Miből épül fel az emberi test ?

Az emberi szervezet sejtekből áll. Becslések szerint mintegy 80 billió(!) parányi sejtből állnak össze a szövetek, a szervek és így maga az emberi test.

Az ember hajlamos úgy nézni egy épületre, mint egy egészre. A szakember már nem egy „házat” lát csupán, hanem téglákat, vasbeton szerkezeteket, tetőcserepet, szigetelőnyagokat, csővezetékeket stb. Ő már a részeit látja.


Miért fontos mindez?

Amikor egy ház „rossz”, akkor nem az egészet kell kidobni, vagy az egészet valamilyen formában kezelni, hanem azt a bizonyos részét, ami éppen rossz. Nem feltétlenül az elektromos vezeték a rossz, hanem az elektromos vezeték egy méteres szakaszában van a hiba. Nem kell az egész tetőt lecserélni, ha leesett néhány cserép.

Hogy vonatkozik mindez az emberi testre és a sejtekre?

Sokan hajlamosak úgy gondolni a testükre, mint egy nagy egészre. Maximum „felosztják” magukban bizonyos nagyobb részekre, mint szív, agy, tüdő, vese, máj, gyomor stb. Ez még mindig nem eléggé mély felosztás. Miből áll a szív? Miből áll a vese? Miből áll az agy?

Mindezek legkisebb önálló élettani része a sejt. Ez az egészség megértése szempontjából szükséges legmélyebb pont, amit meg kell vizsgálnunk.

Mi a sejt?

A sejt tehát az emberi szervezet parányi építőköve, amelynek számos fajtája létezik a testben. A már említett mintegy 80 billió sejt alkotja a szervezet jelentős részét. Mind-mind különböző funkciókat lát el. Ott vannak a vérben, ők építik fel a test szöveteit és belőlük állnak a szervek is.

A sejtet ne úgy képzeljük el, mint egy álldogáló, mozdulatlan valamit. A sejt gyakorlatilag folyamatosan mozgásban van. A sejten belül „anyagcsere” zajlik. Egyes becslések szerint mintegy 90 féle különböző anyag megy be a sejtbe, amit az feldolgoz, majd a salakanyagokat továbbküldi. Minden sejt valamiféle „erőműként” működik bejövő „nyersanyagokkal”, speciális funkcióval és kimenő salakanyagokkal.