Hagyományok röviden

 

Az Akadémiáról

A bécsi kamara 1735-ben bízta meg Mikovinyi Sámuelt a selmeci Bányászati-Kohászati Tanintézetmegszervezésével. Áldásos tevékenységének köszönhetõen 1762-ben az intézményt Mária Terézia felsõfokú tanintézeti, késõbb (1770) Akadémiai rangra emelte. 1838-ban az Akadémia kebelébe fogadta -az akkor már 30 éves,- Erdészeti Tanintézetet.A bányász-kohász képzés négy, az erdész képzés három éves volt.Az oktatás természetesen németül folyt,még 1848 után is jó darabig, amikor is a hivatalos oktatási nyelv a magyar lett. Ennek oka, a magyar szakmai nyelv hiányosságai voltak, melyek a Kiegyezés utánig szépen kisimultak.

A diákoknak 1918. novemberében kellett elhagyniuk szeretett Selmecüket: az elõrenyomuló cseh csapatok elõl az Akadémiát a soproni Károlyi-laktanyába költöztették. Mikor az osztrák csapatok Sopront kezdték fenyegetni a diákság kivonult ellenük. A csatában -szinte szimbólikusan- két ifjú esett el, egy bányász és egy erdész hallgató.

Az iskolát a két világháború alatt budapesti József Nádor Nehézipari Mûszaki Egyetemhez csapták. A II.Világháborút követõen a bányász és kohász szak Miskolcra költözött, míg a Sopronban maradt erdész szak mellé létrehozták a faiparos szakot.

Selmec utódainak tekinthetõk:

Nyugat-Magyarországi Egyetem, Miskolci Egyetem, Dunaújvárosi Fõiskolai Kar, Székesfehérvári Fõiskola

 

 

 

Egyenruhák

A Valden

Geodétaként engedtessék meg, hogy elsõként a valdent említsem. A derékban szabott, hátul felhasított, õzbarna egyenruha az erdészdiákok hagyományos viselete, melynek ujjvégei, álló gallérja, zsebvonala, válljelzése szak szerint az alábbiak lehetnek:

-zöld: erdész

-fekete: faiparos

-kék: geodéta

 

A Gruben

Vastag fekete anyagú, paszományos- a bányászok, kohászok hétköznapi ruhájából kialakult - egyenruha, lefele bõvülõ szabással. Gallérja álló, vállmagasítása, válltömése jellegzetes.

Kar/szak színek:

-fekete: bányász

-bordó: kohász

 

Az Auf

Fekete, álló gallérú, a karnak/szaknak megfelelõ színû paszományú kabát. A bal felkarját aranykörbevarrású pajzs díszíti.

Kar/szak színek:

-bordó: kohász

-kék: gépész

-kék-kék:szervezõ

-barna: mûszaki tanár

 

Az egyenruhák díszei: a foltok

A mindennapi viseletként hordott egyenruhák idõvel megkoptak, kilyukadtak. A kispénzû, szegény diákok ezeket foltokkal próbálták eltakarni, megjavítani. A foltok tarka-barkává, egyedivé tették az egyenruhákat és viselõjüket. Különleges volt a Tempus folt, melyet a viselõ jegyese varrt fel, hirdetve, hogy a diák szíve már "foglalt". A foltok funkciója mára a szakok megkülönböztetése, egy-egy esemény megörökítése, asztaltársaságok összetartozásának szimbolizálása, stb.

Pl:....................

 

(Az egyenruhákról, kialakulásukról átfogó leírást a Selmeci Társaság Honlapján találtok! Selmeci Társaság (Klikk!) )K)

(

 

 

Egy bAleK evolúciója

Mikor az elsõ évfolyamos hallgatók megérkeznek, bizony csak pOgányoK. Gyakorlatilag még az evolúció legalsó fokát sem érik el. Az ehhez vezetõ út rögös. Elsõként a balekhéten kocsmahívatalokban mûködõ tanszékeket kell végiglátogatniuk, az ott kapott feladatok megoldaniuk. Ezt követi a balekvizsga, mely során, megméretnek, megszámláltatnak és általában könnyûnek találtatnak. Az "évad" elsõ szakestélye a Balekkeresztelõ Szakestély, mely során bAleKká keresztelik õket. Keresztszüleiktõl nyakonöntést, farbõrrel összemaszatolást, valamint vulgót kapnak, melyen eztán szólítják õket. Emellett vonatkozik rájuk a bAleK tízparancsolat, melyet betartani kötelesek.

