Életlánc Egyesület Alapszabálya (módosított)

I. Az egyesület neve: Életlánc Egyesület

II. Az egyesület székhelye: Budapest, 1104 Harmat utca 162. I. em.10.

III. Az egyesület célja és feladatai

Az Egyesület célul tűzi az öngyilkosságok megelőzését, tekintettel arra, hogy

" nemzetközi összehasonlitásban magas a magyarországi öngyilkossági ráta,
" az elkövetők között nagyszámú a fiatalkorú,
" egyre növekvő a depresszióban szenvedők száma,
" a társadalom nem ismeri fel a veszélyeztetetteket.

Az Életlánc Egyesület a cél elérése érdekében az alábbi feladatokat kívánja teljesíteni:

1. Az Életlánc Egyesület önsegítő jellegű. Önkéntes segítőkből álló prevenciós csoportokat alakít.
Az önkéntes segítők körét a krízishelyzeten túljutott, és saját gyógyulásuk tapasztalatait átadni akaró emberekkel is bővíti. Ők és más személyesen érintettek (pl. öngyilkosságot elkövetők hozzátartozói) bevonásával próbálja a leghitelesebben közvetíteni az önpusztítás értelmetlenségét az öngyilkosság gondolatával foglalkozók felé.

2. Az Életlánc Egyesület internetes oldalakat működtet (http://egyongyilkossag.iwf.hu , http://eletlanc.atw.hu ).
Ezeken az oldalakon keresztül is elérhetőek az Egyesület tagjai és önkéntes segítői. Itt válaszolnak a segélykérő levelekre, a levelek íróinak lelki támaszt nyújtanak a folyamatos kapcsolattartással.

3.Az Életlánc Egyesület tagjai és önkéntes segítői az öngyilkossági szándékokkal ill. az öngyilkossági kísérletekkel kapcsolatos tapasztalatokat, dokumentumokat összegyűjtik, és a megelőző tevékenység során szakemberekkel konzultálva figyelembe veszik, hasznosítják azokat.

4. Az Életlánc Egyesület tagjainak és önkéntes segítőinek - az oktatáshoz szükséges képesítéssel és engedéllyel rendelkező személyek, vagy szervezetek bevonásával - folyamatos képzést biztosít.

5. Az Életlánc Egyesület krízisközpontot alapít.
Csoportos foglalkozásokat, találkozókat és táborokat is szervez a rászorulóknak. A távlati célok között szerepel egy 24 órás prevenciós szolgálat létrehozása.

6. Az Életlánc Egyesület felvilágosító tevénykenységet végez.
Az Életlánc Egyesület ezt a megelőzés egyik nagyon fontos eszközének tartja. Felhívja a társadalom és a depresszióban szenvedők családtagjainak a figyelmét a betegségre, mert a közvetlen környezet nem mindig ismeri fel a szimptómákat, a betegek általában nem hozzájuk fordulnak problémájukkal. Könyvek, újságcikkek és az elektronikus média segítségével kíván hatni a tizenévesek körében is egyre terjedő depresszió ellen, népszerűsíti az élet értékeit.

7. Az Életlánc Egyesület a hasonló céllal létrejött szervezetekkel kapcsolatokat épít.

Az Életlánc Egyesület munkájába olyan szakembereket (orvosokat és pszichológusokat) igyekszik bevonni, akik e területen kellő jártassággal bírnak. Az Egyesület maga sem orvosi, sem pszichológusi tevékenységet nem végez, csak ezen tevékenységek szervezésében, elősegítésében működik közre.

IV. Az Egyesület közhasznú tevékenységei a közhasznú szervezetekről szóló 1997.évi CLVI. 26.§-a szerint:

1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység
2. szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása,
4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
10. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,

V. Az Egyesület tagsága

1. Az Egyesület tagja lehet, aki az alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadja, kötelezettséget vállal az egyesületi célok megvalósítása érdekében történő közreműködésére és a tagdíj befizetésére.

