A tengerimalac

A tengerimalac Dél-Amerikából, az Andok hegység mérsékelt éghajlatú területeiről származik. Európába a XVI. században holland hajósok révén került.

Egy vagy több tengerimalacot szeretnénk?

E kedves kisemlősök szelídített változataiban is fennmarad a társas ösztön. Fontos, hogy saját fajtájukkal kapcsolatban maradjanak. Ha azt akarjuk, hogy tengerimalacunk jól érezze magát, válasszunk mellé társat. A legjobb, ha két hímet vagy két nőstényt tartunk együtt, így elkerülhetjük a nem kívánt szaporulatot.
A hímek a nőstények jelenlétében vetélytársakká vállnak, verekedni fognak, súlyos: akár életveszélyes sebeket ejtve egymáson. Ezért nem ajánlatos két hímet úgy együtt tartani, ha nőstény is van a közelében! Viszont, ha nincs nőstény a közelben a hímek jól kijönnek egymással.

Egy nőstény és egy hím tartása jó, de tudnunk kell, hogy a nőstények általában 35 naposan, a hímek pedig általában 60 naposan ivarérettekké vállnak. Ha e társítás mellett döntünk, néhány alapszabályt ismernünk kell, különben sok utódra számíthatunk, és így a nőstény egészségét, vagy akár az életét is veszélyeztetjük. 4-6 hónaposnál fiatalabb nőstény tenyésztése nem ajánlott. 8-10 hónapos koráig lehet (de nem szükséges) fedeztetni, ha azonban egyéves koráig nem szült, tenyésztése később már nem ajánlatos!
Fontos! A nőstény mindjárt a szülést követő órákban újra vemhes lehet, ha hím marad a közelébe(!). A hímet mindenképpen vegyük ki a nősténytől ellés előtt. Négy hetes korukban a kölyköket nemek szerint szét kell választanunk. A gyakori fialás a nőstény számára egészségtelen.

A tengerimalac mellé SOSE helyezzünk más állatot (nyulat, hörcsögöt stb.), mivel mások az igényeik, szükségleteik!!

 

Tartás

Az emberközelben tartott tengerimalac hamar megszokja a zajokat, társaságunkat, és barátságossá válik. A számára megfelelő környezeti hőmérséklet a 18-22 fok. Ügyeljünk arra, hogy hirtelen hőingadozásnak ne legyenek kitéve!
Életterének megválasztása:
A malacok férőhelye a lakás egy huzatmentes, világos pontján legyen, de ne érje közvetlen napfény. Legalább 1 méteres magasságban próbáljuk elhelyezni. Tartsunk minél tágasabb ketrecben. A megfelelő választás egy mély tálcás ketrec, melynek mérete legalább 90x50x40 cm (h/sz/m) vagy ennél nagyobb.

 

A ketrec alja sose legyen rácsos, vagy lyukacsos, mert a tengerimalacok lába nagyon érzékeny.
Üvegterrárium nem ajánlott, mert nem szellőzik eléggé, a szagok bent rekednek (főleg nyáron egészségtelen) és a hangok nem jutnak el megfelelően hozzá, így ijedősebb lehet. Hátránya még: nehezen mozgathatóak és törékenyek, tisztításuk nehézkes.

Alomként használhatunk száraz forgácsot. A forgács ne legyen aromás vagy gyantás, mert a tengerimalac szaglása rendkívül kifinomult és a magas gyantatartalmú forgács szaga megölheti a tengerimalacot.
A vizelettől keletkezett szagok is veszélyeztetik a tengermalac egészségét, ha az almot nem cseréljük idejében. Az alomcsere gyakorisága az állatok számától, az alom minőségétől és a ketrec nagyságától függ. Takarításkor érdemes 20%-os ecettel átdörzsölni a ketrec, ill. terrárium alját erősebb szennyeződésnél nagyobb mennyiséget az aljára önteni és állni hagyni. Ez szedi fel legjobban a szennyeződést a ketrec aljáról.
Ne használjunk sohasem fűrészport, nagyon egészségtelen! Ajánlott továbbá a kukoricacsutka darálék vagy, bár drágább, de nagyon praktikus, a gyapotalom is.

