Ingatlanközvetítő (OKJ 52 3439 02)

 szakképzés Minisztérium által előírt szóbeli vizsgakérdései 

 

Műszaki ismeretek

M.1.      Milyen építési módokat ismer? Ismertesse a hagyományos építési mód, annak vízszintes és függőleges teherhordó szerkezetei jellemzőit!

 

M.2.      Milyen építési módokat ismer? Ismertesse az öntött beton, öntött salakbeton építési mód, annak vízszintes és függőleges teherhordó szerkezetei jellemzőit!

 

M.3.      Milyen építési módokat ismer? Ismertesse a panelos építési mód, annak vízszintes és függőleges teherhordó szerkezetei jellemzőit!

 

M.4.      Milyen építési módokat ismer? Ismertesse a vázas építési mód, annak vízszintes és függőleges teherhordó szerkezetei jellemzőit!

 

M.5.      Milyen építési módokat ismer? Ismertesse a blokkos építési mód, annak vízszintes és függőleges teherhordó szerkezetei jellemzőit!

 

M.6.      Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Ismertesse a tartószerkezeteket!

 

M.7.     Sorolja fel a tartószerkezeteket! Ismertesse a két fő alapozási módot! Mitől függ az, hogy milyen alapozási módot alkalmazunk?

 

M.8.      Milyen alapozási módokat ismer? Ismertesse a síkalapozásokat és azok jellegzetességeit!

 

M.9.      Milyen alapozási módokat ismer? Ismertesse a mélyalapozásokat és azok jellegzetességeit!

 

M.10.    Melyek a tartószerkezetek? Ismertesse a tetőszerkezeteket tetőforma és hajlásszög szerint!

 

M.11.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel a szakipari szerkezeteket! Ismertesse a térelhatároló szerkezeteket! Kitöltő, körítő falszerkezetek.

 

M.12.    Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit. Ismertesse a válaszfalak típusait! Ismertesse a többrétegű válaszfalak funkcióit!

 

M.13.    Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit! Ismertesse a nyílászárók funkcióit, rendeltetését! Ismertesse a nyílászárók anyaga szerinti és egyéb csoportosításait! Ismertesse az ablak, ajtó, portál funkcióit!

 

M.14.    Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit! Ismertesse a szigetelések fajtáit! Ismertesse az épületek vízszigetelését!

 

M.15.    Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit! Ismertesse az épületburkolatok fajtáit! Ismertesse az épületek külső és belső burkolatait!

 

M.16.    Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit! Ismertesse az épületek külső és belső vakolatait! Ismertesse az épületek külső és belső festését, mázolását!

 

M.17.    Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit! Ismertesse a tetőfedések csoportosítását!

 

M.18.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületek szakipari szerkezeteit! Ismertesse épületbádogos, lakatos és üveges szerkezeteket!

 

M.19.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületek épületgépészeti szerkezeteit! Ismertesse a vízellátási és csatornázási rendszereket!

 

M.20.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületek épületgépészeti szerkezeteit. Ismertesse a gázellátási és fűtési rendszereket!

 

M.21.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületek épületgépészeti szerkezeteit! Ismertesse az elektromos ellátás rendszerét!

 

M.22.    Sorolja fel az épületek épületgépészeti szerkezeteit! Ismertesse a fűtési rendszereket! Ismertesse az egyedi-, központi-, tömb- és távfűtés lényegét!

 

M.23.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületek épületgépészeti szerkezeteit! Ismertesse a légtechnikai (klíma) berendezéseket és a felvonókat!

 

M.24.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Ismertesse az épületek, épületszerkezetek élettartalmát!  Ismertesse a használhatóság megítélése kérdését!

 

M.25.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Ismertesse az épületeken alkalmazott építőanyagok fajtáit, alkalmazott kőzeteket. Ismertesse az alkalmazott adalékanyagokat, és kötőanyagokat! Ismertesse a habarcsokat, betonokat és a beton-vasbeton szerkezeteket!

 

M.26.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületeken alkalmazott építőanyagok fajtáit. Ismertesse az építési kerámiákat! Ismertesse a víz-, hő- és hangszigetelő anyagokat! Ismertesse a fát és az üveget, mint építőanyagot!

 

M.27.    Melyek az épületszerkezetek csoportjai? Sorolja fel az épületeken alkalmazott építőanyagok fajtáit! Ismertesse a fát és a fémet, mint építőanyagot! Ismertesse a cső-, vezeték- és hiradástechnikai rendszereket az épületekben!

