A FEKETE LYUKAK SZERKEZETE
Fekete lyukaknak nevezik a csillagászok azon égitesteket, amelyek valószínûleg a nagy tömegû csillagok pusztulásakor képzõdnek, azok összeroskadása során. Ezekbõl állítólag semmi, még a fény sem képes megszökni a hatalmas tömegvonzás miatt. Az ilyen objektumok szingularitásként viselkednek, és a fizikusok szerint az eseményhorizontjukon belülrõl semmilyen információhoz nem juthatunk hozzá, mivel semmilyen sugárzást nem bocsáthatnak ki magukból.
Véleményünk szerint azonban a fekete lyuk információsan nem zárt rendszer, hanem nagyonis nyitott. Hiszen kijutnak belõle a gravitációs hullámok (idõhullámok), melyek teljesen transzcendensek. Ezeket nem tarthatja vissza semmi, miután elhagyták a kibocsátó forrásukat. A gravitációs hullámokról jelenleg annyit tudunk, hogy longitudinálisak, a fény sebességével terjednek és nem elektromágnesesek. Továbbá mindenen áthatolók, és az anyagra, fényre gyakorolt hatásuk a távolsággal négyzetes arányban csökken. A gravitációs távcsõben tehát jól láthatók, sõt messze a legfényesebb (legerõsebb jelet adó) objektumoknak kell lenniük. A gravitációs hullámok moduláltsága által hordozott információk (a spektrum, gravitációs színkép) pedig pontosan megmutatják a fekete lyuk belsõ szerkezetét.
Az általunk kidolgozott idõfizikai világmodellben, még a tényleges mérések elvégzése elõtt az alábbi elméleti következtetések adódtak a fekete lyukak szerkezetére vonatkozóan. Ezeket azért tesszük közzé, hogy késõbb megerõsítést nyerjenek vagy megcáfolódjanak a mûszeres mérések által.Azt tudjuk, hogy a nagy anyagtömeg által keltett gravitációs tér egy határérték után erõsebb lesz, mint a fénykvantumok szökési sebessége. Ez annyit jelent, hogy sem az anyag, sem a fény nem juthat ki a Schwarzschild-sugáron (eseményhorizonton) belülrõl. Mi történik az anyaggal és a fénnyel ilyen hatalmas nyomáson?
Az óriás részecskegyorsítókban végzett kisérletekbõl kiderült, hogy az atomokat alkotó elemi részecskék (neutron, proton és elektron) nem bírnak ki korlátlanul nagy nyomást és gerjesztettségi szintet. Ha túl nagy energiával ütköztetjük õket vagy túl sok energiát (fényt) közlünk velük hirtelen, darabokra törnek, felrobbannak, megsemmisülnek (annihiláció). Olyan mértékû torzulást szenvednek a belsõ önkeltési rendszereik, hogy azt már nem képesek ellensúlyozni és így összeomlanak. A részecske tartályának összeroppanása során a belsejében tárolódó fénykvantumok kiszabadulnak és szétrepülnek a térben. Az anyag tehát a fény csapdája, tárolója. Lásd: Az anyagi részecskék szerkezete címû írást.
A csillagok belsejében a nagy nyomás és hõmérséklet miatt a molekulák elbomlanak, majd az atomok fúzionálni kezdenek egymással (hidrogén, hélium egyesülés). Ha a nyomás átlép egy küszöbértéket, az elektronok nem képesek tovább megmaradni a pályájukon. A felszínhez közeli elektronok vagy leszakadnak az atomjukról és kirepülnek az ûrbe (napszél) vagy visszakényszerülnek a proton párjukba. A magban lévõ elektronoknak nincs ilyen választásuk. Mivel megszökni nem tudnak (legfeljebb a belsõ konvekciós áramlások révén), ezért kénytelenek egyesülni a protonjukkal. A proton és az elektron ugyanis a neutron bomlásakor keletkeznek fénnyel való gerjesztés hatására és megfelelõ körülmények között újra egyesíthetõk.
