Megpillantásához minimum 350 mm objektív átmérővel rendelkező vagy annál nagyobb távcső kell, illetve fényszennyezés mentes égbolt, jó átlátszósággal. A galaxis pontos helyének azonosítása is megkönnyíti a galaxis észrevételét. Elsőként közvetlen látással a csillagszerű magját lehet megpillantani, majd elfordított látással a karok is előtűnnek homályos foltként. Érdemes a keresést arra az időpontra tenni amikor a legmagasabban van az égen.