Beszélgetés Vajas Lacival,

a 16. Tagszövetség 2010.évi Hosszútávú és Mesterfokú csapatbajnokával.

 

Esztergom egyik legszebb városrészében, szépen rendben tartott kerttel körülvett, emeletes családi házban lakik a címben feltüntetett eredményeket elért Vajas László (Esztergom 2500 Telegdi út 10., Telefon:06-30-2172914) és családja. 44 éves és a 16. Tagszövetséghez tartozó  C-06-os egyesületnek aktív tagja, ahol több kiváló eredményt elért Sporttárs az ellenfele hétről-hétre!

A versenyeken Vajas Laci néven szerepel, senki sem szólítja Lászlónak, ezért inkább a Lacit használja.

Az udvar egy részét természetesen a galambház foglalja el, amely ideális tájolású, Dél/Délkelet-re néző kijárókkal, huzatmentes, levegős, 5 méter hosszú és 2 méter széles, felosztva hímek és tojók részére. A zökkenőmentes hím-tojó körforgás megvalósításához alakítva. A tenyészgalambokat a lakóház alagsorában kialakított helyen tartja, míg a fiataloknak egy külön 2x2 méteres dúc áll rendelkezésre. Első hallásra kicsinek tűnik, mert évente átlagban 50 db-ot gyűrűz saját magának. De azt mondja, hogy rendszeres takarítás és fertőtlenítés mellett jól érzik magukat a galambjai ebben a dúcban. Minden évben megröpteti a fiataljait a tagszövetségi programban, de mivel az egyesületében a tagtársai nem versenyeznek, így ő is csak magának jegyzeteli az utakról érkező galambjainak idejét.

Ennyit talán a jó körülményekről amelyek nélkülözhetetlenek a sikeres versenyzéshez!

Vajas sporttársnak már voltak eddig is figyelemre méltó eredményei, nemcsak a kisebb közösségekben, hanem országos szintű versenyeken is találkozhattunk a nevével nem egyszer. A Maraton klub versenyein több egyéni élhelyezést és előkelő csapat helyezéseket értek el galambjai.

Néhány eredmény a közelmúltból, a teljesség igénye nélkül:

2002-ben Aachen egyéni 5., 15., 25., 35., 97., 116., 205., csapatban 8. helyezés.

Liége egyéni 2., 7., 30., 73., csapatban 2. és 6. helyezés.

2007-ben az országos hosszútávú versenyeken sem vallott szégyent, hiszen Zóna , illetve Országos eredményei is szépen alakultak:

Nemzeti összesített hosszútávú csapat:                       Zóna 4.hely, Országos 6.hely

Nemzeti hosszútávú Sampionok közt:                         Zóna 5.hely, Országos 6.hely

Összesített szuperkupán csapata:                                  Zóna 4.hely, Országos 11.hely

Szuperkupa Sampion galambja:                                   Zóna 5.hely, Országos 9.hely

 

Országos kiállításon két galambja ért el helyezést: hosszútáv, év galambja : 10., valamint 12.

 

Ezen eredmények ismeretében nem tűnik véletlennek a 2007-ben elért Mesterversenyzői cím és természetesen a 2010-es eredmények sem!

               

Laci beszélj nekünk a 2010-es évről, mi változott a korábbiakhoz  képest, minek köszönhetőek a sikereid?

Mielőtt még a kérdésedre válaszolnék néhány évvel korábbról ejtenék pár szót.

Az eddigi legsikeresebb évem a 2007-es volt, amikor is a fentebb említett Mesterversenyzői cím mellett második voltam a Mesterfokú bajnokságban,  mindkét csapatom a Hosszútávú bajnokságban a képzeletbeli dobogón végzett a 2.-3. helyen.

Ráadásként az esztergomi Röpcsoport Középtávú Bajnokságát is megnyertem. Ami azért nem kis dolog, mert a röpcsoportban részt vevő 85 tenyésztő mintegy 15 km-es körben helyezkedik el és ilyen körülmények között senkire sem  mondhatják, hogy neki fújt a szél! Abban a szezonban volt 8-10 olyan hímem amelyek útról–útra kosarazva megbízhatóan teljesítettek. Az öt legjobb hímem 55 helyezést hozott!

2008-2009-es évek gyengébben sikerültek számomra. Sokan kérdezték: mi történt? A legtöbbjük arcán a valódi kíváncsiságot véltem felfedezni, de be kell vallanom voltak néhányan akiknél a káröröm rózsáit láttam a csillogó szemekben! A válaszom mindkét tábornak egyforma volt, semmi különös nem történt „csak” 2008-ban a legjobb 3 hímem átkerült a tenyészdúcba, (2007-ben, 35 helyezést szálltak) a negyediket amely két év alatt 21 helyezést szállt januárban megfogta a ragadozó, a megmaradt 5-6 hímemet a Maraton klub versenyeire készítettem és küldtem.(sikeresen el is hagytam őket…) Hát ennyi!

