BeLoad - Gyakran Ismételt Kérdések


Általános információk

Mi a Beload.hu célja, küldetése? Mire is használjuk?
A saját tartalmad vagy anyagaid megosztása, melyeket nem kívánsz harmadik fél rendelkezésére bocsájtani. Mindenki tart attól, hogy bizalmas adatainkat adatmegosztó szerverekre felhelyezve vagy email csatolmányként eljuttatva könnyen illetéktelen kezekbe kerülhet. Ezek lehetnek a családi videók, fényképek, biztonsági mentésetek vagy céges anyagok, stb. Az oldalon alapértelmezésben tudsz csak a barátaidnak vagy családtagjaidnak megosztást kezdeményezni a Bittorrent P2P biztonságos technológiára alapozva, amelynek köszönhetően biztosan nem fér harmadik fél az adataidhoz, megosztásaidhoz! Az oldal természetesen támogatja a publikus megosztást is jelenleg, amíg azt a jogszabályok lehetővé teszik. De mindezek ellenére nem célunk az illegális megosztás elősegítése! Amennyiben kérés érkezik egy adott tartalom eltávolítására, mert az szerzői jogokat sért, úgy a Digital Millennium Copyright betartása mellett eltávolításra kerülhet a tartalom az oldalról!

Milyen szolgáltatásokat kínál a beload.hu?
Jelenleg a szolgáltatások köre még nem teljes, így azt egy későbbi időpontban tesszük közzé!

Mi az a BitTorrent, P2P?
A BitTorrent egy P2P (peer-to-peer) fájlcserélő protokoll., Bram Cohen fejlesztette ki.
Működése: a BitTorrent a letöltő felhasználók feltöltési sávszélességét kihasználva hatékonyabbá tudja tenni a fájlok terjedését. Tehát minden letöltő felhasználó egyben feltöltő is; ez így lehetséges, hogy az eredeti adatmennyiséget szegmensekre darabolják, majd minden szegmensét más letöltő kap meg. Így a szegmenseket már feltölthetik egymásnak, egészen addig, amíg meg nem lesz mindenkinek a teljes adat. Minél többen töltenek egy fájlt annál gyorsabb lesz a letöltés.

P2P (Peer To Peer) (a számítógépek egyenrangú technológiai szintű kapcsolódási módja) -
A P2P már az Internet születésénél is jelen volt. Gazdaságossági és technikai okokból a lapos hierarchia folyamatosan kezdett központosodni, míg az Internet széleskörű elterjedésének idejére már túlnyomórészt a szerver-kliens architektúra volt jellemző. A peer-to-peer rendszerek reneszánszát a sávszélesség növekedésével és a tömörítési algoritmusok (és az ehhez szükséges processzorok) javulásával berobbanó fájlcserélő alkalmazások hozták el. Első fájlcserélő klasszikusként a Napster jelent meg, és hihetetlen sebességgel tett szert több millió felhasználóra. Később a DC++ és a Kazaa vette fel vele a versenyt, mégpedig sikeresen. Ma már a BitTorrent a világ teljes internethálózatának mintegy 60%-t teszi ki.

