A Marihuána orvosi felhasználása

Történelmi előzmények

A kannabisz az egyik legrégebben ismert pszichoaktív növény, őshazája minden bizonnyal Közép-Ázsia, ahol valószínűleg már 10 ezer évvel ezelőtt is termesztették. Termesztése bizonyosan folyt az ősi Kínában i. e. 4000 körül és Türkesztánban i. e. 3000 körül. Régóta használják gyógynövényként Indiában, Kínában, Délkelet-Ázsiában, a Közel-Keleten és Dél-Afrikában. Az első, egyértelmű gyógyszerként való felhasználásra utaló jel egy füveskönyv, melyet mintegy 5 ezer évvel ezelőtt, az ősi Kínában, Chen Nung császár uralkodása alatt nyomtattak. Ez az orvosi kiadvány többek között reumás fájdalmakra, maláriára és különböző női betegségekre rendelte a marihuána fogyasztását. Egy másik kínai füveskönyv némileg későbbről sebészeti eljárások előtti altatáshoz javasol kannabiszgyanta (hasis)-alapú altatószert. Indiában korabeli források szerint elsősorban fejfájásra, étvágytalanság ellen, és emésztési zavarok kezelésére használták a marihuánát. Afrikában vérhasra, maláriára és egyéb lázakra rendelték fogyasztását. Napjainkban is számos fekete-Afrikai törzs kezeli a kígyómarást kannabisszal, valamint az is jellemző, hogy a gyerekszülés előtt fogyasztatják azt a vajúdó nőkkel. A kannabisznak komoly orvosi felhasználása jellemző volt az ókori görögöknél éppúgy, mint a középkori Európában. Egy angol pap 1621-ben publikált orvosi munkájában a kannabiszt a depresszió kezelésében tartja fontosnak.

A 17-18. századból is számos angol forrás rendel kannabiszt különféle betegségekre, de a növény igazi orvosi felhasználásáról Európában a 19. század közepétől lehet beszélni. Ekkor, a kannabisz hőskorában, 1840 és 1900 között a nyugati orvostudomány köréből több mint száz orvosi és gyógyászati szakkönyv javasolja a kannabisz használatát a különböző betegségekre és rosszullétekre. Talán nem túlzás azt állítani, hogy az a kor doktorai jóval többet tudtak a kender felhasználhatóságáról, mint a mai orvosok. Az első nyugati orvos, aki a kannabisszal komolyan foglakozni kezdett, W. B. O'Shaughnessey, a Kalkuttai Orvosi Egyetem egy fiatal professzora volt. Miután felfigyelt a növény használatára Indiában, állatkísérletekkel győződött meg annak biztonságosságáról. Reumás, epilepsziás, és egyéb betegeket kezelt az általa kifejlesztett kannabisz-tinktúrával (a növényt alkoholban feloldva szájon át könnyebben fogyaszthatóvá tette). Visszatérve Angliába 1842-ben kezdte propagálni a kannabisz orvosi felhasználását. A növény használata ezután gyakorlatilag pár év alatt általánossá vált úgy Európában, mint az Egyesült Államokban.

A hőskor után azonban 1890 körül némileg csökkenésnek indult a kannabisz-alapanyagú gyógyszerek száma, és az orvosok is egyre ritkábban írták fel betegeiknek. Ennek egyik oka, hogy túl sok betegségre javasolták, s a gyógyszeripar fejlődésével egyidejűleg ez sok orvosságra nem vetett jó fényt. Elterjedtek továbbá az ópiát alapú fájdalomcsillapítók, utóbbiak pedig az 1850-es években kifejlesztett injekciós technikával kombinálva olyan gyors fájdalomcsillapító hatást voltak képesek elérni, melyet a kannabisz soha (a kenderszármazékok ráádásul vízben nem oldódnak, injektálásuk ezért egyszer űen nem megoldható). A 19. század végére ezen kívül számos szintetikus gyógyszert dolgoztak ki, mint pl. az aszpirint vagy a különféle barbiturátokat. Ezek a tabletta vagy por formájában hozzáférhető gyógyszerek könnyebben adagolhatóak, és a kannabisznál jobban tartósíthatóak voltak (ugyanakkor jóval veszélyesebbek is voltak a mellékhatások és a toxicitás tekintetében). A kannabisz orvosi felhasználása lassan háttérbe szorult, a tökéletes mellőzéshez azonban a politikának kellett közbeszólnia.

