[kezdőlap] [erdőtípusok] [erdők felosztása] [folytatás] [felhasznált irodalom]

Erdőtípusok

 

Az erdő a természetes élőhelyek közé tartozik, mely azt jelenti, hogy olyan hely, ami növényekkel és állatokkal körülvett terület. De ettől függetlenül minden élőhelyen sajátosak az életfeltételek, ezért az élőhelyek különböznek egymástól és ebből következik, hogy mindnek megvan a sajátos jellege, és csak azok az állatok és növények élhetnek bennük, amik alkalmazkodtak az élőhely életfeltételeihez. Az erdő fákból, cserjékből, félcserjékből, lágyszárú és alacsonyabbrendű aljnövényekből álló életközösség. Tagjai csak bizonyos mértékig önállóak, ugyanis nagy mértékben függnek egymástól.

Erdők leginkább a hegyvidékeken vannak. De mivel környékünkre a hegyes táj nem jellemző, itt többnyire a folyók, vagy más jellegű vizek mellett terülnek el. Igaz akad olyan erdő is, mely se nem a folyónál, se nem a hegynél van. Vajdaság 6, 5 %- át erdő borítja, mely átlagnál  szerepet játszanak a bácskai erdők is.

 

Az erdőket rengeteg módon lehet csoportosítani, és ez minden szakirodalomban máshogy van feltüntetve.

Az általam elsőnek kiemelt csoportosítás az alapján történik, hogy ki is birtokolja azt a bizonyos erdőt hazánkban. Ez alapján létezik:

  1. az állam birtokában lévő erdők, melyekről kébőbb részletesen beszélni fogok.
  2. privát erdők, melyekről nem kívánok sokat beszélni, hiszen kevésbé van köze a környezetvédelemhez, mert szinte csak haszon céljából van fenntartva. Azt viszont megemlíteném, hogy hol vannak Bácskában ilyen életközösségek. Adán, Zentán, Kúlán, Topolyán, Zomborban, Apatinban, Odžacin, Kanižan, Mali Iđošon és Szabadkán bukkanhatunk privát erdőkre.

Az erdőket két nagy csoportba osztjuk, méghozzá az alapján, hogy hányféle fafajta található bennük. Eszerint létezik:

  1. az ún. tiszta erdő, mely ugyanolyan fajtájú fákat foglal magába. Az igazság azonban az, hogy teljesen tiszta erdő szinte nem létezik. Azt viszont tudjuk, hogy csak azok az erdők tartoznak ebbe a csoportba, amelyek 5 – 10 %- nál nem tartalmaznak több más jellegű fát. Ezek az erdők leginkább mesterséges úton jönnek létre.
  2. a vegyes erdő, mely minimum két fafajtát tartalmaz 10%- nál nagyobb arányban. A mi térségünkre az jellemző, hogy két, három fafajtát tartalmaznak nagyobb arányban. Az ilyen erdők fái közé tertozik a tölgy, kőris, szil, juhar, hárs, nyár, stb. Ezek a fák nem szeretnek csak saját fajukkal egy helyen élni, mert úgymond szükségük van a másik fajra, hogy fennmaradjanak. Pl. a kisebb fa a nagyobb fa mögé bújik, mert a napfénytől akar elrejtőzni.