Alapfogalmak - mi mit jelent?
  • Aktív - Több esetben lehet egy felhasználó aktív. Például akkor, ha nincs se szoftveres, se hardveres tűzfala. De akkor is aktív, ha bármilyen tűzfala van, de a BitTorrent kliense által használt portot engedélyezi, nyitja a tűzfalon TCP-re és UDP-re egyaránt. Előnye, hogy nem csak "aktív" felhasználóktól, de passzívaktól is tud tölteni. Éppen ezért elsődleges, hogy mindenáron próbálj aktív lenni.
  • Passzív (Remote) - Egy felhasználó akkor passzív, ha rendelkezik szoftveres vagy hardveres tűzfallal, és nincs engedélyezve, nyitva a BitTorrent kliens által használt port a tűzfalon.
    Még akkor is lehet passzív egy felhasználó, ha rendelkezik routerrel, ami általában tűzfallal rendelkezik. Ezen a tűzfalon szintén engedélyezni kell a használt portot, vagy pedig ki kell kapcsolni, az adott gép irányába a tűzfalat. Mindenki törekedjen arra, hogy aktív legyen, mert így tud tölteni passzív felhasználóktól is, ami nagy sebesség növekedést jelenthet.
  • Tracker: A cél ez esetben a letöltő felhasználó. A tracker egyfajta bróker feladatot lát el: közvetít a peer ek között. A tracker szerveren általában nincs meg a fájl, a tracker nem vesz részt az adatcserében. A tracker kezeli és osztja szét a kapcsolatokat a felhasználók között. Minél gyorsabban tölt fel a letöltő, annál gyorsabb felhasználókat oszt ki a tracker a letöltőnek. Ezen kívül a trackernek a regisztrációs oldalaknál van nagy szerepe, ahol méri a le- és feltöltött adatmennyiséget, sebességet és azt közvetíti, hogy rendelkezik-e a felhasználó tűzfallal vagy sem. Regisztrációs oldalaknál közvetíti a felhasználó kliensének, hogy mennyi a várakozási idő egy adott esetben a letöltés megkezdéséig. A trackernek elküldésre kerülő adatok bármely módon történő meghamisítása kitiltást jelent egy regisztrációs oldalon.
  • Torrent: A .torrent egy kiterjesztés, amit a BitTorrent és még a jól ismert kliensek lekezelnek. Jelentheti a meta-fájlt az adatokkal, vagy jelentheti azt a fájlt is, amire hivatkozik, a környezettől függően. Ahhoz, hogy letöltsünk valamit egy torrent klienssel, először egy ilyen kiterjesztésű fájl kell. Ezt meg kell nyitni egy torrent kliensben, és máris indul a letöltés. A *.torrent az alábbi adatokból áll:
    o a letöltendő fájl(ok) neve, mérete, és minden egyes fájldarabka ellenőrzőösszege (ezzel lehet ellenőrizni, hogy pl. nem sérült-e a fájldarab)
    o a tracker-szerver címe (a trackerről lásd fentebb)
    o néhány egyéb adat
  • Seeder: számos jelentése van, de a BitTorrent esetében ő a "csíra, mag". Vagyis az a felhasználó, aki rendelkezik az adott torrent-hez tartozó adatok 100%-val. O csak feltölt, azaz tőle töltenek a leecherek.
  • Leecher: Az a felhasználó, aki nem rendelkezik az adott torrent-hez tartozó adatok 100%-val. O le és fel is tölt egy időben. Ha megszerzi az adatok 100%-át, akkor belőle is seeder lesz. Éppen ezért is kapta a leech, azaz pióca nevet, hisz valójában a tevékenysége megegyezik a piócával, egészen addig, amég nem osztja vissza 80-100%-ig az adott torrentet.
  • Feltöltő: az a felhasználó, aki kiemelkedő sebességgel rendelkezik az oldalon.
  • NFO (Info) - Ezek az Információs fájlok tartalmazzák a multimédiás állományok minőségére és tartalmára vonatkozó adatokat. általában a release csapatok készítenek az állományokhoz .nfo fájlokat, ezzel is nyomot hagyva a torrentben. Ezt a fájl könnyedén megnyithatjuk egy szövegszerkesztő segítségével, pl. Notepad (jegyzettömb). Általában egy torrentet többen töltenek le, és jobb minőségi kategóriába is sorolható az!
  • Megosztási Arány (Ratio) - A le és a feltöltött adatmennyiség hányadosa. Vegyünk egy példát:
    163.4 feltöltésed: 92.85letöltésed = 1.76
    A minimum elvárt arány a torrent trackereken az 1.0 lenne, hisz ekkor ugyanannyit töltöttél le, mint amennyi a feltöltési adatmennyiséged. A legtöbb torrent oldal viszont csak a 0.2 - 0.3-t követeli meg.
  • SHA-1 (Secure Hashing Algorithm) - Jelentését nehéz magyarra fordítani, de: Biztonságos Hulladék Karbantartó. Egy algoritmus, ami a fájlok tartalma alapján egy számokból, és betűkből álló karaktersorozatot készít. (Más néven: hash, hash kód, hash érték, DC++ban TTH Root-nak hívják). Ha egy fájlban egyetlen egy bitet is megváltoztatunk máris teljesen más értéket hash kódot kapunk mint az eredeti volt. Ez az alapja a BitTorrent-nek ahhoz, hogy ne legyenek hibásak a letöltött fájlok, hiszen ezt folyamatosan ellenorzi, hogy a távoli kód egyezik-e a már letöltött adatok kódjával.
  • TTL (Time To Live) - Egyes torrentoldalak esetleg használhatják ezt a beállítást. Ha egy feltöltő feltölt egy .torrent fájlt, majd megnyitja azt kliensében, akkor letölthetővé válik az oldalon a .torrent fájl. Ezzel egy időben egy visszaszámlálás is megindul, általában 672 óráról (4 hétről). Ha ez az idő letelik, akkor törlődik a .torrent az oldalról. Ezzel kívánják elkerülni azt, hogy több ezer .torrent gyuljön össze egy ilyen oldalon, és azt, hogy a felhasználó közönség sebessége több ezer torrent-en oszoljon meg kb 1200 helyett.
  • DHT ( Distributed Hash Table) (Kiosztott Vagdalékok) - Lehetővé teszi a tracker nélküli peer cserét. Ha ez ba van kapcsolva a torrentél és a kliensednél is, akkor lehet, hogy a fele adatot nem a trackeren számolja el, hisz nem a szervergépen keresztül töltöttél. Így, ha órákig seedelsz, lehet, hogy nem fogsz belőle semmi kézzelfoghatót látni. Éppen ezért a DHT mindig kapcsold ki, ha nem nyilvános oldalról (pl. piratebay.org) töltesz.
  • CRC (Cyclic Redundancy Check) (Ciklusos Fölösleg Ellenőrzése) -
    A CRC segítségével fájlokat ellenőrizhetünk másolás vagy letöltés után, hogy megegyezik-e a másolt vagy letöltött fájl az eredetivel. Ebben a CRC eljárás által generált karakterlánc segít. Csak össze kell hasonlítani az eredeti fájl alapján generált kódot, a másolt vagy letöltött fájl alapján generált kóddal. Ha egyezik, akkor hibátlan volt az adat másolása vagy letöltése.
  • RSS - Az RSS a Really Simple Syndication (körülbelül: nagyon egyszerű információ megosztás) rövidítése. Egy olyan formátumról van szó, amely lehetővé teszi, hogy webhelyünk aktualitásait megosszuk veled és más weboldalak szerkesztőivel. A formátumnak több verziója létezik, mi a 2.0-es változatot támogatjuk, mely az egyik legelterjedtebb variáns. A Firefox kezeli a Könyvjelző Eszköztárba való felvételét! Kattints erre az ikonra a címsorba, ha szeretnéd felvenni:

