ismertetők, leírások » fogalom meghatározások

 

Trainz

 

vasúti alapfogalmak, fogalom meghatározások

 

tartalomjegyzék:

 

Összegyűjtöttem néhány nagyon fontos fogalom meghatározását az "F. 2. sz. forgalmi utasítás"-ból. Ezeket minden vasútmániásnak ismernie kell, főleg ha pályaépítésre adod a fejed! Ha egy vasúttal kapcsolatos ismertetőt olvasol, akkor ezekkel a fogalmakkal biztosan fogsz találkozni! Vastagon kiemeltem azokat, amelyek szerintem a legfontosabbak.

 

Állomás (pályaudvar)

Vonattalálkozásra, továbbá személy- és/vagy áruforgalmi szolgáltatásra berendezett szolgálati hely.

Állomás területe

Az állomás végein elhelyezett bejárati jelzők, V-betűs jelzők, illetve bejárati irányú ellenőrző jelzők közötti terület. Fejállomáson a bejárati jelzőn, illetve V-betűs jelzőn belüli terület.

Átmenő fővágány

Szolgálati helyen (állomás, forgalmi kitérő, megálló-rakodóhely) a nyílt vonal vágányának egyenes irányba álló bejárati váltón (váltókon) át folytatását képező fővágány. Ha egyvágányú pálya szolgálati helyén (állomás, forgalmi kitérő, megálló- rakodóhely) a nyílt vonal vágánya egyenes irányba álló váltón (váltókon) át folytatódik, de az állomás túlsó végén kitérő irányba álló váltón (váltókon) át csatlakozik a nyílt vonalhoz (vágány-tengely ugrás), akkor a szolgálati helynek (állomás, forgalmi kitérő, megálló-rakodóhely) két átmenő fővágánya van. Ilyen szolgálati helyen (állomás, forgalmi kitérő, megálló-rakodóhely) azokat a vágányokat kell átmenő fővágánynak tekinteni, amelyekre a vonatok egyenes irányba álló váltón (váltókon) át haladnak be. Forgalmi szempontból nincs átmenő fővágány a fejállomásokon, továbbá az olyan szolgálati helyeken, (állomás, forgalmi kitérő, megállórakodóhely) ahol a nyílt vonal vágánya a szolgálati hely (állomás, forgalmi kitérő, megálló-rakodóhely) mindkét végén kitérő irányba álló váltón (váltókon) át folytatódik.

Átszelési kitérő

Olyan kitérő, amelynek váltó része mindkét végén lehetővé teszi a vasúti járművek terelését, valamint a vágány szintbeni keresztezését (átszelését) is.

Biztosított szolgálati hely

Olyan szolgálati hely, ahol a váltók és jelzők közötti szerkezeti függés a vonat vágányútját a teljes be-, ki-, vagy áthaladásának ideje alatt rögzíti (kivéve a váltózárkulcs-azonosító berendezést).

Csatlakozó állomás

Olyan állomás, ahonnan idegen vasút vonala ágazik ki. Ide sorolandók a vámhatárállomások is.

Egyszerű kitérő

Olyan kitérő, amelynek váltó része a vasúti járművek terelését csak az egyik végén teszi lehetővé.

Elágazó állomás

Olyan állomás, ahonnan ugyanazon vasútnak más vasútvonala ágazik el.

Elegy

A vonattal továbbítandó vasúti járművek gyűjtő elnevezése.

Éberségellenőrző (éberségi) berendezés

A mozdonyvezető cselekvőképességét ellenőrző berendezés.

Fejállomás

Olyan állomás, melynek csak az egyik végéhez csatlakozik nyílt vonal.

Feszültségmentesítés

A feszültségmentesítés a villamos felsővezetéki hálózat, berendezés egészének, részegységének, szerkezeti elemének üzemen kívül helyezése, amely annak a forgalom lebonyolításában betöltött funkcióját meggátolja. Részletes rendelkezéseket az E.101. sz. Utasítás tartalmaz.

Féksaru

A gurított (szalasztott) kocsik megállítására használt, saruzásra kiképzett sínszálra helyezhető fékező eszköz. A 48 kg/folyóméter rendszerű síneknél alkalmazott féksarukat sárgára, az 54 kg/folyóméter rendszerű síneknél alkalmazott féksarukat világoskékre kell festeni.

Forgalmi kitérő

Bejárati jelzőkkel fedezett vonattalálkozásra berendezett nyíltvonali szolgálati hely. Kétvágányú, illetve párhuzamos egyvágányú pályán váltókapcsolat révén összeköttetést biztosít a helyes és helytelen vágány, illetve a párhuzamos egyvágányú pályák vágányai között. A forgalmi kitérőkre az állomásokra vonatkozó rendelkezések érvényesek

Fővágány

A szolgálati hely minden vonatfogadásra kijelölt vágánya.

