Díszműbádogos munkákról általában
A fémlemezeket a megmunkálhatóságuk, illetve időtállóságuk miatt évszázadok óta használjuk a tetőfedésben. A múlt század végén a század elején Budapest nagyvárossá fejlődésekor a fémlemezek felhasználásának nem csak a funkcionális, hanem a díszítő szerepe is kiteljesedik. Gondoljunk középületeinkre: Parlament, Vígszínház, Opera, Bazilika, Széchényi Fürdő stb.
Ma ismét tanúi lehetünk annak, hogy a fémlemez díszítő jellege megjelenik az épületeink felújításánál, új épületek, tetőidomok, homlokzatok illetve belső terek kialakításánál.
A régi-új díszműbádogos szakma újra éled. Ezt bizonyítják az elmúlt évek elkészített munkái: Vígszínház felújítása, Budapest, VIII. ker. Baross utcai homlokzat felújítás, Bazilika tetőfelújítása, Vidámpark-körhinta tetőfelújítása, Műcsarnok tetőfelújítása, templom felújítások stb. A háború után elfelejtett díszítő bádogosság szakmai fogásairól, technológiájáról írnék az alábbiakban.
A felújításra szoruló műemléki épületeknél illetve különböző új építészeti stílusirányzatoknál kikerülhetetlen a díszműbádogos feladatok kivitelezése. Három elkülöníthető kivitelezési technológiát különböztetünk meg:
Fémnyomás:
amely a forgástestekből felépülő díszmű kialakult technikája. Az elkészítendő forgástest mintájának kiesztergálása az első feladat. A minta anyaga lehet: fa, fém, műanyag stb.
A kiválasztott fémlemezből (horgany, réz, alumínium stb.) körollóval kört kell kivágni. A középpontban felfogott mintát, illetve az előzőekben kellőképpen kilágyított fémlemezt a mintára kasírozzuk. (A lágyítást esetenként többször is el kell végezni.)
Az esetek többségében a forgástestek formájának felét tudjuk csak ily módon elkészíteni (félgömb, féltórusz stb.), mert a mintáról való levétel problémát okozna. A nagyobb gyakorlattal rendelkező fémnyomó mesterek azonban képesek olyan mintát készíteni, amely egy csapszeg kihúzásával a minta beroggyan, szétesik és ezáltal például egy háromnegyed gömbalakot is fémnyomhatunk.
Az így elkészült és fémnyomott forgástestek összeállításából, forrasztásából alakulhatnak ki a kívánt vázák, csúcsdíszek stb. A felület tisztítása az összeillesztetések csiszolása után alkalmas a helyszíni szerelésre a díszmű. A helyszíni beszabás és felerősítés után a díszműbádogos elem víztelenítéséről is gondoskodni kell.
Préselés:
figurális, omamentikus illetve kétszer görbült felületek kialakítására szolgáló díszműbádogos technológia, például oroszlánfej, íves tagozott párkány, levéldísz stb. A technológia első lépéseként az elkészítendő díszműbádogos elem mintáját kell elkészítenünk vagy kifaragnunk. Ennek anyaga leginkább modellgipsz. Ez a lépés elkerülhető, ha a felújítás során a meglévő díszműbádogos elemekből rekonstruálható a készítendő feladat. A gipszmintáról ezután negatív illetve pozitív öntvényminták készülnek zamak öntecsből. A présgépbe helyezett egymásba illeszthető öntvények közé kerül a már kellőképpen kilágyított fémlemez. Az óvatos sajtolás elindulhat.
A fémlemezzel leggyakrabban élőforduló munkafázisok: előszabás, elődomborítás, lágyítás, gépi durva sajtolás, préselés, a negatív mintába való kézi beleigazítás, az elemek kivágása, összeillesztése, szegecselése, forrasztása, a felület tisztítása, csiszolása, helyszíni beszabása, felerősítése és vízmentesítése.
Öntés:
a figurális díszműbádogos elemek kialakításának technológiája. A legtöbb esetben a fenti két technológiával elkészített díszműbádogos elem rátét díszeként megjelenő, de bizonyos esetekben önálló öntevékenyelemként is megjelenő alakban kivitelezett. A fémöntés külön szakma, nagy szakmai hozzáértést igényel.
A leggyakrabban használt fémöntvények: a horgany anyagú környezethez spiáter öntvényeket, míg a réz anyagú környezethez bronz öntvényeket készítünk. Az öntéshez is elsődlegesen mintát kell készíteni. (gipsz, fa fém, műanyag stb.). Az öntőszekrényekben speciális öntőhomokba a minta lenyomata után kerül a megolvasztott fém. A bronz vagy vörösréz és tiszta ón ötvözete. A bronz tökéletesen kitölti a formát így alkalmas egészen apró cizellált forma kialakítására is. Az ötvözet az ón hozzáadásával lágyabb, vagy keményebb fémmé alakítható (12-es Brinell keménységű bronzzal akár présszerszám is készíthető) ritkábban, de sárgaréz is készül öntvényként, amely horgany és vörösréz ötvözete. Itt a horgany hozzáadásával alakíthatunk a fém keménységén. Leginkább dísztárgyak készülnek sárgarézből. A kihűlt öntőszekrényekből a homoktól megtisztított öntvényeket még felületkezelni kell. Csiszolni, illetve polírozni, hogy az eredeti fényüket megkaphassák. Az öntvények a helyszínen szerelendők akár forrasztással, a megfelelő fémlemezhez.
A feladat szabja meg, hogy a fent említett technológiák közül melyiket használjuk, de általában a fenti munkafázisok ötvözésével kell a díszműt kialakítani.
A korhű felújításra való törekvés, illetve az épített környezetünk szebbítésére való törekvés hozza felszínre a mellőzött díszműbádogos fogásokat. A cizelláltan kialakított kupolák, míves ablakok, csúcsdíszek, homlokzatok és portálok a múlt hagyományain keresztül új értékeket hordoznak, melyek egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a mai építészetünkben.
ÉMSZ évkönyv 1996 Reznicsek Zoltán