  • Felhasználói Információk

    Elfelejtettem a felhasználói nevem vagy jelszavam!
    Kattint ide és töltsd ki az űrlapot.

    Megváltoztathatom a felhasználói nevem?
    A felhasználói nevek nem változtathatóak meg.

    Törölhetem a regisztrált felhasználói nevem?
    Igen, kérheted profilod és minden adatod törlését! Ezt a helpdesk menüpont alatt teheted meg.

    Mi az a "Megosztási arány"?
    Ez egy számított érték. "Megosztási arány" = "összes feltöltés" / "összes letöltés ". Minél nagyobb annál jobb neked és másoknak is. :-) Kattints a felhasználói nevedre. Ott meg fogod találni, hogy mennyi a "Megosztási arányod". Az egyes torrenteknél is van "Megosztási arány", de ez csak az adott torrentre vonatkozik. Ez az arány azt mutatja, hogy mennyi az adott torrent estén a feltöltött és a letöltött adatmennyiséged hányadosa.

    Mi az a slot?
    Az a szám, amely meghatározza, mennyi kapcsolatod lehet az oldallal. Felhasználói szinttől korlátlan!

    Miért jelenik meg az IP cím a felhasználói adatok között?
    Csak Te és az oldal moderátorai láthatják az IP és e-mail címed. A többi felhasználó nem látja ezeket az információkat.

    NEM tudok belépni. Mitől lehet?
    Néha előfordulhat ez a probléma MSIE böngésző és Firefox használata estén. Zárj be minden Internet Explorert, és nyisd meg a Control Panel-en az internet Options-t. Nyomd meg a Delete Cookies gombot. Ezután próbálj újra belépni. A belépés probléma ezen okokból is előfordulhat:
    • Elfelejtetted a jelszavadat/felhasználói nevedet.
    • Törölve/Zárolva lett a felhasználó accountja a szabályzat megsértése miatt.
    • Az oldal abban a pillanatban nem elérhető.
    • Az oldal túlterhelt.

