Egyszer volt, hol nem volt....II .rész
Írta: imcsi - Dátum: 2015. April 06. 16:27:28
Bencsik József
A “Nemegyedül”, méhész mozgalmi indítvány célja, az eredeti elképzelések szerint, nem csak méhészeti érdekvédelem, hanem környezetvédelem, egyben, közérdekvédelem is. Hogyan elkerülni a környezet rombolását, méhveszteségeket, és miért ne, egyben kisegíteni, támogatni károsult méhészeket. Valójában, jelenleg, a méhmérgezések elkerülésére, semmilyen elővigyázatossági eljárásról nem tudunk. Senki mezőgazdász nem tűz ki a virágba borult repce, napraforgó tábla szélére, a gyümölcsösére tűzött hirdető oszlopára : Vigyázat, méhészeti vándorlásra veszélyes terület! A méhmérgezés helyenként több mint bizonyos, de nem tudni pontosan hol, mikor ! (Lásd pl. semmilyen!!broken!!semmilyen tényleges eljárási ajánlat, a napirenden! Ezen írásom, benne az elgondolást, lehet úgy venni, mint gyakorlati visszahatás, a kapott, kétségbeesett, kárbejelentő üzenetekre. vajon minden károsult méhészetet (nem csak 77!) figyelmére méltó elgondolás lenne?

Sajnos, innen messziről, nem sokat tehetek egyedül ! Innen a « Nemegyedül » mozgalmi eljárás szükségessége ! Sehol nem látni a károk elkerülésére irányuló ténykedő szervezetet se írásokat. Ugyanakkor, a Méhészet szaklapban, található, ma is, Syngenta mérgezők kétoldalas 3. „virágmező „ hirdetményei. Úgy érzem, mert úgy látszik, napjainkban, valóban, hiány mutatkozik, a méhvédelem, a méhész érdekvédelem terén. Sehol, senki illetékes szervezet, vagy hivatal nem készít, nem hirdet nem ajánl méhvédelmi, szakvédelmi, tényleges terveket. Ilyen körülmények között, hová milyen irányban halad a szakma ha nem pontosan az elvesztés zsákutcájába?

Ma, gátlástalanul pusztulnak a méhcsaládok, így ez, egyre növekvő iramban. A szomorú méhészeti helyzetet, most már senki nem tagadja ! A kimutatási (EU?) táblázatok, számok közel sem igazi jelzői a méhek pusztulásának, valójában, messze, a valódi értékek alatt. A valóság az, hogy nem kerül számításba sehol, semmilyen kimutatásban, az a fölbecsülhetetlen méhtömeg, amely virágzó területeken, gyűjtési munka közben, az alkalmazott szerek, folytán kicsit lerészegedve , képtelen hazatérni. Magában a kaptárban, ugyan, semmi mérgezési jel. A laborvizsgálatok is nemlegesek. Tapsolnak a méreggyártó szerek felelősei alkalmazói ! Maga a gyakorló méhész azonban, mégis csak gyanakszik, a méhcsaládja gyérülése láttán. Amikor a virágzó területet bejárja, és messze a kaptártól távolban, a földön mászkáló, elrepülni képtelen méheket talál. De észreveszi ugyanakkor, hogy mézhozam is alaposan megcsappant. Így ez évről évre. Lassan, de biztosan, nem kifizetődő lesz méhészettel foglalkozni.

Márpedig a természet megtermékenyítése, a növényfajták kereszteződése, újabb, alfajták, változatok alakulása, a környezeti egyensúly fönn tartása, nagyrészt, a méhek műve, és mint olyan, valóságos közérdek. Következés képpen, a méhészet mint foglalkozás, ugyancsak valódi, és nélkülönözhetetlen közérdek. A környezetromboló szerek használatának fékezése, megállítása, nem csak a méhész, de a mezőgazdász, és mindenki érdeke : közérdek.