A marihuána orvosi felhasználása napjainkban

Hogy megértsük, az előző fejezetben leírt "hitelvesztés" ellenére miért lehet napjainkban valós igény a kender gyógyszerként való felhasználására, tisztázni kell néhány fogalmat. Egyrészt, a kender soha nem okozott igazi csalódást sem a keleti, sem a nyugati orvoslás számára, és számos országban orvosi használata külső befolyás nélkül nem hogy nem szűnt volna meg, de valószínűleg jelentősen nem is csökkent volna. Az a sebesség (ha a kender évezredes használatának időtartamát tekintjük), ahogy az USA-ból kiindulva gyakorlatilag a legtöbb országban beszüntették a marihuána orvosi és egyéb használatát, nem is igen lenne indokolható gyógyászati szempontok alapján. Az okok tehát nem egészségügyiek, hanem politikaiak voltak.

A marihuána gyógyhatásását egyes betegségek kezelésében fel kellett fedezni, más esetekben csak folytatni kellett a korábbi gyakorlatot. Hogy példákat említsünk, menstruációs görcsök vagy a migrénes rohamok kezelésre már a 19. században is használták a szert (Viktória királynő sikerrel kezelte menstruációs panaszait marihuánával), de pl. a Multiplex Sclerosis, vagy az AIDS kezelésére értelemszerűen csak e betegségek felfedezése után kerülhetett sor. E kiadvány keretein belül lehetetlen részletesen felsorolni az összes olyan betegséget, melynek diagnosztizálása esetén hatásos gyógyszer lehet a marihuána, ezért csak a legfontosabb eseteket soroljuk fel.

Multiplex Sclerosis (MS)

Az MS a központi idegrendszert megtámadó, jelenleg gyógyíthatatlan betegség. A tünetei általában izomgörcsök, depresszió, inkontinencia formájában jelentkeznek. A kór lefolyása évekig eltarthat. Az MS az egyik olyan betegség, melynek kezelésében a marihuána hasznossága számtalan tudományos kísérlettel lett igazolva. Az 1996-os kaliforniai jogszabályváltozás, valamint az angol Lordok Háza szintén később említett határozata is olyan betegként kezeli az MS-ben szenvedőket, mint akik jogosan tarthatnak igényt a kannabiszra.

Számos klinikai vizsgálat igazolta, hogy a kannabisz és a kannabiodok segítenek elviselni az MS tüneteit. 1981-ben és 1983-ban is kontrollált amerikai és brit kísérletek bizonyították be a kannabisz hasznosságát. Egy 1997-es felmérés szerint angol és amerikai MS-betegeknél a tünetetek fajtáitól és súlyosságától függően 30 és 97 százalék közötti arányban enyhültek a betegség tünetei. A Lordok Házának Tudományos és Technikai Bizottságának 1998-as jelentése szó szerint a következőket tartalmazza: "Elegendő tudományos bizonyítékot láttunk ahhoz, hogy kijelentsük: ha egy orvos fel akar írni kannabiszt egy MS-betegnek, akkor tehesse azt meg, és a büntetőjognak nem szabad az útjában állnia ekkor."