    Miért vagyok passzív módban?
    A tracker szerint tűzfalad, vagy NAT-od van és nem tudsz bejövő TCP kapcsolatot fogadni. Ez azt jelenti, hogy a többi felhasználó nem tud hozzád kapcsolódni, csak Te hozzájuk. De csak azokhoz kapcsolódhatsz, akik aktív módban vannak. Két passzív módban lévő felhasználó nem tud egymáshoz kapcsolódni. Ha veled együtt sokan vannak egy torrentnél passzív módban, lelassulhat a letöltés, hiszen mindenki csak a kevés számú aktív felhasználótól tudna tölteni. Ha aktív módban vagy, mindenkitől tölthetsz, míg passzív módban csak az aktív felhasználókhoz kapcsolódhatsz (tehát lényegesen lecsökken a töltési sebességed). Aktív kapcsolatban a kliensed fogadni tud bejövő csatlakozásokat, és kifelé is tud kapcsolódni (tehát egy másik géphez), amennyiben szükséges.
    Passzív módban a kliens ezzel szemben csak kifelé tud kapcsolódni, bejövő csatlakozásokat nem tud fogadni. Az aktív mód tehát lényegesen előnyösebb, a beállítására érdemes rászánni pár percet. A passzív módot csak legvégső kényszermegoldásként válaszd!
    Ezért próbálj aktív módban lenni. A problémára megoldás lehet az, hogy a tűzfalon és/vagy a NAT-on a megfelelő portokon (amiket a BitTorrent kliens használ, ez a legtöbb kliensnél beállítható) engedélyezed a befelé jövő TCP/IP és UDP/IP kapcsolatot.

    Mikor NEM lehetek aktív?
    Ha a szolgáltatód egy IP-t oszt szét sok embernek, ami annyit tesz, hogy rajtad kívül még sok más felhasználónak egyforma az IP-je. Felhívhatod a szolgáltatódat, hogy van-e lehetőség egy alternatív port nyitására. Talán szerencséd lesz, érdemes megpróbálni. Ha nincs, akkor sajnos passzív maradsz.

    Honnan tudhatom, hogy NEM lehetek aktív?
    Ennek a legegyszerűbb módja, ha letöltöd ezt a kis programot: NetInfo.
    Megjegyzés: az IP address sorában a "Publik" kék színű, akkor aktív vagy, ha "Private" akkor passzív.

    Hogyan válhatok aktivá?
    Aktív kapcsolat létrehozása pár perc alatt elvégezhető.
    Aktívvá válás magyarul, képekkel.
    Aktívvá válás angolul, beállítások, leírások routerekhez.

    Mi az az "azonosító kulcs" (passkey)?
    Az azonosító kulcs egy 16 karakterből álló kulcs, minden felhasználó egyedi kulccsal rendelkezik.
    Amikor letöltesz egy torrentet akkor az azonosít kulcs automatikusan hozzáadódik a torrent fájlhoz. Ezáltal a tracker tudni fogja, hogy ki tölti a torrentet. Nem szükséges IP alapján azonosítani a felhasználókat.

    Mindig tartsd biztonságban az azonosító kulcsod!!!
    A Beállításokban tudsz új azonosító kulcsot készíteni, ha szűkségét érzed (pl.: valaki más tölt le a Te felhasználóddal). Ha új kulcsod van, akkor a gépeden lévő torrenteket már nem tudod használni (nem fog elindulni a letöltés, "Invalid passkey" hibaüzenetet fogsz kapni), újra le kell töltened mindet!

    Milyen rangok vannak?
    Az aktuális rangokat leírva a szabályzatban találhatod meg.

    Hogyan tudom megnézni a le/fel töltési sebességem?
    Nem kell mást tenned, mint egy sebesség mérő oldalt meglátogatnod!
    Ha csak a letöltési sebességedre vagy kíváncsi, akkor kattints ide.

    Hogyan tudom átkonvertálni a le/fel töltési sebességem KBps/MBps-ről kbps-re?
    Erre alkalmas a híres Bitcalc nevű program! Teljesen ingyenes, pár kb-os méretével pedig gyors segítség a sebességek értelmezésében/konvertálásában! Kattints ide a letöltéséhez.

    Van-e lehetőség felnőtt tartalom szűrésre?
    Igen, természetesen! A beállításoknál tudod ezt megtenni! Kattints ide a letöltéséhez.

    Van-e lehetőség warez és egyéb tartalom szűrésre?
    Igen, természetesen! A beállításoknál tudod ezt megtenni! Kattints ide a letöltéséhez.

    Feltöltés

    Feltölthetek torrenteket?
    Igen, de csak akkor,ha azt a szabályoknak megfelelően tudod elvégezni.