Már a méhekre veszélyes szerek, több mint alapos, fokozatos, megadóztatása, hatásos méhvédő (IRET) eljárásnak ígérkezik. Előbb, a szerek alkalmazási csökkentésére, majd megszüntetésére vezethet. De nem csak, miután, az időközben így befutott összeg, rendkívül célszerűen fölhasználható, akár a méhészek kártalanításra, úgy mint a védekező intézkedések, eljárások, pénzelésére. . . Ugyanakkor az alkalmazott szerek kötelező bejelentése, jelentősen fokozza méhészeti biztonságot. Valóságos, közérdekű, biztonsági eljárások; sokszoros hasznosság! A bevezetésük halogatása, akár közérdek sérelemnek is számítható.

Ugyanakkor, az eljárási terv megvalósítása rendkívül előnyösnek bizonyul a fogyasztási termékek, élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök szermentessége szempontjából is . . . Ezen módszerek alkalmazásával a mezőgazdaság, végülis a biogazdálkodás irányába terelődik, a környezet egyensúlya, idővel visszaáll. A szerek folyamatos, és emelkedő megadóztatása folytán, a mezőgazdász kénytelen kelletlen számolgatni, milyen, melyik eljárással lesz gazdaságosabb a termelés. Ily módon a szerkezelések évről évre csökkennek, a környezet egyensúlya, fokozatosan javul. A “Nemegyedül” mozgalom honlapján többek között, és például a mezőgazdász tanácsokat is szerezhetne; melyik mérget, milyen eszközzel, milyen módszerrel, gazdaságosan, veszélymentesen, helyettesíteni. Ilyen tanácsokkal, ugye nem szolgálnak a méreggyártók ! Nem bolondok a saját érdekei ellen a háztetőkről kiabálni!

A « Nemegyedül » mozgalom és honlapjának működése, elindulhat akár, 3-4 károsult méhész, beindító taggal, sok-sok, törtető, akarattal, amelybe beléphet bárki alapító tagnak. Első lépésben a mozgalom, elindítja honlapját. IRET (Igazságos, Részarányos, Ésszerű, Törtető) érvelésekkel megköveteli, a mezőgazdászok szerkezelési tervének kötelező bejelentését. Legyen az illetékes községházán vagy annak honlapján. Ugyanakkor, bejelenteni a « Nemegyedül » méhészmozgalom honlapján is. De vajon miért így is ? Mert ezen szakmozgalom elsődleges hivatása, és elsősorban ezen kezelési tervek, értesülések, nyilvánosságra hozása, pontosan,a gyakorló méhészek szolgálatára. Történik ez, először is a mérgezési károk elkerülésére. A képernyőn, például, pontos, naprakész, értesülés adatok, találhatók: Melyik területen milyen szerkezelések kerültek kivitelezésre? A későbbiekben, a rendszer kibontakozásával számos más hasznosnál, hasznosabb, közvetlen, és országos értesülések is megtalálhatók lesznek ugyanott. Közöttük statisztikai adatok , virágzási előjelzések, betegségi, zárlati, övezetek . . . egyéb adatok tárával. . . . miért ne, akár nemzetközi szinten is? Óriási lépés a méhészet mesterségének fejlődésében : Internet, mint méhészeti eszköz !

Az eljárás, máris, rendkívül hatásosnak ígérkező módszernek bizonyul , a méhmérgezések elkerülésére. A vándorolni készülő méhész, gombnyomásra megkaphatja a területhez tartozó kezelési értesüléseket, de nem csak, a körzetről, hanem így ez országszerte. Ugyanakkor megkaphatja azokat a községháza honlapján is ? Mert az egyik rendszer meghibásodása esetére, jó lesz a másikhoz fordulni, nem de? Máskülönben, bárki megkaphatja a termelő által a községházára, kötelezően beküldött adatokat, akár személyesen is, közvetlenül, a helyszínen. Kezdetben legalábbis így, amikor, se a községháza, se a vándorló méhész, legyen az egyik, vagy mindkettő, még mindig nem rendelkezne, internet üzenetközvetítővel.

