Orvosi székfű (kamilla)

Orvosi székfű (kamilla)     Matricaria chamomilla (M. recutita)

 

  

 

A kamillavirágzat nemcsak világszerte ismert házi patikaszer, hanem állami gyógyszerkönyvekben is szereplő hivatalos drog (Chamomillae vagy Matricaria flos,  Chamomillae anthodium, illetve ezek törmeléke (szitálmány): Chamomillae cribratum).

A kamillavirágzat 0,5-1,5%-nyi illóolajat, mellette főleg glikozidákat, kumarint és nyálkaanyagokat tartalmaz. Illóolajában található a kamilla fő hatóanyaga, a kék színű kamazulén (ami matricinből képződik), valamint az a-bizabolol; mindkettő hatásos gyulladásgátló vegyület.

Főként gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fertőtlenítő hatása miatt széleskörűen alkalmazzák, elsősorban forrázással készült gyógytea formájában, illetve külsőleg borogatásként, ecsetelőszerként stb. Illóolaját számos gyári gyógyszer-készítményben (hintőpor, kenőcs) és kozmetikumban is felhasználják. A kamillatea rendszeresen fogyasztható, túl erős főzetét azonban kerülni kell (egyes embereknek megárthat).

Hazánkban  kamilla fő virágzási időszaka május-júniusban van. A virágzatokat akkor kell gyűjteni, amikor a csöves virágok már élénk sárgák, a fehér sugárvirágok pedig vízszintesen állnak vagy kissé már lecsüngők. Meleg, szellős helyen a virágzatok gyorsan megszáradnak.

 

 

Dr. Endrédi – Tartalom –  www.bioport.hu