Feketesapkás lóripapagáj


                  Rend: Papagájalakúak       Család: Papagájfélék       Nem és faj: Lorius lory


                Alóripapagáj a trópisu esőerdőok lakója. E színpompás madarat könnyű megszelídíteni, mivel      szabadon élve fél az embertől. A díszes feketesapkás lóripapagáj kedvelt kalitkamadár, amely                  intelligenciájáról játékosságáról, barátságosságáról, hangutánzó képességéről híres. Tartása azonban        nem konnyű, ezért csak a papagájokhoz étőknek ajánlatos próbálkozniuk vele.
                A fogságban gyakran tartott feketesapkás lóripapagáj híresen jó utánzó, a szabad                        természetben azonban e képességének nem veszi hasznát. A lóripapagájt ecsetszerűen rojtos nyelve        miatt ecsetnyelvű papagájnak is nevezik.

  Életmód

            A feketesapkás lóripapagáj Új-Giunea esőetdőiben, a fák csúcsán él. Nem különösebben társas, csapatban is csak saját magáról gondoskodik. Legaktívabb napszakai a pirkadat és az alkony
            A feketesapkás lóripapaháj a sjkságokon és a keleten fekvő dombvidék déli szélén 1000 méteres magasságig él. Háborítatlan területeken néha 1400 méteres magasan is megtalálható.
            A madár repülése gyors, de lapos szárnycsapásai miatt kissé bizonytalannak tűnik repülés közben láthatóvá válik az alsó szárnyán                található világossárga csík.
                A feketesapkás lóripapagáj jellegzetes hangos és csengő hangot ad ki, amely                            könnyenmegkülönböztethető a vele közös élőhelyen ostozó tarka lóri rekedtes kiáltásától.

  Táplálék és táplálkozásmód

                A feketesapkás lóripapagáj legszívesebben virágokat és virágport      fogyaszt. A többi lórifajhoz hasonlóan nyelve alkalmazkodott táplálkozási        szokásáohoz. Nyelvének hegyét kis, ecsetszerű sörték botítják, amelyek      felveszi a táplálékot.
                Az említetteken kívül a feketesapkás lóripapagáj gyümölcsöket,        rovarokat és hernyókat is eszik.

  Szaporodás

            Keveset tudunk arról, hogy a lóripapagáj a szabad természetben hogyan szaporodik, mivel megközelíthetetlen helyeken, fák odvában és termszek építményeiben fészkel. legtöbb ismeretünk a fogságban tartott állat megfigyeléséből származik. A mesterséges körükmények között élő madárról szerzett információkból azonban nem vonhatók le biztos következtetések a szabad természetben való életmódra vonatkozóan.
            A fektesapkás lóripapagáj fő költési időszaka áprilistól szeptemberig tart. Hogy magához csalogassa a tojót, a hím felegyenesedve áll, szárnyát        kitárja, fejét oldalra fordítja. Azután egész testét fölle mozgatja, pupillái kitágulnak, és sziszegő                  hangokat hallat. A pár nagyon kötődik egymáshoz a költési idő alatt a hím olykor meglehetően                  agresszíven viselkedik más madarakkal

  A fektesapkás lóripapagáj és az ember

                A feketesapkás lóripapagáj színpompás madár, kalitkamadárként azonban kevésbé kedvelt,          mint az arra vagy a kakadufajok. A lórik tartása nagyon költséges: folymatosan nagy mennyiségű friss      gyümölcsre és nektárra van szükségük. Ürülékük szaga kellemetlenebb, mint a magokal táplálkozó          papagájoké, ezért kalitkájukat gyakrabban kell tisztítani, ráadásul nagyobb kalitkára van szükségük.
                A lórikereskedelem kevésbé virágzó, mint más papagájoké a madarat fenyegető legnagyobb        veszélyt így élőhelyének beszűkülése jelenti.

  Testméretek:
       - hossza 31 cm
       - szárnyfesztávolság 55 cm
       - testtömeg 150-200 g

  Szaporodás
       - ivarérettség 2-3 éves korban
       - költési időszak fogságban április és szeptember között
       - költések száma 1-2
       - fészekalj 2 tojás
       - költés körülbelül 24 nap

  Életmód
       - viselkedés magányos vagy párso táplálkozáshoz gyakran csoportokban verődnek
       - táplálék virágok. gyümölcsök, rovarok, nektár, virágpor, magok
       - élettartam a szabad természetben nem ismert, fogságban 8-10 év

  Rokon fajok
       - kereken 60lórifaj van, köztük a díszes lóri (L. garrulus), az érces lóri (L. domicellus), és a tartka lóri            (L. versicolor)

  Madarak csoportja:


    Főoldal | Emlősök | Madarak | Hüllők és kétéltűek | Halak | Rovarok és pókok | Képek | Elérhetőség
                                                          minden jóg fentartva - 2008