Bagoly-köd - M97

Adatok a kép készítéséről:

Távcső: 180/1640 Newton reflektor
Fényképezőgép: Canon eos 350D (átalakított)
Érzékenység: ISO 1600
Szűrő: nincs
Exp. idő: 24x5 perc

Fényképezőgép 2: mono eos 350D
Érzékenység: ISO 1600
Szűrő: H-alpha filter
Exp. idő: 33x15 perc

Feldolgozás: Deep Sky Stacker, Photoshop


A Bagoly-köd egy planetáris köd a Nagy Medve csillagképben, és a Beta Ursae Majoris-tól 2,5 fokra délkeletre található. 
Pierre Méchain fedezte fel 1781 február 16-án, Charles Messier pedig M 97 számon katalogizálta. William Herschel az M97-et nagyon világos, kerek, körülbelül 3 ívperc átmérőjű ködként írta le, melynek felületi fényessége egyenletes és nincs határozott körvonala. William Henry Smyth admirális volt az első, aki az M97-et planetáris ködként osztályozta. A Bagoly-köd elnevezést Lord Rosse adta neki 1848-ban. A 183 cm-es távcsövének látómezejében a köd látványa egy  bagoly fejére emlékeztette.
Teljes vizuális fényessége egy 11 magnitúdós csillagéval egyezik meg, viszont nehezen észrevehető objektum, mert ez a fényesség egy 3 ívperc átmérőjű területen oszlik el. Az M97 tőlünk 2600 fényév távolságban helyezkedik el, ahol valóságos átmérője 1,5 fényév.
Megpillantása már kisebb távcsövekkel is megkísérelhető, de a bagoly szemeinek megpillantásához már 25 cm-nél nagyobb átmérőjű objektívvel rendelkező távcső szükséges a jó égbolt mellé. A központi fehér törpe fényessége 14 magnitúdó, ennek megpillantásához már 35 cm-nél nagyobb nyílású távcsőre van szükség.
A köd 8000 évvel ezelőtt jött létre, amikor egy a Napunkhoz hasonló csillag a fejlődése során az vörös óriás állapot végén a külső gázburkát elkezdte lefújni magáról. A külső gázburok elvesztése után egy fehér törpe maradt hátra, melynek tömegét 0,7 naptömegre becsülik. A központi csillag felszíne igen forró, mintegy 123000 K, s ennek az intenzív ultraibolya sugárzása gerjeszti fénylésre a ledobott gázt, melynek tömege 0,13 naptömeg. A köd jelenleg is tágul 27 - 39 km/s sebességgel, mígnem az elkövetkező több ezer év alatt teljesen eloszlik az űrben. A fehér törpe pedig lassan hűlik és elhalványul az elkövetkező több milliárd év alatt.

A planetáris-köd belső, hordós héjának 3D-s modelljének képe

Az ionizált gázok (hidrogén, hélium, nitrogén, oxigén és kén) más és más hullámhoszú fényt sugároznak ki. A ködről a megfelelő keskenysávú szürők segítségével készült felvételek alapján a Bagoly-köd szerkezetét sikerült feltérképezni. Az M97 szerkezetét a következőképpen kell elképzelni.  A legkülső héj kb. 20-30% -a a belső héjnak és nagyjából körkörösen szimmetrikus. A belső héj nem körkörösen szimmetrikus, olyan hordószerű szerkezetet képez, melynek belső csőszerű szerkezete a látóirányunkkal 45 fokos szöget zár be. Ennek köszönhetően jön létre az M97 bagolyszerű megjelenése.