Drágakövek
leírása
vissza 

Kvarccsoport

Ásványosztály: Oxidok és hidroxidok
Alosztály: Egyszerű oxidok
Kémiai elnevezése: Szilícium-dioxid
Képlete: SiO2
Kristályrendszer: 573 °C alatt trigonális α-kvarc, felette hexagonális β-kvarc (trigonális, illetve hexagonális trapezoéderes), mindkét módosulatnak van enantiomorf (jobb és bal) változata
Megjelenési forma: Hexagonális oszlopok, gyakoriak az ikerkristályok
Sűrűsége: 2,66 g/cm3
Keménység: 7 Mohs szerint
Hasadás: Nincs
Törés: Kagylós
Szín: Víztiszta/átlátszó; gyakran tartalmaz színező vagy szennyező anyagokat, ezért különféle színű lehet, illetve átlátszósága is csökken, sőt opakká is válhat
Porszín: Fehér
Fény: Üvegfényű, törési felületén zsírfényű
Átlátszóság: Átlátszó vagy áttetsző
Különleges tulajdonság: Szerkezetének szimmetriájából adódóan cirkulárpoláros; az UV-fényt átereszti; piro- és piezoelektromos; egyedüli oldószere a HF

 


A hegyikristály a kvarc ásvány színtelen, drágakőként használt változata. A görögök azt tartották, hogy a hegyikristályok az Alpok magas csúcsainak dermesztő hidegében felolvaszthatatlan jéggé fagyott vízből keletkeztek. Ezért nevezték el az ásványt kristallosnak, azaz jégnek.


 

A barnaszínű füstkvarcok színe a szegfűbarnától a füstbarnán keresztül, egészen a feketésbarnáig terjed, az egészen feketeszínű kristályoknak morion a neve. A füstkvarc fennőtt kristályokban fordul elő; kristályai általában nagyobbak az ametiszt kristályainál, nagyságuk centiméterestől közel méteresig terjedhet, de átlagosan 5-15 centiméteresek. A kristályok rendszerint karcsú, romboéderlapok koronázta oszlopok; gyakoriak a trapezoéderlapok is. Csavart kristályok nem tartoznak a ritkaságok közé.
A kristályok átlátszóak, áttetszőek; a feketeszínűek átlátszatlanok. A színeloszlás egyenletesebb, mint az ametisztben, de sötétebb és világosabb foltok színezte kristályok sem ritkák. Némelyik füstkvarc gyengén ibolyás árnyalatú. 

Homokfürdőbe ágyazott és óvatosan hevített füstkvarc színe aránylag alacsony hőmérsékleten sárga színbe megy át. A melegítéssel sárgított füstkvarcok éppen úgy, mint az ametisztek, topáz néven kerülnek forgalomba.

 Oroszországban a mursinkai-pegmatitban előforduló füstkvarcokat kenyérbe sütik vagy hamuba ágyazva hevítik s így sárgítják.


A füstkvarc ásványi zárványai között a rutil-tűk a leggyakoribbak. Szabad szemmel látható, nagyobb folyadékzárványok nem gyakoriak; mikroszkopikus folyadékzárványok tömeges fellépte gyakran okoz zavarodást a kristályok belsejében.


 

 

A citrin színe a sárgának legvilágosabb árnyalatától a legsötétebbig változhat; citrom-, bor-, méz-, arany-, narancs- és barnássárga mind előfordulnak. A hegyikristályhoz hasonló kristályok általában 10-15 centiméter hosszat érnek el. A színeloszlás sokkal egyenletesebb, mint az ametisztekben; a nem egyenletesen színezett kristályok felhősek. A sötétsárga kristályokban gyenge pleokroizmust észlelhető. A vas színezi.
Hevítve a citrin színe, alacsonyabb hőmérsékleten, általában világosabbá válik, magasabb hőmér sékleten a kristály megzavarosodik. Rádiumsugárzás a citrint feketésbarnára, Röntgen sugárzás barnára színezi.

 

 

Az aventurin elnevezését, az olasz „véletlenül” szóból kapta, a XVII. században a Velence melletti muranói üveggyárban, amikor a szilikátolvadékba rézreszelék került. Ennek neve Goldfluss, német szármarású aranyfolyót jelent (Megjegyzendő hogy ezt az üvegterméket ma is készítik és használják olcsó ékszerekbe, elsősorban gyűrűként. )

Színe átlátszatlan vagy áttetsző, benne zöld fuchsit( =krómcsillám) lemezkékkel. Ezek adják az aventurinhatás fémes csillogását. Megjegyzendő, hogy az aventurinkvarc más színekben is létezik: szürke, sárgás, pirosas, barna, sőt 1970-ben áttetsző, jadeit színű krómaventurint is találtak. 

