Alapfogalmak - óravázlat

 

Rend: valamely szabálynak, törvénynek megfelelő állapot

 

Közrend (belső rend): az állam és a társadalom szervezetei jogszabályok alapján zavartalanul működnek. (a közigazgatás ellátásának nélkülözhetetlen légköre)

 

Határrend: nemzetközi szerződések, jogszabályok garantálják a szomszédos államok polgárainak az élet és vagyonbiztonságát.

 

Biztonság: az állam és társadalom érdekeinek, értékeinek, az ország területének és lakosságának külső és belső veszélyektől mentes állapota. (relatív fogalom, függ a társadalom polgárainak szubjektív érzelmeitől, és az adott társadalmi formáció lehetőségeitől)

 

Nemzetbiztonság: a Magyar Köztársaság szuverenitásának, alkotmányos rendjének külső és belső veszélyektől, fenyegetéstől mentes állapota.

 

Közbiztonság: alkotmányos rendnek és az arra épülő jogrendnek megfelelő működés, azaz az állam által garantált személy- és vagyonbiztonság.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A rendvédelem: az állam fellépése a közrendre veszélyes cselekmények megakadályozására vagy megtörésére. (rendőrség, vám- és pénzügyőrség, büntetés-végrehajtás, határőrség, történeti szempontból ide sorolható még a csendőrség és a testőrség is) A rendőrség működési határa a jogrend.

(Diszkrecionalitás elve – szabad belátás szerinti cselekvés)

 

 

Szövegdoboz: Közbiztonság
Szövegdoboz: Nemzetbiztonság
Szövegdoboz: Honvédelmi (katonai) biztonság

Szövegdoboz: BIZTONSÁG