Helyes és helytelen vágány

Kétvágányú pályán a kezdő vagy végpont felé tekintve egyaránt a jobb oldali vágányt helyes vágánynak, a másikat helytelen vágánynak nevezzük. Bp. Keleti pu. - Kőbánya felső, Kőbánya felső - Rákos fenti pálya és Bp. Déli pu. - Bp. Kelenföld között a kezdő vagy végpont felé tekintve egyaránt a bal oldali vágányt helyes vágánynak, a másikat helytelen vágánynak nevezzük 1. és 2. kép).

Helyes vágányon közlekedő vonatok

1. kép. Helyes vágányon közlekedő vonatok

Helytelen vágányon közlekedő vonatok

2. kép. Helytelen vágányon közlekedő vonatok

 

Hidegen továbbított mozdony

Kikapcsolt hajtógépezettel továbbított gőz-, dízel-, vagy villamosmozdony, illetve motorkocsi, mely vonóerőt nem fejt ki.

INTENDON vagy azzal azonos biztonságot nyújtó éberségi berendezés

A mozdonyvezető cselekvőképességét ellenőrző, a megtett út vagy idő függvényében a mozdonyvezető részéről aktív kezelést igénylő berendezés. Az EÉVB-vel felszerelt mozdonyok, vezérlőkocsik a jelfeladásra ki nem épített vonalrészeken INTENDON rendszerű éberségellenőrzést végeznek.

Jelzőőr

Az Utasításban meghatározott esetekben az útátjárót fedező dolgozó, tekintet nélkül arra, hogy melyik üzletág, illetve szakág létszámába tartozik.

Jobb és bal vágány

Kétvágányú pályán a végpont felé tekintve a jobb kéz felé eső vágányt jobb vágánynak, a másikat bal vágánynak nevezzük (3. kép).

A jobb, illetve a val vágány

3. kép. A jobb, illetve a bal vágány

 

Kezdőpont, végpont

A Budapestről kiinduló vasútvonalak kezdőpontja Budapest. A nem Budapestről kiinduló vasútvonalak kezdő- és végpontját a Forgalmi Főosztály jelöli ki.

Kitérő (továbbiakban forgalmi szempontból: váltó)

A vágánynak olyan szerkezeti része, amely csúcssínjeinek helyzetével lehetővé teszi, hogy a járművek folyamatos mozgással egyik vágányról a másikra áthaladhassanak. A kitérő fő részei a váltó, a közbenső rész és a keresztezés.

Középállomás

Két rendelkező állomás, vagy a rendelkező és a vonal végpontja között fekvő állomás.

Központi forgalomellenőrző szolgálat (KÖFE)

Nagyobb forgalmi körzetek, csomópontok, illetve hosszabb vonalszakaszok gépi úton, központból történő forgalmi állapotellenőrzése.

Központi forgalomirányító szolgálat (KÖFI)

Nagyobb forgalmi körzetek, csomópontok, illetve hosszabb vonalszakaszok egy központból, távvezérléssel történő közvetlen irányítása.

Megállóhely

Személyforgalmi esetleg korlátozott áruforgalomi szolgáltatásra is berendezett, általában nyíltvonali szolgálati hely, ahol a nyílt vonal vágányán kívül más vágány nincs. A táblás megállóhelyet csak névtábla jelzi. A több pályaudvarral, több vágánycsoporttal rendelkező állomásokon személyforgalmi okokból megállóhely létesíthető.

Megálló-rakodóhely

Személy- és áruforgalomi szolgáltatásra berendezett nyíltvonali szolgálati hely, ahol a fővágányon (fővágányokon) kívül egy vagy több mellékvágány is van. A vonattalálkozásokra berendezett megállórakodóhelyekre az állomásokra vonatkozó előírások érvényesek.

Mellékvágány

A szolgálati helyek vonatfogadásra ki nem jelölt vágánya. Közelebbi elnevezésüket rendeltetésük határozza meg.

Motorkocsi

Személy- és/vagy poggyász szállítására is alkalmas gépi vonóerejű jármű, forgalmi szempontból mozdonynak minősül.

Motorvonat

Személyszállítás céljára kialakított szerelvény, mely egy vagy több motorkocsiból és hozzákapcsolt személyszállító kocsiból áll. A zárt motorvonat a vonat mindkét végéről vezérelhető.

Mozdony (vontatójármű)

Vonóerő kifejtésére, vasúti elegy továbbítására és rendezésére alkalmas jármű, mely rendelkezhet utas- vagy poggyásztérrel is. Mozdonynak kell tekinteni az önjárómunkagépeket is.

