Terápia
SZÍNTANI/SZÍNGYÓGYÁSZATI ISMERETEK RÖVID BEMUTATÁSA
Már az ősi egyiptomi, indiai és kínai civilizációk emberei is ismerték és használták a színek gyógyító erejét. Az egyiptomiak például színes üvegeken és kristályokon átszűrődő fénnyel gyógyították betegeiket. Arra is vannak bizonyítékok, hogy az ősi Kína doktorai sárga színnel kezelték a gyomor betegségeit, a skarlátban szenvedőknek pedig azt tanácsolták, hogy viseljenek vörös sálat a nyakuk körül.
Avicenna, a 11. századi gyógyító írásaiban maradt fenn az a tanács, miszerint a súlyosan vérző embernek nem szabad vörös dolgokat néznie, ellenben a kék nyugtató hatását kell használnia a vérzés csillapítására. Szintén ismeretes róla, hogy szívesen alkalmazott színes elixíreket és kenőcsöket praxisában.
A 16. században Paracelsus (akit a modern európai orvoslás megalapítójaként tisztelünk) felelevenítette a színekkel való gyógyítás tudományát és filozófiáját, együtt alkalmazva a színes fénysugarak, valamint a a zene és a növények gyógyító hatásait.
Munkásságát kortársai sajnos komolytalannak ítélték, műveinek nagy részét pedig elégették. Ennek ellenére Paracelsust ma sokan korának egyik legnagyobb orvosaként és gyógyítójaként tartják számon.
Az 50-es években tudományos kísérletekkel is igazolták a színek gyógyító erejét: kimutatták, hogy a kék csökkenti a magas vérnyomást, a narancs és a vörös növeli az étvágyat (a gyorsétkezdék ezért használják ezeket a színeket berendezéseikben, színvilágukban!), a rózsaszín nyugtat, a pulzus pedig csökken a fekete, kék és zöld fények láttán.
A gyógyszeripar előretörésével azonban a színek gyógyító ereje háttérbe szorult, ami igazán kár, hiszen a színek világával az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb természetes gyógyszert tartjuk a kezünkben!
A tudomány tehát hosszú évekkel ezelőtt felfedezte a színek gyógyító erejét, így született meg a kromoterápia, azaz a színgyógyászat tudománya.
A színterápia holisztikus gyógymód: az elmére, a szellemre éa a lélekre egyszerre fejti ki hatását, ezáltal az egészségügyi problémák (betegségek) okát kezeli és serkenti a szervezet öngyógyító folyamatait.
Energiáink kiegyensúlyozása által a további problémák kialakulásának megelőzését is elősegíti.
A színek általi gyógyítás valószínűleg a legősibb gyógymód, hiszen a természet is így igyekszik megőrizni testünk egészségét. Az első embereket is a nap táplálta és melegítette: a virágok, a fák, az állatok , az ég és a tenger pedig befolyásolta közérzetüket és hangulatukat.
Egészségünk minden technológiai fejlődés ellenére ma is közvetlenül függ a színek hatásától. A hosszú, szürke téli hónapok alatt például jócskán megcsappannak energiáink, hiszen a színek állandó hiánya, betegségekre és depresszióra hajlamosít.
Abban a pillanatban azonban, amikor az első tavaszi napsugarak színárba borítják apró bolygónkat, a mi rosszkedvünk is egyből elillan, visszanyerjük energiáinkat és optimista hozzáállásunkat.
Az utóbbi években az alternatív gyógyászattal együtt a színterápia (kromoterápia) szerepe is jobban előtérbe került.
A színterápia nem pótolja a hagyományos orvosi kezelést, viszont segítségével feltöltődünk a színek erejével és egyensúlyba hozzuk testi-lelki és szellemi energiáinkat, óvjuk azokat; a módszerek segítségével harmóniába kerülhetünk önmagunkkal.
Mivel a szín rezgés, a színterápia révén növelhetjük vagy csökkenthetjük testünk energiaszintjét.
Dióhéjban a színekről, mint energiákról: Minden színnek meghatározott energia-minősége, frekvenciatartománya és hullámhossz értéke van. (pl.: a vörös nagy hullámhosszú és alacsony frekvenciájú energia.)
A frekvencia: az adott időegység alatti hullámok száma. (fenti kép).
A hullámhossz: két hullámcsúcs közötti távolság, m.e.: nanométer.