    Azon kívül hogyan növelhetem az arányomat?
    Miközben letöltesz valamit, fel is töltesz. Ha végeztél a letöltéssel és nyitva hagyod a kliensed, és az tovább fog feltölteni (ha van kinek). Ha bezártad a kliensed, ugyanazt a torrent-fájlt megnyitva (és ha kérdezi, a letöltési könyvtárat újra megadva) a kliens folytatni fogja a seedelést. Ezenfelül még természetesen vannak más lehetőségek is:
    •Játékokban, akciókban való részvétel
    •Bónuszpont beváltás
    Arányjavítással

    Ha más forrásból megszereztem valamit, tudom ide seedelni?
    Mivel általában mindenhova ugyanaz a release kerül fel, a fájlméret és a fájlok neveinek egyezése esetén természetesen lehet seedelni. Ehhez töltsd le a torrent fájlt az oldalról, a kliensnek add meg a letöltött könyvtárat. Ellenőrzés után már seedeli is (esetleg valamennyit még mellétölt).


    Feltölthetem más oldalakra az innen letöltött torrenteket?
    Nem. Csak regisztrált felhasználók használhatják a trackert. Értelmetlen más oldalakra feltölteni az itt található torrenteket, mert akik más forrásból letöltik, úgysem tudnak kapcsolódni a trackerhez. Az a felhasználó, aki pedig feltölti más oldalakra a torrenetjeinket kitiltásban részesül.
    (Természetesen, ha letöltöttél valamit abból tudsz másik torrentet is készíteni (másik trackernek), és azt oda töltöd fel ahová csak akarod.)


    Feltöltés menete utorrentel!
    Első lépésként telepítsd fel az uTorrentet! Telepítés után indítsd el és tedd alapértelmezett kliens. Ezután a Sebesség Kalauz jelentkezik, ahol add meg a feltöltési sebességedet, és fogadd el az ajánlását.
    Célszerű lesz majd aktívvá is tenni a klienst!
    Nyisd meg a klienst, majd a fájl menü / Torrent létrehozására klikk, vagy nyomj CTRL+N-t, vagy kattints a harmadik ikonra:
    http://www.moobs.hu/pic/admin/utorrent1.gif

    Ekkor bejön egy ablak:
    http://www.moobs.hu/pic/admin/utorrent2.gif
    Ami kell a torrent készítéshez, azok be vannak karikázva és számozva, lássuk hát:

    1.: A legördülő listát lenyitva a már készített állományok találhatóak meg, ez akkor hasznos, ha egy dolgot több trackerre is fel szeretnénk tölteni, mert nem kell mindig végigböngészni a winchestert a fájlokért.
    2.: Ha csak egy fájlt töltesz fel, akkor a "Minden fájl"-ra kattints.
    3.: Ha több fájlt szeretnél feltölteni, akkor azokat rakd egy mappába, majd a "Mappa hozzáadása" gombra kattints és válaszd ki a feltölteni kívánt mappát.
    4.: Az "Tracker-ek"-hez írd be ezt "http://www.beload.hu:2710"
    5.: Ezt hagyd automatikuson!
    6.: Ha kiválasztottad a fájlt vagy mappát, megadtad az url-t, akkor kattints a "Létrehoz és mentés mint" gombra. Be fog ugrani egy ablak, hogy hova mentse el a hamarosan feltöltésre kerülő torrent fájlt. Egy fájlból álló torrent esetén a torrent mappájába, mappa esetén a mappa mellé érdemes menteni a torrent fájlt.
    7.: Ha kész vagy a torrent fájl létrehozásával, akkor bezárhatod ezt az ablakot a "Bezárás" gombbal.
    Láthatod, hogy a klienseden kék ikonnal megjelent a torrented
    8.: Most jön a trackeren a torrent leírás készítése és a feltölteni kívánt fájl(ok) torrentjének a feltöltése. A fájl(ok)ról készült torrent fájlt a leírás elkészítése után a trackerre feltöltésre kerül.
    9.:Ez után nincs más dolgod, mint várni, és ki idő múlva már zöldre változik a torrented ikonja a klienseden, ami azt jelenti, hogy már seedeled is.
    Ha most frissíted a moobs.hu-t, akkor láthatod, hogy 1 ember (azaz te) már seedeli is a feltöltött torrentet.

    Feltöltés menete Azureussal!
    Ez a gyorstalpaló elmagyarázza, hogyan tölts fel az oldalra egy torrent az Azureus kliens segítségével!

    Azureus-sal
    Az Azureus egy Java programozási nyelven írt BitTorrent kliens.