Kertes házban igen jó ötlet kerti kifutóba helyezni a malacokat. Ilyenkor nagyon kell ügyelnünk, hogy árnyékot biztosítsunk nekik. Nagyon érzékenyek a Napra és hamar hőgutát kaphatnak. A kifutót érdemes valamivel lefedni, hogy a ragadozó állat(ok) támadásától védve legyen

Etetés

A tengerimalacok számára az ivóvíz mindig elérhető közelségben legyen. A legjobb választás egy önitató, melynek használatát könnyen megtanulja, így a víz mindig tiszta marad. Naponta többször adjunk nekik friss, de nem hideg vizet. Főleg a nyári melegben midig legyen előtte víz.

Étrendjében a széna és a zöldféléken legyen a hangsúly. A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálásában, egyensúlyban tartva az emésztés és koptatva a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármelyik pontjában hozzájuthasson.

A C-vitaminos tengerimalac táp mellett egészsége megőrzése végett mindig szükséges a naponta adagolt friss széna. A tengerimalacok szervezete - az emberéhez hasonlóan- nem rendelkezik olyan enzimmel, mely képes volna a C-vitamint előállítani, ezért ezt megfelelő táplálással kell pótolnia.
Ez a mennyiség a nyári időszakban a természetes táplálék (zöldség- és gyümölcsfélék) által. A frissen szedett zöld fű mindennapi fogyasztása kiváló C-vitamin forrás. A különböző zöldfélék, zöldségek és gyümölcsök váltakozó adagolása az étrendben szintén ajánlott.


 

A tengerimalac által leggyakrabban fogyasztott és ajánlott zöldfélék, zöldségek és gyümölcsök:
uborka, sárgarépa, paprika, petrezselyem, cékla, BIO saláta (salátát csak akkor adjunk nekik, ha meg vagyunk róla győződve, hogy nem volt permetezve), zeller, sütőtök, retek levele, alma, görögdinnye.
Minden zöldséget mossunk meg, és a mérgező, permetezett növényeket szigorúan kerüljük!!
Télen a C-vitamin fontossága nagy hangsúlyt kap, hiszen ebben az időszakban az elfogyasztott élelem vitamintartalma általában igen alacsony. Ha a táplálkozásban nincs kellő mennyiségben beiktatva szükségessé válik a C-vitamin vízben való adagolása vagy kedvenc zöldféléjére való rászórása.
Fontos: A vemhes nőstények, illetve a különböző betegségekben szenvedők kétszer annyi C-vitamint igényelnek, mint az egészséges- nem vemhes- malacok.
A tengerimalac tápláléka főleg szénából, zöldfélékből, gyümölcsből álljon, hiszen ők alapjában véve NEM magevők!

 

Gondozás

A felnőtt tengerimalac karmát havonta ellenőrizzük és vágjuk, mert nem kopnak úgy, mint vadon élő társaiknál. A világos színezetű lábaknál jól látható a karomban meghúzódó ér, így elkerülhető ennek megsértése. A karom hegyéből annyit vágjunk, hogy 1,-5-2 mm távolságra legyen az értől. A sötét színűeknél - mivel az ér nem látszik- gyakrabban vágjuk, kevesebbet. Fontos, hogy a karom formájához igazodjunk, ezért kissé ferdén vágjuk, hogy az ív a felső résznél hosszabb, az alsó résznél rövidebb legyen. Ha beleset folytán kissé belevágunk az érbe, ott fertőtlenítsük le (pl. Betadine-nel)

A fürdetés:

Csak indokolt esetben fürdessünk, és ilyenkor kímélő sampont (pl. gyermek- vagy macskasampont) használjunk. A fejét hagyjuk szárazon, hogy szemét, fülét, orrát ne érje víz! Gondosan szárítsuk meg, különben megfázhat. Ha hajszárítót használunk, alacsonyabb fokozatra állítsuk, vagy testétől távolabb tartsuk , mert a bőre érzékeny. Két hónaposnál fiatalabb kölyköt vemhes, vagy szoptató nőstényt ne fürdessünk!

