gyürükurahobbit.atw.hu
<vissza
Brí helye Középföldén
 
A Megye keleti határán téglából és fából épült házakból álló Brí városa egy alacsony, erdős domb tövében lapul. Az Eriadoron átvezető észak-déli és kelet-nyugati főutak metszéspontjához közel terül el. Itt kicsik és nagyok laknak egyaránt. Hobbitok, emberek és néhány törp. A település a két nagy út, a Nagy Keleti Út és az Északi Út kereszteződésében fekszik. A nagy Keleti Út áthaladt a falun. A faluban az Út délre kanyarodott a domb körül, majd ismét keletnek fordult. Az árok fölé egy-egy átjárót építettek az Út bejáratánál a nyugati határszélen, és a kijáratnál délen. Sűrű sövényfal veszi körül a várost. A sövénynél az utat erős kapuval zárták le, amelyet mindig őriztek.
 
 

Brí keltául dombot jelent. Az elnevezés jól illik ehhez a helyhez, hiszen Brí és a környező Brí-vidék is egy nagy dombon terül el. A Brí-vidék nyugaton a Sírbuckákkal, keleten pedig a Szúnyogos-mocsárral határos. Brí házainak többsége az Úttól északra épült, és csak kevesebb volt az Út és az árok között. A faluban körülbelül száz kőház volt, legtöbbjük a domb lejtőjének aljában. Keleten és a házak fölött vájták a hobbit-üregeket.

 
 

Brí-vidéknek négy települése volt:

A települések a Brí-domb körül csoportosultak. A négy település közül a legnagyobb és legjelentősebb Brí volt.

1. Bri, a nyugati szélén, a komor dombtető alatt, a nagy Keleti Út és a régi Északi Út kereszteződésétől nem messze található. A falut jórészt emberek lakták, de élt ott néhány hobbit család is. Brífölde legfontosabb települése. A Másodkorban alapították, még Arnor 3320-as létrejötte előtt. A hobbitok csak Harmadkor 1300-ban telepedtek le benne. A Gyűrűháború idején jelentősége csökkent. A Negyedkorban ismét virágzásnak indult.
2. Talpas a Brí-domb nyájasabb dél-keleti lejtőjén feküdt, délre Fenekestől és Arcsettől. Brín kívül ez volt az egyetlen közülük, melyet a nagy Keleti Útról látni lehetett. Főként hobbitok lakták, akik elsősorban pipafüvet termesztettek.
3. Fenekes a Cset-erdő mellett, a Brí-domb keleti oldalán lévő völgyben épült, Talpas és Arcset között. A faluban leginkább emberek éltek, akik mezőgazdaságból tartották fenn magukat.
4. Arcset északon, a Cset-erdőben feküdt, Fenekestől északra, és elsősorban emberek lakták.

 
Pajkos Póni Fogadó
 
Négy épületet ismerünk konkrétan: a két kapuőr szállásait, Páfrány Pockó házát, mely az utolsó ház a déli
kapu előtt, és a Pajkos Póni fogadót, ami a település legöregebb épülete, a város kedvelt és népszerű találkozóhelye, ahol az utazók ételt, italt, szállást és friss híreket kaphatnak. A pipafű elfüstölés művészetének otthona és központja, nyugodt időkben Eriador fontos hírközpontja.
 
 
 
Itt volt találkája Tölgypajzsos Thorinnak ésGandalfnak a Hobbitban és ide tértek be a Gyűrűk Urában a hobbitok éjszakai szállást keresve. Az épület ott állt, ahol az út keletre fordult, de nem volt messze a nyugati kaputól sem, mert a hobbitok csak pár háznyit mentek, mielőtt elérték az udvart. Az elülső ablakok nyugatra, az Út felé néztek. A két épületszárny a dombba ékelődött, közöttük egy udvarral. A fogadó háromemeletes volt, középen egy boltív emelkedett, ami alátámasztotta a felső szobákat. A hobbitok az udvarban hagyták a pónikat a déli szárny földszintjén, ahol nem voltak ajtók, és lépcsők. A fogadóba a boltív alatt, bal oldalon felvezető széles lépcsőket megmászva lehetett bejutni.
 
 
A szoba,ahol a hobbitok megpihentekaz épületben távolabb estek az északi szárny csarnoka mentén, valahol leghátul. A szobakicsi volt, ablakai közel voltak a földhöz.
 
 
 

A Pajkos Póni fogadó időtlen idők óta a Papsajt család. A Pajkos Póni hézagos emlékezetű fogadósa, Papsajt Ászok (Barliman Butterbur), aki sört szolgál fel. Gandalf barátja. Alacsony, kövér és kopasz, az arca vörös. Nagyon jószívű volt. Barlinak is nevezték. A késő harmadkorban született, és a kora negyedkorban halt meg. Szerette a hobbitokat. Két hobbit alkalmazottja is volt: Bob, aki az istállóban dolgozott, és Nob, a szolga.
Az ajtó fölött a felirat fehér betűkkel: Fogadó a Pajkos Pónihoz, tulajdonos: Papsajt Ászok.