gyürükurahobbit.atw.hu
<vissza
 
 
 
Tulajdonosai voltak: Thrór, Thráin II, Bilbo, Bard (ideiglenesen), Thorin II Oakenshield
 

"Egy hatalmas fehér drágakő volt, amit a Hegy gyökere alatt találtak a törpök, ez volt a Hegy szíve, Thráin Arkenköve"

"Olyan volt, mint egy ezeroldalú gömb; ezüstként ragyogott a tűz fényénél, vízszínűként a napfényben, mint a hó a csillagok alatt, és esőként a Hold fényében!"

"a törpök, akik hosszú idővel ezelőtt kiásták a hegy szívéből úgy vágták és csiszolták, hogy elnyelt minden
ráeső fényt, és tízezer fehér szikraként verte vissza, amelyek néha szivárványszínben csillogtak."

"nagy és nehéz drágakő volt"

 

Thror "a Király ékkövé"-nek nevezte el. Jelnek vette, hogy uralkodáshoz való joga felsőbb hatalomtól ered, így mindenkinek tisztelegni illő előtte, még a nagy tündekirálynak, Thranduilnak is.

 

E lenyűgöző, hatalmas fehér ékkő Erebor Törp Királyságának (a Magányos Hegynek a) királyi ékszere. Tölgypajzsos Thorin, a királyság trónörököse kutatta fel A hobbit című filmben. Az Arkenkövet Thorin felmenője, I. Öreg Thráin fedezte fel a Hegy szívében, és a törpök munkálták meg. Az Arkenkő Durin vérvonalának családi öröksége lett, de elveszett, amikor Smaug sárkány megszerezte a hegységet a törpöktől (Harmadkor 2770. évében). Az Arkenkő saját belső fényétől fénylett, de miután a törpök megmetszették és megmunkálták, a felületén megcsillanó bármely fényt lenyűgöző szépséggel verte vissza és sokszorozta meg. A Hegy Szívének is hívják.

Thorin pedig a következőképpen írta le Bilbónak: "Úgy fénylett, mint ezüst a tűz fényében, mint víz a Nap fényében, mint hó a csillagok alatt, mint eső a Holdon..."

Amikor Zsákos Bilbó Smaug aranyágyán megtalálta a Magányos Hegyben (Harmadkor 2941. évében), zsebre tette, tudván, hogy Thorinnak mennyit jelent. Miközben törp társai szétosztották a kincset, Thorin csak az Arkenkövet kutatta, nem tudván, hogy Bilbó a párnájában rejtegeti. Amikor a törpök nem voltak hajlandók megosztozni a kincsen Barddal és Thranduil királlyal, Bilbó kiszökött a törpök Magányos Hegybéli erődjéből, és nekik adta az Arkenkövet, amelyet Bard, Thranduil és Gandalf ekkor megpróbált elcserélni Bilbó Smaug kincséből származó tizennegyed jussára. A vitát a Szürkehegységből érkező orkok és vargok zavarták meg, kitört az Öt Sereg Csatája, Thorin pedig meghalt. Amikor eltemették Erebor alatt, Bard az Arkenkövet Thorin mellkasára helyezte.

 
 

Tolkien a nevet a "drágakő" jelentésű óangol earcanstan (alternatív helyesírás: eorcanstan, eorcnanstan stb.) vagy ónorvég jarknasteinn szóból vette. A szó több óangol versben is szerepel; a "The Ruin" (A rom) például egy harcos történetét meséli el, aki a régmúltban "seah on sinc, on sylfor, on searogimmas, on ead, on aht, on eorcanstan", vagyis "kincseket, ezüstöt, ékköveket, gazdagságot, vagyont és egy drágakövet pillantott meg".

A 2012-es filmben az Arkenkövet kerek, fénylő (a könyvvel ellentétben metszetlen) ékkőnek mutatják. A drágakövet Thrór trónjába illesztették, a király pedig isteni erővel ráruházott uralma szimbólumaként tekintett rá. Amikor Smaug megszállta Erebort, megpróbálta magával vinni, de egy aranykupacba ejtette, és ott elveszett. A 2013-as folytatásban kiderül, hogy a törpök kalandjának célja, hogy visszaszerezzék az Arkenkövet, hiszen ha a birtokukba kerülne, Thorin jogosulttá válna arra, hogy minden törp népet egyesítsen, és támadást indíthasson Erebor felszabadításáért.

Tolkien rajongóinak feltűnt az Arkenkő és a Maedhros által a tüzes szakadékba vetett Szilmaril közötti hasonlóság.