 

Szőrét akár naponta fésülhetjük, hosszú szőrű tengerimalacok esetén ezt türelmesen, gyengéden kell csinálni.
A legalkalmasabb erre a célra egy bontófésű. Ez a fésű ne legyen túl sűrű és szúrós, mert felsérti a bőrét.

Időnként fogazatát is vizsgáljuk (vagy vizsgáltassuk meg állatorvossal). Ha egyik-másik metszőfogából - az elöl helyezkedők egyikéből- egy darab letörik, viszonylag hamar visszanő. Ebben az időszakban a kérdéses fognövekedését naponta ellenőrizzük, míg eredeti formáját el nem éri. Ha emiatt táplálkozni nem tud, kedvtelen, levert stb.: forduljunk orvoshoz. Kivételes esetben a tengerimalacnál fogtúlnövés jelentkezhet. Ilyenkor, minél hamarabb orvoshoz kell vinni különben elpusztul!!


Hogyan játszik?

Egy megszelídült tengerimalac nagyon barátságossá válik, és szívesen sétál ketrecen kívül is. erre megfelelő a konyha, fürdőszoba, vagy olyan helyek, melyek padlózatát könnyű tisztítani. HA társa van, a felfedező utak még érdekesebbé válnak számára. Szaladgálnak, kergetőznek. Örömmel fogadják, ha kartondobozból, vagy fából labirintusokba bújhatnak. Vastag műanyagcsöveket is letehetünk, ha ezekben kényelmesen elférnek. Igen alkalmas a padlószőnyeg feltekerésére használatos papírhenger is. A WC-papír üres papírhengerét kibélelhetjük szénával, számot tengerimalac szívesen eljátszik ezzel.
A kölyök tengerimalac nagyon játékosak. Hangulatuk tetőfokán pattogatott kukoricaként ugrálnak a magasba, a levegőben akár 180 fokos hirtelen fordulatot tesznek, majd merőben más helyzetben érnek földet, anyjukat is jókedvre, ugrálásra kényszerítve.

A tengerimalac legkedvesebb játéka?? Egy másik tengerimalac, akivel játszhat és mindig mellette van, ha a gazdija nem tud vele lenni.

Betegségek

A tengerimalac gyakran vakarózik. A túl gyakori vakarózás és a megszokottnál nagyobb mennyiségben történő szőrhullás viszont jelezheti élősködők, gombák jelenlétét. Kérjük az állatorvos segítségét. A helyes kezelést csak az orvos állapíthatja meg.
A tengerimalac, növényevő lévén, a nap legnagyobb részét rágcsálással és táplálék után való kutatással tölti. Az étvágytalanság számos betegség tünete és igen súlyos következményekkel jár, hiszen 16-20 óra elteltével beindul egy májkárosodási folyamat, így állapota egyre romlik. Ha levert és nem mutat érdeklődést az élelem iránt, állatorvosi kezelésre szorul. Fontos, hogy a betegség tüneteit időben észrevegyük. Ha az utolsó étkezéstől számított 6-12 óra alatt nem fogyaszt élelmet, étvágytalansága betegség jele. Az idő múlásával állapota egyre rosszabb lesz, kezelés nélkül elpusztul. Még azon a napon (!) vigyük állatorvoshoz, hogy a megfelelő kezelést kapja!

Összefoglalva:

A tengerimalac megbetegedhet, ha gondozása és/vagy etetése helytelen. Ha törődünk vele, igényeinek megfelelően tápláljuk, és egy vagy több fajtárs - lehetőleg azonos nemű - mellett élhet, jól fogja érezni magát nálunk, számos kedves élménnyel gazdagítja mindennapjainkat! :-)