 
 

A kékkvarc zavaros-kék színét, amelynek a nevét is köszönheti, a tömött képződménybe beépült krokidolit-tűk okozzák.

 
 

A kalcedon elnevezését a Boszporusz partján fekvő ókori városról, Kalkedonról kapta.

A szűkebb értelemben vett kalcedon színe: szürke, szürkés-fehér, a finom kékesfehértől a majdnem égszínkékig, gyakran ezen színek váltakozó erezetével.

Már az ókorban is gemmák, talizmánok készültek belőle. Úgy tartották, segít elkerülni a búskomorságot, gyengeelméjűséget. Manapság is kedvelt anyag a drágakővésnökségben. Talán a kvarccsaládnak a kalcedoncsoport a legalkalmasabb tagja Iparművészeti tárgyak, vésetek készítésére. Gyakran készítenek belőle domború csiszolatokat ékszerekbe, dísztárgyakba.

Tulajdonképpen víztartalmú szilícium-dioxid: SiO2+H2O. Savkezelés és égetés útján színezhető. Szerkezetét tekintve hosszan elnyúlt mikroszkopikus kvarcrostokból áll, amelyek a valamikori felszínnel párhuzamos sávokat építenek föl. A rostok iránya a sávokra merőleges és a végükön kihegyesednek. Pense professzor (Mainz, Németország) 1959-ben végzett vizsgálatai során megállapította, hogy ezek a hosszú rostok még finomabb keresztirányú sávokra oszthatók. Ez a szerkezet általánosan jellemző a különböző kalcedonfélékre, amelyek között színeik alapján teszünk különbséget.

 
 

A karneol elnevezését a latin corna 
(cseresznye) szóról kapta. 
Színe: vörös, hússzínű, barnás-vörös. A színét szilícium-dioxidba beépülő vastól kapja, és utólagos hevítéssel javítható. A karneol barna és barnásvörös változatát szárdernek nevezik, Szárdesz város után. 

Az ókorban haragot enyhítőnek és vérzéscsillapítónak tartották. Már akkor is gemmákat, kisebb dísztárgyakat készítettek belőle. Mindig is kedvelt kőnek számított.

A karneol szín mesterségesen is előállítható úgy, hogy a fehéres- szürke kalcedont vas-nitrát oldatba áztatják, majd amikor jól átitatódott, hevítik.

 
 

A heliotrop, más néven vérjáspis a kalcedon sötétzöld piros pontokkal vegyített színű változata. A sötétzöld alapszín a vasoxidtól vörös foltos. Ezek a vörös foltok a vérhez hasonlítanak, így kapta néhány országban a vérkő (bloodstone) nevet. Ez természetesen nem összetévesztendő a magyar elnevezés szerinti vérkővel, ami a hematit másik neve. Gyakran használják táblás csiszolással gyűrűkőnek, valamint iparművészeti tárgyak készítésére.
Máskülönben sok dologban hasonlít a krizoprászhoz.

 
 

Ónix

Elnevezését a görög onüksz (= köröm, áttetsző) szóról kapta.Tulajdonképpen az egyenletes színű kalcedonra utal. Ma a fekete színű változatot hívják így.
Ugyanakkor az ónixot a síklapokból álló réteges kalcedonok elnevezésére is használják. Ezek közé tartoznak az ún. lágenkövek (réteges kövek), amelyek a drágakővésés kedvelt alapanyagait szolgáltatják már az ókor óta. Világosabb, sötétebb rétegek váltakozásából állnak és aszerint, hogy a sötétebb réteg milyen kalcedonváltozat, karneolónixról és szárdónixról beszélünk. 

A kalcedonfélék szerkezete lehetővé teszi ezeknek a köveknek a festését is. A réteges szerkezet egyik rétege ui. fölveszi a festékréteget, a másik viszont nem és fehér marad. Festés céljára természetes, növényi anyagokat használnak.

 
 

 

A kvarc szilícium-dioxid, képlete SiO2

Vegyi felépítésében a szilícium 46,7%, az oxigén 53,3%-kal vesz részt. Az idegen anyagoktól teljesen mentes, tiszta kvarc színtelen, átlátszó ásvány. 

