Patkányfajták

A patkányok szőrszíne

A patkányok színeit a szőrükben lévő pigmentek okozzák. Két alapvető festékanyagot különböztetünk meg, az egyik az eumelanin, ami a fekete és barna színekért felelős, a másik a pheomelanin, ami pedig a sárgás-vöröses színekért. E kétféle melanin megoszlása a szőrben határozza meg a patkányok egyedi színeit.

A festékanyagok megoszlását számos különböző gén befolyásolja. A kromoszóma azon részét, ahol ezek a gének helyet foglalnak, lókusznak nevezzük. Mindegyik lókusz a patkányok színének más-más tulajdonságaiért felelős, és ezen lókuszok összessége határozza meg, hogyan is fog kinézni a patkány.

A különböző „módosító génekről” is fontos szót ejteni, ezeknek az egy színen belüli árnyalatok, az ezüstös hatás és a fehér jegyek kialakításában van szerepe.

A színgének

A-gén:

Meghatározza, hogy a patkány fekete vagy aguti (vadas) alapú legyen. Az aguti domináns a feketére nézve. Az összes többi színgén ezt a két alapszínt világosítja, „higítja”

B-gén:

A ’bb’ allélpárral rendelkező állatok barnák, azaz csokoládé színűek. Elég nagy a szórás az árnyalatokban, a sötétebb egyedek gyakran tűnhetnek világosabb feketének, illetve a higított (bézs vagy pezsgő hordozó) fekete is nagyon hasonlíthat rá.

C-gén:

A C-lókusz alléljai teljes vagy részleges albinizmust okoznak. Az albínó állatoknak (’cc’) nincsenek se fekete, se sárga pigmentjei se a bőrükben, se a szőrükben, se a szemükben. A sziámiknak (’c[h]c[h]’) teljes mértékben hiányoznak a sárga pigmentjeik, a feketék pedig sötétbarnára higultak. A ’c[h]c[h]’ genotípus velejárója az ún. akromelanizmus. Ennek tömören az a lényege, hogy a sziámi minta kialakulása a hőmérséklettől függ. A test „hideg” részein (orr, fül, farok, lábak) alakulnak ki a sötét foltok, a test többi része pedig világos. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, a foltok annál sötétebbek. A többi színváltozattal kombinálható, pl. egy ’c[h]c[h] gg’ genotípusú patkánynak halványszürke foltjai lesznek, de mivel a sárga pigmentek teljesen hiányoznak, a pezsgő vagy bézs sziámik pink szemű fehérek lesznek.

D-gén:

Az orosz kék szín génje. Hatására a pigmentek összetömörülnek a patkány szőrében, és sokkal sűrűbben helyezkednek el, mint normál esetben. Ennek ellenére a fekete színt sötétszürkére világosítja. Általában szőrszálak tövében több pigment van, így az sötétebb, míg a szőrszálak vége világosabb, ez egy érdekes, fényesnek tűnő, ezüstös árnyalatot kölcsönöz a patkánynak.

G-gén:

A fekete színt kékesszürkére higítja, ezt a változatot hívjuk angol kéknek. A sárga pigmentekre nincs sok hatással, így a kék agutik szőrtöve szürkés, a végük pedig sárgásbarna. Sokféle árnyalata létezik, nagyon halványszürke és az orosz kékkel is összetéveszthető acélkék egyedek is előfordulnak.

M-gén:

A fekete színt barnásszürkére világosítja, nyérc színű állatokat létrehozva. Aguti alapon fahéj színű patkányt kapunk.

Pe-gén:

Csak a nyérc színű (’mm’) állatokra fejti ki hatását. A szőrszálak tövét fehérre változtatja, s csak a végük lesz színes. Homozigóta formában letális, az ilyen genotípusú kölykök még az anyaméhben felszívódnak.

P-gén:

A pink szemű higítógén, erős hatással van a szem színére és a fekete pigmentekre, rózsaszín szemet és fakó krémszínt okoz. Az agutiknál a szőrszálak fekete sávját világosítja pezsgőre, s így kapunk borostyán színű patkányt.

R-gén:

A piros szemű higítógén, hatása a P-génhez hasonló, de nem olyan erőteljes. A szemeket bordóra, a fekete színt bézsre higítja.      