    1. Töltsd le az azureust és telepítsd fel azt!
    2. Válaszd ki a Torrent készítése menüpontot. (Fájl->Create a Torrent/Fájl->Torrent létrehozása).
    3. Az "Announce URL" hez írd be ezt "http://www.beload.hu:2710" és kattints a "Tovább" gombra.
    4. Alúl válaszd ki a Folder/Mappa "rádiógombot".
    5. Klikkelj a "Next/Tovább" gombra.
    6. Itt klikkelj a "Browse/Tallóz" gombra, keresd ki azt, amit fel akarsz tölteni(*1), válaszd ki, aztán klikk a "Next/Tovább" gombra.
    7. Ezen az oldalon válaszd ki hova mentse és jegyezd meg a mentési útvonalat, aztán "Next/Tovább"
    8. Várj egy kicsit, amíg a csík végigtölt és klikk a "Finish/Befejez"-re.
    9. Miután elkészült a torrent fájl.
    10. Lépj be az oldalra '' és válaszd a "Feltöltés" menüpontot.
    11. Keresd meg a "Torrent fájlt" kattints a "Tallóz" gombra. Miután megtaláltad jelöl ki torrentet és katt a "Megnyitás" gombra.
    12. Értelemszerűen töltsd ki az adatokat
    13. Különös tekintettel töltsd ki a leírást, mert ez nagyon fontos! A leírásba ne írj sorozatszámot!
    14. Válaszd ki a kategóriát.
    15. Miután mindent pontosan kitöltöttél, kattints a "Kész" gombra.
    16. Kis idő múlva megjelenik a torrented az oldalon: Ha sikeres a feltöltés, akkor töltsd le azt a torrentet, amit feltöltöttél. "Megnyitás"(Fájl-> Megnyitás->.torrent Fájl), majd indíthatod a feltöltést.

    Pár perc múlva mindenki számára látható lesz a feltöltésed és tölthetik is tőled.

    Képek feltöltése:
    Rengeteg képfeltöltő oldalt találsz az interneten. Válasz egyet szabadon!
    Leírásba rögtön beillesztheted a " BB kód kis képpre (thumbnail - kattintás után kinagyítja a képet)"szöveg alatt található link kijelölésével és beillesztésével.

    Letöltés

    Hogyan kell a BitTorrentel letölteni?
    A weboldalról közvetlenül csak egy .torrent kiterjesztésű fájlt tudsz letölteni. Más fájlokat nem. Ez a torrent fájl általában 100 Kbyte-nál kisebb. Ezt a fájlt nyisd meg a BitTorrent klienseddel. Ezután már nincs más dolgod, mint megvárni amíg a kliens letölti a fájlokat.

    Milyen BitTorrent kliensek vannak?
    Sok féle kliens létezik, mi kifejezetten az uTorrent kliensét ajánljuk. Az uTorrent kliens letöltéséhez keress rá egy keresőben!

    Melyik klienst használjam? Melyik a legjobb?
    Erre nincs egyértelmű válasz. Használd azt, amelyik neked a legszimpatikusabb. Sebességben az átlagfelhasználó számára nincs különbség, kényelmi funkciói miatt Windowsra az uTorrentet szoktuk javasolni. Az uTorrent, Azureus Windowsra és Linuxra is nagyon jó kliens.

    Letöltöttem az oldalról, de mit jelentenek ezek a nevében: CAM/TS/TC/SCR/ISO/RIP/Stb ?
    Egy teljes leírást találsz ITT, a lehető legtöbb formátum magyarázatára!

    Miért tűnik el egy aktív torrent?
    Ennek két oka lehet:
  • A torrent nem tartozik az oldalhoz.
  • A feltöltő törölte, mert valami nincs rendben a torrenttel. Valószínűleg fel fog tölteni egy javított változatot.

  • Hogyan folytassak egy megszakadt letöltést, hogyan seedeljek újra valamit?
    Nyisd meg a torrent fájlt a klienseddel. Amikor megkérdezi, hogy hova szeretnéd letölteni a fájlokat, akkor válaszd azt a könyvtárat ahova már töltöttél. A kliens elintézi a többit.

    Miért akad meg a letöltésem néha 99%-nál?
    Minél több darabja van meg a letöltés alatt álló adatoknak, annál nehezebb a kliensnek olyan darabokat találni ami még nincs meg. Ezért néha lelassulhat a letöltés, vagy meg is állhat egy időre. Légy türelmes, előbb-utóbb folytatódni fog a letöltés.

    Mit jelent a "a piece has failed an hash check" hibaüzenet?
    A BitTorrent kliensek ellenőrzik a letöltött adatok integritását. Ha a fenti hiba üzenetet látod a kliensedben, nincs semmi probléma. A kliens újra le fogja tölteni azt a darabot ahol a hibát észlelte. Ilyenkor fordul elő az is, hogy több adatot tölt le a kliens, mint amennyit kellet volna (mivel a hibás részeket újra letölti).

