Apistogramma nysseni

 

Pandasügér

Nincs kép

 

Újdonságokról a hír, mint a tamtam Afrikában, úgy terjedt az akvaristák között.

 

Találtak egy új törpesügereket, mely vetekszik az idáig ismert legszebb, legszínesebb fajokkal. A nõstény más, mint hímje, kisebb és színesebb.

 

A hímek kifejletten elérik a 8 cm-ert, és igen színesek. Testük mellrésze sárgásvörös.

 

Hát- és farokrészük pikkelyenként kéken irizáló, fekete szegéllyel. A sötétszürke, gömbölyû farokúszó élénkvörössel szegett, a megnyúlt mellúszók aranysárgák, egyes egyedeknél vörösek.

 

A nõstény jóval kisebb, csak 5-6 cm, de színezete még feltûnõbb. Sárgás, narancssárga testén fémes csillogású, sötétzöld foltok vannak: a szemrésztõl lefelé a kopoltyúfedõig testközépen egy nagy ovális, a hátúszó elején, ez átterjed a testre is és van egy a faroktõben. Ezekrõl a pandamackókra emlékeztetõ foltokról kapta a faj a nevét. Már nálunk is eredményesen szaporodott. Akváriumi tenyésztése páronként különtartva a legeredményesebb. A búvóhelynek behelyezett cserepet, kókuszdióhélyat hamar elfoglalja, és a leírt, megadott víziszonyok között ikrázik.

 

Hosszúkás, tojás formájú, narancsvörös ikráit (50-100 szemet) egy csomóba rakja, a búvóhely belsejébe.

 

A kis nõstény színei még élénkebbé válnak, és kitartóan gondozza ikráit. Ívás után 36 órával el lehet venni az ikrákat, hogy mesterségesen lehessen kikelteni.

 

A kelés után már minden úgy zajlik le, mint a többi Apistogrammánál, és felnevelésük is azonos, problémamentes. Sórák naupliusszal elsõ naptól etethetõ. Tartásuk, tenyésztésük sok örömet jelent minden akvaristának.

 

vissza

 

 

További oldalaim