Lencsefőzelék

 

Hozzávalók: 50 dkg lencse, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt,

1 teáskanál vöröshagyma, citromhéj, tejföl, füstölt hús kocka, só

 

A beáztatott lencsét annyi friss vízben tesszük fel főni, amennyi ellepi, sóval és citromhéjjal, esetleg leveskockával ízesítve, puhára főzzük.

A citromhéjat kivesszük.

Az olajon a lisztet jól megpirítjuk, barna rántást készítünk.

Tejföllel tálaljuk.

 

Lencsefőzelék

 

Személyenként 1-1 darab füstölt húst felteszünk főni. Mikor félig megfőtt, beletesszük a megmosott lencsét. 1 kanál zsírral, 3 evőkanál liszttel világos rántást készítünk és a megfőtt lencsét, berántjuk vele. Ízlés szerint savanyítjuk, vagy feltejfelezzük.

 

Lencsefőzelék

  

A főzés megkezdése előtt néhány órával tésztaszűrőben, folyóvíz alatt mossunk meg 35 dg megtisztított lencsét, tegyük egy zománcozott edénybe, és öntsünk rá 9 dl vizet. 3–4 órás áztatás után adjunk hozzá egy diónyi vöröshagymát, 2 gerezd fokhagymát és 1 púpozott mokkáskanál sót, majd fedő alatt főzzük min. 15 percig, amíg megpuhul. Ha a lencse túl sok vizet szívott fel, akkor öntsünk rá még annyit, hogy ellepje. Utána távolítsuk el belőle a hagymákat, és a Szárazbabfőzeléknél leírt módon rántsuk be. Aki szereti, tehet a főzővízbe 1 babérlevelet is. Ebben az esetben az elkészült főzeléket kevés almaecettel savanyítani kell.

  

Lencsefőzelék pikánsan

 

Hozzávalók: fél kg lencse, 3 db sárgarépa, 1 db fehérrépa, fél db zeller,

2 gerezd fokhagyma, 2 db babérlevél, 3 db burgonya, 1 kávéskanál citromlé,

1 teáskanál só, vegeta.

 

Elkészítése:

A lencsét 10 órán át vízben áztatjuk, majd lecsurgatjuk és odatesszük főni a 2 gerezd fokhagymával, a felszeletelt sárga- és fehérrépával, a babérlevéllel, a kettévágott zellerrel. A burgonyákat meghámozzuk és nagy lyukú reszelőn a lencséhez, reszeljük. Beletesszük az ízesítőket, és addig főzzük, míg a lencse meg nem puhul (kb. 15 perc). Utána kivesszük belőle a zellert és a babérlevelet. Csöpp citromlével tehetjük még pikánsabbá.

 

Lencse

 

Az éjszakára beáztatjuk, majd leszűrjük, és új vízben feltesszük főni.

A kis darab zellert, 1-1 kis szál sárgarépát, petrezselyem gyökeret megtisztítjuk, apróra vágjuk, és a lencséhez keverjük. Beletesszük egy gerezd fokhagymát és egy darab babérlevelet, sózzuk, borsozzuk. Majd nem puhára főzzük, hagymás-paprikás rántással sűrítjük. Tetszés szerint beleöntjük egy kis ecetet, beletesszük egy bő teáskanál mustárt, egy kevés cukrot. Vége felé a felszeletelt virslivel és egy kis tejföllel utójára felforraljuk.

 

Lencsefőzelék

 

A lencsefőtételek vonatkozásában, én egy másik változatot szoktam főzni, mert mi is szívesen eszünk télen kb. havonta egyszer lencsét. Ami egészen biztos az, hogy minden január 1-én ebédre lencse van! Nem vagyunk babonásak, de nem lehet kihagyni semmilyen lehetőséget sem, ha pénzről van szó.

 

Abszolút kezdőknek ajánlva írom le:

Előző este szoktam bőséges megmosás után beáztatni a lencsét. Reggelre

megduzzad kb. 2x-re, reggel leöntöm róla a vizet, majd egy lábosban felteszem főni, úgy, hogy a vizébe 1-2 babérlevelet teszek, illetve

2 db füstölt húsos kockát (Magi, v. Knorr teljesen mindegy). Egy kicsit megsózom, majd addig ott állok mellette, amíg el nem kezd forrni, akkor kislángra veszem, mert üzembiztosan kifut, ha nem így teszek. Kb.

