Bűn és bűnhődés Szonya szemszögéből

Az Új Színház Stúdiószínpadán a Bűn és bűnhődéssel találkozhatnak a nézők, csak egészen másképp... Ugyanis Dosztojevszkij regénye nyomán, Görög Imre és G. Beke Margit fordításának felhasználásával, Hársing Hilda írt szövegkönyvet, Szonya címmel. A Mix Online-nak a címszerepet játszó Fodor Annamária beszélt az előadásról.

-Milyen különbséget érzel ahhoz képest, mintha egy hagyományos Bűn és bűnhődés előadásban játszanád Szonya szerepét?
-A mi előadásunk érdekessége, hogy a nézők végig Szonya szemszögéből látják a történéseket. Bár a darab többi figurája is erősen kidolgozott, de mégis a közönség azt láthatja, ahogy Szonya körül forog a világ. Úgy érzem, a darabban mindenkihez erős viszonyok fűzik Szonyát, persze a szívéhez legközelebb Raszkolnyikov kerül, ő az, akire várt.

-Mi áll hozzád Szonya figurájában a legközelebb?
-Számomra nagyon fontos az emberi mélysége. Néha mintha külső szemlélő lenne a saját életében, sokszor éreztem én is így magam. Óriási forgatag, őrület közepén Szonya egyedül áll és tartja magát, szivacsként szívja magába a történéseket, nem válogat. Nem sírással, vagy kirohanásokkal reagál a körülötte vagy vele történő dolgokra, hanem végtelen türelemmel. A próbák alatt rájöttem, hogy bennem sokkal kevesebb türelem van, ezt jó lenne Szonyától megtanulnom. Az egyszerűségének a szépsége is igazi felfedezés volt nekem.


-Milyen volt a rendezővel, Szabó Mátéval együtt dolgozni?
-Nagyon jó. Még a főiskoláról ismerem Mátét, és korábban láttam is remek rendezéseit, de most dolgoztunk először közösen. Nagyon vártam a munkát, mert különlegesnek ígérkezett, és az is lett. Máté mindenkivel nagyon jól tudott együttgondolkodni, nagy türelemmel, és jó irányokba terelgetett. A próbák alatt kialakult egy közös nyelv. A közös burokban nem történhetett baj, ez védett szerintem mindenkit. Pedig az elején nagyon féltem, hogyan tudok Szonyához elérni, hiszen a darab harmincötödik oldaláig szinte meg sem szólal. Ez nem egyszerű feladat. Nagyon érdekes volt az is, hogy Máté néha nem instrukciókat adott, hanem olyan történeteket vagy képeket mesélt el az életéből, amikből egyből megértettem, hogyan kellene egy helyzetet lefordítanom magamnak.

-Ez lett most a kedvenc szereped az Új Színházban?
-A legkülönlegesebb, legfrissebb! Az az igazság, hogy mindegyiket nagyon szeretem.

Dosztojevszkij így írt egy levelében, mely az 1860-as évek elején kelt: "A regényem címe: Részegesek. Nem csupán az alkoholizmust vizsgálja, hanem vetületeit is: családi képek, gyermeknevelés efféle környezetben stb. Legalább húsz ívre tervezem." Ki gondolná, hogy ezek a sorok a Bűn és bűnhődésre utalnak? A mű eredetileg aktuális tárcaregénynek indult a pétervári nyomorról, az alkoholizmus által tönkretett családokról, és csak később kapcsolódott hozzá a szerzőt a kényszermunka évei óta foglalkoztató "értelmiségi bűnöző", Raszkolnyikov figurája és lélektani története.

Elképzelhető tehát a Marmeladov család, illetve Szonya aspektusából szemlélni a regényben felsorakozó eseményeket. A tizennyolc éves lányt mostoha anyja, megháborodva a nélkülözéstől, ráveszi, hogy harminc rubelért eladja magát, majd rendszeresen az utcán keresse meg mindannyiuk kenyerét, és alkoholista apjának az italra valót. A lány meghozza ezt az áldozatot, vállalja a szégyent, a szenvedést, a kitaszítottságot, de hiába, megmenteni senkit nem tud. Részeg apját elgázolja egy rohanó kocsi, mostoha anyja pedig beleőrül helyzetük teljes kilátástalanságába, majd ő is meghal.

A sorscsapások közepette Szonya megismerkedik egy volt egyetemistával, aki iránt végzetes vonzalom támad szívében. A fiú azonban hol a világ legszeretetreméltóbb és legönzetlenebb emberének mutatkozva felkarolja őt, hol eltaszítva magától sötét bűnök elkövetését sejteti vele. Szonya azonban kitart mellette, még akkor is, amikor a fiú bevallja, hogy gyilkos, sőt kettős gyilkos.
Az Új Színházbeli előadás szerepeiben Fodor Annamária mellett Almási Sándor, Huszár Zsolt, Kovács Krisztián, Papp Zoltán, Pokorny Lia, Tordai Teri (és több gyerekszereplő) látható.

Bárd Noémi Polli - 2008. 12. 20. (MixOnline)