Hozzáférhetőség
Az ATutorban számos lehetőség biztosítja, hogy minden potenciális felhasználó számára elérhető legyen a tananyag, beleértve azokat is, akiknél lassú az internetkapcsolat vagy régebbi Web böngészőt használnak, és az olyan, fogyatékkal elő embereket is, akik kisegítő lehetőségek alkalmazásával férnek hozzá a Webhez.
- ByPass Links: Az ATutor bal felső sarkában számos rejtett átugró link található, melyek a kisegítő lehetőségeket használók részére lehetővé teszik a navigációs elemek átugrását, így közvetlenül a megjelenített tananyagra lehet ugrani. Miután az oldal betöltődött, a Tab gomb egyszeri megnyomásával az első átugró linkre léphet, majd nyomja meg az Entert, hogy a képernyőjének felső részére áthelyezhesse a tartalmat. A másik lehetőség, hogy a felhasználó kétszer megnyomja a Tab gombot, majd az Enter megnyomásával közvetlenül a felső menüsorra ugrik. A Tab harmadszori megnyomásával a fő navigációs sávban található első Tabhoz (Kezdőlap) ugrik. Ha negyedszer is megnyomja a Tab gombot, akkor a Hozzáférhetőség oldalra (erre az oldalra) ugrik, ahol információt talál az Atutort konfigurálásáról a kisegítő lehetőségek hatékony használatához.
[New in V1.3] A Menü Átugró parancs dinamikusan generálódik, és megjelöli, hogy a menü tananyag listájában legutóbb hol járt. Egy menü elem megnyitása majd becsukása után úgy talál vissza a menü felsorolásához, hogy az oldal letöltődése után, addig nyomja a Tab gombot, amíg el nem érkezik a Menü Átugró linkhez, és ekkor az Enter megnyomásával közvetlenül az aktív mneü elemre ugrik.
- Alapértelmezett Hozzáférhetőség Beállításainak Konfigurációja: Az ATutorban van egy alapértelmezett hozzáférhetőségi konfiguráció, mely ha aktiválva van, akkor elrejt minden nélkülözhető képet és navigációs eszközt. Regisztrálásnál válassza a "Hozzáférhetőség sémabeállításainak engedélyezésé"-t, hogy az alapértelmezett hozzáférhetőségi beállítások töltődjenek be, amikor belép az ATutorba. Ez a képek nagyrészét eltűnteti az ATutorból, a menüt összecsukja, és csak néhány szekvenciális linket hagy meg navigációs eszköznek. Úgy is be lehet tölteni az ATutor hozzáférhetőségi konfigurációját, hogy kiválasztja a Beállítások oldal felső részében található "Hozzáférhetőség"-en belül az Előzetes Beállításokat. A Képernyő-olvasó felhasználóknak javasolt ezzel az alapértelmezett beállítással indítani, majd (ha szükséges) ezt a beállítások oldalon keresztül módosíthatják később.
- Parancsbillentyűk: Az ATutorban számos lehetőség hozzáférhető a billentyűzet segítségével.A parancsbillentyűket az Alt és a hozzárendelt szám vagy betű megnyomásával lehet aktiválni, az alábbiak szerint:
- [Alt 1] Kezdőlap
- [Alt 2] Eszközök
- [Alt 3] Források
- [Alt 4] Fórumok
- [Alt 5] Oldaltérkép
- [Alt 6] Váltás a menü megnyitása és összecsukása között
- [Alt 7] Globális Menü
- [Alt 8] Előző témakör
- [Alt 9] Következő témakör
- [Alt 0] Visszaállít
- [Alt y] Fő navigáció
- [Alt m] Menük
- [Alt j] Menü átugrása
- [Alt s] Elküld (űrlap oldalaknál használható)
- [Alt c] Ugrás a tartalom tetejére (felső és átugró link)
Tartalomszerkesztő Parancsbillentyűk
- [Alt n] Tartalom Tab
- [Alt p] Tulajdonságok Tab
- [Alt g] Szószedet Tab
- [Alt r] Előzetes betekintés Tab
- [Alt a] Hozzáférhetőség Tab
Chat Parancsbillentyűk
- [Alt c] Ugrás az Üzenet Írása mezőre
- [Alt r] Üzenetek frissítése
- [Alt m] Ugrás az Üzenetek Listájára
- [Alt q] Chat Súgó megnyitása
- Hozzáférés ellenőrzése: Az ATutor Tananyag Szerkesztő segítségével az oktatók ellenőrizhetik a létrehozott tananyag hozzáférhetőségét, hogy biztosan minden tanuló hozzáférhessen, beleértve azokat is, akik kisegítő lehetőségeket használnak, valamint azokat is,akik régebbi technológia segítségével tanulnak online.
- Alternatív Szöveg: Minden ATutor képhez tartozik egy szöveges alternatíva, mely leírja a képet vagy a funkcióját.
- Alternatív Navigáció:A navigációs eszközöknek létezik globális, hierarchikus és szekvenciális változata is, így a felhasználók olyan formában tekinthetik meg, illetve struktúrálhatják a tananyagot, ami számukra a legmegfelelőbb. Tekintse meg a Súgó oldalakat vagy az ATutor HogyanKell kurzust, ha további információt szeretne az ATutor navigációs lehetőségekről.
- Menük elrejtése: Azok a felhasználók számára, akik olyan, régebbi kisegítő lehetőségeket használnak, melyek még nem támogatják a táblázatba rendezett szövegoszlopokat, lehetséges az ATutor menük elrejtése, hogy a tananyag lineáris elrendezésben jelenjen meg. Menük elrejtése a kisebb képernytő használók számára is praktikus, mert helytakarékos.
- Szöveg vagy kép: A beállítások választékából választhatnak az ATutor felhasználók, hogy a navigációs lehetőségek szövegként, képként, vagy mindkettőként jelenjenek meg.
- Űrlapcimkék: Az ATutorban mindenhol cimke elemek biztosítják, hogy minden űrlapmezőhöz tartozzon egy rendes leírás a kisegítő lehetőségeket használóknak. Ez cimkézés arra is jó, hogy a címkére való kattintással is lehet aktiválni a mezőt. Így az egérkattintáshoz egy nagyobb célfelület áll rendelkezésre azoknak, akiknek nehézséget okoz eltalálni az egérrel olyan kis mezőt, mint amilyen egy rádiódoboz vagy egy pipadoboz.
- Stíluslapok: Ahol csak lehetséges, ott stíluslap elemek határozzák meg az ATutor tananyag megjelenését. Ez lehetővé teszi a felhasználók részére, hogy az ATutor alapértelmezett megjelenése helyett a saját preferenciájuknak megfelelő megjelenési stílust alkalmazzanak (pl. nagyobb betűméret, más betűstílus, színek, stb.)
- Űrlapmező fókusz: Azoknál az oldalaknál, ahol az elsődleges tartalom egy űrlap, ott az oldal betöltődése után a kurzor automatikusan az űrlap első mezőjébe kerül, így nincs szükség odakattintással, vagy a Tab gomb megnyomásával bemenni az űrlapba.A felhasználók egyből kezdhetik a szöveg beírását, amint bejött az oldal.
- Képek méretarányainak változtatása: [Újdonság a V1.3-ben] A képek átméretezését támogató böngészőkkel az ATutor ikonokat fel lehet nagyítani, hogy jobban láthassák a gyengénlátók. (pl. Netscape 7 Alt + megnyomásával)
|