20-25 percet főzöm, ekkor készítek egy másik lábosban egy kis rántást, megpirítom, de paprikát nem teszek bele. Feleresztem vízzel, majd óvatosan adagolva beleteszem a megfőtt lencsét, hogy ne legyen csomós a rántás, folyton keverem. Ezután beleteszek 1-2 evőkanál mustárt, egy kicsi cukrot, esetleg meg sót, ha szükséges és végül belekeverek tejfelt 1,5-2 dl-t. Attól függ milyen sűrű a főzelék.  Feltétként fejenként 1-1 szelet sonkát, illetve 1-1 tükörtojást szoktam tenni, hogy ne legyen olyan terepszínű a tányérban.

 

Lencsefőzelék.

 

Hozzávalók: 60 dkg lencse, 6 dkg zsír, vagy olaj, 8 dkg liszt,

2 db babérlevél, 1 db közepes fej vöröshagyma, 1 csapott evőkanál mustár,

1 csapott teáskanál pirospaprika, 1 evőkanál cukor, ízlés szerint ecet,

1 db citrom, ízlés szerint só, 3 dl tejföl

 

A megtisztított lencsét megmossuk, majd bő, hideg vízben tesszük fel főni,

/mi nem szoktuk beáztatni!/ mert a lencse sok folyadékot vesz fel főzés közben. Sózzuk, beletesszük a babérlevelet, egészben a hagymát és a citromot félbevágva. Lassú tűzön forraljuk. A hagymát és a citromot a főzés befejezésekor kiemeljük a főzelékből. Kevés cukorral pirított barna rántást készítünk, pirospaprikát keverünk bele, vízzel felengedve simára keverjük és a rántást a megpuhult lencséhez, öntjük. A főzeléket ecettel, cukorral, mustárral ízesítjük, és lassan készre forraljuk, közben a tejfölt hozzáadjuk. Feltétet mindenki saját ízlése szerint tesz rá.

 

Lencsefőzelék

 

Szalonnát olvasztunk, majd a zsírját félretesszük. A sült szalonnadarabokat

a beáztatott lencse, babérlevél, füstölt hús, kolbász, egy közepes fej

reszelt vöröshagyma és kevés só társaságában feltesszük vízbe főni. Puhára főzzük. A szalonnazsírból rántást készítünk 2 gerezd fokhagymával, piros paprikával ízesítve. A rántás hozzáadása utáni összefőzés után - mielőbb már majdnem kész – 2 evőkanál házi készítésű reszelt tormát rakunk a főzelékbe. Finoman utána sózunk.

 

Lencsefőzelék

 

Adagonként kb. 10 dkg lencsét, megmosok is éjszakára, beáztatom. Az áztatóvízben teszem fel főni. Ha füstölt hússal főzöm, akkor hozzáteszem, a félig már megfőzött húst, is a levéből annyit, hogy ne sózza el az ételt, ha kolbásszal, akkor a kettőbe-háromba vágott kolbászt. (Ha éppen egyiket sem főzök hozzá, akkor is szoktam vagy eltett füstölthús-levét, vagy legalább egy kis füstölt szalonnabőrt főzni bele) Egy egész hagymával, babérlevéllel, szegfűborssal, borsikával fűszerezem, szűkség szerint sózom. Ha megfőtt, kiszedem belőle a húst, kolbászt, a kolbászost csak behabarom tejföllel, egyébként a pillanatnyi hangulat szerint esetleg paprikás rántással be is rántom. Tálaláskor adok hozzá citromot, ecetet, plusz tejfölt. A feldarabolt füstölt hússal, kolbásszal tálalom, de külön fasírttal, pörkölttel, sült hússal is jó.

 

Lencsefőzelék görögösen

 

Az első levét leöntöm, illetve pontosabban egy tasak száraz lencsét beteszek a kuktába annyi vízzel hogy jó alaposan ellepje (mert megduzzad) és mikor elkezd a kukta sípolni, a tűzet alatta, kioltom és a meleg lapon, hagyom Kb. 5 percet. Ezek után leöntöm róla ezt az első levét, föltöltöm megint lével, ami turmixolt paradicsomból és vízből áll (lepje el a lencsét jó kétujjnyira). Teszek bele 2 babérlevelet, 4-5 cikk fokhagymát egyben, sót, borsot és nyakon öntöm olívaolajjal. Ekkor már csak annyit kell főzni, hogy ami a paradicsomnak kell, hogy megfőjön. Én annyit főzöm, amíg látom, hogy jó sűrű. Ezt mi egytálételnek esszük, én a tányéromba még teszek egy-két kanál friss olíva olajat és mindketten savanyítjuk ecettel. Ehhez általában füstölt halakat szoktunk enni, pl. füstölt heringet, amit egy külön tányéron felvágok és onnan csipegetünk és persze elmaradhatatlan a feta sajt is ilyenkor az asztalról. Az előbbi receptemből kihagytam az apróra vágott hagymát! Az föltétlen kell bele, együtt a fokhagymával.