Ugyanakkor, és valójában, a méhésznek tudni kell, melyik szerkezelés, milyen hatással a méhekre. Például, melyik, gaztalanító, gombásodás védőszer, milyen veszélyeket jelent a méhcsaládra. Nem is említve a rovarirtókat, a különböző, használt szereket, azok közvetlen, vagy egymásután időeltolódással alkalmazott hatását, a méhekre, a környezetre . . . No ez már mindenki méhésznek gondja. Ilyen értesülések ma, azonban, nem állnak a vándorló méhészek rendelkezésére. Szerencsére olvashatók lesznek azok a “Nemegyedül” mozgalom honlapján. Miközben, ma, amikor megjelenik a méhész a vándortanyán, a méheivel, nem tudja milyen szereket alkalmaztak a területen. De megtalálhatók lesznek azok a „Nemegyedül” mozgalom honlapján! Ugyancsak, jelezve, kibővítve, igen fontos értesülésekkel például, melyik szer alkalmazása, milyen körülmények között, milyen² veszéllyel jár. Így a szerek egymással kapcsolatos hatása is. Ez utóbbi értesülések, lehetnek nemcsak labo-kutatások, kiadványok eredményei , hanem ugyanakkor, gyakorlati megfigyelések, tapasztalatok, gyűjteménye. Azok, pontosan a “Nemegyedül”mozgalom tagjainak, gyakorlati megfigyelésiből is származhatnak. No lám, egy másik hatalmas internetes segítség szolgáltatás, ugyanott! Ezen értesülések tudatában határoz a méhész, oda vándorol, vagy nem! Nem de nyilvánvaló előnyök lennének ezek? Ugyanakkor, sok más, országos, akár nemzetközi értesüléshez lehetne jutni, hasznosnál is hasznosabb alkalmazásra. Számhasonlítási kimutatások, járások, vármegyék, országok, szerint, betegségi, mérgezési, elhullási, esetek. . .

Természetesen nem megy ez eljárás önmagától, a mezőgazdasági termelő jóakaratából. Neki is megnövekszik a tennivalója, úgy mint a tagadhatatlan felelőssége. Semmilyen kezelési eljárást nem végezhet el, titokban, előzetes bejelentés nélkül. Ugyanakkor neki is tanulmányozni kell, melyek azok a módszerek, amelyek segítségével, kifizetődő a termelése. Az alaposan megadózott drága szerek hijján milyen módszerrel lehetne a legjobb termelési eredményeket elérni? Ezidáig, szinte kizárólag a méreggyártóktól kapta a “jó tanácsokat”, A szerek csomagolásán található jelzések bibliai igazságok! Milyen termelési veszélyek ellen milyen szerkezelést használni ? Így ez akkor is, ha jelzett veszélyek bekövetkezése több mint bizonytalan, esetenként, teljesen alaptalan. Nem minden évben, és nem mindenhol lesz az országban, ”sáskajárás”, se tömeges gombásodás. De még gaznövény özönlés is bizonytalan. De biztos ami biztos, hivatkozással, a szergyártók, minden alkalommal megfizettetik a mezőgazdásszal a gyártmányaikat. A káros mellékhatások, környezetrombolás, a különböző szer együttes, méhmérgező hatása, nem tartoznak a méreggyártók gondjai közé.