 

M.28.    Az  épületdiagnosztika   módszere  az  értékbecslésben.   Ismertesse            az épületértéket befolyásoló tényezőket. Ismertesse a  meghibásodások fő okait?

 

M.29.    Sorolja fel az  épületek hőfizikai követelményeit! Beszéljen a léghőmérsékletről és a légnedvesség-tartalomról? Mi az a harmatpont?

 

M.30.    Sorolja fel az  épületek hőfizikai követelményeit! Beszéljen a belső légmozgási követelményekről, valamint az épületszerkezetek hőtágulásáról! Mi az a hőhíd?

 

M.31.    Az  épületdiagnosztika   módszere  az  értékbecslésben. Ismertesse a talajvíz-, talajnedvesség   és   talajpára   elleni   szigetelés   hibáit!       Ismertesse a talajvíz és üzemi víz által okozott hibajelenségeket!

 

M.32.    Ismertesse   a   fa-  és   fémszerkezetek  korróziós  jelenségeit!         Ismertesse az épületek hőszigetelési hiányosságait! Ismertesse a válaszfalszerkezetek, a nyílászárók és a burkolatok jellemző hibáit! 

 

M.33.    Az  épületdiagnosztika   módszere  az  értékbecslésben.  Ismertesse az alapozás és  a falszerkezetek hibáit! Ismertesse a födémszerkezetek elváltozásait!

 

M.34.    Az  épületdiagnosztika   módszere  az  értékbecslésben.  Ismertesse a tetőszerkezetek elváltozásait! Ismertesse a tetőtér utólagos beépítés jellemző hibáit! Ismertesse a lapostetők jellemző hibáit!

 

M.35.  Az  épületdiagnosztika   módszere  az  értékbecslésben.  Beszéljen az épületgépészeti szerkezetek hibáiról!

 

Jogi ismeretek 

J.1.        Polgári jogi viszonyok sajátosságai, jogok gyakorlása. A jog- és cselekvőképesség. Az állam jogalanyisága.  

 

J.2.        Ismertesse a tulajdonjog tárgyait és tartalmát, az épület és a föld kapcsolatát!  

 

J.3.        A birtoklás joga, birtokvédelem. A használat, hasznok szedésének joga. Szomszédjogok. A túlépítkezés és annak következményei.

 

J.4.        A tulajdonjog megszerzése, az ingatlanok megszerzésének eredeti és származékos szerzési módjai. Elbirtoklás.

 

J.5.        Közös tulajdon, birtoklás, használat, hasznok szedése. Rendelkezés a közös tulajdonú ingatlannal (használata, birtoklása, megszüntetése).  

 

J.6.        Haszonélvezeti jog, telki szolgalmi jog, birtokvédelem. A köztulajdon tárgyai, szabályai.

 

J.7.        A szerződés általános szabályai.  Semmis és megtámadható szerződések. Szerződési akarat és kifejezése, előszerződés.   

 

J.8.        A szerződés létrejötte és alakja, a képviselet szabályai. A szerződés tartalma és tárgya.

 

J.9.        A szerződés módosítása. A szerződést biztosító mellékkötelezettségek (foglaló, kötbér, jelzálog, óvadék, kezesség). A szerződésszegés általános szabályai, a kötelezett és a jogosult késedelme.  

 

J.10.      Semmis és megtámadható szerződések. A szerződésszegés általános szabályai, a hibás teljesítés, a teljesítés lehetetlenné válása, ill. megtagadása, az elévülés.

 

J.11.      Az adásvétel és annak alanyai, az adásvételi szerződés tárgya, a tulajdon-átruházás és a vételár megfizetése.  

 

J.12.      Az adásvételi szerződés alakja, az eladó tájékoztatási kötelezettsége, költségek viselése, a tulajdonjog fenntartás.

 

J.13.      Elővásárlási jog, visszavásárlási jog, vételi jog, a csere szabályai, a dologbérlet, a haszonbérlet.

 

J.14.    Az  ingatlanokra  vonatkozó  adásvételi szerződések szabályai.  Az ingatlan adásvételi szerződések  sajátos rendelkezései.

 

J.15.      Ismertesse az ingatlan-nyilvántartás részeit! A tulajdoni lap részei és azok tartalma.

