TEREMTÉSFILOZÓFIAI SZAKSZÓTÁR

S-SZ

Sajátidő: Egy lokális rendszer (jelenpont, energiakvantum, anyagi részecske, atom, óra, ember, település, bolygó, űrhajó, űrállomás, univerzum, stb.) aktuális idő telési sebessége, ami az időcsúszások miatt folyton változik és így egyre jobban eltér (siet vagy késik) a környező rendszerek (külső viszonyítási pontok) sajátidejétől. A sajátidő mindig szubjektív jelenség, a rendszer és környezete számára egyaránt. Lásd még: Idő, Jelenpont.

Sajátidő szóródás nagysága: Egy lokális halmaz elemeinek időben való szétcsúszottságát jellemző adat, mely megadja az elemek közötti legnagyobb sajátidő távolságot. A két elemet összekötő időszálon át terjedő idővisszhang futási késedelemmel lehet mérni és nagyságát etalonidőben adjuk meg. Lásd még: Sajátidő, Etalonidő, Idővisszhang, Időszál.

Sajátidő szóródás sűrűsége: Egy lokális halmaz elemeinek időben való szétcsúszottságát jellemző adat, mely megadja az elemek eloszlásának mintázatát a határértékek között. Szemléletesen a sűrűség eloszlási grafikonnal ábrázolható, amennyiben minden elem sajátideje ismert. Lásd még: Sajátidő.

Sajátidő szóródás sűrűségének eloszlási grafikonja: Egy lokális halmaz elemeit ábrázoló grafikon, ahol az x tengely az elemek sajátideje (kvantált etalonidőben megadva), az y tengely pedig az elemek száma (adott időtartományon belül). Lásd még: Sajátidő.

Sajátidő vektor: Egy időhullámréteg időforrásokra gyakorolt sodró hatását kifejező taszítási vektor, ami megadja, hogy merre és milyen mértékben mozgatja el az elért jelenpontokat a kibocsátó forrás sajátidejében. Ez a kibocsátó forrás relatív mozgásától függően lehet párhuzamos a hullámterjedési vektorral (normálissal), illetve eltérő attól (valamekkora szöget bezáró). A hossza tetszőleges értékű lehet, továbbá a vektorvonal egy rétegen belül lehet egyenes vagy görbe is. Lásd még: Időhullám, Normális, Taszítási vektor, Hullámterjedési vektor.

Sajáttér: A térugró űrhajó szerinója által keltett téridő buborék, amit a téridőben bétatérnek, a nemtér-nemidőben alfatérnek kell tekinteni fizikailag. Lásd még: Térugrás, Szerinó, Téridő, Alfatér, Bétatér.

Sinistrorotaticus dotriakontraéder: Jobbos csavarodású spirálgömb. A téresszencia geometriai megnevezése. Lásd még: Téresszencia.

Sík: A 2D-s kiterjedés neve, amit hívunk felületnek vagy felszínnek is. Határa az él, szél vagy perem, egységnyi kiterjedése a felszín (terület). Lásd még: Pontulat, Egyenes, Tér, Téridő, Időtopológia.

Spirálgömb: Olyan gömbszerűen kifelé terjedő időhullám, amelynek rétegei bentről kifelé elcsavarodnak egymáshoz képest, a forrásuk keringése miatt. Vagyis a hullámrétegek normálvektorai nem mindig párhuzamosak a gömb sugárvonalával, hanem eltérnek attól. A spirálgömb matematikailag valójában forgásellipszoid, vagyis tojásdad alakú. Lásd még: Időhullám, Normális, Örvény, Világtojás.

Spiritika: Tágabb értelemben a létezők, szűkebb értelemben az intelligens élőlények egymáshoz való viszonyával foglalkozó filozófiai tudományág, a spirituális etika szavak összevonásából. Lásd még: Létező.

Szakadárok: Olyan teremtmények az univerzumban, akik leszakadtak az Életfáról. Ezek fenntartó időszála valamelyik felettes (felsőbb rangú) létezőjük megszűnése miatt megszakadt, de az időhurkuk természetes időcsúszása miatt még nem szűntek meg létezni, mivel a sajátidejükben előrébb vannak a felettes létezőjüknél (annak jövőjében). Ők azok, akik utána halnak a felettesüknek, ha az elpusztul. Lásd még: Életfa, Számkivetettek.

Szalagológia: Szalagtudomány. A nyitott szalagcsíkok és a hurokba zárt szalaggyűrűk időtopológiai és időgeometriai tulajdonságainak vizsgálatával foglalkozó tudományág az időfizikán belül. Lásd még: Möbius-szalag, Tetrás-szalag, Időtopológia.

Száltükröződés: Egy időszál tükrözése 2D-ben való 180 fokos elforgatással. Lásd még: Tértükröződés.

