Jováki Parti Horgásztó
Keszegfélék



A keszeg

Számos keszeg faj él vizeinkben. Ezek közül jó néhány a fenék közelében keresi a táplálékát, de vannak kimondottan vízközt vagy felszín közelében táplálkozó fajok is. Pl. : a dévérkeszeg elsősorban a fenéken táplálkozik, míg a vörös szárnyú keszeg a felszín közelében. Ezek a szempontok az ereszték beállítása miatt fontosak.

Úszós kézségünket szerelhetjük úgy is, hogy a horog fölé három-négy centivel helyezzük el az ólmot, amely akkora, hogy majdnem elmeríti az úszót és az eresztéket úgy állítjuk be, hogy a horog a fenéken legyen.

Ilyen szerelésnél akkor állítottuk be jól az eresztékünket, ha az úszónk egy kicsivel jobban kiemelkedik a vízből, mintha szabadon úszna, de nagy része a víz alatt marad.

Ezen a szerelésen a kapás leggyakrabban úgy kezdődik, hogy az úszónk kiemelkedik a vízből, majd elindul oldalra. Ha folyamatosan megy oldalra, bevághatunk.

Ha vízközt akarunk horgászni, akkor kicsivel kevesebb ólmot használjunk. A kapás általában az úszó elmerülésével jelentkezik.

Gilisztával való horgászatnál kissé később kell bevágni, amikor a hal már egészen aktívan és folyamatosan viszi az úszót.

Keszegezni olyan vízen álljunk neki, ahol szemmel láthatóan van halmozgás, az apróhalak ki-ki ugranak a vízből, vagy mások fogásaiból látszik, hogy vannak keszegek a területen.

Horgászat előtt és közben érdemes apró szemű anyaggal etetni. Boltban vásárolható anyaggal, vagy jól meggyúrt áztatott kenyérrel, keményre főzött kukorica darával, stb.

Keszegezni sokszor eredményes fenekező szerelékkel is.

Én a fenekező szereléshez sem ajánlok két horgot. A második horog nem növeli az eredményességünket, de sokszorozza a hiba lehetőségeket.

A fenekező kézséget is sok féleképpen lehet szerelni. Egyik legjobb megoldás, ha hosszanti bordás, kis súlyú, csúszó önetetőt húzunk a zsinórra, amit arra alkalmas ütközővel megütköztetünk.(pl. apró forgókapocs, szelepgumi stb.) Ez után csatlakoztatjuk a rövid előkére kötött horgot. Miután az önetetőben a zsinór szabadon csúszik, kapáskor a hal csak a zsinór ellenállását érzi.

Ilyen szereléshez jelzőként a bot elé, a megfeszített zsinórra akasztott un. kutyafület használhatjuk.