Ha most a szívükre teszik a Sporttársak a kezüket, el kell ismerniük, hogy a felsorolt galambokat nehéz pótolni, hasonlóak nélkül pedig szinte lehetetlen magas színvonalon versenyezni! Tehát a 2008/09-es évek az új állomány építésével teltek! Felhasználva ehhez a fent említett 3 db hímet  amelyek Pató Öcsitől származó Desmet-M. véralapúak, ezekhez szereztem be a vácdukai Németh Gyögytöl Devrient galambokat! Jelenleg 7 db Devrient vérű galambbal rendelkezem. Nagy fantáziát látok bennük, szinte minden Desmeth M.x Devrient párosításból kelt jó versenygalambom, van amelyikből több is! Bizton állíthatom, hogy Németh Gyuri barátom is a Devrient  család egyedeinek köszönheti a 06. tagszövetségben évek óta tartó siker sorozatát.

A 2010-es év szép sikereket tartogatott számomra. Sikerült megnyernem a hosszútávú és a tagszövetségünkben Általános bajnoki címnek számító Mesterfokú Bajnokságot is!

A 2010-es Szuper Kupa csapatversenyben Aurach 1-ből 4. lett a csapatom 914 indult csapatból, Aurach 3-ból pedig 13. lett a csapat 703 indult csapatból, az összesített csapatversenyben a 15. csapat az enyém a 2159 csapatból!!!!!

Úgy gondolom, hogy a sikerekhez 3 fő változás vezetett:

1. A fent említett új galambok sikeres beépítése.

2. Gumigyűrűzésről áttértem az elektromos órára.

3. 16 év után újra röptettem a tojóimat, amelyek totál özvegységben kellemes meglepetést okoztak, 2/3-ad részben a tojóimnak köszönhetem a sikert!

(megjegyzem , hogy néhány éve mikor látogatást tettem a Vajas dúcban, megkérdeztem nem sajnálja-e, hogy ez a sok jó tojó itthon ül, várva a hím testvéreit, amelyek 10-13 helyezésre képesek, ezért valószínű, hogy a tojók között is lenne néhány amely tudja ezt. Akkor, Laci válasza az volt, hogy csak a hímekkel versenyzem! Most már talán bánja, hogy nem kezdett hamarabb a tojókkal is versenyezni.)

 

Hogy készítetted fel a galambjaidat a hétvégi versenyekre?

Sok bajnok leírta már a totál özvegységgel való versenyzés általa alkalmazott módszerét, ezért nem kívánok ismétlésekbe bocsátkozni, mindenkinek ajánlom, hogy keressen meg olyan sporttársakat akik ezt a módszert magas szinten gyakorolják, és az ott látott és hallottak dolgokból állítsanak össze olyan éves programot, amelyek az Ő körülményeiknek megfelelnek, azt szorgalmasan, következetesen hajtsák végre! Az eredmény nem fog elmaradni! Amit mindenki, aki ezt a módszert alkalmazza kiemel: fontos a Tenyésztő és a galamb közötti összhang megtalálása! Sokszor a megérzések és kisebb-nagyobb trükkök szükségesek ahhoz, hogy hét közben lássa a tenyésztő mit is kell tennie ahhoz, hogy nyugodtan várhassa a verseny napját. Természetesen kell a jó galamb is, de nekünk galambászoknak a felkészültségünkön is múlik melyik galambból mikor tudjuk kihozni a maximumot! Főleg ha minden héten utaznak a galambok!

Milyen célokat szeretnél elérni  a közeljövőben, a postagalambászat területén?

Sok éve azon dolgozom, hogy a középtávú és hosszútávú utakon szerepeljenek kiválóan a galambjaim.

Úgy látom, hogy jó úton haladok, szeretnék minél messzebb jutni ezen az ösvényen!

Soha nem volt célom olyan galambok tudatos tenyésztése amelyek 1500-2000 m/p-es,  néhány száz km-es utakon csillognak, s ha jön egy 1000 m/p-es akkor már a hazajutás is problémát okoz a számukra!

Az idei év  mondhatni ideális volt galambjaimnak, több volt az olyan út ahol a galamboknak jelesre kellett vizsgázniuk küzdeni tudásból! Az utak 2/3-a 1000-1250 m/p-es volt! A galambjaim ezt tudják! Itt jegyzem meg, hogy a 16. Tagszövetség vezetése az idei évben is jelesre vizsgázott a versenyekkel kapcsolatosan, ha az időjárás előrejelzés rossz időt jósolt a hétvégére, a versenyt akár el is halasztották, és a startoknál is szinte hibátlanul döntöttek! Folytatva ezzel a sok éve tartó sorozatot, ismét egy év katasztrófa út nélkül, de még csak 2 naposra sikerült versenyünk sem volt! Köszönet érte. Ez nagyon fontos, mert egy-egy rossz start miatti katasztrófa „verseny” több éves munkát, állományokat tehet tönkre!

