LELKIPÁSZTORI
TEVÉKENYSÉG
SZENTMISE-
IDŐPONTOK
Szent Erzsébet Szeretetotthon - Miskolc-Hejőcsaba

MKR IGENAPTÁR

HONLAPTÉRKÉP

E-MAIL A PLÉBÁNIÁNAK

E-MAIL A SZERKESZTŐNEK

Dr. Széman Sándor egyházközségi segítő, sekrestyés életrajzi adatai

Dr. Széman Sándor
nyugalmazott osztályvezető főorvos, v. főiskolai docens

egyházközségi szolgálatban 1999 óta

Budapesten 1926. július 12.-én születtem. Pasaréten régi családi házban laktunk, keresztszüleim és nagyanyámmal együtt. Édesapám állami tisztviselő volt, keresztapám banktisztviselő. Négyen voltunk gyerekek, keresztszüleimnél kér leány, nálunk két fiú. Gyermek-serdülőkori emlékeimből kiemelkedik a kert szeretete és a cserkész csapatban eltöltött felejthetetlen időszak. Pasarét a főváros új lakótelepe volt: az 1930-as évek elején a Ferences Rend templomot és kolostort épített, egyben cserkész csapatot szervezett. A cserkész csapat – 46. Capistránoi Szent János nevet viselte, parancsnoka Dr. Szenik Jenő orvos volt, aki egyben a budapesti Önkéntes Mentő Egyesület tagja is volt. Ez tette lehetővé, hogy az 1938-ban az eucharisticus kongresszuson ott lehettem. A pasaréti kolostorban amerikai lelkészek voltak elszállásolva, akiknek miséin cserkész társaimmal ministráltam.

 

A Budai Vár Duma-i oldalán levő Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségiztem 1944-ben. Hála a gimnázium igazgatójának (Vitéz Szabó Zoltán), valamint a nyolc osztályt végig kísérő osztályfőnökömnek (Piroska Dezső) a II. világháborút megelőző időben rendkívüli mértéktartásuk miatt. Jellemző például idézem azt a szellemet amit megvalósítottak: egyik osztálytársam (Karl: Csatordai Károly) árva gyerek volt és a háborút követően (Magyar Kommunista Párt) beszervezte: Magyarország ENSZ képviselőt csinált belőle. És ez a barátunk segítette egyik osztálytársunknak nyugatra való menekülését.

 

1944. nyarán az akkor Budapesten érettségizetteket Diák Munka Csoport elnevezésű ezredben Karcagra vezényelték a kunmadarasi repülőtér földmunkáinak végzésére. Én a 102-es században dolgoztam és az oroszok bevonulása előtt két nappal kerültem vissza Budapestre.

 

Orvosi tanulmányaimat a Pázmány Péter Egyetem Orvosi fakultásán kezdtem. Az előadások októberben kezdődtek, de egy hónap után az egyetem nyugatra távozott, amiből kimaradtam. A november és december zűrzavaros idejét a mentőknél vészeltem át.

 

Budapest ostroma 1944. karácsonyán a Szentestén teljesedett ki. A harcok idején házunkba is beszállásoltak katonákat, szerencsétlenségükre egy eltévedt német légvédelmi gránát a szobájukba talált, hárman meg is haltak. Minket ezért ki akartak végezni, de megmenekültünk. Később a „malenki robot” korszaka következett: két ízben is elvittek, de hál’ Istennek sikerült megszöknöm.

 

1945. őszén indult újra az egyetemi oktatás, ami a politikai csatározás miatt kiszámíthatatlan volt. (A reggeli előadó professzor délben már nem volt az egyetem oktatója, leváltották)

 

1946. végén egy sikertelen vizsgám és a család anyagi nehézségei miatt tanulmányaimat félbeszakítottam. 1947. májusában sikerült a Posta Takarékpénztárnál elhelyezkednem. Reggel 7 és 8 között, majd délután 14 és 19 óra között dolgoztam a bank posta osztályán, ami lehetővé tette, hogy a közti időben egyetemre járjak.

 

1951. júniusában amikor doktorrá avatásomhoz csak a záróvizsgák hiányoztak, családunkat kitelepítették. Polgár községet jelölték ki lakhelyünknek, ahol sertéshizlalda építkezésén segédmunkásként dolgozhattunk. 1951. szeptember 13.-án a kitelepítési határozat rám vonatkozó részét hatálytalanították. (Kellett az orvos). Egyedül mehettem vissza Budapestre és befejezhettem tanulmányimat.