    Mit jelent a "IOError - [Errno13] Permission denied" hibaüzenet?
    A gép ójra indítása megoldja a hibát. Több ok miatt is előfordulhat ez a hiba:
    Az IOError (Input-Output Error) egy fájlrendszer hiba, nem a tracker hibája. Általában akkor fordul elő ez a hiba, amikor a kliens nem tudja megnyitni a letöltött torrent fájlt. Ennek a leggyakoribb oka az, hogy egy másik kliens fut a háttérben (valószínűleg nem jól állt le), és az még használja azt a torrent fájlt.
    Okozhatja ezt a hibát még a FAT/NTFS fájlrendszer megsérülése is. Ilyenkor érdemes valamilyen fájlrendszer vizsgáló/javító programot lefuttatni.

    Mi az a [FREELEECH] torrent, és hogy tudom beállítani?
    Ezzel a címkével ellátott torrentek letöltési adatmennyisége nem kerül jóváírásra, viszont a feltöltött adatmennyiség igen!
    Kiválóan alkalmas arányjavításra. Torrent feltöltése során tudod kiválasztani a freeleech idejét. Használata bónusz ponthoz kötött.

    RSS letöltő beállítása uTorrent-ben.
  • Indítsd el az uTorrent klienst
  • Kattints az RSS ikonra.
  • A megjelenő ablakban, a Hírek fül alatt ad hozzá a Könyvjelződ RSS feed linkjét.
  • Kattints a következő, Kedvencek fülre.
  • Itt hozz létre egy új szűrőt, ahol a Filternél/Szűrőnél található mezőhöz * karaktert írsz be.
  • Add meg a letöltés helyét a SaveIn/Mentés mezőnél.
  • Zárd be az ablakot, de ne lépj ki a kliensből.
  • Lépj be távolról az oldalra, és a kiválasztott torrentet ad a könyvjelződhöz. A hozzáadott torrent fájlt az otthoni célgép automatikusan hozzáadja a letöltésekhez.

  • A kép nem elérhetõ!
    A kép nem elérhetõ!


    Statisztika

    Miért nem frissül a statisztikám?
    A kliens csak bizonyos időszakonként frissíti az adatokat a szerveren. Ez minden kliensnél változó időtartam, 5-60 perc között mozog az értéke. Az egyes torrenteknél látható seeder/leecher lista azonnal változik, ahogy valaki csatlakozik, de az adataik ugyanúgy csak bizonyos időközönként frissülnek.

    Mi történik, ha előbb zárom be a klienst mint ahogy frissít?
    A kliens indításkor és bezáráskor jelez a trackernek, így ha például 30 percenként frissítene, és 28 perc után zárod be a klienst, a tracker el fogja számolni a forgalmad.

    A leggyakoribb okok, amik miatt esetleg mégsem frissül a statisztika.
  • A felhasználó csal.
  • Túlterhelt a szerver.
  • Hibás kliens használata.

  • Néhány tanács.
  • Ha nincs a profilodban az éppen töltött torrent, akkor várj amíg a kliensed frissíti az információt a trackernél.
  • Rendesen lépj ki a kliensből, hogy a tracker megkapja a "event=completed" üzenetet.
  • Ha a tracker esetleg nem lenne elérhető, ne állítsd le a klienst. Ha a tracker újra működik, akkor frissülni fog a statisztika.

  • Bármelyik BitTorrent klienst használhatom?
    Igen. De némelyik kliens nem jól küldik el az adatokat a trackernek. A módosított klienseket szűri az oldal, és kizárást vonhat maga után!
    Nem ajánlott a következő kliensek használata:
  • BitTorrent++
  • Nova Torrent
  • TorrentStorm
  • Módosított kliensek

  • Miért jelenik meg többször a profilomban egy torrent?
    Ennek több oka lehet pl.: kifagyott a kliens vagy nem jól állítottad le. Mivel így a tracker nem kapja meg a kliens "event=completed" üzenetét, ógy veszi mintha még mindig töltenél. Ne törődj ezzel majd eltűnik onnan (kb. 40 perc - 1óra után).

    Letöltöttem vagy megszakítottam egy torrent letöltését. Miért van még mindig a profilomban?
    Néhány kliens (TorrentStorm és a Nova Torrent) nem küld a trackernek üzenetet a letöltés befejezéséről vagy megszakításáról. Egy bizonyos idő után el fog tűnni a torrent a profilodból.