A gyakorlatban a színterápiás kezelésnek több módja is létezik, például színes fények segítségével (Fényterápia, Fototerápia, UVA terápia, UVB-sugárzás terápia, infravörös fény, lézer, stb.) vagy éppen mandalákkal való színmeditáció,azaz színfürdőzés.
A legegyszerűbb és legtermészetesebb módja a színterápiának, a színvizualizáció, amikor az adott színre gondolunk, beszélünk, s tudatunkban máris megjelenik, mint energia. (a szín=eneriga) Amikor tudatunkban megjelenik, azonnal hat ránk.
A színlégzés technikája is hasonlóan egyszerű módszer.
A fény gyógyító erejét, az ugynevezett helioterápiátis meg kell említeni; azt a közvetlen napsütéssel történő kezelést, amit már az őskorban is ismertek, alkalmaztak.
Európában az igazi áttörést a 19. század végén hozta, amikor a bőrtuberkolózist napfényterápiával gyógyították. Az orvos, Niels Ryberg Finsen Nobel díjat kapott sikerei eredményeképpen.
Számos tudományos kutatás bizonyította a különféle hullámhosszaknak az anyagcserére, az ideg- és immunrendszerre gyakorolt pozitív hatását. A közelmúltban újabb áttörést hozott a gyógyításban a polarizált fény, amely széles hullámhossz tartományban, alacsony intenzitással működik és fejti ki gyógyító hatását. (polarizáltfény-terápia, Sensolite, Fenyő Márta feltaláló)
Nézzük meg, melyik szín milyen betegséget gyógyít:
Piros, vörös: A lábak, vesék és nemi szervek egészségéért felelős. Emellett állítólag a vádligörcsöt és a székrekedést is lehet vele kezelni, valamint a pattanásos bőr kezelésére is kiváló.
Stimulálja az idegrendszert, emeli a vérnyomást és a testhőmérsékletet. Támogatja a sejtépítést és a méregtelenítést. Élénkít, aktivizál, felgyorsít, felépít, melegít, összpontosít és leföldel.
Jótékony hatású vashiány, vérszegénység, bakteriális fertőzések, kevés energia esetén.
Gyulladásoknál, magas vérnyomásnál ne használjuk.
Narancs: Hatása sokban hasonlít a vörösre, a pattanásos bőr, korpás haj és székrekedés kezelésére ugyanúgy alkalmazható. Depresszió ellen is kitűnő, serkenti a kreativitást. A hasi és kismedencei szervek egészségéért, valamint a női szexuális potencia erősítésére is szokták alkalmazni.
Serkent, gyorsít, mozgásban tart.
Mozgásba hozza az emésztőrendszert, ellazítja az izmokat, enyhíti astresszt, segít a traumatikus érzelmi problémák feldolgozásában. Műtétek előtt és után jótékony hatású lélekerősítő.
Sárga: A sárga szín is jól használható bőrápolásban, a bőr tónusa lesz tőle szép, egészséges. Bőrregeneráló. Ezen kívül javítja a koncentrációs képességet, tanuláshoz ezért jól használható. Segíti az integrálás és tanulás folyamatát. (Mondjuk, ha sárga virágokat teszünk az asztalra, vagy sárga falú helységben tanulunk.) Serkenti az agyi és mentális funkciókat.
Javítja a kedélyállapotot. Támogatja az idegrendszert és az emésztést. Tisztítja a májat, a bélrendszert és a vért. Javítja az epehólyag a hasnyálmirigy a rekeszizom és az idegrendszer energiaellátottságát.
Segíti az információk és tapasztalatok feldolgozását minden szinten.
Fényt vetít a nehéz döntéshelyzetekre.
Zöld: A zöld a stressz természetes ellenszere. Csökkenti az ingerlékenységet. Regenerál és harmonizál. Pihentető a szemnek, az idegrendszernek és az egész testnek egyaránt.
Kimerültség ellen kitűnő, tökéletes a megbomlott harmónia visszaállítására. Ízületi és visszérgyulladások kezelésére is szokták használni, és jó a bőr korai elöregedése, ráncosodása ellen. Állítólag zöld fény besugárzásával még súlyosabb szembetegségek is kezelhetőek.
Hatással van a mellkasra a tüdőre és a szívre.
Enyhíti a klausztofóbiát az asztmát és az agorafóbiát.
Növeli a termékenységet és segíti a növekedést.
Kitágítja az egész energia-mezőt és véd a légzőszervi fertőzések, szív- és –érrendszeri problémáktól.
