MenüA drótszőrű német vizslaA fajta történeteKülleme és jellemeAlkalmazásaA mi kutyánk |
A drótszőrű német vizslaA drótszőrű német vizsla világszerte az egyik legismertebb német vadászkutya .Habár Magyarországon a rövidszőrű változata elterjedtebb, azért a drótszőrű sem mondható ritkának. Érdekesség, hogy az anyaországban fordított a helyzet, ott a drótszőrű fajtaváltozatot választják előszeretettel társként az emberek. Fajta klubjának több mint 11000 bejegyzett tagja van, ezzel pedig az előkelő első helyen áll a fajta klubok közt. A német vizsláknak az évek folyamán négy változata alakult ki: a rövidszőrű, a drótszőrű, a hosszúszőrű és a szálkásszőrű német vizsla. Tágabb értelemben a weimari vizsla is a német vizslák csoportjába van sorolva (hisz német fajta!). |
A fajta történeteMár a 17. századból is maradtak vissza leírások a német vizslákról,
azonban mégis a fajta kialakulását a 19. század végére datálják. Ugyanis
akkor kezdték el szelektálni a fajtát szőrváltozatok szerint. Az 1800-as
évek elején Németországban, amint hanyatlott a feudalizmus, több nagyobb
földbirtok, amely egykor a nemeseké volt, a köz javára került. Európában a
feltörekvő középosztályban, nagyobb volt a jólét, mint addig valamikor is. A
középosztály megteremtette a lehetőségét, hogy ezeken a valaha nemesi
tulajdonban lévő birtokokon vadásszon, és részesüljön a sportvadászat
privilégiumában, amely addig csak a nemeseknek adatott meg. Mivel a
középosztálynak nem volt meg a területe és a forrása, hogy hatalmas
kenneleket tartson fenn az egyes vadászkutyafajtákból, valamint a vadászati
kultúra fejlődése, előmozdították az igényt, egy olyan vadászkutyára, amely
nemes- és dúvad vadászatára egyaránt alkalmas. A németek ekkor határozták
el, hogy leválnak az angol módszerről, a két kutyával való vadászatról (egy
elhozó és egy mutató kutyát alkalmaztak), és egy mindenes használati
vadászkutyát szerettek volna kialakítani, amely megállja helyét úgy a mezei,
erdei, mint a vízi munkában.
|
|
Külleme és jelleme
A rövidszőrű német vizslához hasonló, nemes megjelenésű, közepes nagyságú kutya. Szőrzete durva, összességében energiát sugároz, mozgása térölelő, harmonikus. Törzshosszúsága megegyezik a marmagassággal, de a szukák lehetnek valamivel hosszabbak. A kanok marmagassága 61-68 cm, a szukák alacsonyabbak 57-64 cm. Súlya kb. 25-32 kg.
Erőteljes, intelligens vadászkutya, élénk, de nem ideges vérmérséklettel. Határozott, kiegyensúlyozott, jó önuralommal. Nem lehet sem félénk, sem agresszív, sem lövésfélő.Az időjárás viszontagságait jól tűri.
Markáns, erős, arányosan igazodik a testnagysághoz. Az arcorri rész megfelelően fejlett, az ajkak jól zárnak. Az orrtükör nagy és barna. A szemek közép nagyok, nem túl mélyen ülők, a lehető legsötétebb barnák. A szemhéjak jól zárnak. A jellegzetes lelógó fülek magasan tűzöttek, széles alapokkal, a fejhez simulnak, végük enyhén lekerekített.
A középhosszú nyak jól izmolt, enyhén ívelt, erőteljes, anélkül hogy durvának tűnne. A nyak legyen minél szárazabb, toka nélkül.
A mar jól izmolt, a hát rövid. A mellkas nagy, széles, a bordák dongásak, szépen íveltek. Az ágyéktájék egyenes, izmos, rövid. A far meglehetősen hosszú, széles és enyhén lejt. A középmagasan tűzött farok erőteljes, de nem vaskos, két ötödére kurtítják. Izgalmi állapotban a hát vonalának szintjén hordott. A végtagok erőteljes csontozatára masszív izomzat épül. A lapockák hosszúak és dőltek, térölelő mozgást biztosítanak. A mancsok kerekdedek, ívelt, erőteljes ujjakkal.
Kemény, drótos, testhez simuló és sűrű. A fedőszőr kb. 2-4 cm hosszú.
Sűrű, víztaszító aljszőrzet kívánatos. A hosszabb szőrzet nem takarhatja el
a test körvonalait. A keménysége és sűrűsége lehetőleg jó védelmet nyújtson
az időjárás viszontagságai és a sérülések ellen. A lábak alsó felén és a has
tájékán legyen a szőr rövidebb, de ugyanakkor sűrű, fejen és a füleken
rövidebb ám egyúttal sűrűbb, de nem puhább szőrzettel fedett. Kifejezett
szemöldök és egy erőteljes, de nem nagyon hosszú ám meglehetősen kemény
szakáll növeli az energikus arckifejezést.Farkát kurtítják.
A durva vagy túl finom felépítés, a nehéz burkolt fej, a logó, laza szemhéjak, hibás harapás, rövid nyak, laza hát, magasan hordott farok, nem egyenes végtagok, laza mancsok, rossz szögelések, ideges vagy limfatikus alkat, lövésfélés. |
|
AlkalmazásaA drótszőrű német vizsla sokoldalú, univerzális vadászkutya. A németek praktikusan közelítették meg a kérdést: „Egy lövéshez két kutya…?!”. Miért ne lehetne olyan kutyafajtát kitenyészteni, mely nemcsak több feladatot képes egyszerre ellátni, ezáltal több vadászati módszerhez használható, ugyanakkor szükséghelyzetben meg tud felelni olyan kihívásoknak is, melyek nem tartoznak szorosan a munkakörébe? Nos, így született meg a német vizsla, amely a fentebb leírt dolgokon kívül, elvégzi a retriverek feladatát is, vagyis megkeresi és terítékre hozza az elejtet vadat, úgy szárazon, mint vízből is, majd azt szájában tartva, míg gazdája el nem veszi, ülve átadja. De lévén sokoldalú vadászkutya, véreb feladatokat is ellát, vagyis sebzett nagyvad utánkeresése, megtalálása és a kimúlt vad jelzése („dermedtre csaholás”), vagy a még nem kimúlt vad megállítása („állóra csaholás”). Feladatkörei evvel sem merülnek ki, mert intelligens, tanulékony kutyák lévén mindenre megtaníthatók, a kotorékozás kivételével, ennek fizikai okai vannak ( nagy testű kutyafajta ), amit csak a vadászat megkíván. Igazán csak vadászoknak való, akiknél kiélheti vadászösztöneit.
|