Carassius auratus auratus

 

Aranyhal

 

Õse az ezüstkárász. Kínában az aranyhalakat 970-ben ismerték és 1200 körül már több változatát is szaporították. 1500 és 1600 között elsõsorban a császárok udvarában, a nemesség körében volt divatos díszállat. Bronz- és kerámia edényekben, fatálakban és kerti medencékben nagy szakértelemmel és odaadással tenyésztették. A 17. században Portugálián keresztül került Európába. Tenyésztése Európában elõször 1728-ban sikerült, Hollandiában. Ez után gyorsan kedvelté vált.

 

Dél-Franciaországban, Portugáliában, valamint Mauritius szigetén az aranyhal elvadult, és többezres tömegben népesíti be a tavakat és a folyókat.

 

Az aranyhaltartás Európában, Ázsia és Amerika néhány országában reneszánszát éli korunkban. 1972-ben csupán USA-ban 60 millió aranyhalat vásároltak meg. A legnagyobb mértékû tenyésztés ma Japánban folyik, ahol szinte nagyüzemi módszerekkel milliószámra állítják elõ az aranyhalak különbözõ tenyészváltozatait.

 

Hazánkban a Fõvárosi Állat- és Növénykertben Európa-szerte híres aranyhaltenyészet mûködik.

 

A szép példányok háta aranyvörös, oldala aranyszínû, ami a has felé világossárgába megy át. Egy-egy ivadékcsoport ma is meglehetõsen vegyes színû. Néhány kifogástalan példány mellett vannak fehér-arany, fekete-arany, foltos és halvány rózsaszínû egyedek is.

 

Az aranyhalnak ma számos tenyészváltozata van, alak, úszó és színezett tekintetben óriási választékot nyújtva.

 

A legismertebbek ezek közül: az üstökösfarkú, a fátyolfarkú, a tojáshal, az oroszlánfejû, a pirossapkás, a kalikó, a vörös teleszkópszemû, a fekete teleszkóp szemû, az égrenézõ, a hólyagosszemû, a nyélfarkú, a kucsmás, a gombafejû és a tarka aranyhal.

Az aranyhal legegyszerûbben a lefejés módszerrel szaporítható. Egy-egy nagy medencében 22-23 fokon tartjuk a tenyészpárt ahol változatos, és bõséges etetéssel hozzuk kondícióba halainkat. Amikor hajtani kezdik egymást, eljött a "lefejés" ideje.

 

A halakat ki kell fogni a medencébõl, majd puha ronggyal letöröljük õket. Az ikrát egy teljesen tiszta tálra fejjük úgy, hogy a nõstényt bal kezünkbe fogjuk, a fej és a hát a tenyerünkben legyen, míg a has kifelé mutasson. Jobb kezünk hüvelykujjával a kopoltyúktól kezdve enyhe nyomást gyakorolunk az ivarnyílás felé. 5-8 húzó-nyomó mozdulattal általában sikerül az ikrát a nõsténybõl kipréselünk. A nõstényben nem szabad ikrát hagyni. Ezután a hímet vesszük kézbe, és hasonló módon nyerjük tõle a tejet. A sûrû fehér tejet az ikrákra kell csepegtetni. Ezután tompa üvegrúddal vagy mûanyag kanállal összekeverjük a tejet az ikrával, vigyázva arra, nehogy az ikrát megsértsük. Ezután 22-23 fokos tiszta vízzel felöntjük a tányért, majd a megtermékenyített ikrákat üvegmedencébe öntjük, amelyben teljesen tiszta ó, azonos hõfokú víz van. Ezzel a módszerrel akár 10 000 ivadék nyerhetõ egy-egy pártól. Az ivadék 5-7 nap alatt kikel. Fölnevelésük nem nehéz, mert viszonylag nagyok és igen falánkok. Szükség esetén néhány napig a tojássárgája is megfelelõ eleség.

 

Az ivadék gyorsan nõ, 8-12 hónapos korig nagy részük "natúr" barna, csak ezután kezdenek színesedni. Az aranyhal különleges forma és színváltozatai hasonló módon szaporíthatók a legeredményesebben.

 

vissza

 

 

További oldalaim