    Belépés és/vagy letöltés több gépről.
    Igen, lehetséges. A tracker felhasználókhoz rendeli hozzá a torrentet, nem pedig IP címhez. Ha szeretnél több gépről letölteni, nem kell mást tenned mit a többi gépről is bejelentkezni az oldalra, leszedni a torrentet, és elindítani a letöltést. Emiatt több felhasználói nevet ne hozz létre, mert mind kizárásra kerül.

    Sebesség növelési tippek

    Mitől függ a sebesség?
    A letöltési sebesség leginkább a seeder-leecher aránytól függ. Amelyik torrentnél alacsony a seeder-leecher arány előfordulhat, hogy csak lassan lehet letölteni.

    Ne kezd el letölteni mindjárt az új torrenteket!
    Ha lassú kapcsolatod van, akkor ne töltsd az új torrenteket. A legjobb sebességet akkor lehet elérni amikor az SL arány a legnagyobb. Várj, amíg lesz több gyors seeder.

    Próbáld aktívba módba tenni a kliensed!
    Aktív módban több kapcsolatot létrehozni a kliensed, így gyorsabban is tudsz letölteni. További információt a "Miért vagyok passzív módban" résznél találsz.

    Feltöltési sebesség korlátozása.
    Az a legjobb, ha olyan magasan tartod a feltöltés sebességét, hogy az ACK-k még késleltetés nélkül haladjanak. A feltöltési sebességet az elméleti maximum 80%-ra érdemes beállítani. Néhány kliensben (pl.: uTorrent, Azureus) be lehet állítani a globális feltöltési sebességet, de valamelyikben csak a torrentenkénti sebességet lehet megadni, erre oda kell figyelni.
    A feltöltési sebesség alapvetően kétféleképpen befolyásolja a letöltési sebességet:
    • A BitTorrent peerek (kliensek) előnyben részesítik azokat a peereket amik feltöltenek nekik (amikről tudnak letölteni). Ez azt jelenti, hogy ha A és B ugyan azt a torrentet töltik és A ad néhány darabot (piece) B-nek nagy sebességgel, akkor B megpróbálja ezt viszonozni. Tehát a gyors feltöltés gyors letöltést fog eredményezni.
    • A másik dolog a TCP muködéséből adódik. Ha A letölt valamit B-től, akkor visszaigazolást küld B-nek, hogy megkapta az adatokat (ezek az úgynevezett ACK-k). Ha A nem tud visszaigazolást küldeni, akkor B nem küld több adatot, vár. Tehát, ha A teljes sebességgel tölt fel, akkor nem marad sávszélessége arra, hogy elküldje az ACK-kat, ezért le fog lassulni a letöltés.

    Az egyszerre létesíthető kapcsolatok számának korlátozása.
    Néhány operációs rendszeren (mint pl a Windos 98-on) korlátozva van a létesítheto TCP kapcsolatok száma. A sok kapcsolat az oprendszert instabillá is teheti. Az otthon használt routerek (NAT vagy tűzfal) estén is előfordulhat lassulás vagy a kapcsolat szétesése, ha túl sok TCP kapcsolat van. Ha ilyet észlelsz, akkor érdemes a kliensben korlátozni a létesíthető kapcsolatok számát 50 és 100 közé. Mindenképpen úgy állítsd be, hogy a lehető legtöbb kapcsolatot engedd, miközben stabil marad az eszköz/oprendszer. Ezt neked kell kikisérletezni.

    A feltöltések számának korlátozása.
    Ezzel azt adod meg, hogy egyszerre, hány másik kliens tud letölteni rólad. A feltöltési sávszélességedhez mérten állítsd be a feltöltések számát. Ezt bizonyos kliensekben lehet globálisan az összes torrentre és lokálisan is egy torrentre megadni.

    Várj egy kicsit, hogy beinduljon a letöltés!
    Amikor elkezdesz letölteni egy torrentet, akkor meg nem tudsz feltölteni semmit sem, mert még nincs "egy darabod (piece)" sem az adatokból. Ezért bizony elofordul, hogy lassan indul be a letöltés, de amit Te is tudsz már valamit feltölteni, könnyebben kapcsolódhatsz a többi klienshez. Ez a BitTorrent egyik sajátossága: "minnél többet adsz, annál többet kapsz". Ezért lehet az, hogy minnél többen töltenek valamit, annál gyorsabban lehet letölteni. Ezért sem érdemes lekorlátozni a feltöltésed, mert lassabban fogsz tudni letölteni.