2011-re az idén benevezett galambjaimból 11 hím és 11 tojó készül, ezekből 14 db 2009-es, és 8 db 3-4 éves, hozzájuk jön még az idei galambjaimból 10 hím és 10 tojó, tehát 40-42db galambbal próbálom megvédeni a bajnoki címem! Hogy sikerül-e ez már a 2011-es esztendő titka!

Mi a véleményed az Országos Szövetség és a Tagszövetséged működéséről, mi az a mi tetszik és mi az amin szerinted változtatni kellene?

Kezdeném az Országos Szövetséggel; munkájával általában elégedett vagyok, sok változás történik, a magyar Postagalambsportban is felgyorsultak az események, de ami állandónak tűnik, hogy a köztünk lévő  ügyeskedőket, ha sikerül is rajtakapni akkor sem nyerik el méltó büntetésüket, szerintem mindenkit akit „csaláson” fognak örökre el kellene tiltani a Postagalamb versenyektől. Nincs kis vagy nagy csalás! Ha sokáig húzzuk-halasztjuk a szigorú fellépést, az idő múlásával  egyre több becsületes Sporttársat veszítünk el!

Talán még annyit, hogy az átigazolási szabályoknak még szigorúbbaknak kéne lenniük! Mert most nem kevés olyan tag  van aki állandóan elégedetlenséget szít, többnyire alaptalanak bizonyuló vádakat terjeszt, nem hajlandó beállni az egyesületük többségi akaratának megfelelő életbe, mert tudatában vannak annak hogyha itt betelik a „pohár” másik egyesületbe úgyis felveszik őket és néhány év ott is eltelik míg kiismerik!

Ezért talán hozni kéne egy olyan határozatot, hogy az átigazolástól számított 5 évig csak abban az egyesületbe versenyezhet ahová igazolt! Így talán elejét lehetne venni a kis létszámú egyesületek bizonytalan létének!

A tagszövetségünk versenykiírása és annak a lebonyolítása összességében megfelelő, az a módszer, hogy az órabontáson jelezzük és fizetjük be a következő versenyre küldendő galambjaink röpköltségét, könnyebbség a tagoknak is, mivel nem kell áprilisban esetleg több 10 ezer Ft-ot letenni egyszerre, hanem hetente, az éppen aktuális anyagi helyzetének és a galambjai egészségi állapotának megfelelően dönthetünk.

A versenyprogramunkban jónak tartanám ha visszatérnénk az évekkel ezelőtt már alkalmazott 15-16 versenyhez, úgyhogy a versenyekkel töltött hétvégék száma ne nővekedjen. Tehát a hosszútávú versenyek napján ismét rendezzünk rövidtávú versenyeket 250-280 km-ről.

Listáinkat a szerda du. Tagszövetségi VB. ellenőrzés után általában csütörtök este megtalálhatjuk a két és fél éve működő honlapunkon, ami nagyon jó dolog.

Végül szeretném megköszönni a tagszövetség vezetőségének az évek óta tartó odaadó munkáját amivel biztosítják számunkra hétről-hétre a szórakozásunkat, szeretném ha továbbra is hasonló színvonalon végeznék a vállalt feladataikat, mert nem látni az utánpótlásukat jelentő fiatalokat.

Mit tanácsolsz azoknak akik most szeretnének belépni táborunkba?

Először keressenek fel a közelükben, minél több aktív és jól versenyző Sporttársat, beszélgessenek velük, majd döntsék el, hogy tényleg ezt akarják-e! Ha döntöttek, hogy versenyezni szeretnének, azt is határozzák  el milyen módszerrel (természetes, özvegy) a meglátogatott sikeres dúcoknál tapasztaltakat felhasználva, építsenek, alakítsanak ki a galambok számára megfelelő dúcot. Attól függően, hogy rövid, közép, hosszú illetve maraton távon szeretnének sikereket elérni válasszanak ki két sporttársat és tőlük szerezzenek be minél több fiatalgalambot, de azért arra vigyázzanak, hogy 40-50 db-nál ne legyen több galambjuk. Mert a nagy létszám megfelelő szintű ellátása nem kevés időbe és pénzbe kerül! Nem kell mindjárt sok tízezer Ft-ba kerülő galambokat vásárolni, ha lenne is rá pénzük inkább arra fordítsák, hogy a meglévő galambjaik lehetőleg mindent megkapjanak, csak a versenyeredményeknek higgyenek! Tehát a galamboknak ha egészségesek minden hétvégén versenyezniük kell!!!

Minden Sporttársamnak bajnoknak és nem bajnoknak egyaránt sikeres versenyeket kívánok a jövőben!

 

Köszönöm a beszélgetést, remélem mások is találnak használható jó tanácsot a leírtakban, amit sikeresen átvehetnek.

Sok sikeres versenyszezont kívánok  Vajas Lacinak!

                                                                                                              Konrád János

 

Vajas Laci galambjai ide kattintva megtekinthetők!