Számkivetettek: A szakadár teremtmények régi neve, akiknek törlik a nevét (valójában a lelőhely számát) az Élet Könyvéből. Hívták őket a halál fiainak is. Ők számtalannyian vannak (voltak), mivel az Isten sem készít róluk számvetést. Lásd még: Szakadárok, Élet Könyve, Lelőhely.

Szárnyvonal: Mindazon időszál leágazások, amik egy időhurokból kivezetnek, fajtájuktól függetlenül és a végükön találhatók másolati rendszerek. Az élvonal az egyetlen olyan időszál, ami nem szárnyvonal, mert nem leágazás, hanem felvezetés a felettes létezőhöz. Lásd még: Időszál, Élvonal, Időhurok.

Szellem: Egy lélek részecskében perturbálódó transzcendens információs mátrix, intelligens és individuális komplex hullámtér. Lásd még: Lélek.

Szentély: Más néven tudatalatti. A lélek részecskék központi része, részecskemagja. Ami gerjesztés hatására képes kiugrani a feltudatból, önállóan mozogva és megnyilvánulva a hátrahagyott lélek héjazat körül. Lásd: Lélek.

Szeparátor: Az egyes párhuzamos téresszenciák vagy fényesszenciák tartalmát elkülönítő olyan zónák, potenciál magaslatok, amik a paralel univerzumok érintkezését, tartalmuk összekeveredését gátolják. A téridőben hat szeparátor van, amik az öt téresszenciát és a nemtér-nemidőt elválasztják, hasonlóan egy erőtérpajzshoz vagy THZ-hoz. A fényidőben nyolc szeparátor van, amik a hét fényesszenciát és a nemfény-nemidőt elválasztják. Lásd még: Téresszencia, Téridő, Nemtér-nemidő.

Szerinó: Térszerán, térforrás, 3D-s oktaéder szerkezetű időhurok, ami csak az őskáoszban hozható létre és a jelenlegi ismereteink szerint halhatatlan létező. Az első szerinó az Isten főszeránja a teremtésben. Lásd még: Térszerán, Téridő, Időhurok, Főszerán.

Szívgömb: Az időhurkok belsejében ciklikusan felvillanó szívpont által elfoglalt tartomány. Az időhurok deformációi, azaz a tachionok pályagörbéinek változásai miatt a szívpont nem mindig pontosan ugyanott jelenik meg, hanem ingadozik a szívgömbön belül. Lásd még: Szívpont, Időhurok.

Szívpont: Az energiakvantumok időhurkainak belsejében kialakuló szív alakú hullámtér közepén ciklikusan felvillanó tardion forráspont, a Teremtő Anya jelenpontjának másolata. Régi nevén a királylány a népmesékben. Nem azonos az Isten szíve csücskével. Lásd még: Teremtő, Időhurok.

SzívsebességSzívsebesség: Amikor az időhurokban körbeszáguldó tachion pályamenti sebessége pontosan annyi, hogy jelenpontja éppen eléri a kifelé táguló múltterének szélét, akkor halad szívsebességgel. Ennek értéke a számítógépes modellek szerint közelítően: RV=4,6027. Lásd még: Tachion, Időhurok, RV, Szívpont, Teremtési sebesség.

Szinkrodinamizmus: A komplex időhullámtérben dinamikusan keletkező és ismétlődő időinterferencia által okozott fizikai hatás, ami lehet állóhullám jellegű, futóhullám jellegű vagy rotációs jelenség. Ilyen jelenség a THZ is, és ez okozza az anyagi részecskék között megfigyelhető összes fizikai kölcsönhatásokat (magerők, elektronpályák, atomi kötések, mágneses tér, gravitáció). Lásd még: Idő, THZ, Időinterferencia.

SZMTG: Szerinó Manipulációs Transzporthullám Generátor. Olyan berendezés, amivel a térváltóműben lévő szerinó forrásrendszere célirányosan deformálható, befolyásolható a térváltás érdekében. A transzporthullám fénysebességgel elsodorja a hatósugarán belül létező időhurkokat (energiakvantumokat és részecskéket), áthelyezve őket a saját téridejének megfelelően. Lásd még: Szerinó, Térugrás, Térváltómű, Transzporthullám, Kiszinkronizálódás, Beszinkronizálódás.

Szubanyag: Az anyagnál kisebb méretű komplex időhurok rendszer, stabilan önfenntartó elemi részecske, tulajdonképpen egy transzcendens időtartály, THZ burkolattal és a végtelenbe táguló gravitációs hullámtérrel. Fajtái: a neutrinó és bomlástermékei (protinó és elektrinó). Az anyagi részecskékből keletkezik és valószínűleg speciális körülmények között (főleg ütközések hatására) keletkeznek belőle instabil bomlástermékek is (különféle rövid életű részecskék). A szubanyagi részecskékből összeálló rendszerek a szubatomok, amik a szubmolekulák és makro méretű anyagi rendszerek (tárgyak) építőkövei. Felhőszerűen megtalálhatók az emberi aurában. Lásd még: Anyag.

Vissza a szótár tartalmához