Kék: Nyugtató hatása van, javítja a koncentrációt, ellazít, oldja a stresszt. Hűtő és lassító hatású. A túl sok kék viszont depressziót okozhat. Segít a nyugodt alvásban így a rossz alvóknak kifejezetten hasznos lehet, ha kék függöny kerül az ablakukra. Ez a szín nagyon erős gyulladásgátló hatású.
Összerendező hatásán túl, gyulladáscsillapító és vérnyomáscsökkentő.
Minden „TÚL” dolgra hatásos.
Torokgyulladás, köhögés, nehéz légzés esetén a kék támogató hatást fejt ki.
Királykék: Erősíti a memóriát, csökkenti az erős fizikai fájdalmat, segít elaludni, semlegesíti a rögeszmét, oldja a szorongást és az izgatottságot.
Hasznos arcüreg problémák és felső-légútii problémák esetén.
Kiváló nyugtató a túlterhelt szemekre. (árvácska szirmai pl.)
Lila: Egyensúlyt teremt a test é sa szellem között, csillapítja a fejfájást, egyensúlyba hozza az agyféltekéket, lázcsillapító hatású. Gyulladásgátló, magas vérnyomásra és álmatlanságra is kiváló. Memóriajavító, nyugtató hatású.
A színek rövid, szimbolikus jelentései:
-Tűzpiros: rettenthetetlenség, akaraterő, hatalom, változás, dinamizmus, krativitás, szerelem.
-Bíbor: emberszeretet, idealizmus, bölcsesség.
-Rózsaszín: érzékenység, a "belső" gyógyulása, egyetemes gyógyulás. A szeretet, elfogadás, melegség, befogadás és az elfogadás színe. Önszeretet, önelfogadás.
-Narancs: önkontroll, vitalitás, mozgás, becsvágy, megérzés, függés/függetlenség, mozgás, tisztítás, méregtelenítés minden szinten. aktivitás, lustaság, melegszívűség, nagylelkűség, energia.
-Sárga: barátságosság, fogékonyság, természet, intelligencia, bölcsesség, öröm, türelem, őszinteség, precizitás.
-Zöld: növekedés, bizalom, kapcsolat, gyógyulás, nyugalom. egyensúly, stabilitás, tapintat, nagylelkűség, képzelőerő, harmónia.
-Kék: elégedettség, ellazulás, harmónia, bölcsesség, türelem, igazságosság, csendesség.
-Lila: spiritualtás, univerzális tudat, a legmagasabb fejlett tudatállapot (emberként); változás, rangsorolás, szellemiek felé fordulás, felkészülés egy új kezdetre.
-Fehér: megkönnyebbülés, tökéletesedés, együttérzés, nyugalom, tisztaság, teljesség, eredetiség, nyitottság, lelki megmentő.
-Fekete: titok, megérzés, belátás, újjászületés, teljesség, tanítás, kreativitás.
-Szürke: lelki gyógyulás, szelídség, szeretet, hűség.
-Barna: földközelség, stabilitás, tudatos kötődés a környezethez, születés-elmúlás, szilárdság, megbízhatóság, önuralom.
-Ezüst: érzékfölötti, természetfölötti képességek, áradó érzelmek, jólét. Erősíti a női jellegzetességeket.
-Arany: bölcsesség, gazdagság, szépség, örökkévalóság.
A napfény, az isteni hatalom, a megvilágosodás, a halhatatlanság és a dicsőség jelképe. A nemes fény színe. Erősíti a férfi jellegzetességeket. Hatásában egyesíti a a sárga és narancs színek hatásait magasabb szinten.
A színeket többféleképpen megközelíthetjük az alábbiak szerint:
- természetes vagy mesterséges szín-energia források
- megjelenési formák (pl. alapszínek, elsődleges színek, stb.)
- színcsoportnevek (pl. hideg, meleg színek)
- személyiségszínek
- a színekhez tartozó hatások
- a színekhez tartozó érzékelések
- a színekhez tartozó életciklus
- a szín komlemeter kapcsolatai
- az adott szín gyógyító, harmonizáló hatásai
- az adott színenergia hatását felerősítő kiegészítők (pl. kő, hang, illat, elem)
- az adott szín hatását az öltözködésben, körmnyezetünkben
- a színekhez tartozó ételek, stb., stb., stb.......
- > CSAKRÁK
csakrasorrend és a színek
-> Felhasznált és ajánlott szakirodalom