GUNS AND BULLETS
Fegyverek és Töltények
(magyar kiadás)

A Browning M2 nehézgéppuska



Gyártó ország: USA, Belgium (Browning, Fabrique Nationale (FN), Saco Defense és még sokan, akik birtokolják a licenszjogokat)
Működési rendszer: Rövid hátrasiklásos
Űrméret: 12,74x99 mm M2 (.50 kaliber)
Hossz: 1653 mm, a repülőkön 1423 mm
Tömeg: 38,22 kg, 58 kg tripoddal szerelve
Cső hossza: 1144 mm, a repülőkön 914
Huzagszám/huzagirány: 8, jobb irányú
Tárkapacitás: 100 db lőszer dobozonként (a fegyver széteső tagú töltényhevederekből üzemel)
Lövedék torkolati sebessége: 898 m/s
Tűzgyorsaság: 500-600 lövés/min
Hatásos lőtávolság: 1500-2000 m
Maximális lőtávolság: 6000-6800 m

  1933-ban hozták létre a nehéz Browning M1921 Géppuskát (egy .50 M2 kaliberhez átalakított M1917-et, ami eredetileg .30-06 kaliberű lőszerekkel üzemelt) amit elláttak egy léghűtéses csővel és átnevezték M2 Browningnak. A repülőgépekre szánták, mert hajlamos volt túlhevülni. Egy vastagabb és nehezebb csővel látták el, ebből lett a M2 HB (Heavy Barrel) a rendszeresített 12,7 mm-es nehézgéppuska. Manapság is alkalmazzák az "Ötvenest", de szolgált már a II. világháborúban, a koreai háborúban és a vietnami háborúban. Régen, ahogy ma is a repülőgépekre szerelik, esetleg helikoptereken, páncélosokon, terepjárókon, vagy éppenséggel hajókon kap helyet légelhárító célokkal, vagy nehéz gyalogsági támogatófegyverként szolgál.
  A nagy súly és a relatív alacsony tűzgyorsaság a nehéz 12,7 x 99 mm M2 lőszer alkalmazásából ered. A hatalmas átütőereje és a nagy visszarúgása erős konstrukciót igényel. Nyílt célok ellen 2000 méterig hatásos. 800 méteren képes a 40 mm-es páncélzatot is átütni.

  Az M2-es rövid hátrasiklásos rendszerrel működik, amiben a töltényeket hevederből adagolják. A lőszer adagolása néhány alkatrész cseréje után jobbról és balról is megoldható. Az üres töltényhüvelyeket lefelé üríti. A fegyver ravasza hátul található két fogantyú közt, a jobb oldalon található a nagyméretű felhúzókar, amit először hátra kell húzni, hogy a hevederben lévő első lőszert megfogja, majd előreengedni, hogy a lőszert betolja a csőbe.


  Az újabb verzióknál a felhevült csöveket gyorsan lehet cserélni a régebbi verzióknál ez hosszadalmas folyamat volt, mert be kellett pontosan állítani a fegyver csövét. A régi modelleket fel lehet szerelni gyors váltócsöves kiegészítőkkel, amik megkönnyítik a már említett procedúrát.


(A képen csőcserét hajtanak végre, figyeljük meg az azbeszt kesztyűt a katona kezén.)


  A nehéz 12,7 mm lőszert használja még a Barrett M82 "Könnyű Ötvenes" mesterlövész fegyver is.

(A képen egy .50-es kaliberű M82 Barett látható)


  A világon kb. 3 millió M2-est gyártottak, habár a szám nem pontos, mert annyiféle-fajta gyártója van, hogy már alig lehet pontosan követni.

(A lövész szemszöge)


  A léghűtéses verzióját az egész II. világháborúban használták a repülőgépeken. Beépített fegyverként a vadászrepülőkön, vagy bombázók védelmi fegyvereként. Ezek a fegyverek a csőben különböztek az M2HB- típusú géppuskáktól. A csövük valamivel rövidebb és lyuggatott lemez veszi körül, a jobb léghűtés érdekében.
  A vízhűtéses verziókat könnyű légelhárító fegyvernek szánták. A csövet teljesen körülölelte a hűtőfolyadékos tartály, a folyadék maga 60%-ban fagyállóból, vízből és 40%-ban alkoholból állt. A hűtőfolyadék a tartályban folyamatosan áramlott, ezért elméletileg a géppuska nem tudott addig túlhevülni, amíg volt folyadék a tartályban.

(A haditengerészet előszeretettel alkalmazza)


  A géppuskát két módon lehet tölteni. Az első, mikor a lövész felnyitja a fegyver tetejét, a segéd, pedig előkészíti a töltényhevedert. A lövész a mechanizmusba kattintja az első lőszert, majd lezárja a fedelet. A másik megoldás, hogy a legelső lőszert az adagolónyílásba nyomják, egészen addig, amíg a szerkezet rá nem kattan a töltényre.

  A szárazföldi erőknél előszeretettel használják a járművek elhárító-támadó fegyvereként. Az M1 Abrams páncélostól egészen a Hummer típusú terepjáróig alkalmazzák a Browningot.
  Talán egy-két éve olvastam a Kaliber aktuális számában, hogy az FN legyártott egy újfajta .50-es géppuskát, mert a hadseregek igencsak kifogásolták az alacsony tűzgyorsaságot. Az új Ötvenes tűzgyorsasága 1300 lövés percenként. - A szerző
  Végezetül néhány kép az M2-es Browningról.

(Browning M2, egy M113-as páncéloson)


(Különleges alakulatok számára)




A leírás a http://postnuclear.atw.hu tulajdona.

Készítette: Brother T
Copyright ©: Koós Tibor, 2005