Telvén-múlván az idõ a jó bAleK, /Szfváron/ minden avatás nélkül kohlenbrenneré (szénégetõvé) alakul. Ehhez persze nem árt, ha megússza félévhalasztás nélkül.

Lassan túlélvén a vizsgákat és az éveket a kohlenbrenner megérik arra, hogy a Tündöklõ Dicsõ Fénybe lépjen. Ennek módja a Firmavató Szakesten való helytállás, amit a saját közös mûsor és a Firmává avatás procedúrája jelent. Így lett a pOgányBól Firma. Egyet azért nem szabad elfelejteni:

A bAleK a Firmájának mindig bAleK, a Firma a bAleKjának mindig Firma marad!

Az öreg Firmák nem tudván elszakadni AlmaMaterüktõl, gyakran visszajárnak. A végzett Firmák a "rongy filiszterek", akik az idõ elõre haladtával veterán, majd e jelzõ felsõbb, legfelsõbb, legeslegfelsõbb...képviselõi lesznek.

 

 

Szakestélyek

 

A szakestélyek eredeti funkciója szakmai jellegû volt. A rendezvények helyszínéül a Neuschacht (Schacht) kocsmát választották, így nem csoda, ha az est elõrehaladtával az elõadások veszítettek komolyságukból. Olyannyira, hogy a szakest késõbbiekben teljesen a mulatozás és jókedv szinoniájává vált. Nem szabad persze megfeletkezni arról, hogy a szakestélyek ünnepélyes és meghitt események, melyek a Selmeci hagyományokban hívõ emberek összetartozását vannak hivatva erõsíteni, a hagyományok átörökítése a céljuk. Hogy ez valóban így legyen, az mindig is a firmák feladata lesz.

 

 

Székesfehérvár-i szakestélyek:

Balekkeresztelõ Szakestély: Az "évad" elsõ szakestélye, funkciója fenn került leírásra, célja a pogányok balekká avatása. Ekkor a lányokat fiúsítják (borotvahabozás után egy hatalmas beretvával), majd a balekok sörrel megkereszteltetnek, farbõrrel arconkenetnek. Vulgójukkal keresztlevelet kapnak és megkezdhetik rögös útjukat a Dicsõ Fény felé.

Hagyományörzõ Szakestély: Mikulással egy hétvégén jön el. Hideg idõpontja miatt a sör mellett ünnepélyes krampampuli is kerül a korsókba, ami aztán csak igazán a mulatozás kellemetes indikátora. Ünnepélyes mivoltát erõsíti az, hogy a legtöbb filiszter ilyenkor jelenik meg. Az alkalomra korsó kerül kiadásra.

Farsangoló Szakestély: Az új év köszöntésére, a vizsgák fáradalmainak kipihenésére szolgáló esemény.

Firma avató Szakestély: Fenn szintén már vázolt céllal tartott szakestély. A firmajelöltek kis elõadással bizonyítják érdemességüket. Ilyenkor van lehetõségük arra, hogy keresztszüleiktõl kapott vulgójukat alias névként másra változtassák.A mûsor után /Szfváron/ egy régi, fa szintezõlécen átugorva kell megmutatniuk, hogy "megütik a szintet". A firmaeskü letétele után oklevelet kapnak alias nevükkel.

Szalag,- és Korsóavató Szakestély: A legünnepélyesebb, legfelemelõbb, -a nemrég avatott firmák búcsú- szakestélye. Felavatják valétaszalagukat, korsóikat, majd az évfolyam az arra legérdemesebb oktatóknak korsót adományoz.Az alkalomra a vendégek számára is korsó kerül kiadásra. A végzõsök a Valétálásig a szalagot viselni kötelesek.

Gyûrûavató Szakestély: 2004 óta kerül megrendezésre. Célja egy olyan gyûrû felavatása, mely a GEO-ban végzett Hagyományörzõk összetartozását van hivatva szimbolizálni. Bármely valétált firma igényelhet gyûrût visszamenõleg.

 

Készül....!