Mozdonyszemélyzet

Mozdonyon (vezérlőkocsin) szolgálatot végző műszaki dolgozók gyűjtőelnevezése.

Mozdonyvezető

Mozdonynak minősített jármű vezetője. Állomás területén kívül lévő vonatnál - az Utasításban szabályozott esetben állomás területén is - a közlekedéssel kapcsolatos rendelkezéseit a vonat- és a pályaszemélyzet köteles végrehajtani. Közlekedéssel kapcsolatos rendelkezései előtt a rendelkezésére álló értekező berendezésen köteles a két szomszédos állomás forgalmi szolgálattevőjétől utasítást kérni.

Nyílt vonal (pálya)

Két szomszédos állomás területe közötti vonalszakasz.

Nyomtávolság

A vágány két sínszálának egymástól való távolsága. A normál nyomtávolság 1435 mm, az ennél kisebbet keskeny, az ennél nagyobbat széles nyomtávnak nevezzük.

Pályaelágazás

Bejárati jelzőkkel fedezett nyíltvonali szolgálati hely, ahol vasútvonal, deltavágány vagy pályaelágazásnak minősülő sajátcélú vasúti pályahálózat ágazik ki.

Pályaelágazásnak minősülő sajátcélú vasúti pályahálózatkiágazás

Bejárati jelzőkkel fedezett olyan nyíltvonali szolgálati hely, ahol sajátcélú vasúti pályahálózat ágazik ki és a kiszolgáló menetek közvetlen jelzőkezelés mellett járhatnak be.

Pályasebesség

Forgalmi szempontból a pályán alkalmazható legnagyobb sebesség, amelyet a Menetrendi segédkönyv tartalmaz.

Pályaszinti vágánykeresztezés

Két vasútvonalnak a pályaszintben történő keresztezése.

Rakodóhely

Áruforgalomra berendezett nyíltvonali szolgálati hely, ahol a nyílt vonal vágányán kívül egy vagy több mellékvágány is van.

Rakszelvény

Az érvényes űrszelvényen belül a járművekkel és rakományokkal elfoglalható térnek a pályára merőleges keresztmetszete.

Rögzítő saru

A járművek álló helyzetben történő kapcsolása, illetve az álló járművek megfutamodásának megakadályozása céljából a kerekek alá helyezhető, a szolgálati hely sínrendszerének megfelelő megfutamodást megakadályozó rögzítő eszköz. A 48 kg/folyóméter, illetve az 54 kg/folyóméter rendszerű síneknél egyaránt az 54 kg rendszerű sárga-kék színezésű rögzítő sarukat kell használni.

Rugós váltó

Olyan visszaállító szerkezettel felszerelt váltó, amely lehetővé teszi, hogy a váltóhoz gyök felől közeledő jármű kerekei a váltót üzemszerűen átállítsák (felvágják), majd a jármű áthaladása után a csúcssínt a kiindulási helyzetbe visszaállítsa.

Sajátcélú vasúti pályahálózat

Állomásból vagy nyílt vonalból kiágazó, egyes fuvaroztató felek vasúti forgalmának lebonyolítására szolgáló vágány vagy vágányzat.A sajátcélú vasúti pályahálózat kiágazási váltója és a rakodásra kijelölt hely eleje, illetve a kiágazási és a sajátcélú vasúti pályahálózat szétágazási váltója közötti vágányszakasz a sajátcélú vasúti pályahálózatösszekötővágány. Csatlakozó vasúti pályának nevezzük azt a vágányt, amelyből több sajátcélú vasúti pályahálózat vagy sajátcélú vasúti pályahálózat-összekötő vágány ágazik ki. A sajátcélú vasúti pályahálózatokat vonattal, vagy tolatási művelettel kell kiszolgálni. A kiszolgálás módját az ÁVU-ban kell szabályozni.

Személyszállító vonat

Személyszállítási szolgáltatás céljából forgalomba helyezett vonatok gyűjtőelnevezése.

Szigetperon

Az utasok védelme érdekében épített és a sínkorona szintje fölé emelt legalább 4 méter széles, a szegély közelében eltérő színsávval megjelölt, szilárd burkolatú olyan emeltperon, amelyet az utasok csak a kijelölt útvonalon közelíthetnek meg vagy hagyhatnak el. Szigetperonnal rendelkező vágányok vonatközlekedés és tolatás alkalmával nem minősülnek személyek által elfoglalt vágánynak.