Egy neutroncsillag belsejében tehát elvileg csak neutronok és protonok lehetnek. Az elektronok vagy nem képesek kilépni a hozzájuk tartozó protonból, és ekkor a kényszerbõl egyesült rendszer egy neutron lesz, vagy elhagyják a csillag magját. Kirepülnek az ûrbe ha elég nagy a szökési sebességük vagy a csillag felszíni rétegeiben halmozódnak, egyfajta gigantikus elektronfelhõként a nukleon csillagmag körül. Az elektron párjukat elveszített protonok többsége bent marad a magban. Nem képesek olyan könnyen mozogni, mint a náluk jóval kisebb és mozgékonyabb elektronok (más a szökési sebességük is). Elvileg persze elképzelhetõ a csillag belsejében olyan konvekciós áramlás, amely a protonokat a felszínre emeli, de ez minden bizonnyal nagyon lassú, elenyészõ mértékû folyamat lesz a gyakorlatilag szilárdnak (hatalmas sûrûségûnek) tekinthetõ csillagmagban. (1. ábra)
A fekete lyukak azokból a neutroncsillagokból képzõdhetnek, amelyek tömege elég nagy ahhoz, hogy a gravitációs terük visszatartsa a fénykvantumokat. A fekete lyuk tehát nem veszít, nem sugároz magából fényt. Anyagot veszíthet, de nem kisugárzás, hanem annihiláció útján. Amennyiben a csillag magjában a nyomás eléri azt a kritikus értéket, amelynél többet a neutronok és protonok már nem bírnak ki, bekövetkezik az összeomlás. Az anyag bomlani kezd, a benne tárolódó fény pedig kiszabadul. Így egy üreg keletkezik a fekete lyuk közepén, amelyet az ott rekedõ sûrû fény tölt ki. A fénykvantumok mérete messze alatta marad az anyagi részecskék átmérõjének. Éppen ezért kényelmesen átférnek a szorosan egymáshoz préselõdõ részecskék közti réseken, ide-oda pattogva azok idõtükör felszínei között. A fekete lyuk így hasonlítani fog egy olyan szivacsos falú neutronlabdához, amelyet fényfolyadék tölt ki belül és borít óceánként a felszínén. (2. ábra)
A fekete lyukba kívülrõl folyamatosan zuhan bele a tömegvonzása miatt az anyag és a fény. Az anyag belecsobban a felszíni fényóceánba, szinte lassulás nélkül átszáguld rajta és odatapad a szilárd felszínhez. A felszín szerkezete a nyomástól függõen többféle lehet. Kisebb fekete lyuknál atomos állapotban lévõ könnyû és nehéz elemek alkothatják (hidrogéntõl a vasig), a tetején elektronfolyadékkal (mint a neutroncsillagnál). Nagyobb tömegû, óriás fekete lyuknál viszont elképzelhetõ, hogy a felszíni atomok is összeroppannak, nukleonokká nyomódnak. A felszínen valószínûleg sokkal kevesebb lesz a magányos proton, mint beljebb, mert itt vagy könnyebben visszatalál hozzá az elektron párja vagy belebújhat egy másik, idegen elektron, ideiglenes lakóként. Hogy ez mennyire lesz stabil rendszer, azt egyelõre nem tudjuk.
Minél kisebb méretûre nyomódik össze egy neutroncsillag, a tengely körüli forgása annál nagyobb lesz, mivel az impulzusnyomatéka nem változik. A forgó test gravitációs tere viszont felcsavarodik, ami mûszeresen mérhetõ a fekete lyukaknál is (iránya, mértéke). Egy neutroncsillag vagy fekete lyuk felszíne valószínûleg majdnem teljesen sima, egyenletes. Nincsenek rajta hegyek és völgyek, mert a magaslatok az extrém nagy forgás eredményeként hamar szétfolynának a felületén. Itt jusson eszünkbe az a tény, hogy normál földi körülmények között minden szilárd anyag folyik valamilyen csekély mértékben, kivéve a gyémántot. Az atomok elgördülnek egymáson, mint a golyócskák. Az amorf szerkezetû anyagok (pl. üveg) jobban folynak a gravitáció hatására, mint a kristályosak (pl. vas), továbbá a folyékonyság nagymértékben függ a sûrûségtõl és a kristályszerkezettõl.
A fekete lyuk alakja szinte ideális gömb, mivel a forgásból eredõ lapultságot a hatalmas gravitációs tér nagyrészt ellensúlyozza. A becsapódó anyagtörmelékek (csillagközi por, aszteroidák, üstökösök) kupacai gyorsan szétlapulnak a felszínen, mint a palacsinta. Az ütközések valószínûleg hatalmas, folytott atomrobbanásokkal járnak, ahogy a becsapódó anyag egy része, csaknem fénysebességre gyorsulva összetörik a felszínen és annihilálódik.