Az AIDS-ben szenvedők és rákos betegek fájdalmainak enyhítése

Az AIDS-betegek esetében ismert és gyakori betegség (s egyben sajnos nem ritka halálok is) az AIDS Wasting Syndrome, ami gyakorlatilag a testsúly 10 vagy több százalékának elvesztését okozza anélkül, hogy az AIDS beteg egyéb fertőzést kapott volna. Az orvosi marihuána egyszerre növeli az étvágyat és ezzel a testsúlyt, valamint segít leküzdeni a hányingert és a fájdalmakat, melyek gyakran a HIV/AIDS-betegség kezelésére jelenleg alkalmas gyógyszerek mellékhatásaiként jelentkeznek. Ugyanezen hatásai segítenek elviselni az egyes daganatos betegségek kezelése során alkalmazott kemoterápia gyakori mellékhatásait, a sokszor szűnni nem akaró hányingert és étvágytalanságot. Napjainkban az AIDS-kutatásban és -gyógyításban érdekelt szervezetek teszik ki a marihuána orvosi felhasználásáért küzdő tábor egyik legharcosabb tagjait, érvelésük szerint ugyanis az AIDS-betegek kezelésében a marihuána nem pusztán életminőséget javító szerként, hanem "potenciális életmentő gyógyszerként" lenne alkalmazható.

Azt, hogy a kannabisz csökkenti a hányingert és növeli az étvágyat, számtalan kísérlet igazolta már. Az Egyesült Államokban az AIDS-ben szenvedők és a rák miatti kemoterápiás kezelés alatt állók a kannabisz hatóanyagából, szintetikus úton előállított THC-ből készült gyógyszert kaphatnak. Utóbbi a Marinol (vagy Dronabinol, vagy orális THC) az egyik a közül a mindössze két gyógyszer közül, melyről az amerikai FDA - mely a gyógyszerek USA-beli engedélyezésére hivatott - hivatalosan elismeri, hogy növeli a HIV/AIDS-betegek étvágyát. Az FDA 1992-ben engedélyezte a Marinolt, számos kontrollált kísérleti eredmény után. Egy tanulmány kimutatta, hogy az AIDS-betegek 70 százalékánál volt megfigyelhető testsúlynövekedés Marinol szedése következtében.

Mielőtt azonban a fenti példából kiindulva kijelenthetnénk, hogy a szintetikus THC reális alternatívája az orvosi marihuánának, le kell szögezni néhány tényt. Egyrészt, mint azt az IOM egy 1999-es jelentése kimutatta, az AIDS-betegek nagy többségénél a Marinol a szívható marihuánánál jóval kevésbé hatékony. A jelentés szerint a szívható marihuána néhány másodpercen belül hat a szervezetre, ezzel szemben az orális THC kettő-négy óra alatt szívódik csak fel, ennek megfelelően hatása sokkal később jelentkezik, és adagolása is bonyolultabb. (A beteg nem tudja, hogy a kívánt étvágy eléréséhez elegendő THC-t vett-e be, ugyanakkor az eufória sokszor jóval erősebben jelentkezhet.) Egy 1980-ban publikált amerikai tanulmány, amely azt vizsgálta, hogy a kemoterápia alatt álló rákbetegek hogyan választanak az orvosi marihuána és a szintetikus THC között, kimutatta, hogy a betegek túlnyomó többsége a szívható marihuánát választja.

Nem kell orvos-egyetemi végzettség annak a ténynek a belátásához sem, hogy egy olyan betegnél, akinek az esetében a szinte állandó hányinger teszi lehetetlenné a táplálkozást, a tabletta, vagy a füst formájában szervezetbe juttatott THC közül melyik lehet az előnyösebb. A tabletta gyomorban tartása a betegek egy jelentős részénél ugyanis ugyanolyan nehézségekbe ütközik, mint az életben maradáshoz szükséges táplálék gyomorban tartása, a marihuánafüstnél azonban ilyen problémák nem merülnek fel.

A tengerentúli felmérések tanulsága az, hogy a marihuánát terápiás céllal használó betegek jelentős része szenved az AIDS-kezelés során fellépő hányingertől. Egy 1996-os amerikai felmérés szerint az azóta már megszűnt kaliforniai Cannabis Buyer's Club tagjainak 75 százaléka volt HIV/AIDS-beteg, egy 1997-es ausztráliai vizsgálat szerint pedig minden negyedik HIV/AIDS-beteg használ marihuánát orvosi célokra.

