Egészséges gyermekcipő

A rosszul megválasztott cipő miatt kialakulhatnak ízületi túlterhelések, rosszul terhelődnek a csontok és az ízületek, ha ezek hosszú ideig állnak fent akkor tartási, működési zavarokat okozhatnak a mozgató rendszerben. Ilyen pl. a gyermekeknél a lúdtalp, láb-, térd-, csípő fájdalom, vagy a felnőtteknél gyakran előforduló porckorongsérv, bütyök és a kalapácsujj.

A statisztika szerint 2004-ben az óvodások leggyakoribb betegsége a lúdtalp volt.
Egészséges lábbal csak a csecsemők rendelkeznek, és a 19- 34 év közöttiek 65%-nál már lábváltozásokat tapasztalunk. Az ortopéd szakorvosok és a gyógytornászok szerint ennek az oka általában az, hogy a szülők túl korán kezdik el járni, tanítani a gyermeket, mielőtt még az izomzata erre a mozgásra és a testsúly megtartására képes lenne, és ezzel hogy az izmok nem megfelelő erővel rendelkeznek, az ízületi rendszere túl nagy teher nehezedik, és kóros irányba kezd el fejlődni az ízület.

A másik tényező a nem megfelelő minőségű (olcsó műanyag), vagy beépített betétes cipő viselése. Tehát a szülőnek fontos tudni, hogy a gyermeknek a normál csontrendszer fejlődésének megtartása érdekében milyen cipőt vásároljon.
Mikor a gyermek önállóan elkezd járni tanulni, a fokozatos igénybevétel és a hirtelen növekedés során megfelelő cipőre és sok-sok gyakorlásra, lábtornára van szükség. A szülők felelőssége tehát, hogy főként az állás és járás kezdetén, illetve óvodás és iskolás korban megfelelő cipője legyen a gyermeknek.

 

A leggyakoribb probléma a lúdtalp és a csámpás láb. Ennek az elváltozásnak a sarokcsont bebillenésére (a lábszár és a sarokcsont nem egymás tengelyében helyezkedik el), és a boltozat lelapulására, eltűnésére vezethető vissza.


 


A boltozatokat (haránt-, és hosszanti boltozat) talp izmok hozzák létre, és a boltozatok segítségével a test súlya 3 támasztási ponton tevődik át a talajra, és így egy alátámasztási felszín jön létre, amely közepén halad a test súlyvonala. A boltozat 4-5 éves korra alakul ki, mindenki lapos talppal születik.
A boltozat emelős cipők viselése nem túl szerencsés, mert ha megtámasszuk a talpat, akkor az izmok nem fognak megerősödni, azaz mikor elveszük az alátámasztást lesüllyed a talp nincs boltozat.

Ha nem megfelelő a talp boltozata, akkor a súlyvonal is máshol helyezkedik el, ezáltal az összes teherviselő ízület rossz helyen terhelődik, és ebből gerincferdülés alakul ki, és vagy fokozódik, vagy ellapul a normál "s" alakú gerinc. De a bokát, térdet és a csípőt is érinti ez a megváltozott statikai helyzet, pl. a térdek befele fordulnak és "X" tartásban van az alsóvégtag, csípő enyhe hajlított helyzetben van, medence előre billen. Ezzel a rossz tartással, a nem jó helyen terhelt ízületek deformálódhatnak, és ha évekig áll fenn ez e kóros tartás, akkor fájdalom jelentkezik.

Ezek a deformitások az esetek döntő többségében megelőzhetők, vagy az időben észlelt probléma teljesen helyrehozható, gyermekkorban megfelelő lábbeli használatával és speciális gyógytornával korrigálhatók ezek az eltérések.

Mi a megfelelő cipő?

A megfelelő cipő a suppinációs sarokkal (döntött) készült cipő, magasan hosszan előre vezetett erősített kérgük és felsőrészük van, ami a gyerek lábának stabilitást és biztonságot kölcsönöz, és megakadályozza, hogy a sarokcsont befele forduljon. A speciális sarokemelés, a sarokcsont ebben a helyzetben való megtámasztása, a boltozat kialakítását segíti.


A gyengült talpizmokat (, aminek egyik látható jele, hogy a gyermek bokája bedől, lábfejét kifordítva, vagy becsámpázva tartja),  melynek feladata a boltozatok fenntartása, aktív működésre serkenti. A gyermek esetleg jellemző láb vagy lábszár fájdalma csökkenhet, ha ilyen cipőt használ, és ha mellette még izomerősítő gyógytorna gyakorlatokat végez meg is szűnik a fájdalom.

A suppinációs gyermekcipő természetes, puha anyagból készülnek egészségesek és kényelmesek, biztosítják a láb jó szelőzését, egész nap viselhetőek. Talpuk könnyített szerkezetű, mikroporózusos, széles gumitalpból készül, a gyermek járása így még könnyebbé válik.