Kuttyogatás

 

A kuttyogatás Kelet-Európában széles körben elterjedt, évezredes halászati mód. A kuttyogó halász csónakjához köti a rendszerint lótetűvel csalizott horog zsinórját. Miközben egyik kezével a csalit mozgatja, másikkal kezeli a harcsát kapásra ingerlő kuttyogatót. Ez készülhet fából, ökörszarvból vagy akár bádogbögréből is. A vízre szabályos időközönként lesújtó kuttyogató szerszám sajátos, a vízben messzire terjedő hangot ad. Ez a csalogató hang leginkább a harcsák zajos táplálkozására emlékeztet, s a fajtársak lakmározásának képzete nem hagyja nyugodtan feküdni rejtekhelyén a falánk ragadozót

A harcsa a legnagyobbra növő halunk, a harcsa különleges fogási módszere, mert az egyetlen halunk, mely a kuttyogtató által gerjesztett hangra reagál. Bizonyos időszakokban a harcsát kuttyogatással támadásra ingerelhetjük. Tulajdonképpen mártogató horgászat sajátos felszereléssel.

     Egy jó harcsás hely

Kuttyogatáskor a jónak ígérkező harcsás helyek fölött csónakunkkal lassan lecsurogva tulajdonképpen mártogatott módszerrel kínáljuk fel a harcsának a csalétket, miközben a kuttyogató által keltett hanggal támadásra ingereljük. A kuttyógató kb.350mm hosszú, fogantyúval ellátott nyélből és ennek végére erősített tányérból álló szerszám, amelyet a horgászboltokban nagyon ritkán lehet beszerezni.

 Kuttyogtató fák

Hogyan kuttyogassunk? A kuttyogatás technikájának elsajátításához legcélszerűbb igénybe venni valamelyik tapasztalt horgásztársunk segítségét. Ha erre nincs mód, a következők szerint járunk el. Vegyük a kuttyogatót a jobb kezünkbe, üljünk szorosan a csónak jobb oldala mellé úgy, hogy jobb kezünk túlérjen a csónak peremén. Ebből a helyzetből a kuttyogatót egyre gyorsabb lendülettel vezessük végig a víz legfelső rétegén. A lendülettel a kuttyogatót tartsuk könnyedén, a merev kéztartás hiba. Felső karunk a lendület folyamán vállban alig mozog, alsó karunk annál jelentősebb mozgást végez. Legfontosabb azonban a csukló mozgása. A lendületet lassúbb ütemben kezdjük, majd amikor a kuttyogató tányér a vízre ér, egyre nagyobb gyorsulással fejezzük be, úgy hogy a lendület legvégén a csukló gyors mozgása biztosítsa a villámgyors befejezést. Mindez a másodperc töredéke alatt zajlik le. Közben a tányér tölcsért húz át a víz színe alatt, s amikor a tányér elhagyja a vizet, valóságos hangrobbanás keletkezik. Tehát nem a kuttyogató vízre csapása okozza a hangot, épp ellenkezőleg. Csakis arra a hangra reagál, amely a tölcsér felszabadulásakor keletkezik. A kuttyogatást tökéletesen csak sima vízben lehet megvalósítani.

A kuttyogatáshoz mindenképpen csónakra lesz szükségünk. Folyó vízben kevesebb a gond a csónak kormányzásával, hiszen csak arra van szükség, hogy a csónak a víz áramlásának irányához képest lehetőleg merőlegesen álljon, a nagyobb állóvizekben többnyire van némi légáramlás. Ilyenkor könnyebb a dolgunk, mert a szél pótolja az evezést. Erős szélben csak úgy lehetünk úrrá a nehézségeken, ha nádköteget vagy rőzsecsomót kötünk a csónak közepére, a széltől támadott oldalon, a csónakkal párhuzamosan úgy, hogy a vízben merüljön. Ezzel lásítjuk a csónak sodrását. A horgász ilyenkor a csónak közepén helyezkedjen el, s a szélárnyékos oldalon kuttyogasson. Ily módon még erős hullámzáskor is aránylag sima vízen tisztán ki lehet hozni a kuttyogató hangját.

   Harcsa fárasztása