Nyugati Földikutya (Nannospalax leucodon)

 

A nyugati földikutya (Nannospalax leucodon) a földikutyafélék (Spalacidae) családjába tartozó fokozottan védett állatfaj.

 

Külső megjelenése

A földikutya patkánynagyságú, hatalmas kiálló metszőfogakkal, tipikusan hengeres testformájú állat, 15-24 cm-es fej-törzs hosszúságával a nyugati földikutya kisebb, mint a keleti földikutya. Felső része barnásszürke, alsó része sötétszürke. Hasonlóan "a dalban megénekelt bocival", ennek az állatnak nincs se füle (fülkagylója), se farka. A koponyáján balról és jobbról egy kis bőrlyuk található. Hasonlóan a többi föld alatt élő állathoz vak, a szeme helyén, a szemgödör fölött folyamatos szőrrel fedett bőr borítja. Tájékozódni a föld alatti üregekben szaglása és hőmérsékletet érzékelő sörtéi segítségével tud. Fülkagylója nincs. Az állatka súlya alig negyed kg.

Tápláléka

úTápláléka növényi eredetű. Gyökerekkel, gumókkal táplálkozik. A táplálkozási szokásainak vizsgálata során a kutatók néhány földalatti járatrendszerét kiásták; az egyik ilyen járat 3 gyermekfej nagyságú élelmiszer raktár üregből állt. Az egyik üregben fűféléket találtak felhalmozva, a másik két melléküreg pedig 6-8 cm-esre felszabdalt gyökérrel és ernyős sárma hagymájával volt tele.

Életmódja

Túrásai a vakondénál jóval nagyobbak, és durvább szemcséjűek. Egész életét a föld alatt éli le, a felszínre csak ritkán és rövid időre jön fel. Járatait úgy építi, hogy a talajt a fejével tolja maga előtt. A föld felszínére kinyomott földhurkák vastagságából pedig arra lehet következtetni, hogy milyen méretű az állat, és arra, hogy a lakó, vagy táplálkozó kamrájából való-e a kitolt földkupac.

Az éjjel-nappal aktív állat száz méteresnél hosszabb és akár több méter mély járatokat ás. Fészkelő és raktár termeket is készít. Az alsó lakóüregrendszer helyenként kiöblösödik, a legalsó üreg a pihenőhelye, mellette található a nőstény egyednél a kölyöknevelő fészek, és a táplálkozási raktárak. A táplálkozó kamrája ugyanis a gyökérszinten húzódik, 25-30 cm mélységben, ennek a földje sötétebb színű, míg a lakókamrája körülbelül egy méter mélységben húzódik, és az innen kitúrt föld színe is világosabb. Téli álmot nem alszik, de hideg időben néha napokig a vackán marad.

Előfordulása

Jelenleg az Alföld néhány pontján él (pl.:Battonya-Kistompapuszta, Hajdúbagos). Állománya erősen megfogyatkozott élőhelyeinek felszámolása miatt, ezért a faj fennmaradása közvetlen veszélybe került. Szaporodási ciklusáról nincs adat, 1-3 utódot hoz a nőstény a világra.

 

Védettsége Magyarországon

Fokozottan védett!

Eszmei értéke 500 000 forint.