2. A tagfelvételi kérelmet az Egyesület Elnöksége bírálja el.

3. Az Egyesület tagjai azonos jogokkal rendelkeznek, így

a/ részt vehetnek az Egyesület munkájában, igénybe vehetik szolgáltatásait, azaz részt vehetnek a rendezvényeken, tájékoztatást kérhetnek az Egyesület tevékenységéről,

b/ választanak a közgyűlésen A szavazati jogot minden tag személyesen gyakorolhatja;

c/ bármely tisztségre megválaszthatók.

4. Az Egyesület minden tagjának kötelessége tevékenyen és cselekvően közreműködni az Egyesület céljainak megvalósításában, az Alapszabályban és a Közgyűlés által meghatározott programok végrehajtásában, valamint a tagdíjat befizetni.

5. Az Egyesületi tagság megszűnik a tag halálával, kilépésével vagy kizárásával.

6. A kilépést írásban kell közölni az Elnökséggel. Kizárás - az alapszabály megsértése, vagy a vállalt kötelezettség nem teljesítése miatt - csak a Közgyűlés minősített szótöbbséggel hozott határozatával lehetséges. A kizárás alatt lévő tag, vagy tisztségviselő részére biztosítani kell a védekezés lehetőségét. A döntés ellen bírósághoz lehet fordulni.
A tagsági viszony bármilyen okból történő megszűnése esetében a tagot az Elnökség - amely a tagnyilvántartást naprakészen vezeti - törli a tagnyilvántartásból.

7. Az Egyesület közhasznú szolgáltatásaiból tagjain kívül bárki más is részesülhet.

VI. Az Egyesület szervezeti felépítése

A./ Közgyűlés

1. Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés. A Közgyűlés a tagok összessége, amely az Egyesületet érintő minden kérdésben dönthet. A Közgyűlést az Elnökség hívja össze. A közgyűlésre minden tagot a napirend közlésével írásban kell meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és a közgyűlés napja között legalább 15 nap időköznek kell lennie.

2. Évente legalább egyszer rendes közgyűlést kell tartani. A közgyűlés határozatképes, ha a szavazásra jogosult tagok 50 %-a + 1 fő jelen van. Amennyiben a közgyűlés határozatképtelen, a 8 napon belül ugyanazon napirenddel összehívott közgyűlés a megjelent tagok számára tekintet nélkül határozatképes, amennyiben erre az eredeti meghívóban a tagok figyelmét felhívták.

3. Rendkívüli közgyűlést az Elnökség 15 napon belül köteles összehívni, amennyiben a tagok egyharmada azt ok és cél megjelölésével írásban kéri, vagy a tisztségviselők bármelyike szükségesnek tartja.

4. Az ülés nyilvános, zárt ülést személyiségi jogok, vagy adatvédelem miatt lehet elrendelni.

5. A közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza meg a határozatait. Szavazategyenlőség esetén a levezető elnök szavazata dönt. Az éves beszámolót és közhasznúsági jelentést a jelenlévők kétharmados döntésével kell elfogadni. A tisztségviselők választása titkos szavazással történik. Az alapszabály módosításához, tagok kizárásához és az Egyesület feloszlásának, vagy más egyesülettel történő egyesülésének kimondásához a tagok összességének 2/3-os szavazata (minősített többség) szükséges.

6. A közgyűlés döntéseiről jegyzőkönyvet kell felvenni, melyből a döntés tartalma, időpontja, hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, ha lehet személye is megállapítható. A jegyzőkönyvet az elnök és egy tag hitelesíti. A határozatokról külön nyilvántartást ("Határozatok Könyve") is kell vezetni az előzőek szerinti tartalommal. A döntésekről az érintetteket az elnök 15 napon belül írásban köteles értesíteni.