Epilepszia

Ebben a közismert neurológiai betegségben csak az USA-ban közel 2,5 millió ember szenved. Már egy 1975-ös cikk is arról számolt be, hogy a marihuána az epilepszia kezelésére hivatott gyógyszerek kombinációjával nagyban segíthet csökkenteni a rohamok számát és intenzitását. A már idézett jelentés, melyet az angol Lordok Háza illetékes bizottsága tett közzé, szintén elismeri, hogy a kannabisz hatékony lehet az epilepszia kezelésében, ugyanakkor e tárgyban további vizsgálatokat tartottak szükségesnek. Tény azonban, hogy a kannabisz pozitív hatását az e betegségben szenvedők részére számos amerikai tanulmány, illetve kontrollcsoportos vizsgálat mutatta ki a kilencvenes évek során.

Asztma

Az Egyesült Államokban 10 millió ember szenved e légzési betegségben, és több mint 4 ezren halnak meg évente közvetlenül e kórtól; az asztma a világ szinte minden országában jelen van. Egy ausztrál jelentés szerint a szívható marihuánának és az orális THC-nek is jelentős tüdőtágító hatása lehet mind egészséges, mind asztmás betegnél. A Lordok Házának 1998-as jelentése leszögezi, hogy "a kannabisz hatékonyan használható az asztma kezelésében".

Tény ugyanakkor, hogy a marihuána szívása, illetve maga a füst szervezetbe jutása kérdéseket vet fel az asztmás betegnél. Léteznek azonban olyan készülékek (vaporizatőrök), amelyekkel lehetővé válik a marihuána fogyasztása anélkül, hogy a betegre káros kátrány és egyéb karcinogének a szervezetbe jussanak, a THC ugyanakkor nagy biztonsággal fogyasztható e szerkezetekkel.

Migrén

Egyes adatok szerint a fejlett országokban élő nők 15-25 százaléka, a férfiak 5-10 százaléka szenved kisebb-nagyobb rendszerességgel migrénes rohamoktól. A migrén kezelésére az orvosok már száz évvel ezelőtt is használták a marihuánát. Napjainkban is számos tanulmány és kísérlet igazolta a marihuána pozitív hatását a migrénnel szembeni küzdelemben. A kannabisz sok olyan betegnél lehet hatásos, akik semmilyen más migrénterápiára nem reagálnak. A marihuána segíthet leküzdeni az akut migrénrohamokat, de értágító hatása révén a betegség hosszú távú kezelésében is hatásos lehet.

A felsoroltakon kívül a marihuána számos egyéb betegség kezelésében lehet hasznos. Használható antidepresszánsként, ópiátfüggők kezelésében, sőt egyes daganatos betegségeknél is. Állat- és humánorvosi kísérletek sorával bizonyították, hogy használata hatékony lehet a zöldhályogban szenvedők számára (akár szemcsepp formájában helyi kezelésként is). Gyógyszerészeti használatára szinte hihetetlenül széles körben lenne mód - ha a marihuána nem lenne illegális kábítószer, vagy ha legalább az orvosok felírhatnák azt a rászoruló betegeknek.

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy egy gyógyszer vagy gyógynövény esetében mindig fontos kérdést jelentenek a mellékhatások és az esetleges mérgezések. A klasszikus értelemben vett mérgezés a kannabisz esetében nem igazán jön számításba, hiszen a mai napig nem ismert az orvostudomány által dokumentált marihuána-túladagolás miatti haláleset (s ezt bizony kevés gyógyszerről lehet elmondani, a mégoly biztonságosnak hitt aszpirin pl. az USA-ban évente 3-4 ezer halálesetet okoz). A mellékhatások tekintetében első helyen az eufória áll, mint "nem kívánt orvosi hatás".

Forrás: Kenderköny (Bp. 2000., TASZ)

 


Kendermag Egyesület
kender.lap.hu
Daath.hu
Erowid