Idegen anyagoknak rendkívül csekély mennyisége igen változatos színűre festheti; gyakori idegen szennyezései miatt a kvarc egyike a legszíngazdagabb ásványoknak. 

A kvarcváltozatoknak egy része kristályokban fordul elő, ezek a kristályosodott kvarcok vagy fanerokristályos kvarcok; más részüket kristályokban soha nem találjuk, ezek a vaskos kvarcok vagy kriptokristályos kvarcok. 

A kristályosodott kvarcváltozatok közé tartoznak a hegyikristály, az ametiszt, a füstkvarc, a citrin, a rózsakvarc, a zárványos kvarcok (kvarcmacskaszem, sólyomszem, tigrisszem, aranyos kvarc, rutilkvarc). A vaskos kvarcok vagy rostos vagy szemcsés szerkezetűek. 

Rostosak: akalcedon, a karneol, a krizopráz, a heliotrop, az achátok. 

Szemcsések aszarukő, a jáspis. Kvarckőzet az aventurin. 

A kvarc nem hasad. A kristályosodott kvarcok törése kagylós, a vaskosaké egyenetlen, szálkás. Rideg, a vaskos változatok valamivel szívósabbak, mint a kristályosodottak. 

A gyakrabban előforduló ásványok között a legkeményebb, keménysége 7; az üveget jól karcolja, acéllal szikrázik. A teljesen tiszta kvarc sűrűsége 2,6-2,7 g/cm3, a gáz-, folyadék- vagy ásványi zárványokkal telt daraboké ennél kisebb, illetőleg nagyobb. Zárványok a kvarcban nagyon gyakoriak, főképpen a kristályosodott változatokban, éspedig mind folyadék-, mind szilárd- zárványok. Utóbbiak egy része fontos kvarcváltozatokat hoz létre (zárványos kvarcok). 

Hevítve a színes kvarcváltozatok színüket változtatják, részben színüket vesztik. Forrasztócső lángjában a kvarc megolvad. 

A kvarckristályok, úgyszintén a csiszolt kvarcok tökéletesen üvegfényűek. Törésfelületükön a kristályosodott kvarcok zsírfényűek, a vaskosak részben szarufényűek. Finomrostos változatai selyemfényűek. 

A teljesen színtelen, valamint a szép, telt színű, átlátszó kvarcváltozatokat nemes kvarcoknak mondjuk (hegyikristály, ametiszt, füstkvarc, citrin, rózsakvarc). 

A kvarc fénytörése és kettőstörése nem nagy, színszórása (diszperziója) csekély.



Az ametiszt színezetét a mangán, illetve a vas-titán adja. Tiszta állapotban drágakő. Trigonális rendszerben kristályosodik. Hidrotermális eredetű, repedések, üregek falán találhatóak az ametiszt prizmás vagy piramis alakú kristályai. Igen kemény, rideg anyag, nem hasad, hanem törik. Az üveget jól karcolja, keménysége 7-es. Kémiailag ellenálló.
A lila legkülönbözőbb árnyalataiban, az egész világos ibolyaszínen át a sötét kékesliláig sok árnyalatban fellelhető. Színe nem mindig egységes, gyakran világosabb és sötétebb részleteket látni rajta, hosszan tartó napfény hatására kifakulhat. A sötétebb színű kristályok általában ritkábbak. Melegítve a színét változtatja, megsárgul, többé-kevésbé megszíntelenedik. A kereskedők egy része ezt a sárga változatot citrinként árusítja. Kristályai egyszerűeknek látszanak, de az optikai vizsgálat azt árulja el róluk, hogy többnyire sokszorosan összenőttek. Az összenövés némelykor már egyszeri megtekintésnél is szembeötlik, mivel a kő törésén finom hullámos vonalakat látni.




A praziolit (Nevét a görög "hagymazöld kö"-ből származtatják.)  Az üveget jól karcolja, keménysége 7-es. Kémiailag ellenálló.
A hagyma szárának zöldjéhez hasonló árnyalatokban, de igen ritkán fordul elő.

Újabban a sárgás kvarc, illetve az ametiszt kb. 500 fokon történő égetésével hamisítják. Ezek a kövek napfény hatására lassan megfakulnak.