 

J.16.      Ismertesse az ingatlan nyilvántartás tárgyát, az ingatlan-nyilvántartás tartalmát az ingatlanra vonatkozóan! Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhető jogok és tények.

 

J.17.      Ismertesse az ingatlan-nyilvántartás alapelveit és értelmezze azokat!

 

J.18.      Ismertesse az ingatlan-nyilvántartási eljárást! Jogorvoslat a földhivatal döntése ellen. Adatszolgáltatás az ingatlan-nyilvántartásról.

 

J.19.      Ismertesse a lakás fogalmát, a lakás- és helyiségbérlet fogalmát, a lakásbérleti jogviszony keletkezését, a lakbérfizetési kötelezettség induló időpontját!

 

J.20.      Ismertesse a bérbeadó és a bérlő jogait és kötelezettségeit, a bérlői-, a bérlőtársi- és társbérleti jogviszonyt! Ismertesse a befogadás szabályai, a jogcím nélküli lakáshasználat eseteit!

 

J.21.      Ismertesse a lakáscserét! Ismertesse  a lakásbérleti jog folytatását a bérlő halála esetén, illetve a tartási szerződés alapján! Ismertesse a lakbér megállapításának, illetőleg a lakbértámogatás főbb szabályait!

 

J.22.      Ismertesse az önkormányzati lakás  és nem lakás célú helyiség elidegenítési és bérleti szabályait! Ismertesse az önkormányzati rendeletek tartalmi elemeit!

 

J.23.      Ismertesse a  társasház fogalmát, a társasház alapítás lehetőségeit, a társasház-tulajdon létesítésének módját!  

 

J.24.      Miről kell rendelkezni az alapító okiratban, hogyan történik az alapító okirat módosítása?  

 

J25.       Ismertesse a társasházi közgyűlés működésének szabályait! A közgyűlés összehívása, szavazás, jogorvoslat a döntés ellen.  

 

J.26.      Ismertesse a társasház-közösség képviseletét (Közös képviselő, Intéző bizottság, Számvizsgáló bizottság), a tulajdonostársak belső jogviszonyát, valamint a társasházi költségviselés módját!  

 

J.27.      A termőföld tulajdonjogának megszerzése belföldi magánszemélyek, belföldi jogi személyek és más szervezeteknek által.

 

J.28.      A termőföld tulajdonjogának megszerzése külföldiek által.

 

 J.29.      A termőföld haszonbérlete, előhaszonbérlet, felesbérlet, részesművelés. A termőföld hasznosításának alapvető szabályai. Birtokösszevonás, önkéntes földcsere.

 

J.30.      Az illeték fogalma, jogi szabályozása. Az illetékek csoportosítása. Az illetékek általános mértéke.  Kedvezmények és mentességek.

 

J.31.      Az illeték fogalma. Az illetékek csoportosítása. Vagyonszerzési illetékek. 

 

J.32.      Az illeték alapjául szolgáló érték megállapítása. Vagyonértékű jog fogalma, értékének megállapítása. Az illetékek csoportosítása. Eljárási illetékek.

 

J.33.      Az államigazgatási eljárás általános alapelvei, alanyai. Az államigazgatási eljárás hatásköri és illetékességi szabályai.

 

J.34.    Az  államigazgatási eljárás  megindítása. Az  elsőfokú államigazgatási eljárási szabályok. Határozat, jogorvoslatok az államigazgatásban.

 

J.35.      A kisajátításra vonatkozó általános rendelkezések és a kisajátítási célok. Az ingatlan kisajátítása és a kártalanítás.

 

Gazdasági ismeretek

  • G.1.           Ismertesse az értékbecslés matematikai alapjait! Számtani, és mértani sorozatok. Mi az egyszerű kamatozás és a kamatos kamatozás lényege?

  • G.2.          Ismertesse  a   pénz  időértékének  lényegét!  Mi  a  jelenérték  lényege?  Mi  a  pénzfolyam

  •                  (cash-flow) ábrák lényege?

  • G.3.           Ismertesse a befektetési döntéseknél figyelembe veendő szempontokat! Hasonlítsa össze az

  •                ingatlan befektetést más befektetési formákkal!

  • G.4.           Ismertesse a piac, kereslet-kínálat, egyensúly mikroökonomiai  alapfogalmakat!

  •  

  • G.5.           Ismertesse az ingatlanpiac és annak működése sajátosságait!