Márpedig, ha ma, nem törődünk a környezetünkkel akkor a gyermekeink, az unokáink fogják elviselni az iszonyatos következményeket! Tessék, tegyünk máris annak érdekében, hogy ne így legyen! Terjesszük a “Nemegyedül” elgondolást, az újságoknál, TV . . .tájékoztassuk a közvéleményt, támogassuk az eljárás megvalósulását! Több mint méhészérdek, közérdek!
Egyszer lesz, hol nem lesz, holnap lesz! de “Nemegyedül” !

joseph.bencsik@free.fr 2015 március
Teljes hír
Bencsik József

A “Nemegyedül”, méhész mozgalmi indítvány célja, az eredeti elképzelések szerint, nem csak méhészeti érdekvédelem, hanem környezetvédelem, egyben, közérdekvédelem is. Hogyan elkerülni a környezet rombolását, méhveszteségeket, és miért ne, egyben kisegíteni, támogatni károsult méhészeket. Valójában, jelenleg, a méhmérgezések elkerülésére, semmilyen elővigyázatossági eljárásról nem tudunk. Senki mezőgazdász nem tűz ki a virágba borult repce, napraforgó tábla szélére, a gyümölcsösére tűzött hirdető oszlopára : Vigyázat, méhészeti vándorlásra veszélyes terület! A méhmérgezés helyenként több mint bizonyos, de nem tudni pontosan hol, mikor ! (Lásd pl. semmilyen!!broken!!semmilyen tényleges eljárási ajánlat, a napirenden! Ezen írásom, benne az elgondolást, lehet úgy venni, mint gyakorlati visszahatás, a kapott, kétségbeesett, kárbejelentő üzenetekre. vajon minden károsult méhészetet (nem csak 77!) figyelmére méltó elgondolás lenne?

Sajnos, innen messziről, nem sokat tehetek egyedül ! Innen a « Nemegyedül » mozgalmi eljárás szükségessége ! Sehol nem látni a károk elkerülésére irányuló ténykedő szervezetet se írásokat. Ugyanakkor, a Méhészet szaklapban, található, ma is, Syngenta mérgezők kétoldalas 3. „virágmező „ hirdetményei. Úgy érzem, mert úgy látszik, napjainkban, valóban, hiány mutatkozik, a méhvédelem, a méhész érdekvédelem terén. Sehol, senki illetékes szervezet, vagy hivatal nem készít, nem hirdet nem ajánl méhvédelmi, szakvédelmi, tényleges terveket. Ilyen körülmények között, hová milyen irányban halad a szakma ha nem pontosan az elvesztés zsákutcájába?

Ma, gátlástalanul pusztulnak a méhcsaládok, így ez, egyre növekvő iramban. A szomorú méhészeti helyzetet, most már senki nem tagadja ! A kimutatási (EU?) táblázatok, számok közel sem igazi jelzői a méhek pusztulásának, valójában, messze, a valódi értékek alatt. A valóság az, hogy nem kerül számításba sehol, semmilyen kimutatásban, az a fölbecsülhetetlen méhtömeg, amely virágzó területeken, gyűjtési munka közben, az alkalmazott szerek, folytán kicsit lerészegedve , képtelen hazatérni. Magában a kaptárban, ugyan, semmi mérgezési jel. A laborvizsgálatok is nemlegesek. Tapsolnak a méreggyártó szerek felelősei alkalmazói ! Maga a gyakorló méhész azonban, mégis csak gyanakszik, a méhcsaládja gyérülése láttán. Amikor a virágzó területet bejárja, és messze a kaptártól távolban, a földön mászkáló, elrepülni képtelen méheket talál. De észreveszi ugyanakkor, hogy mézhozam is alaposan megcsappant. Így ez évről évre. Lassan, de biztosan, nem kifizetődő lesz méhészettel foglalkozni.

Márpedig a természet megtermékenyítése, a növényfajták kereszteződése, újabb, alfajták, változatok alakulása, a környezeti egyensúly fönn tartása, nagyrészt, a méhek műve, és mint olyan, valóságos közérdek. Következés képpen, a méhészet mint foglalkozás, ugyancsak valódi, és nélkülönözhetetlen közérdek. A környezetromboló szerek használatának fékezése, megállítása, nem csak a méhész, de a mezőgazdász, és mindenki érdeke : közérdek.