7. A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- az alapszabály megállapítása és módosítása,
- az éves költségvetés meghatározása,
- az éves beszámoló elfogadása, az éves közhasznúsági jelentés jóváhagyása,
- az Egyesület más társadalmi szervezettel való egyesülésének, szövetségbe belépésének, úgyszintén feloszlásának kimondása,
- az Elnökség tagjainak, majd közülük az elnök és az alelnök megválasztása,
- az Ellenőrző Bizottság tagjainak megválasztása,
- a tisztségviselők visszahívása az alapszabály megsértése, vagy vállalt kötelezettségük nem teljesítése esetén
- a tagdíj mértékének meghatározása.

B./ Az Egyesület tisztségviselői

a.) Az Elnökség

1. Két közgyűlés között az Egyesület ügyintéző szerve az Elnökség.
Az Elnökség a közgyűlés határozatainak megfelelően gondoskodik az Egyesület alapszabályában megfogalmazott feladatok végrehajtásáról. Az Elnökség dönt minden olyan kérdésben, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, vagy amelyek ugyan nem tartoznak a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, de amelyekben egyébként a Közgyűlés dönt.

2. Az Elnökség öt tagú, megbízatása öt évre szól.
Az Elnökség tagjai:
- elnök
- alelnök
- 3 elnökségi tag

3. Az Elnökség üléseit szükség szerint, de legalább évente négy alkalommal tartja. Üléseit az Elnök, vagy akadályoztatása esetén az alelnök hívja össze, a napirend írásbeli megküldésével, úgy, hogy a tagok legalább nyolc nappal az ülés előtt kézhez kapják azt. Az ülés nyilvános, de személyiségi jogok, vagy adatvédelem érdekében zárt ülés is elrendelhető.

Az ülésekre az elnökségi tagokon kívül - tanácskozási joggal - meg kell hívni az Ellenőrző Bizottság tagjait, valamint az Elnökség döntésében érdekelt más személyt, vagy szervezetet.

4. Az ülés határozatképességéhez legalább három elnökségi tag jelenléte szükséges, határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza.
Szavazategyenlőség esetén az elnök, vagy távollétében az alelnök szavazata dönt.

5. Az Elnökség üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni, amelyből a döntések tartalma, időpontja, hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, ha lehet személye megállapítható. A jegyzőkönyvet az elnök és az Elnökség egy tagja hitelesíti. A határozatokat külön is nyilván kell tartani ("Határozatok Könyve"), az előzőekben írt tartalommal. Az Elnökség döntéseit az érintettekkel 15 napon belül írásban kell közölni.

Az Elnökség ügyrendjét egyebekben maga határozza meg.

b.) Az elnök és az alelnök

Feladataik (egymás közt megosztva):
- összehívják és vezetik az Elnökség, illetve a közgyűlés üléseit,
- végrehajtják a közgyűlés és az Elnökség határozatait,
- külön-külön önállóan képviselik az Egyesületet,
- a bankszámla felett együtt jogosultak rendelkezni.
- két elnökségi ülés között az Elnökség hatáskörébe tartozó sürgős ügyekben döntenek, e döntésekről az Elnökséget a legközelebbi ülésen tájékoztatni kötelesek.

c.) Ellenőrző Bizottság

Ha az Egyesület éves bevétele meghaladja az ötmillió forintot, a vezető szervtől elkülönült Ellenőrző Bizottág létrehozása kötelező.

1. Az Ellenőrző Bizottság három tagból áll. Tagjait a közgyűlés választja meg öt évre. A tagok maguk közül választanak elnököt.

2. Az Ellenőrző Bizottság ellenőrzi az Egyesület működését, gazdálkodását, kivizsgálja a tagok panaszait. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá betekinthet az Egyesület könyveibe és irataiba, azokat megvizsgálhatja. Az Ellenőrző Bizottság tagjai tanácskozási joggal részt vehetnek az Elnökség ülésein.

3. Az Ellenőrző Bizottság köteles az intézkedésre jogosult Közgyűlést, vagy Elnökséget tájékoztatni, és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy az Egyesület működése során olyan jogszabálysértés vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése, vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése a Közgyűlés, vagy az Elnökség döntését teszi szükségessé, továbbá ha a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merül fel.