  •  

  • G.6.           Határozza meg az ingatlan fogalmát! Mutassa be az  ingatlanérték, ár és költség  fogalmakat!

  •  

  • G.7.           Ismertesse az értékcsökkenés gazdasági (tárgyi eszköz) és értékbecslési fogalmát! Sorolja fel az  értékbecslésnél használt avulás (értékcsökkenés) fajtáit! Mondjon egy példát a piaci avulásra (értékcsökkenésre)!

  •  

  • G.8.           Ismertesse a fizikai-, erkölcsi-, piaci- és környezeti avulás (értékcsökkenés) lényegét! Magyarázza meg azt az esetet, amikor egy ingatlan műszaki állapota kifogástalan, azaz a fizikai avulása (értékcsökkenése) csekély, mégis jelentős az erkölcsi avulása! Ismertesse az élettartam fogalmát!

  •  

  • G.9.           Ismertesse a lineáris értékcsökkenés lényegét! Ismertesse a lineáris és gyorsított értékcsökkenési  módszerek különbségeit! Mondjon egy példát a környezeti avulásra (értékcsökkenésre)!

  •  

  • G.10.         Ismertesse a főbb ingatlanértékelési módokat!

  •  

  • G.11.         Ismertesse a nettó pótlási érték alapú értékelés módszerét! Mely esetben alkalmazzuk a     nettó pótlási érték alapú értékelést?

  •  

  • G.12.         Ismertesse a piaci összehasonlító adatokon alapuló forgalmi értékelés módszerét! Mely esetekben használják a piaci összehasonlító adatokon alapuló forgalmi értékelési módszert?

  •  

  • G.13.         Ismertesse a hozamszámításon alapuló értékelési módszert! Mely tényezők határozzák meg az ingatlan értékét a hozamszámításon alapuló értékelésnél? Mely esetekben használják a hozamszámításon alapuló értékelést?

 

G.14.     Mi a lényege a maradványértéken alapuló értékelésnek? Mely esetekben használják a hozamszámításon alapuló értékelésnek ezt a módszerét?

 

G.15.     Milyen értékelési módszert választana – és miért – egy kórház értékelésénél,- egy családi ház értékelésénél, illetve egy irodaház értékelésénél?

 

G.16.     Melyik értékelési módszernél van nagy jelentősége a felépítmény építési költségeinek és az értékcsökkenésnek? Ismertesse az avulás (értékcsökkenés) szerepét a három alapvető értékbecslési módszer esetében!

 

G.17.     Milyen elven és hogyan értékeljük a nettó pótlási költség alapú értékelésen belül a földterületeket? Mi az eltérés a nettó pótlási költség módszerben a felépítmény érték meghatározás újraelőállítási költség-, illetve helyettesítési (pótlási) költség fogalmak között?

 

G.18.     Mely értékelési módszernél játszik fontos szerepet, a megtörtént adásvételek vizsgálata? Ismertesse a piaci összehasonlító adatok elemzésének jelentőségét és módszerét a piaci összehasonlító értékelés módszerében!

 

G.19.     Ismertesse az összehasonlító adatok alaphalmaza, a fajlagos alapérték és a forgalmi érték kialakítását a piaci összehasonlító adatok módszerénél!

 

G.20.     Hány összehasonlító adat esetén tekintjük elfogadhatónak a piaci összehasonlító adatokon alapuló értékelést? Miért nem elég egy-két összehasonlító adat? Ismertesse az összehasonlító adatok fajlagos négyzetméter ár kialakítását, és ennek használatát az összehasonlító adatokon alapuló piaci értékelésnél!

 

G.21.     Határozzon meg egy családi ház értékbecslése során alkalmazott legalább öt jellemző értékalakító tényezőt! Ismertesse a jellemző adatok különbségének elemzését, az értéknövelő- és értékcsökkentő tényezők számítását!

 

G.22.  Mit és hogyan hasonlítunk össze a piaci összehasonlító adatokon alapuló és a hozamszámítás alapú módszerek esetén? Mutassa ezt be egy példán!

 

G.23.     Sorolja fel az értékbecslési folyamat lépéseit!  Részletezze ezen belül az adatgyűjtés munkafázisát! Vázolja az adatgyűjtés munkafázisát  egy példán keresztül!