 

1951. december 15.-én avattak orvos doktorrá. Tekintettel a „múltamra” Budapesten nem kaphattam állást és csak két alapszakma közül (sebészet-belgyógyászat) választhattam. Ózdi Kórház Sebészetét választotam. Mivel ez a kórház nem jogosított szakképesítésre a miskolci Erzsébet Kórház Sebészetére kértem áthelyezésemet, amit nem engedélyeztek. Ezen okból a tuberkulózis területén látszott a kibontakozás. A tüdősebészet medikus koromban is érdekelt, így a minisztérium a Gyula melletti József Attila TBC Szanatórium Sebészeti Osztályára helyezett. Itt közel három évet dolgoztam és gyakorlatot szereztem, az akkoriban Magyarországon még ismeretlen műtéti eljárást elsajátítottam. Ennek birtokában pályáztam meg a Budapest határában levő Állami Fodor TBC Szanatórium állás hirdetését. A Fodor Szanatórium a tüdőn kívüli TBC-s betegségek kezelésének a központja volt. Mivel a tuberkulózis nem csak egy szervet betegít meg, így szükség volt tüdősebészeti ténykedésre is.

 

1958-ban Miskolcon a volt Honvéd Kórházból Tüdőkórház létesült. Ez a tüdőkórház a TBC-s megbetegedések valamennyi vonzatát látta el, amelyhez szakemberek toborzását kezdte az intézmény igazgatója. Az extrapulmonalis TBC osztály vezetésére a Fodor Szanatórium igazgatója engem ajánlott, ezért a főorvosi állást megpályáztam. 1959. április végén kezdtem az extrapulmonalis TBC (ismertebb nevén csontsebészeti) osztályon tevékenykedni. 1976. végén a TBC-s betegek számának jelentős csökkenése miatt új feladattal bíztak meg: a B.A.Z. megyei Kórház Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály szervezésével és vezetésével. Az osztály 1977. februárjában indult, feladata volt az idős combnyaktöröttek, alsó végtag amputáltak, féloldali bénultak (szélhüdött) és mozgásukban korlátozott baleseti sérültek rehabilitációja. 1977-től 1992-ig vezettem az osztályt. Ezen időszak alatt megszerveztem és irányítottam a Megyei Kórház Osztályain levő fizikotherápiát, részt vettem a Gyermekegészségügyi Központ Rehabilitációs Osztályának tervezésében, a szikszói kórházban működő „utókezelő osztály” munkáját támogattam és a Mezőkövesd-Zsóri fürdő Kórház létesítésében a fizikotherápiás osztály megszervezését végeztem.

 

A megyei kórházban működő Mozgásszervi Rehabilitációs Osztályon folyó magas szintű gyógytornászi munka felkeltette az Egészségügyi Főiskola (Budapest) gyógytornászképző karának figyelmét: hallgatóit nyári gyakorlatra hozzánk irányította. Az itt tapasztaltak képezték alapját a Miskolci Eü. Főiskola megindításának. A miskolci „fiók” intézet gyógytornász szakának vezetésével engem bíztak meg docensi kinevezéssel. 1987-től 1995-ig működött a miskolci főiskola, melyet a megszorító intézkedések – Bokros csomag – teljes egészében megszüntetett.

 

A 90-es években felmerült az Egyház részéről „Öregek otthonának” létesítése. 1992-ben dőlt el, hogy az Otthon a hejőcsabai plébánia mellett épült OTP „fiatalok házában” lesz. Dr. Sedon László plébános úr munkatársakat keresett és megkezdte az „Árpádházi  Szent Erzsébet Szeretetotthon működésének szervezését. A majdan öregekkel foglalkozó gondozók egészségügyi felkészítését Dr. Rácz Sándor kollegámmal közel 1 éven át végeztük. 1993-tól jelenleg is az Öregek Otthona lakóinak egészségügyi és kulturális előadásokat tartok.

 

Három szakorvosi képesítésem van: gümőkoros megbetegedések szakorvosa, ortopédiai és mozgásszervi rehabilitáció.

 

Mozgásszervi Rehabilitációs Társaság 1990-ben az addig végzett munkám elismeréseképpen Vas Imre emlékéremmel, a B.A.Z. m. Kórház fennállásának 40. éve alkalmából a „Megyei Kórházért” méltányolta tevékenységem.

 

Osztályvezetői, orvosi és főiskolai oktatási tevékenységem lezárultával több időt tölthettem családommal. Nem sokáig, mivel feleségem 1999-ben meghalt. Ez időtől kezdve a hejőcsabai Egyházközség szertartásainál segédkezek.

 

Visszatekintve életem változatos megpróbáltatásaira hálát adok az Istennek, hogy szüleim példája és nevelése erre alkalmassá tett. Külön köszönöm P. Bonert Valerián és P. Christen Raffael ferences atyáknak lelki atyáimnak, hogy a cserkész csapat irányításával nem csak felejthetetlen emlékekkel, hanem iránymutatással is készítettek fel az élet megpróbáltatásaira.

 

2006. október 13.

 

Dr. Széman Sándor
A weblapot készítette és továbbfejlesztette: Moldován Máté
A weblaphoz további segítséget nyújt: Bihari Ágnes

©2006-2011 Miskolc-Hejőcsabai Gyümölcsoltó Boldogasszony Római Katolikus Plébánia