Ezeken kívül valószínűleg még tucatnyi más, nem felfedezett, vagy nagyon új gén is van, melyek a patkányok szőrszínére hatnak, de ezek itt egyelőre a legelterjedtebb, a tenyésztőknél általában megtalálható színváltozatok génjei.

Színváltozatok

Fekete alapú egyszerű színváltozatok

Aguti alapú egyszerű színváltozatok

Fekete

aa Vadas (aguti) A-

Csokoládé

aa bb

Csokoládé aguti A- bb

Orosz kék

aa dd Orosz kék aguti A- dd

Angol kék

aa gg Kék aguti A- gg

Nyérc

aa mm Fahéj A- mm
Pezsgő aa pp Borostyán A- pp
Bézs aa rr

Topáz

A- rr

 

Fekete alapú komplex színváltozatok

Aguti alapú komplex színváltozatok

Levendula

aa bb dd Levendula aguti / hiúz A- bb dd
Lila / kék csokoládé aa bb gg Lila aguti / opál A- bb gg
Kávé aa bb mm Kávé aguti A- bb mm
Csoki pezsgő aa bb pp Csoki pezsgő aguti A- bb pp
Mokka aa bb rr Mokka aguti A- bb rr
Kakaó aa bb Rr Kakaó aguti A- bb Rr
Orosz ezüst aa dd gg Orosz ezüst aguti A- dd gg
Orosz nyérc / dove aa dd mm Orosz fahéj A- dd mm
Orosz pezsgő aa dd pp Orosz borostyán A- dd pp
Orosz bézs aa dd rr Orosz topáz A- dd rr
Platina / kék nyérc aa gg mm Platina aguti A- gg mm
Barack / kék pezsgő aa gg pp Kék borostyán A- gg pp
Kék bézs aa gg rr Kék topáz A- gg rr
Nyérc pezsgő aa mm pp Fahéj pezsgő A- mm pp
Gyöngy aa mm Pepe Gyöngy fahéj A- mm Pepe
Havana aa mm rr Havana aguti A- mm rr
Bézs pezsgő aa pp rr Bézs pezsgő A- pp rr

Egyéb színváltozatok

albínó cc (+bármely más gén)
csincsilla A- fy/fy S/s
bronz csincsilla A- Fy/- S/s

Colourpoint változatok

fóka sziámi c[h]/c[h]
himalája

c[h]/c

burmai* aa c[b]c[h] vagy aa Bubu c[h]c[h]
burmai aguti* / búza Aa c[b]c[h] vagy Aa Bubu c[h]c[h]
sable burmai aa c[b]c[b] vagy aa BuBu c[h]c[h]
sable burmai aguti A- c[b]c[b] vagy A- BuBu c[h]c[h]

Egyéb piros szemű fehér (PEW) változatok

Nem csak az albínó patkányok az egyedüli piros szemű fehérek, ugyanígy nézhet ki egy sziámi husky (’aa chch roro’) vagy a 3 vagy több higítógént homozigóta recesszíven hordozó állatok (pl. ’aa rr dd mm’)

*Megoszlanak a vélemények arról, hogy a burmai színt okozó gén külön öröklődik, vagy a C-lókusz egyik saját allélja, ezért mindkét lehetőséget feltüntettem

Minták

Nincs minta (egyszínű/self) HH

H-lókusz minták

csuklyás hh berkshire Hh
kapucnis hh + módosítók irish Hh + módosítók
sapkás blazed
blazed fejfoltos
fejfoltos variberk
variegated banded
foltos oposszum
maszkos collared
dalmata down under
down under  
oposszum
collared
cap/stripe

Egyéb  változatok

Husky ro/ro
Ezüstös si/si

Szőrtípusok

Standard vad típus, nincs mutáció
Rex Rere
Dupla rex ReRe
Velveteen/bársony Cucu
Dupla bársony CuCu
Kopasz, fuzz fzfz
Szatén sasa
Hosszúszőrű lhlh

Testmódosulatok

Standard recesszív vad típus, nincs mutáció
Dumbo du/du
Manx/Farkatlan st/st
Törpe dw/dw

Forrás: Demetrios kennel