Már a méhekre veszélyes szerek, több mint alapos, fokozatos, megadóztatása, hatásos méhvédő (IRET) eljárásnak ígérkezik. Előbb, a szerek alkalmazási csökkentésére, majd megszüntetésére vezethet. De nem csak, miután, az időközben így befutott összeg, rendkívül célszerűen fölhasználható, akár a méhészek kártalanításra, úgy mint a védekező intézkedések, eljárások, pénzelésére. . . Ugyanakkor az alkalmazott szerek kötelező bejelentése, jelentősen fokozza méhészeti biztonságot. Valóságos, közérdekű, biztonsági eljárások; sokszoros hasznosság! A bevezetésük halogatása, akár közérdek sérelemnek is számítható.

Ugyanakkor, az eljárási terv megvalósítása rendkívül előnyösnek bizonyul a fogyasztási termékek, élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök szermentessége szempontjából is . . . Ezen módszerek alkalmazásával a mezőgazdaság, végülis a biogazdálkodás irányába terelődik, a környezet egyensúlya, idővel visszaáll. A szerek folyamatos, és emelkedő megadóztatása folytán, a mezőgazdász kénytelen kelletlen számolgatni, milyen, melyik eljárással lesz gazdaságosabb a termelés. Ily módon a szerkezelések évről évre csökkennek, a környezet egyensúlya, fokozatosan javul. A “Nemegyedül” mozgalom honlapján többek között, és például a mezőgazdász tanácsokat is szerezhetne; melyik mérget, milyen eszközzel, milyen módszerrel, gazdaságosan, veszélymentesen, helyettesíteni. Ilyen tanácsokkal, ugye nem szolgálnak a méreggyártók ! Nem bolondok a saját érdekei ellen a háztetőkről kiabálni!

A « Nemegyedül » mozgalom és honlapjának működése, elindulhat akár, 3-4 károsult méhész, beindító taggal, sok-sok, törtető, akarattal, amelybe beléphet bárki alapító tagnak. Első lépésben a mozgalom, elindítja honlapját. IRET (Igazságos, Részarányos, Ésszerű, Törtető) érvelésekkel megköveteli, a mezőgazdászok szerkezelési tervének kötelező bejelentését. Legyen az illetékes községházán vagy annak honlapján. Ugyanakkor, bejelenteni a « Nemegyedül » méhészmozgalom honlapján is. De vajon miért így is ? Mert ezen szakmozgalom elsődleges hivatása, és elsősorban ezen kezelési tervek, értesülések, nyilvánosságra hozása, pontosan,a gyakorló méhészek szolgálatára. Történik ez, először is a mérgezési károk elkerülésére. A képernyőn, például, pontos, naprakész, értesülés adatok, találhatók: Melyik területen milyen szerkezelések kerültek kivitelezésre? A későbbiekben, a rendszer kibontakozásával számos más hasznosnál, hasznosabb, közvetlen, és országos értesülések is megtalálhatók lesznek ugyanott. Közöttük statisztikai adatok , virágzási előjelzések, betegségi, zárlati, övezetek . . . egyéb adatok tárával. . . . miért ne, akár nemzetközi szinten is? Óriási lépés a méhészet mesterségének fejlődésében : Internet, mint méhészeti eszköz !

Az eljárás, máris, rendkívül hatásosnak ígérkező módszernek bizonyul , a méhmérgezések elkerülésére. A vándorolni készülő méhész, gombnyomásra megkaphatja a területhez tartozó kezelési értesüléseket, de nem csak, a körzetről, hanem így ez országszerte. Ugyanakkor megkaphatja azokat a községháza honlapján is ? Mert az egyik rendszer meghibásodása esetére, jó lesz a másikhoz fordulni, nem de? Máskülönben, bárki megkaphatja a termelő által a községházára, kötelezően beküldött adatokat, akár személyesen is, közvetlenül, a helyszínen. Kezdetben legalábbis így, amikor, se a községháza, se a vándorló méhész, legyen az egyik, vagy mindkettő, még mindig nem rendelkezne, internet üzenetközvetítővel.

