Az operációs Rendszer

Operációs rendszernek (rövidítése gyakran OS az angol operating system forma alapján) nevezzük a számítástechnikában a számítógépeknek azt az alapprogramját, mely közvetlenül kezeli a hardvert, és egy egységes környezetet biztosít a számítógépen futtatandó alkalmazásoknak (például szövegszerkesztők, játékok stb.). A kezelt hardvererőforrásoknak része többek között a memória, a processzor, a merevlemez és a perifériális eszközök használata.


Felépítése

Az operációs rendszerek alapvetően három részre bonthatók: a felhasználói felület (a shell, amely lehet egy grafikus felület, vagy egy szöveges), alacsony szintű segédprogramok és a kernel (mag) amely közvetlenül a hardverrel áll kapcsolatban.
Vannak olyan operációs rendszerek, melyekben a kernel (mag) és a shell (héj) különválnak, így lehetőség nyílik ezek kombinációjára. Más rendszereknél, mint például a Windowsnál ez a különválasztás mind elméleti, mind gyakorlati szempontból nehezebb.

Négyféle kerneltípus ismert, az úgynevezett

A Unix monolitikus kernelre épül, ami mára elavultnak tekinthető, bár szerverek esetén szerencsés az ilyen. Ezeken a rendszereken nem különülnek el alapvetően a folyamat vezérlési, tárolási feladatok, illetve a rendszerhívások. A mikrokernel annyira kicsi, amennyire lehet, gyakorlatilag az egyetlen feladata az erőforrások újraelosztása az alkalmazások között. A Linux kernele hibrid kernel, azonban a programkód fordításakor megszabhatjuk, hogy mely részek kerüljenek betölthető állapotba, illetve melyek ne, így lehetőségünk van akár monolitikus kernel készítésére is, ami különösen szerver operációs rendszerek esetén célszerű. A Windows által használt hibrid kernel is ránézésre egy mikro kernel, de itt kernel módban fut az üzenetkezelés (Application IPC), és az eszközillesztők.


Feladatai

A kernel feladatai

A Shell feladatai


Operációs Rendszerek

Legelterjedtebb operációs rendszerek asztali felhasználás terén Windows, Linux és Mac OS. A Windows a Microsoft által gyártott kereskedelmi operációs rendszer. Jelenleg gyakran használt Windows verziók 2009-ben:

A Windows operációs rendszerek kereskedelmi szoftverek, csak úgy használhatók, ha licencdíjat fizetünk érte. Ha licenc díj megfizetése nélkül használjuk bűncselekményt követünk el. Linuxnak többféle terjesztése létezik. Vannak amiket cégek gyártanak és vannak amelyeket az Interneten alakult közösségek tartanak fenn. A legismertebb terjesztések 2009-ben:

Egy Linuxos operációs rendszer grafikus felület nélkül is telepíthetők. Szerver telepítés esetén szinte kizárólag így szokás telepíteni. Ebben a formájában a parancssoros felület tulajdonképpen egy unix rendszer vagy unix klón. Ezért amikor Unix rendszerekről beszélünk ez alatt érhető egy Linuxos rendszer grafikus héjak nélkül. A Linux operációs rendszerek szabad szoftverek, ami nem jelent feltétlen ingyenességet, de ha lemásolása és hazavitele vagy letöltése jogilag teljesen megengedett. A szabadság nem egyenlő az ingyenességgel. A szabadság viszont megengedi, hogy akár ingyen, akár pénzért terjessze bárki. A programok forráskódja is elkérhető és ezen feltételek mellett tovább terjeszthető. A Mac OS X az Apple cég operációs rendszere. Magyarországon a filmiparban elterjedt. Szerver operációs rendszerek terén legnagyobb térhódítást unix rendszerek vezetik. Ebbe beleértve a Linuxot, amely a szerverek piacán 2009-ben legnagyobb részt jelen van.