 

G.24.     Sorolja fel az értékbecslési folyamat lépéseit!  Részletezze ezen belül a helyszíni szemle munkafázisát! Vázolja a helyszíni szemle munkafázisát egy példán keresztül!

 

G.25.     Sorolja fel az értékbecslési folyamat lépéseit! Részletezze ezen belül az értékbecslési számítás munkafázisát! Példaként mutassa be egy értéknövelő, vagy értékcsökkentő tényező hatását és ennek számszerűsítését!

 

G.26.     Sorolja fel az értékbecslési folyamat lépéseit! Részletezze ezen belül az értékelési szakvélemény elkészítésének munkafázisát! Példaként mutasson be vázlatosan egy társasházi öröklakás értékbecslése tárgyában készített értékelési szakvéleményt!

 

G.27.     Ismertesse az értékelési szakvélemény tartalmi felépítését!

 

G.28.     Ismertesse a szakvélemény ingatlant bemutató (műszaki, jogi, piaci, környezeti) részét! Miért van jelentősége az értékelés időpontjának a szakvélemény elkészítésénél?

 

G.29.     Ismertesse a szakvélemény értékbecslés számítási részét! Miért van jelentősége az értékelési bizonyítvány aláírójának a szakvélemény elkészítésénél?

 

G.30.     Ismertesse a bruttó alapterület-, a bruttó összes terület-, a nettó összes terület – és a hasznos (vagy bérbeadható) alapterületeket, összefüggésüket! Melyiket mikor kell alkalmaznunk?

 

G.31.   Ismertesse  a TEGOVA szervezetet, alakulásának célját, működésének lényegét!  Miről    szól az EVS 2003, az Európai értékbecslési szabványok című szakmai mű?

 

G.32.   Az EVS 2003 által ismertetett, -az összehasonlító piaci értékelésnél alkalmazott- páros, illetve csoportos összehasonlítási módszer bemutatása és a két módszer összehasonlítása. Melyiket mikor használjuk?

 

G.33.     Ismertesse a magyarországi lakástámogatási rendszert!

 

G.34.     Az   ingatlan   adásvétellel  és   -bérlettel  kapcsolatos  általános  forgalmi  adózás  ( ÁFA ) kérdései.

 

G.35.     Az  ingatlan  adásvétellel  és   -bérlettel  kapcsolatos  személyi jövedelem  adózás  ( SZJA ) kérdései.

 

Ingatlanközvetítő ismeretek

I.1.         Ismertesse az ingatlanközvetítő tevékenység szakterületeit: ügynök, képviselő, bizományos, alkusz.

 

I.2.         Ismertesse az ingatlanközvetítői tevékenység személyi feltételeit! Az ingatlanközvetítési tevékenység folytatására jogosultak. Ismertesse az ingatlanközvetítő tevékenység tárgyi feltételeit!

 

I.3.         Melyek az ingatlanközvetítővel szemben támasztott általános követelmények? Ismertesse az ingatlanközvetítési tevékenység folyamatát!

 

I.4.         Az ingatlanközvetítő által létrehozandó szerződés. Az ingatlanokra vonatkozó adásvételi szerződés tartalma, aláírói.

 

I.5.         Ismertesse az ingatlanközvetítői megbízás tartalmát, az ingatlanközvetítő kötelezettségeit, az ingatlanközvetítés díjazását!

 

I.6.         Ismertesse az ingatlanközvetítői megbízások fajtáit: eladási-, vételi- és csere megbízások. A közvetítői megbízás megszűnése.

 

I.7.         Ismertesse az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. LXXVIII. törvény az ún. Építési Törvény (ÉTV) általános rendelkezéseit!

 

I.8.         Mi a településrendezés célja, mik a feladatai, eszközei és általános szabályai. Ismertesse a településszerkezeti terv, szabályozási terv, helyi építési szabályzat lényegét!

 

I.9.         Ismertesse az építésügyi hatósági rendszert! Ismertesse az építésügyi hatósági engedélyezési eljárás folyamatát!

 

I.10.       Mi az építésügyi bírság lényege és mitől függ a mértéke? Ismertesse az építésügy körébe tartozó minőségtanúsítás rendszerét! Mi az Építésügyi Műszaki Engedély?

 

I.11.       Ismertesse az Országos településrendezés és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet (OTÉK) általános rendelkezéseit és tartalmát!

 

I.12.       Ismertesse az OTÉK beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területek rendszerét!

