Az akvarista mutatós növénykertje:

A vízinövényekkel tetszetõsen, változatosan betelepített akvárium több mint egyszerû dekoratív színfolt a lakásban. A vízinövények ugyanis fontos szerepet játszanak a halak életében és a vízháztartásban egyaránt.

 

Hasznos vízinövények

 

- Az életműködéshez nélkülözhetetlen oxigént termelnek
- Méregtelenítik a vizet
- Akadnak közöttük antibiotikus hatással rendelkezők
- Hasznosítják a keletkező hulladékot, közben pedig lebontják a káros nitrogénvegyületeket
- Gyökereik segítenek az aljzat lazaságának megőrzésében
- Versenyt táplálkoznak az algákkal (gátolják túltengésüket)
- Bizonyos halfajok számára legelőként szolgálnak
- Búvóhelyet, revírhatárokat és ikrázóhelyet kínálnak
- Apró élőlények számára kínálnak élőhelyet
- Mutatós dekorációs elemek
- Természethű élőhelyeket alakíthatunk ki velük
- Szaporíthatók


Elõkészültek

 

- A vásárlás során ügyeljünk arra, hogy kifogástalan, erős növényeket szerezzünk be.
- Gondosan távolítsuk el a megvásárolt növényekről a piszkot, a fonnyadt leveleket és a csomagolóanyagot, valamint a csigák kocsonyás petéit és az algát is.
- A rothadó szárakat metsszük vissza.
- A barna, vastag gyökereket mintegy 3 cm hosszúra metsszük vissza.


Ültetés

 

- Ujjunk segítségével készítsünk lyukat az aljzatba, azután helyezzük bele a gyökeret, de vigyázat, ne nyomjuk meg. A hajtás minden esetben az ültetőközeg felett legyen. A száras növényeket úgy helyezzük el, hogy leveleik szabadon álljanak. A gumós, hagymás és gyökértörzzsel rendelkező növényeket úgy ültessük el, hogy egyharmad részük kikandikáljon az ültetőközegből. A jávai moha és jávai páfrány, valamint az anubias fajokat nem szembeötlő gyapjúfonallal rögzítsük kőhöz vagy fához. Ehhez ne használjunk ólmozott kampót vagy huzalt.

 

Szakszerû gondozás

 

- Szó növényeket legföljebb csak a vízfelület 10-20%-ára telepítsünk, nehogy elzárják a nélkülözhetetlen fényt. Időben ritkítsuk a növényzetet úgy, hogy közben ne zavarjuk fel a vizet az etetőgyűrű körül. A békalencsét mindig haladéktalanul halásszuk le. A száraz növényeket éles késsel kitűnően metszhetjük.

 

Tápanyagutánpótlás

 

- Az akvárium aljzatrétegeiben elhelyezett hosszú élettartamú tápanyag sem tart örökké, hiszen a vízinövények gyökerük és levelük segítségével is vesznek fel tápanyagokat a vízből. Ennek pótlására minden vízfrissítés, vízcsere során adagoljunk a használati utasítások megfelelően káliumtartalmú speciális tápanyagot is a vízbe. A gyorsan elhasznált és oxidálódó vasat szükség szerint akár naponta pótoljuk. Rendszeresen ellenőrizzük a víz vastartalmát (Fe-teszt). Mindezek mellett a növényeknek szükségük van légnemű szén-dioxidra. A szakkereskedésben egyszerűen kezelhető, magas technikai kivitelű adagoló berendezéseket vásárolhatunk, amelyek automata módon üzemelnek.

 

Gyorssegély - Ha gond van a növényekkel

 

1. Probléma: lyukacsossá válnak a levelek.


Kiváltó oka: halak vagy csigák, okozta rágáskárra, utalnak; hiányjelenségek.


Megoldás: állapítsuk meg, mi váltja ki a jelenséget, majd a halakat vagy a növényeket cseréljük le. Változtassunk növényi tápanyagot. A túlságosan magas nitrátértékek megelőzése érdekében alkalmazzunk rendszeresen részleges vízcserét.

 

2. Probléma: a növények megsárgulnak, növekedésük megáll.

 

Kiváltó oka: tápanyaghiány; kevés a szén-dioxid; rothad az aljzatban a tápanyag. Túl kevés fényhez jutnak a növények.

 

Megoldás: használjunk megfelelő minőségű teljes értékű tápanyagokat; emeljük a szén-dioxid mennyiségét; a fénycsöveket 3 nap alatt, fokozatosan cseréljük le, mivel 6-8 hónap múltán jelentős mértékben veszítenek fényerejükből.

 

3. Probléma: a Cryptocoryne-fajok fonnyadásnak indulnak.

 

Kiváltó oka: felborult a vízháztartás; nitráttúltengés következett be, mert valamennyi fénycsövet egyszerre cseréltük ki.

 

Megoldás: részleges vízcserét végezzünk; tőzegről szűrjük a vizet; használjunk vízkezelő szereket.

 

4. Probléma: a növények levelei a medence fenekén hevernek.

 

Kiváltó oka: nem megfelelő a fény színe vagy a fénycsövek.

 

Megoldás: magasabb kékfénytartalmú fénycsöveket alkalmazzunk.

 

5. Probléma: a szár abnormálisan fölfelé szökik, sárga vagy sápadt.

 

Kiváltó oka: helytelen színösszetétel a fényben; túl kevés fény; túl rövid idejű a növények számára a fénybő időszak; túl kevés a szén-dioxid; nem elegendő a tápanyag; vashiány.

 

Megoldás: vöröses fény hozzáadásával állítsuk helyre a fény spektrumát; emeljük a Co2-szintet; használjunk megfelelő teljes értékű tápanyagokat, szükség szerint pedig vastartalmú tápanyagot is.

 

6. Probléma: az úszó növények nem fejlődnek, elpusztulnak.
Kiváltó oka: túl kevés a fény; nincs elég hely és levegő a víz felett; piszkos a medence teteje.

 

Megoldás: tisztítsuk meg a medence fedelét; a piszkos vizet merjük le, adjunk több fényt; próbáljuk ki a medencét nyitott tetővel és függesztett megvilágítással.

 

7. Probléma: a növények víz feletti részein levéltetvek jelennek meg.

 

Kiváltó oka: kedvez a környezet a levéltetvek életfeltételeinek.

 

Megoldás: az ilyen növényi részeket rövid időre nyomjuk a víz alá; a labirintkopoltyús halak valamint a formozai fogaspontyok elfogyasztják a levéltetveket. Vegyszert ne használjunk.

 

 

 

További oldalaim