Zöld leguán


                  Rend: Pikkelyes hüllők       Család: Leguánfélék       Nem és faj: Iguana iguana


                A zöld leguán Amerika trópusi erdeiben igen elterjedt. Gyakran üldögél a víz fölé nyúló ágakon      jellegzetes szokása, hogy nász idején állandóan bólogat. Hosszú, ostorszerű farkával és nagy fejével a      zöld leguán az egyik legimpozánsabb hüllő. Markáns toroklebenye és nagy, fésűre emlékeztető                háttaraja félelmetes külsőt kölcsönöz ennek a fán élő hüllőfajnak.
                A zöld leguán farokhossza testhosszának háromszorosát is elérheti. Ha veszélyben érzi magát,    a zöld leguán felborzolja háttaraját, hogy félelmetesnek tűjön. Ha sarokban szorítják, a zöld leguán éles      állkapcsával és éles karmával támad, és ostorszerű, izmos farkával csapkod.
                A kifejlett züld leguánnak a nagymacskán, a krokodilon és boán kívül jószerivel nincs is más        természetes ellensége. A fiatal állat azonban regadozó madaraknak vagy egyéb gyíkfélének is prédájává    válhat. Egy Panama előtt fekvő kis sziget 50 km2-es tisztás mint egy 200 leguán számára nyújt                szaporodási helyet. Ha a nőstény ásás közben egy másik állat tojására bukkan, azonnal felhozza a föld    felszínére.

  Viselkedés

      A zöld leguán legtöbb előfordulási helyén még nagy számban él. Mocsara területeken, tengerpartokon vagy a szavannán is előfordul, de leginkább a trópusi esőerdőkben találkozhatunk vele.
      Nagyon jól mászik, ügyesen ugrik ágról ágra, és az erdőben az aljattól a 30 méteres fák csúcsáig a növények minden szintjén fellelhető. Gyakran lehet víz közelében látni, az erdő mélyén pedig renszedszeres napozik szabadin kiálló ágakon.
      Nagy súlya ellenére a legvékonyabb gallyakon is ügyesen mozog. Ha          megjed, akár hat méter magasról is leugrik a földre, és fedezékben bújik. Legbiztosabb búvóhelye a víz:      egyszerűren leengedi magát egy víz fölé nyúló ágról, majd néhány percig a víz alatt marad, amíg elnúlik      a veszély.

  Táplálék és táplálkozásmód

                A zöld leguán tápláléka az életkora szerint változik: a kifejlett            példány mindenek előtt növényeket fogyaszt, de néha a kisebb emlősöket      és madárfiókákat is megeszi, egyébként tápláléka a fák álltal kínált                leveleknől, bogyókból és gyümölcsökből áll. Döghússal is táplálkozik, a          földön azonban ritkán tartózkodik
                A kisebb és fényesebb színű legúánnövendék gyakrabban látható      a földön, amint gerinctelenekre vadászik. Étrendjét mindenekelőtt rovarok,      lárvák, férgek és csigák alkotják.
                A zöld leguán sohasem áll meg a növésben, az egyes évszakokban fellépő táplálékhiány              következtében azonban gyakran sokat veszít súlyából. Ezt az időszakotúgy vészeli át, hogy felhasználja    zsírtartalékait. A nőstény költőalagútja ásása közben is ezekből a tartalékokból él, mivel ilyenkor böjtöl.

  Szaporodás

                A zöld leguán szaporodási magatrtását a szabad természetben behatóan vizsgálták. Párzás        után a nőstény tojásiat legalább 30 centiméter mélyen, földbe vagy homokban vájt alagúzba rakja, amely    egyenletes hőmérsékletű ls védelmet nyújt a tojásoknak.
                A nőstény a lyukat mellső lábaival ássa ki, a felesleges földet pedig hátsó lábaival tolja fére.          Eközben gyakran elhagyja a költőalagutat, hogy kipihenje magát, mivel az ásás meglehetősen                  megerőltető számára.
                A kész építmény végébe kamrát váj, ahova testméretétől függően 25-60 tojást rak. Azután földet    hord lyok nyílása elé, és orrával jól betömi. Mielőtt elmenne onnan, még néhányszor elegyengeti a talajt,    hogy a bejáratnál eltüntesse a nyomokat, sígy a tojások nyugalmát semmi ne zavrhassa. A fényes, zöld    ivadékok körülbelül három hónappal később kelneki.
                Bizonyos térségekben előfordul, hogy több nőstény együtt rakja le tojásait.

  Az zöld leguán és az ember

                A zöld leguán fehér húsa ésízletes tojása fontos táplálékforrás Dél-Amerika laói számára.            Díszes külseje miatt álatkereskedések is szívesen tartják szállítás közben azonban gyakran barbár            módon bánnak vele.

  Testméretek:
       - hossz 1,6-2 m
       - testtömeg legfeljebb 4 kg

  Szaporodás
       - ivarérettség 3 éves korban
       - párzási időszak a földrajzi fekvéstől függ
       - tojások száma 25-60
       - tojásrakások száma évente 1
       - a tojások kifejlődési ideje 90 nap

  Életmód
       - viselkedés alkalmanként csoportosn, nappal tevékeny
       - táplálék levelej, bogyók, gyümölcsök és más növényi táplálék, növendékkorban gerincteleneket is fogyaszt

  Rokon fajok
       - ennek a nemnek egyetlen további képviselő a szigti zöld leguán (Iguana delicatissima), amely                    nagyon ritka, csak a Karib-azigeteken előforduló leguánfaj, vaamint a zöld leguán egyik alfaja, az                I.i.rhinolopha

         Hüllők és Kétéltűek csoportja:


    Főoldal | Emlősök | Madarak | Hüllők és kétéltűek | Halak | Rovarok és pókok | Képek | Elérhetőség
                                                          minden jóg fentartva - 2008