TudásAkadémia

Tudásakadémia SZBK
 

Tudásakadémia

Az előadások 40 percesek.

Venetiáner Pál akadémikus
           MTA SZBK Biokémiai Intézet

Venetiáner Pál

Az év tudományos áttörése: mire tanítja az embert a csimpánzgenom megismerése?

Az előadás arról szól, hogy az emberréválás kérdéskörében milyen új tanulságokat hozott az ember és csimpánz DNS összehasonlítása, mit köszönhet a DNS vizsgálatoknak a történeti antropológia, az emberfajták, népek rokonságára, különbözőségére, leszármazására vonatkozó ismereteink hogyan módosultak, milyen génekről derült ki, hogy szerepük lehetett az emberréválásban.

Az előadás letöltése ...   240MB   87MB   

Dr. Hadlaczky Gyula tudományos tanácsadó
           MTA SZBK Genetikai Intézet

Dr. Hadlaczky Gyula

Kromoszómák - mesterséges kromoszóma - génterápia

  • Mit tud a magasabbrendű szervezetek kromoszómája?

  • Mire jó a mesterséges kromoszóma?

  • Hogyan készíthetünk mesterséges kromoszómát?

  • Mit tud ma a mesterséges kromoszóma?

Az előadás letöltése ...   240MB   87MB   

Dr. Dér András tudományos tanácsadó
          MTA SZBK Biofizikai Intézet

Dr. Dér András

Hogyan segíthet a biológia az információtechnikának?

A mérnöki optika e dinamikusan fejlődő, új ágának célja a hagyományos, félvezető alapú integrált áramkörök optikai megfelelőinek a létrehozása, ahol miniatűr fényvezető szálak töltik majd be a passzív elemek (huzalok) szerepét, és ún. nemlineáris optikai (NLO) anyagok az aktív fénykapcsolókét. Közvetlen fényvezérlésre minden szempontból alkalmas NLO anyagot korábban nem sikerült találni, legújabb kísérleteink azonban arra mutatnak, hogy egy különleges biológiai anyag lehet a megoldás kulcsa.

Az előadás letöltése ...   240MB   87MB   

Dr. Kiss György Botond tudományos tanácsadó
          MTA SZBK Genetikai Intézet

Dr. Kiss György Botond

Van mit tanulnunk! Békés egymás mellett élés növények és mikrobák között

Az endoszimbiózist kialakító úgynevezett gyökérgombák a növény foszfátutánpótlását teszik hatékonnyá, míg a Rhizobium talajbaktériumok a levegő nitrogénjét alakítják át a növény számára felhasználható úgynevezett "kötött nitrogénné". Evolúciós eredményekből arra következtethetünk, hogy a gyökérgomba szimbiózis kialakulása évmilliókkal megelőzte a szimbiózisos nitrogénkötés kialakulását. Molekuláris biológia adatok viszont kiderítették, hogy a két folyamatnak közös elemei vannak, tehát a gyökérgomba szimbiózis "megnyitotta" az utat a szimbiotikus nitrogénkötés kialakításához. Mindkét szimbiózis környezetkímélő, mezőgazdaságilag hasznosítható lehetőségeket rejt magában, rajtunk múlik tudunk-e élni a lehetőségekkel.

Az előadás letöltése ...   240MB   87MB   

Dudits Dénes akadémikus, főigazgató
          MTA SZBK

Dudits Dénes

Géntechnológiával nemesített (GM) növények: áldás vagy átok?

A géntechnológia új lehetőséget kínál a percíziós növénynemesítésben, amikor gazdasági értékkel bíró géneket lehet izolálni és visszaépíteni a növényekbe. Így fokozható a betegség-ellenállóság, megteremthető a rovarkártevőkkel szembeni rezisztencia, és javítható az elfogyasztott élelmiszerek vitamintartalma.

Az előadás letöltése ...   240MB   87MB   

Dr. Duda Ernő tudományos tanácsadó
          MTA SZBK Biokémiai Intézet

Dr. Duda Ernő

Régi és új vírusok

Ez az előadás azokról a vírusokról szól, amelyek velünk, bennünk élnek. Alattomos ellenségek, amelyektől nem tudunk megszabadulni, esetenként miattuk halunk meg, miközben tudomásunk sincs róluk, vagy tudomást sem veszünk róluk.

Az előadás letöltése ...   240MB   87MB