 

I.13.      Mutassa be a különféle beépítési módokat lakóépületek esetén! Minősítse ezeket!

               

I.14.       Ismertesse a lakással kapcsolatos fogalmakat, a lakás helyiségeit! Ismertesse a lakóépületek osztályozását! Mutassa be a lakás funkciósémáját!

 

I.15.       Ismertesse a különböző közösségi épület típusokat, és ismertesse ezek sajátosságait!

 

I.16.       Építmények minőségi kérdései (jótállás, garancia, szavatosság, alkalmasság).

 

I.17.       Ismertesse az ingatlan fogalmát, az ingatlan sajátosságait és az ingatlannal kapcsolatos fogalmakat  (forgalomképesség, belterület-külterület, stb.)!

 

I.18.       Milyen ingatlanközvetítői feladatokat ismer? Ki jogosult értékbecslés végzésére? Milyen általános követelményeket támaszt a forgalmi értékbecslővel szemben?

 

I.19.       Mit ért forgalmi értéken? Sorolja fel az ingatlanértékelési folyamat főbb elemeit! Az összehasonlító adatok szerepe az ingatlanközvetítésben.

 

I.20.       Milyen tényezőket vesz figyelembe a föld forgalmi értékbecslése esetén? Milyen tényezőket vesz figyelembe a telek forgalmi értékbecslése esetén? Mi a különbség a föld és a telek forgalmi értékbecslés tényezői között?

 

I.21.       Milyen tényezőket vesz figyelembe a családi ház ingatlanok forgalmi értékbecslése esetén? Milyen tényezőket vesz figyelembe a lakások forgalmi értékbecslése esetén?

 

I.22.       Milyen tényezőket vesz figyelembe a nem lakás céljára szolgáló helyiségek forgalmi értékbecslése esetén? Mi a különbség a lakások és a nem lakás célú helyiségek forgalmi értékbecslés tényezői között?

 

I.23.    Milyen tényezőket vesz figyelembe a társasházi lakások forgalmi értékbecslése esetén? Hogyan veszi figyelembe a társasházi közös tulajdonú részek értékét?

 

I.24.      Ismertesse a földhivatali eljárás folyamatát a gyakorlatban! Hol keresi és hogyan értékeli a tulajdoni lapon található széljegyeket?

 

I.25.   Ismertesse az ingatlanközvetítő tevékenység személyi és tárgyi feltételeit! Miért van jelentősége az ingatlanközvetítő iroda megfelelő kialakításának?

 

I.26.     Helyszínelés   folyamata  az   ingatlanközvetítői   tevékenységben.  Kell-e   fotót,  videót készíteni? Hányszor és mely időszakokban célszerű helyszínelni a környezet megismeréséhez?

 

I.27.   Kommunikáció, titoktartás, számítógépes és fizikai adatvédelem az ingatlanközvetítő tevékenység folyamatában.

 

I.28.    Az ügyfél tájékoztatása az illeték és adóügyekben- és a tulajdoni lap bejegyzéseinek jelentéséről. Ismertessen egy esetet, amikor ezt megteszi!

 

I.29.     A magyar ingatlanszakma helye, ingatlanos szervezetek (szövetségek, egyesületek), a  napi munkát segítő számítógépes  rendszerek vázlatos ismertetése.

 

I.30.     Ingatlanközvetítő szerződés előkészítő folyamata, a szerződés tartalma, a teljesítés módja és elfogadtatása a megbízóval.

 

I.31.   Helyszíni szemle lebonyolítása,- a nem közölt hiányosságok rögzítése,- a környezet vizsgálata az ingatlanközvetítő tevékenységben.

 

I.32.   Irodai nyilvántartások, adatbázisok elkészítése és ezek használata az ingatlanközvetítő tevékenység folyamatában.

 

I.33.   A pénzmosásról  szóló 1994.-évi  XXIV  törvény és a  végrehajtásról  rendelkező 74/1994.(V.10) kormányrendelet  előírásai az ingatlanközvetítési tevékenységet végzőkre vonatkozóan.

 

I.34.    Milyen szerepe van a forgalmi érték ismeretének az ingatlanközvetítő tevékenységben? Mutassa be egy példán ennek lényegét!

 

I.35.       Ismertesse az ingatlanokra vonatkozó adásvételi szerződés tartalmát, aláíróit. Melyek a szerződéssel kapcsolatos ingatlanközvetítői feladatok?