Szolgálati hely

A vasútüzem lebonyolítása szempontjából kialakított, a Menetrendi segédkönyvben önálló kódszámmal megjelölt hely, ahol forgalomszabályozási és/vagy kereskedelmi tevékenységet végeznek.

Tehervonat

Árufuvarozási szolgáltatás céljából forgalomba helyezett vonatok gyűjtő elnevezése.

Térközbiztosító berendezés

Az állomás kijárati jelzője és az állomást követő térközjelző, illetve az egymást követő biztosított térközjelzők között olyan szerkezeti függés van, amely a kijárati, illetve térközjelzőn csak abban az esetben engedélyez továbbhaladást engedélyező jelzést megjelenni, ha a vonat a térközjelző által fedezett térközből vagy térközökből kihaladt, és a vonatot a menetirány szerint következő térközjelző, illetve bejárati vagy fedezőjelző továbbhaladást tiltó állása fedezi.

Térközőr

Nem önműködő biztosított térközjelzőkkel felszerelt pályák nyíltvonali szolgálati helyein a közlekedés szabályozására, a térközjelző kezelésére, elő- és visszajelentés adására, nyugtázására feljogosított dolgozó.

Tolómozdonnyal közlekedő vonat

Olyan vonat, melynél a vonat elején és végén is működő mozdony van és a vonat végén lévő mozdony a vonattovábbítás elősegítése céljából erőt fejt ki, de nincs közöttük távvezérlő kapcsolat.

Tolt vonat

Hátul működő mozdonnyal továbbított olyan vonat, melynél a vonat elején lévő kocsi és a hátul működő mozdony között nincs távvezérlő kapcsolat.

Utasperon

Állomásokon, megálló-rakodóhelyeken, megállóhelyeken az utasok kiés beszállását megkönnyítő vágány melletti építmény.

Űrszelvény

A vágány mentén a vasúti járművek és rajtuk levő rakományok akadálytalan áthaladásához szükséges tér vágánytengelyre merőleges, ívben fekvő vágányoknál sugárirányú keresztmetszete.

Vágányfonódás

Olyan vágányszakasz, ahol két vágány űrszelvénye érinti vagy metszi egymást.

Vágányút

Az a vágányrész, amelyen: - érkező vonat a vonat által érintett első bejárati váltótól a megállás helyéig (vágányút-ellenőrzésénél az első kijárati váltóig), - áthaladó vonat a teljes áthaladásig (első bejárati váltótól az utolsó kijárati váltóig), - induló vonat az indulás helyétől a vonat által érintett utolsó kijárati váltó elhagyásáig haladni fog. Tolatás közben az a vágányrész, amelyen a tolatás történik.

Vágányzár

A vágányzár a vágány, vagy vágányrész előre látott vagy előre nem látott okból történő időleges kizárása a forgalomból.

Vezérlőkocsi

A hátul működő mozdonnyal közlekedő személyszállító- és szerelvényvonatként közlekedő ingavonatok mozdonyának távvezérlésére alkalmas, vezetőállással rendelkező vasúti személyszállító kocsi.

Védőváltó

Olyan váltó, amely megfelelő állásban megakadályozza, hogy a vonat vagy a tolatás vágányútjába oldalról járművek kerüljenek.

Vonat

Általában a nyílt vonalon történő közlekedés céljából forgalomba helyezett, előírás szerinti jelzőeszközökkel felszerelt, megjelölt olyan szerelvény, melynél működő mozdony, továbbá vonatszemélyzet van. Forgalmi szempontból vonatként kell kezelni a jelzőeszközökkel felszerelt, megjelölt: a) egyedül közlekedő mozdonyt (mozdonyokat), b) egyedül vagy pótkocsikkal közlekedő tehervágánygépkocsikat, önjáró munkagépeket is.

Vonattalálkozás

Közlekedő vonatoknak a szolgálati helyen történő találkozása. Ellenkező irányú vonatok találkozását vonatkeresztezésnek, azonos irányú vonatok olyan találkozását, amikor a később érkező vonat az előbb érkező vonat előtt halad tovább, vonatmegelőzésnek nevezzük. A vonatkeresztezés állomáson, pályaelágazáson és delta kiágazáson, a vonatmegelőzés állomáson bonyolítható le. A vonattalálkozás forgalmi szolgálattevővel és legalább két fővágánynyal rendelkező megálló-rakodóhelyen is lebonyolítható.

Vontatási telep

A mozdonyok fenntartását, üzemeltetését, valamint a mozdonyszemélyzet le- és feljelentkezését végző szolgálati helyek gyűjtőelnevezése.

 

 

Remélem hasznosnak találtad ezt a kis válogatást!

 

2010. 01. 27. gochenger

 

 

 

ugrás a lap tetejére