Az elektronfolyadék és a rajta túlnyúló, az eseményhorizont határáig terjedõ fényfolyadék óceánja viszont nem fog ilyen szabályos gömbszimmetriát mutatni. Az elektronfolyadék magassága az égitest egyenlítõi zónájában némileg magasabb lesz a centrifugális erõ hatására, a fényfolyadék viszont épp ellenkezõleg. A forgás miatt felcsavarodó gravitációs hullámtér az egyenlítõnél sûrûbbnek mutatkozik, mint a sarkoknál, ezért a fénykvantumok magasabbra szökhetnek a tengely mentén, közelebb az eseményhorizonthoz. Ez valószínûleg a fényfolyadék sûrûségeloszlásában fog megmutatkozni. (3. ábra)
Amennyiben a fekete lyuk körül más, nagy tömegû égitestek is keringenek (másik fekete lyuk, neutroncsillag, fehér törpe, egyéb csillag, gázbolygó, stb.), ezek gravitációs tere árapály jelenséget fog létrehozni az elektronfolyadék tengeren. Ez teljesen analóg a földi óceánok felszínmozgásaival a Hold hatására.
A fekete lyukak mágneses mezeje (mint a neutroncsillagoknál) az elemi részecskék ezen mozgása miatt rendkívül erõs lesz, továbbá elektromágneses sugárzást bocsátanak ki (rádióhullámok, röntgensugárzás), amely akadálytalanul kijut a szingularitásból. Az elektromágneses hullámok véleményünk szerint olyan gravitációs hullámok, amelyek speciális, a görbültségtõl függõ komponenseinek anyagra gyakorolt hatását nevezzük elektromágneses hullámjelenségnek. A fény nem elektromágneses hullám, hanem ciklikus idõforrásrendszer, ezért nem képes kilépni a fekete lyukból.
Mindezekbõl következik az is, hogy az eseményhorizont nem szabályos gömb alakú, hanem tengelyirányban megnyúlt forgásellipszoid, amelynek vastagsága van. Az eseményhorizont nem egy hajszálvékony felület, hanem egy határréteg, amelynek felsõ, külsõ széle ott kezdõdik, ahonnan a fekete lyuk mellett elhaladó, elgörbülõ fénykvantumok már nem tudnak megszökni, s így belezuhannak a szingularitásba. Az alsó, belsõ széle pedig ott húzódik, ameddig a benti fénykvantumok fel tudnak jutni, eltávolodva a fekete lyuk felszínétõl. (4. ábra)
További érdekesség, hogy a különbözõ típusú fénykvantumoknak különbözõ a sebessége (a vörös fény gyorsabb a kéknél) és ezért másmilyen pályát fognak leírni a gravitációs térben. A jelenség hasonló a prizmán áthaladó fehér fény színekre bomlásához, vagyis a fekete lyuk határa mellett elhaladó fénysugarak szóródni fognak.
A szingularitás belsejében a hatalmas idõhullám sûrûség miatt a fénykvantumok sebessége drasztikus mértékben le kell, hogy csökkenjen a külsõ szemlélõ számára. Kisérletileg igazolt tény, hogy a fény sûrûbb közegben (levegõ, víz, üveg) lassabban mozog, mint vákuumban. A sûrûbb idõközegen ugyanis tovább tart az áthaladás (idõdilatáció), ami miatt a fénykvantumok elõtt haladó, idõhullámokból álló orrkupak tulajdonságai is megváltoznak. Ez szintén jól mérhetõ gravitációs távcsõvel.
Feltételezzük továbbá, hogy a fekete lyuk belsejében kialakuló, anyagmentes üreg mérete egyensúlyt fog tartani a tömegvonzással. Ha sok anyag hullik a lyukba kívülrõl, megnõ a tömege. Ekkor az üreg belsõ falán elhelyezkedõ neutronok összeroppannak, növelve az üreg méretét, míg az eredõ gravitációs tér le nem csökken az annihilációs határérték alá. A fekete lyuk így idõvel egyre nagyobb labdává alakul, amelyet belül fény tölt ki. Elektronok valószínûleg egyáltalán nincsenek az üregben, mert azok a neutronok megsemmisülésekor szintén lebomlanak, egy proton összeroppanásakor pedig az elektron párja is annihilálódik.
A lyuk tömegének kiszámításánál természetesen figyelembe kell venni a fénykvantumok saját hullámterének gravitációs hatását is, amely ugyan elenyészõ egy neutronéhoz képest, viszont nem nulla és ezért hozzáadódik a rendszer gravitációs teréhez. A különbözõ fénykvantumok (monász, diász, triász fény) hullámtere ráadásul eltérõ sûrûségû. A diász fény hullámsûrûsége fele, a triász fényé harmada a monász fényének.