4. A Közgyűlést, vagy az Elnökséget az Ellenőrző Bizottság indítványára - annak megtételétől számított 30 napon belül - össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a Közgyűlés, vagy az Elnökség összehívására az Ellenőrző Bizottság is jogosult. Ha a Közgyűlés, vagy az Elnökség a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, az Ellenőrző Bizottság köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi felügyeletet ellátó szervet.

5. Az Ellenőrző Bizottság évente jelentést készít az ellenőrzés tapasztalatairól, köteles beszámolni tevékenységéről a közgyűlésnek.

6.Az Ellenőrző Bizottság szükség szerint, de legalább évente egyszer ülésezik. Az ülés akkor határozatképes, ha mindhárom tag jelen van, határozataikat szótöbbséggel hozzák. Az Ellenőrző Bizottág egyebekben működésének rendjét, munkatervét maga állapítja meg.

d.) Összeférhetetlenségi szabályok

1. A Közgyűlés és az Elnökség határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk 685.§ b), élettársa a határozat alapján
- kötelezettség, vagy felelősség alól mentesül
- bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek az Egyesület cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a tagsági jogviszony alapján nyújtott, az alapszabálynak megfelelő cél szerinti juttatás.

2. Nem lehet az Ellenőrző Bizottság elnöke vagy tagja, aki
a) az Elnökség elnöke vagy tagja,
b) az Egyesülettel e megbízáson kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll,
c) az Egyesület cél szerinti juttatásából részesül, kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és a tagsági jogviszony alapján nyújtott, az Alapszabálynak megfelelő cél szerinti juttatást, illetve
d) az a)-c) pontban meghatározott személyek hozzátartozója.

3. Nem lehet az Elnökség és az Ellenőrző Bizottság tagja az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be - annak megszűntét megelőző két évben legalább egy évig - vezető tisztséget (a közhasznú szervezet megszűntét követő két évig), amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

VII. Az Egyesület gazdálkodása, vagyona

1. Az Egyesület kiadásait a tagdíjakból és más bevételekből, támogatásokból, adományokból, pályázati juttatásokból fedezi.

2. Az Egyesület feladataival összefüggésben vállalkozási tevékenységet is folytathat, de csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve.

3. A gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az alapszabályban meghatározott tevékenységre fordítja.

4. Ha befektetési tevékenységet folytat, befektetési szabályzatot készít, melyet a közgyűlés fogad el.

VIII. Vegyes rendelkezések

1. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat (azaz pártpolitikai tevékenységet nem folytat, országgyűlési képviselői, megyei, fővárosi önkormányzati választásokon jelöltet nem állít), szervezete pártoktól független, azoktól támogatást nem fogad el és a pártokat semmilyen formában nem támogatja.

2. Az Egyesület működése során keletkezett iratokba - az elnökkel történő előzetes időegyeztetést követően - az Egyesület székhelyén bárki betekinthet, kivéve ha ez személyiségi jogokat sért, vagy adatvédelembe ütközik.

3. Az Egyesület működésének, szolgáltatási igénybevétele módjának, beszámolói közlésének nyilvánosságáról a http://eletlanc.atw.hu internetes honlapon tájékoztatja a nyilvánosságot, azaz közzéteszi mind a közgyűlés, mint az Elnökség döntéseit, a közhasznúsági jelentést, s ugyanott ismerteti szolgáltatásai igénybevételének módját is.

4. Az Egyesület megszűnik:
a.) feloszlással
b.) más egyesülettel való egyesüléssel
c.) feloszlatással
d.) megszűnésének megállapításával.

5. Az Egyesület megszűnése esetén vagyonáról a Közgyűlés rendelkezik, vagy ennek hiányában a vagyon átszáll más, hasonló tevékenységet folytató egyesületre.

6. A jelen okiratban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyv, az egyesülésekről szóló 1989. évi II. tv. rendelkezései, valamint a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.


Budapest, 2005. május 15.

Horváth Imre (elnök)