Az ókortól napjainkig fontos gyógynövények:

az Aloe nemzetség fajai

 

Az Aloe nemzetség a zárvatermők (Angiospermatophyta) törzsébe, azon belül az egyszikűek (Monocotyledonopsida) osztályának liliomfék (Liliaceae) családjába tartozik. A fajok száma  mintegy 300, a legtöbb pozsgás lágyszárú, de vannak köztük félcserjék, cserjék, sőt fatermetű fajok is. Eredeti hazájuk Afrika meleg, százaz sztyeppterületein, Madagaszkáron, a Mascarenhas-szigeteken  és  Socotra szigetén van, de Dél-Arábiában, Északnyugat-Indiában, Dél-Kínában és a Földközi-tenger mellékén mindenütt elterjedtek. Ezeken a területeken már az ókorban fontos gyógynövények voltak. Amerika felfedezése után - a spanyolok közvetítésével - főként Közép-Amerikában és Dél-Amerika északi részén (Bolíviáig), valamint a Nyugat-Indiai-szigeteken terjedt el a nemzetség számos faja. A ma tudományos nevén Aloe vera-ként ismert fajt (aminek eredeti tudományos neve Aloe barbarensis volt)  Barbados szigetén gyógynövényként 1650 óta termesztik óriási ültetvényeken. Európába a 18. század legelején kerülhettek, azóta szobai, cserepes és kiültetett dísznövényként is közkedveltek.

Az aloék évelő növények, leveleik általában húsosak (gyakran a száruk is), színük többnyire szürkés- vagy kékeszöld,  de előfordulnak világos sávokkal, vagy világos és sötét foltokkal tarkított levelű fajok is. A levelek épszélűek, hullámos vagy fogas szélűek lehetnek, és gyakori a tövises levélszél is. A levelek hónaljából eredő virágzati tengelyen a sárgás, narancsszínű vagy  piros virágaik fürtvirágzatot alkotnak.

Orvosi aloé vagy barbadosi aloé

Aloe vera (L.) Burn. f. (vagy A. barbadensis Mill.)

(http://www.starrenvironmental.com/images/species/?q=aloe+vera&o=plants

nyomán)

 

A gyógyszer-alapanyagként hasznosítható aloé-gyantát (ami Aloe capensis vagy Aloe lucida néven kerül forgalomba) eredetileg a Socotra szigetének mészkő-fennsíkjain élő Aloe perryi  nevű fajból nyerték, de ilyen gyantát szolgáltat még  a számos Dél-Afrikában honos aloéfaj  (Aloe ferox, A. africana, A. plicatilis , A. succotrina stb.). Az Aloe vera nevű fajból (amelyet ültetvényeken nagyban termesztenek) hasonló gyantát állítanak elő, ezt Aloe hepatica  vagy Aloe barbadensis néven forgalmazzák.

Az aloe-gyanta a növény húsos leveleinek belsejéből kicsurgatott kocsonyás nedvének besűrűsödéséből, illetve besűrítéséből  származó ragadós massza, színe az afrikai fajoknál sárgás-pirosas-szürke, az Aloe vera esetén sötétbarna vagy  fekete, mindkettő fényes felületű.

 

A gyanta hatóanyagai közül a  25-40 %-nyi aloin és származékai (7-hidroxi-aloin, aloe-emodin, aloesin stb.) a  legfontosabbak.

 

Régebben főként drasztikus hashajtóként alkalmazták, bélhurut esetén közismert a gyulladásgátló hatása is (aleosin tartalma miatt). Manapság főként a természetgyógyászatban alkalmazzák a különféle speciális aloé-készítményeket (az immunrendszer erősítésére, a szervezet méregtelenítésre, máj- és a veseműködés fokozására,  fájdalomcsillapításra, regenerálószerként bőrsérülések esetén stb.), mellette rengeteg kozmetikai készítmény (ránctalanító, bőrmegújító, fiatalító hatású krémek; szappanok, samponok stb.) hatóanyagát szolgáltatja.

Gyógyászati alkalmazása azonban nagy körültekintést igényel, mert  használatakor káros mellékhatások is felléphetnek: pl. hashajtóként való tartós alkalmazása elősegíti az aranyér-képződést, vastagbélhurutot okozhat, terhesség alatt különösen ellenjavallt.

Az állatgyógyászatban is széleskörűen alkalmazzák.

Irodalom:

Hortobágyi Tibor: Növényrendszertan - Tankönyvkiadó, Budapest, 1979

Rápóti Jenő - Romváry Vilmos: Gyógyító növények - Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1999

Szabó László Gy.: Gyógynövények és élelmiszernövények A-tól Z-ig -

                 Melius Alapítvány: http://www.melius.hu/gyogy/gyogynov-a-zuj.pdf

Urania Növényvilág - Magasabbrendű növények II. - Gondolat Kiadó, Budapest, 1976

Verzárné Petri Gabriella-Nyiredyné Mikita Klára-Nyiredi Szabolcs: Gyógynövények a gyógyászatban -

              Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1984

 

*

 

   témánkkal foglalkozó könyvei:

 

Rhan-Huber, Ulla: Aloe vera - A természet gyógyító és szépségápoló növénye -

M-Érték Kiadó, 2004

 

Helle, Eva: Aloe vera - Természetes út a testi lelki jólléthez -

Holló és Társa Kft Kiadó

 

Urch, David: Aloe Vera a természet ajándéka - Háziállataink egészsége -

Duna Könyvkiadó Kft,  2006

 

DR. ENDRÉDI           növényvilág_tartalom       www.bioport.hu