Elképzelhetõ, hogy ebben a belsõ térben egyfajta befelé történõ struktúrálódás indul meg fraktálisan. Egy új univerzum születik meg a fekete lyuk belsejében, hasonló a miénkhez. Amint kívül, úgy bent, mondta erre Hermész Triszmegisztosz hajdanán.
A mi univerzumunk parasíkon (sámántechnikával) végzett megfigyelése során derült ki, hogy a rendszerünk, amely egy téridõ buborék az õskáoszban, lényegében egy hatalmas, üreges fekete lyuk, amelynek mi a belsejében élünk. Az üreg közepében keletkezik az anyag (neutronok) és a fény, s kifelé áradva onnan galaxisokba tömörül. Évmilliárdok múlva ezek kiérnek a rendszer határára, ahol felkenõdnek, nekicsapódnak a külsõ neutronfalnak. Az ilyen szétkenõdõ galaxisok felrobbanásakor keletkezõ fényt látjuk a távolban vörös kvazárnak. Az univerzum falának hozzánk legközelebb esõ részét már felfedezték a csillagászaink és Nagy Vonzónak hívják. Ebbe az irányba halad a Tejútrendszerünk és a többi galaxis is.
A nagyon fejlett földönkívüli civilizációktól szerzett információk szerint a fekete lyukak oly mértékben deformálják, modulálják a téridõ hullámterét, hogy valószínûleg a gravitációs terükben fáziseltolást szenvednek a saját részecskéiket keltõ ciklikus forrásrendszerek. Ezért azok részben lemaradnak a téridõ keltési ritmusától (fáziskésés) és mintegy kilógnak a nemtér-nemidõbe, az õskáoszba. Ezekre a kitüremkedésekre nagyon vigyázni kell (és elkerülni õket) a nagy távolságú térugrásoknál, mert veszélyt jelentenek mind az ûrhajókra, mind a mesterséges dimenzióalagutakra.
Léteznek továbbá a fekete lyukak között természetes dimenzióalagutak is, melyek a nemtér-nemidõben kötik össze õket, de ezek ûrhajózásra nem használhatók, mert bennük nagy mennyiségû anyag és fény folyik egyik helyrõl a másikba. Ennek a rendszernek a pontos mûködését még nem értjük.
Kívülrõl nézve az univerzumunk buboréka a nemtér-nemidõben csak akkor látható, ha kellõen (veszélyesen) közel kerülünk hozzá. Egy füstölgõ, haragos sötétzöld gömb benyomását kelti a megfigyelõben. Lehetséges, hogy a világtojásunk külsõ burkolatát egyfajta térkvantumokból álló fényfolyadék borítja, hasonlóan a (benne lévõ) fekete lyukak felszínéhez. A térbuborékunknak valószínûleg szintén van egy saját eseményhorizontja az õskáoszban, amelyen belülre nem szabad térugró ûrhajóval menni.
Amennyiben a világmindenséget (a minden létezõt) fraktális rendszerként definiáljuk, úgy elképzelhetõ az is, hogy az õskáosz, benne a mi fekete lyuk univerzumunkkal szintén csak egy még nagyobb fekete lyuk belsejében található, és ez a sorozat mind lefelé, mind felfelé a végtelenségig folytatható.
Azt szintén a földönkívüliektõl tudjuk, hogy ha egy ûrhajó véletlen baleset folytán belezuhan egy fekete lyukba, a legénység lelkei odatapadnak a felszínéhez és nem tudnak többé elmozdulni onnan. A léleknek nem lesz baja ilyen zord körülmények között sem, de mozgásképtelenné válik és gyakorlatilag az univerzum teremtési ciklusának végéig ott reked a lyukban. Amikor a központi térszerán, az univerzumunkat fenntartó elsõdleges térkvantum szünetet tart a teremtésben, akkor tudnak csak ezek kiszabadulni onnan, isteni segítséggel.
Az itt felsorolt elképzelések igazolása vagy cáfolata akkor valósulhat majd meg, ha munkába állnak az elsõ nagy felbontású gravitációs távcsövek, valamikor a harmadik évezred elején. Egy dolog azonban nagyon valószínû - a fekete lyuk felszínén álló fiktív megfigyelõ NEM ezt látja (5. ábra), amikor körülnéz. Ezt a képet egy tudományos cikk mellett találtam az interneten (lásd: a linkek között).
Készült: 2001.08.29.