Ugyanakkor, és valójában, a méhésznek tudni kell, melyik szerkezelés, milyen hatással a méhekre. Például, melyik, gaztalanító, gombásodás védőszer, milyen veszélyeket jelent a méhcsaládra. Nem is említve a rovarirtókat, a különböző, használt szereket, azok közvetlen, vagy egymásután időeltolódással alkalmazott hatását, a méhekre, a környezetre . . . No ez már mindenki méhésznek gondja. Ilyen értesülések ma, azonban, nem állnak a vándorló méhészek rendelkezésére. Szerencsére olvashatók lesznek azok a “Nemegyedül” mozgalom honlapján. Miközben, ma, amikor megjelenik a méhész a vándortanyán, a méheivel, nem tudja milyen szereket alkalmaztak a területen. De megtalálhatók lesznek azok a „Nemegyedül” mozgalom honlapján! Ugyancsak, jelezve, kibővítve, igen fontos értesülésekkel például, melyik szer alkalmazása, milyen körülmények között, milyen² veszéllyel jár. Így a szerek egymással kapcsolatos hatása is. Ez utóbbi értesülések, lehetnek nemcsak labo-kutatások, kiadványok eredményei , hanem ugyanakkor, gyakorlati megfigyelések, tapasztalatok, gyűjteménye. Azok, pontosan a “Nemegyedül”mozgalom tagjainak, gyakorlati megfigyelésiből is származhatnak. No lám, egy másik hatalmas internetes segítség szolgáltatás, ugyanott! Ezen értesülések tudatában határoz a méhész, oda vándorol, vagy nem! Nem de nyilvánvaló előnyök lennének ezek? Ugyanakkor, sok más, országos, akár nemzetközi értesüléshez lehetne jutni, hasznosnál is hasznosabb alkalmazásra. Számhasonlítási kimutatások, járások, vármegyék, országok, szerint, betegségi, mérgezési, elhullási, esetek. . .

Természetesen nem megy ez eljárás önmagától, a mezőgazdasági termelő jóakaratából. Neki is megnövekszik a tennivalója, úgy mint a tagadhatatlan felelőssége. Semmilyen kezelési eljárást nem végezhet el, titokban, előzetes bejelentés nélkül. Ugyanakkor neki is tanulmányozni kell, melyek azok a módszerek, amelyek segítségével, kifizetődő a termelése. Az alaposan megadózott drága szerek hijján milyen módszerrel lehetne a legjobb termelési eredményeket elérni? Ezidáig, szinte kizárólag a méreggyártóktól kapta a “jó tanácsokat”, A szerek csomagolásán található jelzések bibliai igazságok! Milyen termelési veszélyek ellen milyen szerkezelést használni ? Így ez akkor is, ha jelzett veszélyek bekövetkezése több mint bizonytalan, esetenként, teljesen alaptalan. Nem minden évben, és nem mindenhol lesz az országban, ”sáskajárás”, se tömeges gombásodás. De még gaznövény özönlés is bizonytalan. De biztos ami biztos, hivatkozással, a szergyártók, minden alkalommal megfizettetik a mezőgazdásszal a gyártmányaikat. A káros mellékhatások, környezetrombolás, a különböző szer együttes, méhmérgező hatása, nem tartoznak a méreggyártók gondjai közé.

Márpedig, ha ma, nem törődünk a környezetünkkel akkor a gyermekeink, az unokáink fogják elviselni az iszonyatos következményeket! Tessék, tegyünk máris annak érdekében, hogy ne így legyen! Terjesszük a “Nemegyedül” elgondolást, az újságoknál, TV . . .tájékoztassuk a közvéleményt, támogassuk az eljárás megvalósulását! Több mint méhészérdek, közérdek!
Egyszer lesz, hol nem lesz, holnap lesz! de “Nemegyedül” !

joseph.bencsik@free.fr 2015 március