Matchbotos szerelékek
Nem csak a versenyhorgászatban, hanem minden konyhapecánál is, legyen az rakós-, vagy matchbotos horgászat fontos, hogyan és mekkora ólmokkal súlyozzuk ki a szerelékünket, hogy az a lehető legérzékenyebb legyen. Mit jelentenek azok a betűk és jelzések az ólmos dobozokon? Mindegy, hogy sörét vagy styl ólom? Nézzük végig, hogy mik a legfontosabb tudnivalók mielőtt egy szerelék összeállításához kezdünk.
Sörétólom:
A sörétólmokat eredetileg vadászathoz használták, és csak később lettek besliccelve, hogy a horgászzsinórra is rögzíthető legyen. A jelenleg pecások által is alkalmazott méretek AAA, BB, mind az egykori sörétpatronoknál használatos jelzés volt. A sörét mérete a célponthoz igazodott. A Nr. 2-es például vadkacsákra, a Nr. 8-as inkább galambokra, a Nr. 12-es apró söréteket pedig kis rágcsálók vadászatakor használták. A nagyobb ólmokat, pld. SSG (swan) pedig meglepő módon hattyúkra használták (swan=hattyú). Söréteknél a nagyobb számok kisebb súlyú ólmokat jelölnek.
SÖRÉT ólmok
SSG = 1,6 g
SA = 1,2 g
AAA = 0,8 g
AB = 0,6 g
BB = 0,4 g
No.1 = 0,288 g
No.2 = 0,242 g
No.3 = 0,192 g
No.4 = 0,152 g
No.5 = 0,132 g
No.6 = 0,102 g
No.7 = 0,095 g
No.8 = 0,070 g
No.9 = 0,060 g
No.10 = 0,040 g
No.11 = 0,028 g
No.12 = 0,019 g
A sörétólmokat kezdetben formába öntötték, ám ez nem volt tökéletes megoldás, hiszen így nem lehetett igazi gömbformát elérni. 1783-ban William Watts (angol) bristol-i otthonában aztán megalkotta az igazi gömbölyű söréteket. Az égből hulló esőcseppeket megfigyelve és azt leutánozva alkotta meg őket. (Az esőcseppek ugyanis szabályos gömb formájúak, ellentétben például a könnycseppekkel.) Több emeletnyi magasságból hullatta az olvadt ólmot, jéghideg vízzel teli tartályba, amik aztán tökéletes gömb formában értek a víz aljára. Az épület, ahol a gyártás így folyt, egészen 1968-ig működött! Az ötlet még ma is életképes, de a technikai fejlődésnek köszönhetően ma már a félkemény ólmok formázásával és hűtésével folyik a gyártás. Az, hogy a sliccelése teljesen koncentrikus legyen, még sok típusnál ma sem tökéletesen megoldott. Néhány éve megjelentek már a bevonatos sörétek is, amelyek a bevonatuknak köszönhetően nem oxidálódnak és a vékony zsinórokat sem sértik meg egykönnyen.
Stylólom:
Az eredeti styl ólmot M. Jean Michel szabadalmaztatta 1960-ban, amely végül sok kézen keresztül az egyik legnagyobb francia horgászcikk gyártó cég tulajdona lett 1998-ban. Az ötlet nagyszerű volt. Először is olvasztottak és formáztak egy hosszú, nyílegyenes pálcát. Sokkal egyszerűbb volt ezt besliccelni, majd egyforma méretekre szabni, mint gömböket formázni. Ezt a hengerformát a zsinórra is könnyebb volt felcsíptetni. A styl tehát mind méretében, mind alakjában tökéletesebb minőséget kínál, mint a sörét. Kisebb fajsúlyának köszönhetően sokkal lassabban hullik alá a vízben, így a csali felkínálásunk is sokkal természetesebbé válik. A méretezése a söréttel éppen ellentétes, azaz itt a nagyobb számok a nagyobb súlyokat jelölik. Sok versenyúszón (többpontos rögzítésű, főleg rakósbotos horgászathoz való úszó) találhatjuk a következő jelöléseket: 4X16, 4X18, stb. Ezek a jelölések a styl ólmokkal történő szereléshez készítésének megkönnyítésére lettek felírva.
STYL ólmok
No. 7 = 0,01 g
No. 8 = 0,02 g
No. 9 = 0,03 g
No. 10 = 0,04 g
No. 11 = 0,05 g
No. 12 = 0,06 g
No. 13 = 0,08 g
No. 14 = 0,10 g
No. 15 = 0,13 g
No. 16 = 0,15 g
No. 18 = 0,22 g
No. 20 = 0,30 g
Az ólmok zsinórra rögzítése:
A rögzítéshez különböző eszközöket találhatunk. A legegyszerűbb, ha egy kisebb laposfogót használunk az ólmok összenyomásához. Előnye, hogy szinte a legtöbb sufniban megtalálható és olcsó. Hátránya, csak egy funkcióval bír, nem lehet az ólmokat lazítani, vagy akár lepattintani a damilról. A másik eszköz a sörétólmoknál leggyakrabban alkalmazott stonfo csipesz. Ezzel a szorításon túl már lazítani és leszedni is lehet a söréteket. Nem olcsó, de felettébb hasznos jószág. Végül pedig a spéci styl fogó, amely a styl ólmok rögzítésére kitalált célszerszám. Természetesen a söréteket ezzel is fel lehet rögzíteni a zsinórunkra.
Szerelékek:
Az 1. képen a klasszikus keszegező szereléket látjuk. A zsinóron 3 db No8-as ólom található, míg az úszó mellett 3 db AAA vagy BB-s, illetve egy No6-os ólom. A zsinóron szabályosan elosztott mennyiség azt a célt szolgálja, hogy a csali süllyedése természetes legyen. Az úszónál elhelyezett ólom az össz mennyiség 80%-a. A többi az antenna kisúlyozását szolgálja.
A 2. képen látható szereléknél vékonyabb antennájú úszót válasszunk, ez igazán akkor jön be, mikor óvatosabban kapnak a keszegek. Mivel a fenéken horgászunk, nincs szükség lágy esésű szerelékre, ezért az ólmok elrendezése is más. A súlyozás 80 %-az itt is az úszó körül helyezkedik el (3 db BB, vagy AAA, 2 db No4-es súly). A zsinóron elhelyezkedő ólmok: 4 db No6, 2 db No8, és a forgó felett még egy No8-as súly.
A 3. képen a lényeg, hogy az úszó max. 2 g önsúlyt hordozzon. 40 centinként nagyméretű (AAA, BB) sörétólmokkal súlyozunk, ezek a főólmok a horogtól legalább egy méter távolságra legyenek. Az úszó és a főólmok közé ne tegyünk súlyozást.
A 4. képen látható szereléket akkor alkalmazzuk, ha távolabb szeretnénk horgászni. Használhatunk szárnyas úszót, ezzel a dobás ívén változtathatunk. A zsinórra viszonylag kevés ólom kerül. A vastagabb főzsinór itt indokolt, hiszen használhatunk akár 20-25 grammos úszót is. Az úszó önsúlya legalább 90%-os legyen.