A szépség a hajnál kezdődik.

Hajápolás

A megfelelő hajmosás 5 lépésben

  1. Mielőtt besamponoznánk, 30-60 másodperc alatt alaposan vizezzük be a hajat-így kevesebb samponra lesz szükségünk és a haj könnyebben mosható lesz. Mielőtt a haj felszínére simítanánk, két tenyerünk között kissé dörzsöljük szét a sampont.

  2. Enyhén masszírozzuk a fejet, de a hajat ne borzoljuk össze, a hosszú hajat pedig ne húzzuk fel a fejtetőre-ezzel csak összegubancoljuk. A hosszú haj le fog tisztulni, amikor a sampont kimossuk a hajból.

  3. A masszáshoz ne a tenyerünket, hanem az ujjaink hegyét használjuk. Ez serkenti a hajas fejbőr vérkeringését és megakadályozza a haj összegubancolódását.

  4. Öblítés, öblítés és öblítés. Az elégtelen öblítés lapos, fénytelen hajat és pikkelyes fejbőrt okoz.

  5. A törölköző használata előtt nyomkodjuk ki belőle a nedvességet. Ne dörzsöljük túl erősen, mivel azzal a hajszál felszínét borító kutikulát rossz irányba nyomjuk.

A hajpakolók fontossága

A mélykondicionáló kezelések és hajpakolások alapelve megegyezik a mindennapi kondicionálókéval, de mivel hosszabb időn át maradnak a hajon,több idejük van a hajszálba ivódni. Hatóanyagaikat a hajszálak könnyen magukba szívják, ezért nem szükséges a kezelési útmutatóban javasoltnál hosszabb ideig a hajon hagyni őket. Az intenzív kondicionáló vagy hajpakolás heti egyszeri használatával a haj szép fényes lesz, különösen akkor ha hajlamos a kiszáradásra. A pakolás felvitele után folpakkal fedjük be a hajat. A fólia nem engedi elszökni a testmeleget, így a termék mélyebben fel tud szívódni(a meleg szélesebbre nyitja a kutikulákat).

A mai rohanó világban nem csak mi magunk,de akár a hajunk is stresszes lehet. Ha feszültek vagyunk, elsőként a vállunk és környéke feszül meg. A nyak és a vállak izmainak összehúzódásakor a hajas fejbőr vérkeringése romlik, oxigénellátottsága csökken. Így a haj is elkerülhetetlenül stresszessé válik, ennek jele a hámló fejbőr, a tompa fényű haj és időnként a jelentős hajhullás. Stresszes állapotban a test elsőként a körmök és a haj vitaminellátását csökkenti - ez terhes nők esetében is igaz. Ezért elengedhetetlen az ásványi anyagok és vitaminok külső és belső pótlása. Néhány jó tanács:

  1. Masszírozzuk fejbőrünket, és tanuljunk meg lazítani. Ez csökkenti a feszültséget, serkenti a vérkeringést, így a hajhagymák tápanyagellátása is javul. A haj körvonalánál kezdve és befelé haladva ujjainkkal gyengéden masszírozzuk meg a hajas fejbőrt.

  2. A hámló fejbőr oka lehet a kiszáradás is -, ezért feszültségoldásként ne alkoholt igyunk, hanem vegyünk egy jó fürdőt. Mindennap igyunk meg legalább nyolc nagy pohár vizet!

  3. Ne feledkezünk meg a szükséges vitamin- és ásványianyag-pótlásról sem.

  4. A zöldfélék fogyasztására is érdemes odafigyelni. Egyes zöldségek magas vastartalma elősegíti a haj egészséges növekedését.

Fejbőrünk és hajunk sokfajta lehet, mely mindegyik különleges ápolást igényel:

Zsíros haj, illetve fejbőr

A túlzott mennyiségű zsír sok negatív hatást von maga után: Hajhullást, mikrobák és gombák megtelepedését, a fiziológiai pH érték elmozdulását. A túlzott zsírosodás gátolja a hajhagyma megfelelő ellátását és táplálását. A faggyúmirigy túltermel, visszafolyik a zsír a szőrtüszőbe, bekristályosodik, elzárja a hajhagymát. Ezáltal a hajhagyma nem jut tápanyaghoz és oxigénhez, a hajszál elvékonyodik és kialakul a hajhullás. Ezért elengedhetetlenné válik olyan kezeléssel történő beavatkozás, mely elősegíti a sejtek tisztulását és egyensúlyba hozza a sejtek és a faggyúmirigyek működését.

Száraz haj, illetve fejbőr

Az e rendellenességben szenvedők fejbőre száraz tapintású, a haj fénytelen, esetenként a hajszálak töredeznek. Erős tápanyaghiány mutatkozik. Külső befolyásoló tényezőként említhetjük itt a nem megfelelő vegyi anyagok (hajfesték stb.) használatát, belső tényezőként pedig a túlzott mirigyműködést (izzadás), az alacsony folyadékbevitelt és a genetikai tényezőket.

Korpásodás

Korpásodásról akkor beszélünk ha a fejbőr elhalt sejtrétege pikkelyszerűen, szabad szemmel is jól érzékelhető módon válik le. Kiváltó oka egy gomba, a Pityrosporum ovalis, amely mindenki fejbőrén megtalálható. Amint ez a gomba túlzott mértékben elszaporodik, felgyorsul a fejbőr természetes sejtmegújulási ciklusa. Így az elhalt hámsejtek összetapadva gyorsabb ütemben távoznak.

Száraz korpásodás

Felborul a fejbőrön lévő mikroflóra, ezáltal nem működik a védekező rendszer, a Pityrosporum ovalis gomba elterjed, ezzel tönkretéve a felhámrétegen lévő sejteket. A fejbőrön található korpalemezek nem zsíros tapintásúak, leválásuk a bőr felületéről gyors.

Zsíros korpásodás

A fejbőrön található korpalemezek zsíros tapintásúak, tapadnak a fejbőrhöz. A beteg heves viszkető érzésről panaszkodik. Ha a zsírral átitatott korparéteg hosszabb ideig a hajas fejbőrön marad, a bőrlégzés lassul, ami a hajnövést is gátolja.

A legideálisabb hajtípus és legkönnyebben kezelhető az egészséges normál haj, amely semmilyen betegségre utaló jelet nem mutat. Szerkezete nem sérült, a hajszál rugalmas, megjelenése szép és fénye töretlen. Olyan negatív változások nem fedezhetők fel rajta, mint a zsíros hajtő, korpa vagy töredezettség. Aki ilyen hajjal rendelkezik, annak speciális hajgyógyászati ápolásra, kezelésre nincs szüksége.