A rózsakvarc vaskos, kristályos tömegekben, a rózsaszínnek számos árnyalatában előforduló kvarcváltozat. Színe a fehéres-rózsaszíntől a sötétrózsaszínűig változik, néha ibolyás, máskor sárgás árnyalattal. A színeloszlás egyenletes, de nem ritkák a felhősen, foltosan színezett darabok sem; színezőanyaga a mangán. Kellemes színe nagyon érzékeny; erősebb fénynek kitéve, hamarosan kifakul. Hevítve 575 °C-nál színét veszti. Röntgen- és ibolyántúli sugarak hatására barna, rádiumbesugárzásra sötétbarna- fekete színűvé alakul át. Áttetsző; egyes dél-afrikai darabjai majdnem teljesen átlátszóak. Anyaga rideg, törése kagylós vagy egyenetlen. Zsírfényű, csiszolt és fényesített darabjai üveg fényűek.




tigrisszem

macskaszem

Tigrisszem, macskaszemkvarc

Elnevezése: a tigris mintázata, és a macskaszem hatás keresztezésére vezethető vissza. 

Színük: tigrisszem: arany-barna, sárga, barna, fekete gyakran párhuzamos vonalakkal. 
sólyomszem: kékes, kékes-szürke fekete vonalakkal

Felhasználása kabosonnak vagy golyónak csiszolva szokásos, ritkábban használati tárgyként. Készítenek belőle pl.: nyeleket étkészletekhez, kisméretű tálalóeszközhöz stb. 

Úgy keletkezett, hogy a kvarc az előzetesen létező krokidolit (víztartalmú Na-Fe-szilikát) rostjai közé beépült és az anyagban levő vasat oxidálta. Ettől van az aranybarna, vörösesbarna színe. Sósavas kezelés hatására olyan színt kap, mint a kvarc-macskaszem. A sólyomszem a tigrisszemmel együtt fordul elő, de színe kékesszürke, mert nem következett be a vas oxidáció.





Krizoprász

Elnevezését a görög krüszosz ( arany) és praszon (lúg) szavakból kapta. A kvarccsoport egyik legértékesebb kövének számít. A nagy és repedezettség mentes, egyenletes telt színű darabok viszonylag ritkák.

Színe: a zöld és az alma-zöld különféle árnyalatai. Találtak már (Ausztráliában) citrom-sárga és sárgás-zöld krizoprázt is.

Elsősorban domború (kaboson) ékszerköveket csiszolnak belőle, de alkalmas iparművészeti tárgyak készítésére is.
A legszebb, akár áttetsző darabok, az un. Frigyes féle (Nagy Frigyesről 1712-1786) csiszolást kapják, egy nagy tábla, körülötte egy sor fazettával.

Tulajdonképpen zöld kalcedon, színét a 0,5- 2,4 % nikkeltartalomnak köszönheti. A nikkel jelenléte mikroszkóposan nem ismerhető föl. A mesterségesen zöldre színezett kalcedon spektrumában 630 nm-nél elnyelés mutatkozik. A krizoprázra jellemző a kvarcrostok sugaras elhelyezkedése, ellentétben az egyéb kalcedonfajtákkal, amelyeknél a rostok párhuzamosan, vagy legalábbis közel párhuzamosan helyezkednek el. Előfordul, hogy a krizoprázban az anyakőzet nyomai barna foltok formájában jelentkezik; ilyenkor krizopráz-mátrixról beszélünk.


Az achát egy féldrágakő, különböző kvarcoknak réteges összetétele, az ipari megmunkálásra a legkeresettebb kalcedonfajta. Leggyakrabban üregekben alakul ki. Kristályszerkezete trigonális, néha előfordul hexagonális-ként is. Keménysége a Mohs-skálán 6–7, sűrűsége: 2,6. Jellemző rá a szalagos színezettség, mely nagyon szép. Könnyen lehet mesterségesen színezni, és színeit felerősíteni.
Változatos rajzának megfelelő különböző elnevezései: szalagos, csillagos, szivárvány-, felhőachát.

 

Mohaachát az egyik szerényebb tagja a kristály világnak. Nem olyan ragyogó, mint a lazurit, vagy a ragyogóan tiszta kvarc, vagy a tigris szem. 
Azonban, ha megvizsgálják a moha achátot közelebbről (és főleg, ha a fény felé tartva nézik), akkor felfedhető a "világ" benne.

Ez a kő jellemzően fehér, vagy világos, amelynek belső szerkezete, fekete, szürke, barna, vörös vagy zöld. Véleményem szerint a zöld a legszebb. A belseje hasonlít egy finom és kecses gyönyörű növényre, vagy ha a képzelete még aktívabb, egy egész erdőre.

Úgy tartják, hogy különleges kapcsolata van a természettel.